תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כיצד הפך מתחם ה- BBC בבני ברק לאזור העסקים הלוהט של גוש דן

לכתבה
באדיבות הכשרת הישוב

אזור התעשייה של בני ברק כמרקחה עם חברות ענק שבוחרות להקים בו את הבית העסקי שלהם. אבל האם ההשקעה בנדל"ן מניב באזור תצדיק את עצמה בטווח הארוך? יצאנו לבדוק

בעשור האחרון אזור התעשייה והמסחר של בני ברק, המכונה גם מתחם BBC, עבר שינוי מאסיבי. הבניה של מגדלי ב.ס.ר, מגדל צ'מפיון וקניון איילון, הפכו את האזור מפריפריה נדחקת של תל אביב שמרכזת בעיקר תעשיה ישנה, לכזו שמגדירה מחדש את חוקי המשחק. בעלי המשרדים והחברות בחרו לזנוח את הפקקים של מרכז תל אביב ואת מחירי הארנונה ושכר הדירה הגבוהים בה, ולצאת לקו השני שמאפשר להם נוחות ונגישות, במחירים שפויים. השינוי הבא במשחק, שיהפוך את האזור לנחשק אפילו יותר, הוא הקו האדום של הרכבת הקלה שצפוי לפעול החל משנת 2021 וישנה לגמרי את פני האזור כולו. 

בחזרה למדור >>

מתחם BBC: מחירים אטרקטיביים במרכז גוש דן

"בעשור האחרון מתחם העסקים של בני ברק הצליח להתברג כאחד ממתחמי העסקים המבוקשים באזור גוש דן" אומר תומר כץ, סמנכ"ל השקעות ופיתוח עסקי בחברת הכשרת הישוב בישראל. "חברות רבות, כמו למשל בנק לאומי, בית ההשקעות מיטב-דש, חברות הייטק, מדיה וכך גם חברת הכשרת הישוב, העתיקו את מקום מושבם מתל אביב לבני ברק. מעבר זה נובע ממספר גורמים ביניהם מחיר אטרקטיבי למול תל אביב ורמת-גן, ארנונה זולה יותר, מיקום ונגישות גבוה וזאת תוך שמירה על איכות המבנים והמשרדים. המתחם מתוכנן כך שבנוסף לשטחי המשרדים אשר נבנים, מתוכננים גם שטחי מסחר, בילוי ופנאי אשר יוסיפו לאיכות המתחם.

ההבדלים באמת כל כך עמוקים?

"בהחלט. הביקוש לשטחי המשרדים במתחם נובע מהרצון של השוכרים למצוא אלטרנטיבות לשכירות באזור גוש דן בעלויות נמוכות יותר, הן ברמת השכירות והן ברמת הארנונה. עיריית בני ברק רתומה לעניין ומעודדת חברות בעלות שטחים גדולים להגיע ולשכור/לקנות בעיר, כך שחברה יכולה לחסוך עד כ- 50% בשכר הדירה ובתשלומי הארנונה. זה נתון אטרקטיבי מאוד אשר מצטבר לסכומים משמעותיים. ביקוש זה בא ליידי ביטוי בשיעור התפוסה הגבוה ובאכלוס בניינים קיימים וכאלה שבשלבי בניה"

