תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עירוב השימושים: כבר לא טרנד תל אביבי בלבד

לכתבה

עירוב שימושים הופך להיות הטרנד החזק ביותר בתחום הנדל"ן העסקי, בזכות היתרונות שהוא משקף עבור כולם: בעלי המתחמים, החברות, בעלי העסקים והאוכלוסייה המתגוררת מסביבו

כדי להבין עד כמה הטרנד משפיע על תחום הנדל"ן העסקי, כדאי לקפוץ לביקור בפתח תקווה. עירוב השימושים הוא ללא ספק אחד מהביטויים החמים ביותר בתחום הנדל"ן המניב בישראל. לאחר שנים בהם נבנו מתחמי תעסוקה שהיו שוקקי חיים בשעות העבודה והפכו שוממים בשעות הערב, אנו עדים לפריחתם של מתחמי התעסוקה המתוכננים ונבנים על בסיס עקרון עירוב השימושים.

בחזרה למדור >>

הטרנד שהתחיל ברחוב הארבעה וברמת החיל בתל אביב הולך ומתחזק בכל גוש דן בזכות כמה יתרונות מהותיים: ראשית, מתחמים אלה נהנים מפופולריות רבה משום שהם מצליחים לספק את חלק הארי של הצרכים של השוהים בהם, החל מחדר כושר, דרך מסעדות ובתי קפה וכלה בחנויות ובפאב לשעות הערב. במקביל לכך, ניהול המתחמים והתמודדות עם אתגרי התחזוקה והביטחון שלהם קלים יותר כאשר יש חיים במתחם במהלך כל שעות היום והלילה. כיום נבנים מתחמים כאלה בפתח תקווה, יהוד ולוד.

אחד המתחמים המעניינים ביותר המציג יישום של עקרון עירוב השימושים הוא ללא ספק מתחם בסר סיטי (מתחם אוסם לשעבר) אותו יוזמת חברת בסר בצומת הרחובות ז'בוטינסקי ודרך רבין בפתח תקווה. באמצעותו נבדוק עד כמה מתחמים אלה זוכים לפופולריות בקרב קהל היעד.

לפרטים נוספים לחצו כאן >>

פתח תקווה עולה על המפה

בימים אלה החלה בניית מתחם בסר סיטי, המשתרע על כ-27 דונם וכולל ארבעה מגדלי משרדים בני 30 קומות כל אחד, המקיפים מתחם מסחר, בילוי ופנאי ובליבו גן פורח. את המתחם תכנן אדריכל העל אבנר ישר והוא מהווה את אחת הדוגמאות הטובות לעירוב שימושים נכון. המתחם יכלול כ-150 אל"ף מ"ר משרדים, כ-25 אלף מ"ר המיועדים למסחר ו- 2500 מקומות חניה.

מגדלי בסר- 2

נכון להיום שלושה מארבעת המגדלים שווקו במלואם ובמגדל הרביעי נותרו פחות מ- 40% מהשטחים לשיווק.

מה הופך את עירוב השימושים לטרנד חזק? אבנר פלדי - סמנכ"ל השיווק בקבוצת בסר מספר: "עירוב שימושים הוא כבר לא סיסמא בתחום הנדל"ן המניב בישראל. אנו עדים לביקושים גדולים במתחמים בהם יש חיים מסביב לשעון, כמו ברמת החיל ורחוב הארבעה בתל אביב. יתר על כן, גם במתחמי תעסוקה וותיקים כמו הבורסה ברמת גן, אנו עדים למאמץ אדיר של העיריה ושל מנהלת הבורסה לפתח עסקים ברחובות המתחם כדי להפוך אותו לחי ותוסס במהלך כל שעות היום. קהלי היעד של שוק המשרדים במרכז הארץ מבינים כי במתחמים בהם יש פעילות מתמשכת לאורך כל שעות היום והלילה נעים יותר לשהות.

יתר על כן, השוכרים הגדולים והנחשקים הן חברות הי טק ותקשורת, המעסיקות עובדים צעירים, הם ערים לדרישות של עובדיהם בדבר סביבת עבודה דינמית שמספקת להם את כל הצרכים שלהם במהלך השעות הארוכות בהם הם שוהים במקום".

בהקשר זה חשוב לציין את הפיתוח הסביבתי בבסר סיטי בפתח תקווה. בשונה ממתחמי עבודה אחרים, בסר סיטי בנוי סביב כיכר מוריקה, עם גינון ופינות נוי למנוחה, המאפשרות לשוהים במתחם לקחת הפוגה מהמסכים, לצאת לאוויר הפתוח וליהנות ממבחר של אופציות לבילוי, אוכל ופנאי.

