התשואה המפתיעה של הצפון: נדל"ן מסחרי ופארקי הייטק חדשים על כביש 6

הטבות מס, נגישות מוגברת ונוף עוצר נשימה הולידו תנופת פיתוח באמצע הדרך שבין המרכז לגליל. פרויקט משרדים ירוק מבית קבוצת רפאל נדל"ן, בעיצוב של האדריכל דני קייזר, מבטיח למשקיעים תשואה שנתית נדירה והשקעה מוצלחת במיוחד

גיא רונן, תוכן מקודם בשיתוף רפאל נדל"ן
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמונת הדמיה
יתרון נוסף בהשקעה בנדל"ן מסחרי הוא ההון העצמי הנמוך יחסית הדרוש לכניסה לפרויקטצילום: תמונת הדמיה להמחשה בלבד

קוראים לו "עמק הסיליקון של הצפון", והוא אחד מסיפורי ההצלחה הגדולים של השנים האחרונות - לא רק בצפון או בפריפריה, אלא בתעשייה ובנדל"ן בכלל. יש רק בעיה אחת: פארק ההייטק החדש ביקנעם מתקרב לתפוסה מלאה. מי שמבקש לפתוח בו חברה, סניף ואפילו משרד קטן, יכול למצוא את עצמו ברשימת המתנה ממושכת. על רקע הביקוש הרב למשרדים באזור, הוחלט להקים פארק מדע ותעשיות חדש, אשר בהיבטים כמו תכנון, נגישות, קיימות ועוד, אף עולה על קודמו.

פארק מבוא כרמל משתרע על שטח של כאלף דונמים בתחומי המועצה האזורית מגידו.  המיקום שלו הוא אסטרטגי ביותר: מצד אחד, הוא צמוד לכביש 6 (מחלף עין תות), מה שהופך אותו לנגיש גם לעובדים המגיעים מדרום, עם שאטלים קבועים מיקנעם ומיישובים נוספים; מצד שני, הוא מוגדר כאזור פיתוח א', עם הקלות משמעותיות במיסוי וארנונה מופחתת לבתי העסק שיאכלסו את משרדיו.

אבל לא רק הדיבידנד הכלכלי המיידי מאיץ בחברות לשים פעמיהן אל הפריפריה. האווירה הכפרית הפסטורלית, הטבע והנוף, השטחים הפתוחים בתוך המתחם ובסביבותיו, המחשבה על נוחות העובד ורווחתו שבסופו של דבר מקדמות את העסק - כל אלו מהווים זרז בהעלאת הביקושים בצפון, ובהעדפת החבל הזה על פני הצפיפות שבמרכז הארץ.

משרדים החל מ 150,000 ש"ח בלבד הון עצמי > לפרטים נוספים היכנסו

מי שחיפש את הסיבה לתנופת הפיתוח שחווה האזור, הן במגורים והן במשרדים ובדגש על תעשיות ההייטק, נראה שמדובר בשילוב של מדיניות, תכנון ותנאים אובייקטיביים. בשורה התחתונה, אם עד לאחרונה התרגלנו לדבר על חיבור הפריפריה למרכז כמקור התעסוקה העיקרי, הרי שכעת הכיוון הוא הפיכתם של מוקדים בפריפריה עצמה למרכז נוסף, המושך אליו עובדים ותושבים גם מה"מרכז" המסורתי. את הכיוון הזה בדיוק יש מי שמזהה ומנצל כבר כעת להשקעה, לפני שהמחירים עולים.  

תמונת הדמיה
החברה מקימה מתחם של 2 בניינים הכוללים משרדים וחנויותצילום: תמונת הדמיה להמחשה בלבד

הבטחת ההכנסה האולטימטיבית

חברת רפאל נדל"ן מתמחה בניתוח שוק ובזיהוי מגמות ארוכות טווח. אנשיה הגיעו למסקנה שבטווח הזמן הנראה לעין, ההשקעה המשתלמת ביותר היא בנדל"ן למשרדים. באמצעותם, כחברה יזמית, לקוחותיה יכולים להגיע לתשואה שנתית משוערת של כ- 10%-8% - פי שלושה ביחס לנדל"ן למגורים, ובנוסף ליהנות משקט נפשי הכרוך בעבודה דרך חברת ניהול, במקום התעסקות מתמשכת בתקלות ובחוזים מול שוכרים מתחלפים (בדרך כלל מדובר על חוזה בן חמש שנים מינימום לכל עסק ומשרד).

