תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אפקט עבודות הרכבת הקלה: תושבים רוצים מרכז מסחרי קרוב לבית

לכתבה

עבודות הרכבת הקלה הפכו את תל אביב וערי הלוויין למלכודת פקקים בלתי נגמרים, ויצרו אפקט חדש שמהדהד הרבה מעבר לעיר הגדולה ומשפיע על כל ערי המרכז.

אם בעבר תל אביב הייתה המרכז של חיי המסחר והבילוי, היום נראה שיש מגמה של התכנסות. תושבי הערים באזור המרכז קצו בפקקים, מצוקת החניה והקושי בהגעה למרכזי הבילוי והם רוצים שמרכז חיי התרבות והפנאי שלהם יהיה קרוב לבית. תל אביב היא עדיין העיר הגדולה והאטרקטיבית, עם מקומות בילוי ושופינג שאין במקומות אחרים, אבל ישראלים רבים מעדיפים לוותר על התענוג או להגיע לעיר בהזדמנויות מיוחדות.

המגמה הזו יוצרת הזדמנות חדשה לעסקי המסחר והפנאי המקומיים, ומובילה לפריחה בנדל"ן המסחרי בכל רחבי הארץ. חברת אפרידר שזיהתה את המגמה ערכה סקר לבדיקת צרכי התושבים במועצה המקומית אָזוֹר, ומצאה כי התושבים בעיר הקטנה והאסטרטגית משוועים למרכז מסחרי מקומי שיהיה קרוב וקל להגעה.

חזרה למדור >> 

פרויקט "אפרידר סנטר באָזוֹר" שנמצא בשלבים מתקדמים של בנייה ומסירה נועד לענות על הצורך הזה, וכולל בניין משרדים בן 14 קומות ולצידו מבנה מסחרי בן שתי קומות. בניית בניין המשרדים הושלמה, והנכסים בו נמכרו ונמסרו, ובמבנה המסחרי נותרו חנויות בקומה -1, קומת קרקע-כניסה ובקומה 1 והבנייה צפויה להסתיים בסוף אפריל 2019.

אריה, מנהל השיווק של הפרויקט טוען כי ההצלחה של הפרויקט נובעת מהמיקום שלו, "הפרויקט נמצא ממש בכניסה לאָזוֹר, במיקום אסטרטגי על כביש 44 , בקרבה לצומת חולון ודרום תל אביב ובתווך בין אזור המגורים לאזור התעשייה באָזוֹר", הוא אומר, "העובדה שרוב הפרויקט כבר נמכר מעידה על כך שההערכות שלנו היו נכונות, ואכן יש עלייה משמעותית בביקושים לנדל"ן מסחרי באזור, לצד העלייה המשמעותית במחירים ובביקוש לנדל"ן למגורים במועצה המקומית אָזוֹר".

גבר בוחר בגדים

לפרטים נוספים לחצו כאן >>

תשואה גבוהה מחוץ לתל אביב

בתל אביב נבנים נכון להיום  כ-700 אלף מ"ר משרדים, ועל פי ההערכות הביקוש לא צפוי להדביק את ההיצע, מה שיוביל לירידת מחירים בשכירות ובערך הנכסים. לכן כדאי לחשוב היטב האם רכישת נכס מסחרי בתל אביב תניב תשואה כדאית, או דווקא רכישה בעיר שלכאורה נראית פחות אטרקטיבית אבל עשויה להניב תשואה גבוהה יותר. בנוסף יש תנועה של נדידת חברות מחוץ לתל אביב בחיפוש אחר שכירות נמוכה יותר ונגישות  נוחה יותר עבור העובדים.  פתח תיקווה לדוגמה נהנית מבנייה מסיבית של בנייני משרדים, באור יהודה נבנו מגדלי משרדים יוקרתיים ויש עוד דוגמאות רבות נוספות. 

"פרויקט "אפרידר סנטר באָזוֹר" נחשב לנדיר בנוף מועצה אזורית אָזוֹר, כך שאין סכנה להצפת השוק המקומי", אומר אריה, "בנוסף באָזוֹר יש עליית מחירים משמעותית בנדל"ן למגורים, והיא הפכה לפנינת נדל"ן מסחרי בגלל מיעוט הפרויקטים שיש בה".

הוצאות נמוכות, תשואה גבוהה

בעולם הנדל"ן המסחרי מדברים על תשואה שיכולה להגיע ל- 8% בשנה, אך לא רק היצע וביקוש משפיע על גובה התשואה אלא גם ההוצאות הנלוות. אָזוֹר נהנית מארנונה נמוכה משמעותית לעומת ישובים אחרים באזור המרכז, ובשילוב מחירים נוחים יחסית (החל מ- 13,000 ש"ח למ"ר) והעובדה שמדובר בנכס חדש לחלוטין עם מינימום הוצאות על השמשה להשכרה, הרי שהתשואה צפויה להיות מקסימלית. "במהלך השנים האחרונות אני רואה את השינוי במועצה אזורית קטנה כמו אָזוֹר", אומר אריה, "התושבים היום רוצים לפתח את הקהילה שלהם ולא להסתמך רק על תל אביב או ערים גדולות יותר וזה משפיע מאוד על נדל"ן למסחר. לכן לדעתי כיום השקעה בנדל"ן, ובוודאי שבמיקום של הפרויקט באָזוֹר, היא משתלמת ביותר".

חזרה למדור >>