"יש צורך בשינוי סדר העדיפויות הלאומי, בהפניית משאבים לפיתוח רפואת השיקום והגריאטריה"

הכשרת דור חדש של רופאים ומטפלים במקצועות השיקום והגריאטריה, הכנסת טכנולוגיות חדשות, פיתוח מכון המחקר, הוספת שירותים כמו מרפאות פיברומיאלגיה ושיקום אונקולוגי. רשימה חלקית שהביאה איתה ד"ר אורית שטיין רייזנר, המנהלת החדשה של בית החולים השיקומי רעות ת"א

אסף לבנון
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מצליח לתת מענה רק לכ-20 אחוז מבקשות האשפוז. ביה"ח שיקומי רעות
אסף לבנון
תוכן מקודם

שנה לאחר שהחלה עבודתה בבית חולים רעות כסגנית מנהל, נכנסה לפני כחודשיים ד"ר אורית שטיין רייזנר, לתפקידה כמנהלת בית החולים. את המינוי לתפקידה החדש היא מציינת בתקופה משמעותית בה בית החולים חוגג 60 שנה להקמתו. בית החולים הוקם על ידי עמותת נשים בתל-אביב ובתחילת דרכו שימש בעיקר לטיפול בחולים כרוניים וסיעודיים. במהלך השנים עבר תהפוכות עד שלבסוף התמקצע בתחומי השיקום והגריאטריה.

"רעות הינו בית חולים אוניברסיטאי, הגדול מסוגו בישראל. רוב העשייה היא בתחומי השיקום: נוירולוגי, נשימתי ואורתופדי. זאת לצד חטיבה גריאטרית ומחלקות ילדים, מערך אמבולטורי רחב ואשפוז יום שיקומי הגדול מסוגו בארץ, עם 120 מטופלים בכל נקודת זמן. שירותי המרפאות שלנו כוללים מכון כאב, מכון לטיפול בהפרעות אכילה, מרפאת קנביס, מכון רנטגן, מכון דיאליזה ואת המרפאה הציבורית הגדולה מסוגה לטיפול ושיקום מיני", מספרת ד"ר שטיין רייזנר.

מה את יכולה לספר על השנה הראשונה בעבודתך בבית החולים?
"השנה הזו הייתה ועודנה בסימן הקורונה, היא פגעה בנו כמו בכל מערכת הבריאות, כמעט בכל אספקט. האתגר הוא להגיב כל הזמן תוך כדי תנועה והתפתחות. כמנהלת, הדבר מחייב המון קשב ותמיכה מצד הצוות. אני שמחה לומר כי כלל העובדים מגויסים ומחויבים למשימה. גיליתי צוותים עם חוסן אדיר. נאלצנו לשנות את אופי העבודה כדי לשמור על הצוותים, לספוג ירידה דרמטית בהכנסות בגלל עשרות מיטות ריקות בשל בידודי מחלקות, לתפקד עם מחסור באנשי צוות שחלו בקורונה או שהו בבידוד, ועדיין בתנאים הללו לעשות כל מאמץ לשמור על שגרת הטיפולים. הצלחנו להמציא את עצמנו מחדש: הרחבנו את טיפולי השיקום מרחוק, פתחנו בסדרת הרצאות זום מקצועיות לקהל הרחב ואפילו שיעורי יוגה שיקומית בזום. 
פתחנו שירות חדש לשיקום חולי קורונה. חשוב להבין כי חולים המתמודדים עם קורונה בצורתה הקשה נזקקים לאחר הפאזה האקוטית במחלקות הקורונה, לתהליך שיקום אינטנסיבי: שיקום נשימתי, שיקום סיבולת לב ריאה, מענה לחסרים תזונתיים, חיזוק מערכת שריר ושלד, טיפול בבעיות בליעה וזיכרון. עד כה טיפלנו בכמאה חולי קורונה ואני צופה שמספרם עוד יעלה. בעזרת טיפול נכון, מקיף, הלוקח בחשבון את כל ההיבטים התפקודיים והמנטליים – יש לחולים אלה סיכוי מצוין לשוב וליהנות מאיכות חיים גבוהה וחיים עצמאיים. למעשה הקורונה חושפת את הצורך בחיזוק מערך רפואת השיקום. מדובר בטיפול קריטי בשגרה וביתר שאת בזמן חירום".