יתרון נוסף בהשקעה בנדל"ן מסחרי הוא ההון העצמי הנמוך יחסית הדרוש לכניסה לפרויקט, שעשוי להסתכם ב-150 אלף שקלים עבור משרד בגודל ממוצע. סכום שכזה, אינו עניין של מה בכך בעולמות הנדל"ן לשימוש אישי או להשקעה. מסיבה זו יותר ויותר משקיעים קטנים, בכלל זה פנסיונרים המבקשים הבטחת הכנסה להם ולצאצאיהם, פונים דווקא לאפיק זה.         

אבל בפנייה לנדל"ן מסחרי אין די להבטחת הכדאיות והאטרקטיביות שבעסקה, שפירושן החזר ההשקעה ומעבר לרווח תוך פרק זמן קצר. וכאן נכנסת לתמונה ההתמחות האמיתית של רפאל נדל"ן, הנוגעת לעיתוי הכניסה לפרויקט - רגע לפני הבנייה המעלה את מחיר הקרקע, ובעיקר למיקום הפרויקט - היכן שהביקוש עולה על ההיצע ולפיכך האכלוס צפוי להיות קל, מהיר ומאוד מתגמל.  

תמונת הדמיה
חלקי קומת הקרקע הפונים לחזית יאוכלסו בבתי קפה וחנויותצילום: תמונת הדמיה להמחשה בלבד

כל עוד הפארק בחיתוליו 

על סמך מכלול השיקולים הזה, בוחרת קבוצת רפאל את המתחמים המתאימים למיזמי גולדטק - הפרויקטים המסחריים שלה ברחבי הארץ. מדובר בשורה של בניינים מעוצבים, עם קומת קרקע של חנויות ושטחי מסחר ומעליה משרדים. המיזמים עומדים בסטנדרטים בינלאומיים מחמירים של בנייה ירוקה, ובהמשך עתידים המשרדים שבונה החברה בכל הארץ  לדבר ביניהם בקווי תקשורת מיוחדים. לאחד הפרויקטים המבטיחים נבחר, שלא במפתיע, פארק התעשייה מבוא כרמל.

החברה בונה בפארק שני בניינים בני 5 קומות כל אחד המחוברים ביניהם, על פני שטח של 11 דונם ליד הכיכר המרכזית של הפארק. חלקי קומת הקרקע הפונים לחזית יאוכלסו בבתי קפה וחנויות, ומעליה יוצבו 4 קומות של חללי משרדים במגוון גדלים, החל מ-55 מ"ר. 

תמונת הדמיה
אכלוס המשרדים צפוי במהלך 2021צילום: תמונת הדמיה להמחשה בלבד

בצד הנגישות והקלות המס, לדיירי המשרדים החדשים מובטחת כלל המעטפת הנלווית - מקומות בילוי, מסעדות, הסדרי חניה, שטחים ציבוריים פתוחים ונוף עוצר נשימה, שהופך את יום העבודה לנעים ופרודוקטיבי יותר.   

אכלוס המשרדים צפוי במהלך 2021. על מנת להיכנס להשקעה נדרש הון עצמי של 150,000 בלבד בעבור משרד של 55 מ"ר. בקבוצת רפאל  צופים למשקיעים בתנאים הללו, כשהפארק עוד בחיתוליו ורגע לפני שמחירי הקרקע בו מאמירים, תשואה גבוהה במיוחד.

בכל הפרויקטים המסחריים של קבוצת רפאל, וגם בפרויקט זה, יוקצה משרד ללא עלות למשך תקופה של בין 5 עד 10 שנים לארגונים ועמותות הפועלים לשיפור החברה הישראלית.
דוד רפאל, מנכ"ל רפאל נדל"ן: "אני סותר את דעת הטוענים, שלא ניתן לשלב בין פעילות למען רווח כספי לקידום מטרות חברתיות". 
עד כה הוקצו 3 משרדים בתמורה המוערכת בסך של כ- 300,000 ש"ח בפרויקטים השונים של החברה.

משרדים החל מ 150,000 ש"ח בלבד הון עצמי > לפרטים נוספים היכנסו

קבוצת רפאל נדל"ן - פרויקט מבוא כרמלקרדיט: נו מדיה