תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שוק המשרדים מציג: הגודל לא קובע יותר!

לכתבה

עד לאחרונה בנייני המשרדים החדשים והמודרניים נשלטו ע"י חברות הנדל"ן הגדולות שייעדו את השטחים להשכרה בהיקפים גדולים. עם זאת המציאות משתנה - ההתפתחויות הטכנולוגיות והשפעתם על שוק העבודה, הפריחה של עסקים קטנים ובינוניים והחדירה של המשקיעים הפרטים לתחום המשרדים, תרמו לעלייה משמעותית בביקוש למשרדים חדשים בשטחים קטנים של עשרות עד מאות מטרים רבועים, הן לרכישה והן להשכרה

מהפכה בתפיסת התכנון של המשרד

באחד מפרקי סדרת המופת 'מד מן', אחת המזכירות אולצה לפנות את משרדה עבור מכונת צילום חדשה, גדולה ומגושמת. סיטואציה זו נראית מאד מצחיקה, הרי בימינו מכונת הצילום משמשת כפקס, מדפסת, סורק, והכל ארוז בחבילה קומפקטית בפינת שולחן העבודה, לצד המסך השטוח ותמונות הילדים. המהפכה הטכנולוגית תורמת לניצול שטחים יעיל, המכשירים האלקטרונים והאביזרים השונים קטנו או נעלמו כליל, ההתקדמות בפתרונות אחסון המידע ביטלה את הצורך בארכיונים מגושמים וארונות מסמכים, וחדרי שרתים אפלים הפכו לעמדות מחשב קטנות או קישורים לענן. 

בחזרה למדור >>

עסקים קטנים ובינוניים אימצו גישות מיתוג ושיווק שהיו בעבר נחלתם של הקונצרנים הגדולים, ורבים הבינו את הצורך והיתרון המוסף שמספק משרד מעוצב בבניין חדש. אם בעבר עורך דין הרשה לעצמו לשכור משרד בקומה שניה בניין מגורים מיושן, לעיתים ללא מעלית, מעל חנות נוחות או צרכנייה. היום בעידן של תחרות עזה וזמינות המידע, ברורה לכל החשיבות וההשפעה המכריעה של נראות המשרד, לובי הכניסה, המתקנים המשותפים (פסיליטיז), החניה ובאופן כללי התחושה שכל מבקר או עובד מרגיש בכניסה למשרד.

סיבות אלו ונוספות משפיעות רבות על שוק המשרדים בעולם ובישראל בפרט. ניתן להרגיש בדרישה עצומה למשרדים קטנים ובינוניים בבניינים חדשים ומודרניים. בד בבד עסקים משקיעים משאבים גדולים מהעבר בעיצוב ותכנון חללי עבודה התואמים את הפעילות והצרכים שלהם.

משרדים בית מנצור

לפרטים נוספים לחצו כאן >>

רכישת משרד לעסק היא החלטה נכונה

אמיר חמיצר, סמנכ"ל בחברה הכלכלית לפיתוח ישראל, היוזמת ובונה בימים אלו מספר בנייני משרדים באזור השרון מספר על השינוי: "בשנים האחרונות אנו חשים בדרישה ערה לשטחי משרדים הנעים בין עשרות למאות מטרים. אני סבור שאחת הסיבות המשמעותיות שתרמו לעלייה בביקוש היא כי עסקים רבים הפנימו שרכישת משרד חדש ולא השכרה היא ההחלטה הנכונה לעסק - הן כלכלית והן מיתוגית."

"בסביבת הריבית הנוכחית, עסקים רבים רכשו מאתנו משרדים חדשים באמצעות הון עצמי נמוך ופריסת תשלומים נוחה, כך שההחזר החודשי אותו הם מעבירים לבנק זהה פחות או יותר לשכירות שהם שילמו בעבר. מעבר לעובדה שכרגע יש ברשותם משרד חדש בבניין מרשים, המעוצב ומתוכנן בהתאם לרצונם, לאחר 10-12 שנים הם פורעים את ההלוואה ואז יש ברשותם נכס או מקור הכנסה פסיבי נוסף."