עירוב שימושים = סביבה עסקית הטרוגנית ודינמית

שאלנו את פלדי מי רכש עד כה שטחי משרדים בבסר סיטי. לדבריו, לצד החברות הגדולות הרוכשות שטחים גדולים, מתקיים שוק דינמי של רוכשים המתעניינים בשטחים של 100-200 מ"ר. רוכשים אלה מגיעים מקרב המקצועות החופשיים, דוגמת רופאים, עורכי דין, רואי חשבון, שמאים יועצי השקעות ועוד. לצידם יש התעניינות גדולה מקרב משקיעים פרטיים שמזהים את היתרונות ששוק המשרדים מגלם: תשואה גבוהה משמעותית משוק הדיור, אפשרויות מימון נוחות והשקעה הנחשבת סולידית.

"מתחמי משרדים המתאפיינים בעירוב שימושים קורצים לא רק לחברות הגדולות אלא גם לחברות קטנות ובינוניות המכירות בערך של סביבה דינמית בה מתקיימת פעילות עסקית מגוונת. חברות קטנות ובינוניות נסמכות על שירותים עסקיים שונים ומגוונים, כמו גם על חשיפה גבוהה לעסקים אחרים והזדמנויות לנטוורקינג.  והיכולת להרחיב את מעגלי ההיכרויות העסקיים ולרכוש את השירותים והמוצרים הדרושים להתנהלות עסקית נוחה בצמוד למוקד הפעילות, מהווה יתרון מהותי עבורם".

מיקום ונגישות: מפתח להצלחה לעירוב שימושים נכון

אין חולק כי מיקום הוא הדבר החשוב ביותר בתחום הנדל"ן וכך גם בכל הנוגע לקביעת מיקומו של מתחם המצטיין בעירוב שימושים. במתחמים אלה יש משנה חשיבות במיקום מרכזי על צירי תנועה ראשיים, אבל לא רק. לצד הכבישים ומקומות החניה, ישנה חשיבות הולכת וגוברת לתחבורה ציבורית, המאפשרת להגיע למתחם וממנו בנוחות ובבטיחות.

הקו האדום של הרכבת הקלה אמור להתחיל לפעול בשנת 2021 בסמוך למועד אכלוס המתחם. מפת התחנות הנוכחית של הרכבת הקלה כוללת תחנת רכבת בצמידות למתחם בסר סיטי. דבר זה יאפשר לעובדים, למנהלים ולמבקרים במתחם, המגיעים מפתח תקווה במזרח ומבת ים במערב, להגיע למתחם ברכבת הנוסעת בתדירות של 10-20 רכבות בשעה. במקביל, המגיעים מחוץ לעיר באמצעות הרכבת הבינעירונית יוכלו להגיע מתחנת הרכבת השלום וסבידור למתחם תוך כ- 15 דקות, בלי פקקים, בלי עצבים ובלי לחפש חניה.

מגדלי בסר - 3

"כל הלקוחות שלנו ציינו את עצם הקמת התחנה במתחם כיתרון מהותי שלו. המעסיקים, גדולים כקטנים, מכירים בחשיבות העצומה של תחבורה ציבורית לא רק בשל העובדה כי היא משחררת חניות, אלא גם משום שהיא תורמת לפריון העבודה ולאטרקטיביות של המתחם בפני עובדים ולקוחות כאחד. הקו האדום הופך את אזור קריית  מטלון וקריית אריה בפתח תקווה לחלק בלתי נפרד מהמטרופולין ומאפשר העתקה של הפעילות העסקית ממרכז תל אביב למתחם, על כל היתרונות הכרוכים בה".

הזדמנות להשקעה סולידית ומבטיחה

"בסר היתה הראשונה לזהות את הפוטנציאל העסקי במתחם העסקים בבני ברק והיום ארבעת המגדלים שלנו במתחם נחשבים להצלחה ונהנים מביקושים מתמשכים הן מרוכשים והן משוכרים. שנה לאחר שהשקנו את פרויקט בסר סיטי, אנחנו בטוחים כי המתחם הזה יהפוך למרכז עצבים עירוני שיהיה מוקד לפעילות מסביב לשעון שלא יתמצה רק בפעילות עסקית, אלא יהפוך לאבן שואבת לאוכלוסייה המתגוררת מסביבו בכל שעות היום.

מחירי הרכישה באזור פתח תקווה עדיין נחשבים אטרקטיביים מול האלטרנטיבות ברמת גן ולבטח בתל אביב. מדובר במחירי קניה הנמוכים בכ- 50% ממחירי הקניה בתל אביב וב- 30 מהמחירים ברמת גן, אבל חשוב לזכור כי עם השקת הקו האדום פערי המחירים יצטמצמו באופן משמעותי, לטובת פתח תקווה. נכון להיום בסר סיטי מהווה הזדמנות אטרקטיבית להשקעה בשוק המשרדים, משום שהיא משלבת יישום מדויק של עירוב שימושים, תכנון מתחם שיהפוך לאבן שואבת לכלל אוכלוסיות היעד ולא פחות חשוב - הזדמנות להשאת ערך משמעותית תוך ארבע שנים".

לפרטים נוספים לחצו כאן >>

בחזרה למדור >>