מהו לדעתך היחס של מערכת הבריאות לבתי חולים שיקומיים?
"העלייה הגוברת בביקוש לשירותי שיקום  וגריאטריה, אינה מובילה לפיתוח שירותים בהיקף וברמה הנדרשים. אדם הזקוק לשיקום ולא מקבל טיפול, קיים סיכוי גבוה שיהיה עני. עוני במובן הרחב של המילה: תעסוקתי, משפחתי, חברתי, כלכלי. 
רפואת השיקום היא חלון ההזדמנויות הכמעט יחיד שקיים עבור מטופל למצות את הפוטנציאל התפקודי שלו, לחזור וליהנות מאיכות חיים גבוהה. ניקח לדוגמא פצוע לאחר תאונת דרכים. אם לא יגיע לשיקום ראוי ונכון -  קיים סיכוי גבוה שיוותר עם נכות ומוגבלות תפקודית". 

מהם אתגרי היומיום?
"בית חולים רעות, עם 365 מיטות ומערך תומך וגדול של מרפאות חוץ, מצליח לענות רק על 20% מהפניות לאשפוז ומתמודד עם רשימות המתנה ארוכות. הפער הלאומי הוא עצום, ברופאי שיקום וגריאטריה, במיטות, במרפאות ובטכנולוגיה. 
הפתרון הוא בשינוי סדר העדיפויות הלאומי והקצאת משאבים נאותים לתחומים אלה. רעות הינו בית חולים ציבורי בבעלות עמותה, אינו מתוקצב על ידי המדינה או קופות החולים. ב- 2020 קיבלנו מענקי קורונה חד פעמיים וזו הייתה הפעם הראשונה שבית החולים קיבל כסף ממשלתי. ביום שאחרי הקורונה, עדיין נידרש להמשיך ולספק טיפול ברמה הגבוהה והמקצועית ביותר, ללא תקצוב למול אתגרים כלכליים עצומים. אם הרגולטור לא יתערב – הדבר יעמיד בסכנה את המשך פעילותנו".

איזו עצה היית נותנת לשר הבריאות?
"יש צורך בתכנון ארוך טווח לעשורים הקרובים כדי לתת מענה לצרכים ההולכים וגדלים של האוכלוסייה הנזקקת לשירותי שיקום וגריאטריה, החל בהיבט של תשתיות וכלה בהיבט של צמצום חסמים בירוקרטיים והנגשת מידע וזכויות בתחום".

מה החזון שלך בניהול רעות?
"אני רואה לעצמי חובה להצדיק את המעמד של רעות כבית חולים מוביל ולהמשיך לקדם את 'רוח רעות' - תפיסה ששמה את המטופל ומשפחתו במרכז ונותנת מענה מקצועי ואיכותי לכל צרכיהם. האתגרים הניהוליים מרובים, בראשם הכשרת דור חדש של רופאים ומטפלים, הגדלת פעילותו של מכון המחקר, הכנסת טכנולוגיות חדשות, והוספת שירותים כמו מרפאות פיברומיאלגיה ושיקום אונקולוגי. 
נרצה גם להרחיב את פרויקט רעות בקהילה שזוכה להצלחה, במסגרתו פתחנו לפני כשנה  את המרכז הראשון שלנו בקרית גת לטיפולי שיקום יום למבוטחי כל הקופות, בשיתוף אשל ומשרד הבריאות. פרויקט הדגל אליו אני חותרת הוא בנייה של קמפוס חדש, בית חולים שאנחנו מקווים שיקום בתל-אביב בו נוכל להרחיב את השירותים ולפתח חדשים בתנאי מלונאות נאותים".  

ד"ר אורית שטיין-רייזנרצילום: באדיבות דוברות ביה"ח רעות

ד"ר אורית שטיין-רייזנר
מנהלת בית החולים השיקומי רעות
גיל: 53.
מצב משפחתי: נשואה ואם לשלושה.
לימודי רפואה: אוניברסיטת תל-אביב. 
התמחות: פסיכיאטריה, מנהל רפואי.
לימודים נוספים: MBA  אוניברסיטת תל-אביב.
עוד: בוגרת תכנית המנהיגות והניהול הבכיר "ענבר", כיהנה מספר שנים כסגנית הפסיכיאטר המחוזי במשרד הבריאות, שימשה כפסיכיאטרית הארצית ומנהלת בריאות הנפש במכבי במשך כחמש שנים. משמשת כמנטורית בתוכנית Womed Mentorship לקידום רופאות בליבת העשייה הרפואית, חברת הוועד המנהל בעמותת אנוש, מתנדבת  כפסיכיאטרית  בעמותת "הופכות את היוצרות" המסייעת לנשים לצאת ממעגל הזנות.

בית החולים השיקומי רעות
נוסד בשנת: 1961.
מיקום: תל-אביב.
מספר מיטות: 365. 
מספר מטופלים בשנה: כ-2000 מאושפזים בשנה.
שייך ל: עמותת רעות.