גם המשקיעים הפרטיים מגלים את בנייני המשרדים

האפשרות לרכוש משרדים בשטחים קטנים מהעבר בפרויקטים חדשים, עם בטוחות כדוגמת ליווי בנקאי מלא וערבויות חוק מכר, מהווה הזדמנות למשקיעים ולא רק עבור בעלי עסקים ומקצועות חופשיים. בשנים האחרונות חל גידול משמעותי ברכישת משרדים כאפיק השקעה של גורמים פרטיים שאיתרו שני יתרונות מהותיים בהשקעה בתחום המשרדים:

היתרון ראשון הוא רף הכניסה הנמוך משמעותית מתחום המגורים. מחירי המשרדים נמוכים משמעותית מדירות המגורים. במחיר של משרד בשטח של כ-100 מ"ר ברעננה ניתן במקרה הטוב לרכוש דירת 2 חדרים בעפולה. יתרה מכך, ההון העצמי הדרוש ברכישת משרד להשקעה הוא כ-25%-30% בהשוואה להון עצמי מינימאלי של 50% בדירה להשקעה.

משרדים בית מנצור 2

יתרון נוסף הוא מרכיב התשואה והמיסוי. התשואה בתחום המשרדים באזור המרכז נעה בין 7% עד10% לעומת 2.5% בלבד בדירות מגורים. מרכיב מס הרכישה במשרדים ומסחר נמוך בהשוואה לדירות להשקעה - וכך נוצרה הזדמנות אטרקטיבית להשקעה. ניתן גם להבחין במשקיעים עם מעוף המצליחים 'להכות את השוק' ולייצר תשואה עודפת של 15%- עד 20%, זאת ע"י רכישת משרדים קטנים וחלוקתם/ השכרתם בסגנון 'מיטה חמה'.

ההזדמנות ממתינה מחוץ לתל אביב

ומה לגבי מיקום המשרד? ובכן, המיקום הוא כבר לא פונקציה של הקרבה פיזית למרכז המטרופולין.  על הצפיפות בכבישים ועבודות הרכבת הקלה כבר כתבו מספיק, היצע המשרדים בתל אביב כרגע גבוה ונראה כי הוא רק יגדל בשנים הקרובות. אנו עדים לכך שגופים רבים מחליטים למקם את המשרדים בערי הלוויין בקרבת תל אביב, כך הם נהנים ממחירים נוחים, העובדים מבלים פחות שעות בפקקים ואת הזמן שהתפנה הם יכולים להקדיש למשפחה ולילדים. עובדה זו משפיעה רבות על שביעות רצון העובדים, והיום זה כבר ברור על הקשר הישיר שיש לכך על התפוקה בעבודה.

חמיצר מרחיב: "אין לי ספק שבעל עסק המחפש את המיתוג ה'תל אביבי' המתקבל ממשרד בבניין מבוקש בעל שם, לא יבחר לרכוש משרד ברעננה. אך לדעתי זוהי חרב פיפיות, תל אביב מונעת מטרנדים, וטבעם של טרנדים להשתנות מהר. בנייני משרדים רבים בתל אביבי, שעד לפני מספר שנים היו מאד מבוקשים, סובלים כיום מתפוסה חלקית ובעיות תדמית.

לעומת זאת בנייני המשרדים במעגל השני של תל אביב - רעננה, כפר סבא או הוד השרון, שומרים על אחוזי תפוסה גבוהים. בפרויקט 'בית מנצור' שנבנה בימים אלו בקרית אתגרים ברעננה, נמכרו כבר מעל ל-50% מהמשרדים, הרוב המוחלט אגב, נרכש על ידי בעלי מקצועות חופשיים. מעבר לעניין הכלכלי הברור, הרוכשים מציינים סיבות ברורות והגיוניות נוספות - ניצול יעיל יותר של משאב הזמן, קרבה למקום המגורים, שביעות רצון העובדים, תפוקה רבה יותר - במילים אחרות איכות חיים.

לפרטים נוספים לחצו כאן >>

בחזרה למדור >>