תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המהפך של קריית אריה: מאזור תעשייה ישן למרכז העצבים של עולם העסקים הישראלי

התכנית להתחדשות קריית אריה וכניסת הרכבת הקלה, תהפוך את אזור התעסוקה והמסחר המרכזי בפתח תקווה לאטרקטיבי אפילו יותר. החברות הגדולות כבר בפנים, ופרויקטים כמו Basel Park של קבוצות סופרין ווייס – יוצאים לדרך

קרית אריה
Evolve Media

"פתח תקווה נחשבת למרכז עסקים מוביל, שבשנים האחרונות משנה באופן דרמטי את פניו", אומר צחי סופרין, מנכ"ל קבוצת סופרין שעוסקת בייזום של פרויקטים למגורים, משרדים ומסחר, בהיקפים גדולים. "מאזור ותיק של תעשייה מסורתית, עם מבנים תעשייתיים ולוגיסטיים, ומבנים נמוכים יחסית שנבנו במהלך שנות התשעים, היא הופכת למרכז אדיר של תעסוקה ומסחר, עם בניה גבוהה שצפויה להחליף את כלל העסקים הקיימים באזור".

מגוון שטחי משרדים החל מ-6,800 למ"ר >> לפרטים היכנסו

המהפך של אזורי התעשייה בגוש דן

וקריית אריה לא לבד במערכה. עם השנים ניכרת מגמה באזור גוש דן, בה אזורי התעשייה המסורתיים הופכים אט אט לאזורי היי-טק עם בנייה מאסיבית של מגדלים. על פי סופרין, אותם מגדלי משרדים מקבלים עדיפות, גם ברמה המוניציפלית, על פני מבני התעשייה. "גם כשמסתכלים על רמת החייל, שהייתה בעבר אזור תעשייה עם מוסכים ומאפיות, אפשר לראות את אותה מגמה", אומר סופרין. "עם השנים נבנו בה בנייני משרדים שהיום כבר נחשבים מיושנים, וגם אותם מתחילים להחליף המגדלים היוקרתיים שמיועדים לשכן את חברות ההיי-טק, מקצועות המדיה והפרסום, מקצועות הרפואה ובעלי המקצועות החופשיים. אותו הדבר קרה באזור התעשייה הישן של בני ברק, שהיום הפך למתחם BBC. התעשייה המסורתית ישבה שם במשך שנים. שטיחי כרמל, ביתילי, מפעלי טקסטיל. והיום לא נשאר מזה כמעט כלום. הכול מתחדש והבניה עולה לגבוה".

בדמיית בניין משרדים
Evolve Media

למה זה קורה?

"בעבר הרחוק, מרכז העסקים הישראלי היה בתל אביב בלבד. בתחילת שנות האלפיים, חיפשו אלטרנטיבה, וכך החלה הנהירה לאזור הבורסה ליהלומים. באותו הזמן, בני ברק עוד נחשבה לאזור נחות, והעסקים לא מיהרו לעבור אליה, מטעמי פרסטיג'. אבל היום, כשהמגדלים נבנו בה, המעבר התרחב והגיע גם לבני ברק, ואנחנו רואים שהיא חווה פריחה אדירה".

זה מה שקרה בפתח תקווה?

"כן, קרה בה בדיוק אותו הדבר. אזור התעסוקה התרחב, וחדר לפתח תקווה, שהיא אחת הערים המרכזיות בישראל. וספציפית בתוכה לקריית אריה, שנחשב לאזור המבוקש ביותר בה, ולאחד מששת אזורי התעסוקה המטרופוליניים במחוז מרכז, שמהווים את עוגני התעסוקה המרכזיים בו, על כל המשתמע".

"תכנית המתאר החדשה עתידה לשנות את פני האזור"

בראשית שנת 2017 יזמה עיריית פתח תקווה תכנית התחדשות מאסיבית באזור התעסוקה קרית אריה. בחודש דצמבר 2018, התכנית הופקדה להתנגדויות הציבור, על ידי הועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז מרכז. התכנית צפויה להוסיף כ-1.6 מיליון מ"ר של שטחי תעסוקה ומסחר לכ-3.5 מיליון מ"ר שקיימים באזור היום. בנוסף, היא כוללת מדיניות של בניה לגובה של 30-40 קומות, לאורך ציר ז'בוטיסנקי וכביש 4.

צחי סופרין, מנכ"ל קבוצת סופרין
אסף פינצוק

"התכנית בעצם מוסיפה כ-50% בממוצע למגרשים שכבר היום קיימים בקרית אריה", אומר סופרין. "המטרה שלה היא להביא אל האזור חברות טכנולוגיה נוספות, תעשיות רפואיות, גופי תקשורת, וגם לעבות את המסחר והשירותים הציבוריים, מה שיהפוך אותה לאטרקטיבית אפילו יותר".