הדמיה הכשרת הישוב
באדיבות הכשרת היישוב

לפרטים נוספים לחצו כאן >>

קבוצות רכישה לנדל"ן מניב     

בנוסף לבניית מגדלי המשרדים במתחם, הוקמו בו בשנים האחרונות מספר מגדלים על ידי קבוצות רכישה, שהעיקריות שבהן הן מגדלי ב.ס.ר ומגדל הכשרת הישוב הנמצא בעיצומה של בנייתו. המגדלים האלו הוסיפו למתחם עוד כ- 200,000 מ"ר של משרדים. "קבוצות הרכישה נותנות מענה ליחידים ולחברות שרוצות להשקיע בתחום הנדל"ן המסחרי בהיקפים קטנים יותר, הן לשימוש עצמי והן להשקעה מניבה" אומר כץ. "הניסיון שלנו מראה שיש הרבה בעלי מקצועות חופשיים שבוחרים לרכוש משרדים לשימוש עצמי. מבחינתם הרציונל ברכישת משרד מתבטא בהשקעה אשר מהווה חסכון משמעותי בהשוואה לשכר הדירה שהם משלמים היום וזאת במיוחד בסביבת הריביות הנמוכה. ההשקעה ברכישת משרד והשכרתו נותנת מענה אטרקטיבי למול האלטרנטיבות להשקעה שקיימות היום בשוק- התשואה בשכירות בנדל"ן מסחרי לרוב גבוהה משמעותית מתשואה בהשכרת דירת מגורים ובאופן ישיר גם החזר ההשקעה בנדל"ן מסחרי מתקצרת משמעותית למול תחום המגורים, כך שנתון זה עומד לנגד עיניהם של משקיעים רבים." 

המשקיעים עוברים להשקיע במשרדים

התופעה שכץ מדבר עליה לא חדשה, אבל הלכה וגברה בשנים האחרונות. מחירי הנדל"ן למגורים שמצויים בקיפאון, ושוק ההון הלא יציב, מובילים משקיעים רבים לחיפוש ומציאת אלטרנטיבות השקעה, כשהשם החם להשקעות בשנת 2018, הוא נדל"ן מניב. "בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה בה יותר ויותר משקיעים בוחרים לוותר על האופציה של רכישת דירת מגורים, ובמקום זאת רוכשים נכס מסחרי להשקעה" אומר כץ. "הסיבות לכך נובעות ממספר גורמים, התשואה על דירות נמוכה למול התשואה בנדל"ן מסחרי, הרגולציה הממשלתית דוחקת משקיעים בתחום הדיור אל מחוץ לשוק, וכן גם רמות המינוף המוגבלות בתחום הדירות להשקעה יצרו מגבלות למשקיעים בתחום הדיור. בנוסף, חוסר הוודאות הסוררת כיום בשוק הדיור אשר מעמידה בסימן שאלה את המשך מגמת עליית המחירים באופן עקבי."

בנייני מגורים הכשרת הישוב
באדיבות הכשרת הישוב

המשקיעים החדשים: ביניהם משקיעים קטנים שמחפשים אפיקי תשואה רווחיים

על רקע המציאות הזו, אין פלא שמשקיעים רבים נושאים עיניהם למגדלי המשרדים. היתרון במשרדים הוא שהם מהווים אופציה גם למי שיש לו רק כמה מאות אלפי שקלים פנויים להשקעה, שכבר לא מספיקים לרכישת נכס למגורים. "עד לאחרונה אפיק ההשקעה בנדל"ן מסחרי היה נחלתם הכמעט בלעדית של משקיעים 'גדולים', או בעלי עסקים שרכשו שטחים לשימוש החברה שבבעלותם. אבל בשנים האחרונות חדרו לפלח השוק הזה קבוצות רכישה שאפשרו רכישת שטחים קטנים יותר, וכך בעצם פתחו את השוק למשקיעים הקטנים."

איך אתה מסביר את זה?

"כשמנטרלים את מרכיב רווחי ההון בהשקעה בנדל"ן למגורים, אשר כאמור נמצאים בסביבת חוסר וודאות, ההשוואה במחיר הרכישה למ"ר בנדל"ן מניב למשרדים לרוב נמוך משמעותית למול הנדל"ן למגורים. כשמשקיע בוחן את החלופות בין נדל"ן למגורים ונדל"ן מסחרי ורואה את פערי התשואות ואת תקופת ההחזר על ההשקעה, אין ספק שהנדל"ן המסחרי אטרקטיבי יותר."

לפרטים נוספים לחצו כאן >>

בחזרה למדור >>