התכנית כרגע על הנייר או שרואים ניצנים שלה בשטח?

"אנחנו רואים שחברות ענק כמו מליסרון, עזריאלי, ישרס, קרסו ו-SGS כבר מפתחות מבני תעסוקה משלהן באזור, ולא סתם. הן מבינות את משמעות תכנית ההתחדשות שהעירייה הגישה, מכירות היטב את תוואי הרכבת הקלה, ורואות את היתרונות האחרים בקריית אריה, כך שהמגמה ברורה פה".

נגישות מקסימלית מצפון ומדרום

אחד היתרונות המרכזיים באזור קריית אריה הוא הנגישות האדירה שלה לבאים מעורקי התחבורה המרכזיים 4, 5 ו-6. "כל מי שמגיע מכביש 5 בצפון ולא רוצה לעמוד בפקקים כשימשיך לכיוון תל אביב - מגיע אלינו. מכביש 6 מגיעים מכל הארץ בקלות, ממערב נמצא כביש 4, שהוא עורק תחבורה משמעותי, ומדרום, יש כמובן את ציר ז'בוטינסקי. בעתיד, הרכבת הקלה צפויה לעבור פה, וזה פן משמעותי מבחינת תחבורת עובדים. בעלי העסקים מבינים היום שאחת השאלות המרכזיות שיצטרכו לשאול את עצמם, לפני בחירת מיקום העסק, היא כמה יהיה לעובדים קל להגיע לעבודה בכל בוקר. אגב, זו נקודה חשובה שגם עוזרת במיתוג הבניין עצמו; מה מרחק ההליכה של העובד מהרכבת למתחם, ביחס למתחרים שממוקמים רחוק יותר. ובנוסף לכל אלו, תחנת אם המושבות של רכבת ישראל נמצאת צפונית אלינו".

סביבה ירוקה ותנועה ערה מבית המשפט

הדמית בנין משרדים
Evolve Media

"בנוסף לכל אלה, נמצא באזור הפארק האקולוגי של פתח תקווה. מדובר במעל מאה דונם של פארק, עם אגם אקולוגי והמון ירוק, ואין ספק שהוא נותן תוספת נעימה ללייפסטייל של העובדים במתחם. היום העובדים נמצאים שעות רבות במשרד, ויש יתרון בלצאת ולהתאוורר בהליכה בפארק".  

סופרין מדבר גם על בית משפט השלום ובתי החולים בלינסון ושניידר כעוגנים חזקים. "בתי המשפט הם פקטור משמעותי בשיקול של הסביבה העסקית, והסביבה העסקית סביבם תמיד פורחת. לכן מגדלי משרדים שיושבים בקרבת בתי המשפט ייהנו מאחוזי תפוסה גבוהים של עורכי דין שרוכשים או שוכרים משרד, ועוד נותני שירותים משפטיים אחרים, וכאן, בית משפט השלום נמצא ממש במרכז קריית אריה. עוגן נוסף הוא בתי החולים בלינסון ושניידר, שמושכים את כל מי שקשור במקצועות הרפואה, בין אם רופאים שרוכשים קליניקות פרטיות, או עסקים שנמצאים בפריפריה הרפואית".

Basel Park: מגדל משרדים בליבה המפעם של קריית אריה

קבוצת סופרין, בשיתוף עם קבוצת וייס, מתכננת להקים את פרויקט Basel Park ברחוב בזל, שנמצא בלב המפעם של קריית אריה, על מגרש של כ-3.5 דונם, בו נמצאים היום מבנים בני קומה אחת המושכרים למוסד חינוכי. במסגרת קבוצת הרכישה, צפוי לקום מגדל משרדים בן 27 קומות בשטח של כ־40 אלף מ"ר. הקבוצות משווקות את המשרדים ב-6,800 שקל למ"ר, כך שעלות משרד של כ־100 מ"ר צפויה לעמוד על כ־700 אלף שקל.

"מגדל המשרדים מתוכנן על בסיס תב"ע מאושרת שקיימת על המגרש עצמו. המשמעות היא שאין הליכים סטטוטוריים שאנחנו צריכים להעביר במגרש. את הפרויקט מתכננים משרד האדריכלים ברעלי לויצקי כסיף, והוא צפוי להכיל כארבעים אלף מ"ר של שטחי מסחר ותעסוקה. כבר היום אנחנו רואים ביקושים גדולים למשרדים מצד חברות הטכנולוגיה ובעלי המקצועות החופשיים, ובהתאם לתכנית ההתחדשות של האזור, אנחנו צופים שאותם ביקושים רק ילכו ויאמירו".

מגוון שטחי משרדים החל מ-6,800 למ"ר >> לפרטים היכנסו

נדל"ן מניב >> חזרה למדור