תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סמיך ממים: טיפולים חדשניים ומתקדמים בכירורגיית כלי דם

ד"ר זאב ולדימיר קובזנצב, מנהל יחידת כירורגיית כלי דם בביה"ח פוריה בצפון, מספר על החידושים והטיפולים המתקדמים בתחום

הכירורגית הוסקולארית (כירורגיית כלי הדם) היא תחום נרחב ומקיף הכולל טיפולים במחלות של העורקים ושל הורידים.

בתחום מחלות עורקים אנו עדים ל- 3 קבוצות של מחלות: מחלה הקשורה לחסימות של העורקים, מפרצות וטראומה.

מחלות ורידים כוללות: ורידים נפוחים ומתפתלים, דליות בורידים ומחלת כלי דם כרוניות.

חדר ניתוח
fotolia.com

ד"ר זאב ולדימיר קובזנצב, מנהל יחידת כירורגיית כלי דם במערך הקרדיו-וסקולארי , שבמרכז הרפואי פדה פוריה, ביצע ביחידה ניתוחים מורכבים שעד כה לא ניתן היה לבצע במרכז הרפואי. בנוסף, ד"ר קובזנצב מקבל מטופלים באופן פרטי באסותא בתל אביב ובצפון דרך חברת שר"פ פלוס.

לפני כן, שימש ד"ר קובזנצב בכיר בבית חולים הילל יפה, עשתה התמחות באיכילוב ובאסף הרופא ועבדת שם ככירורג בכיר.

הוא אומר: "במרכז הרפואי פדה פוריה ניתן לבצע כיום ניתוחים של כלי הדם הגדולים בשיטה לפרוסקופית, באמצעות חתכים זעירים . כעת אנחנו יכולים להציע את הניתוח הפחות מורכב הזה גם למטופלים כאן. נוכל לעשות כאן את כל הטיפולים והפרוצדורות הנדרשות בתחום כלי דם והיתרון עבור המטופלים הוא שאין צורך לנסוע לבתי חולים מרוחקים".

 מי הם המטופלים העיקריים שפונים לתחום כירורגיית כלי הדם ברפואה פרטית?

"מטופלים שפונים למרפאה מתלוננים בעיקר על חסימות עורקים וורידים, פצעים ברגליים בשל חסימה של העורק, צליעה לסירוגין עקב חסימות עורקים ברגליים חולים עם היצרות קשה שעברו אירוע מוחי, או בסיכון לאירוע, חולים שסובלים ממחלות של אאורטה, חסימות או התרחבות של האאורטה (מפרצת). בנוסף, חולים שזקוקים לניתוחי ורידים שלא באמצעות לייזר, אלא בהליך כירורגי."

אילו טיפולים מתקדמים וחדשניים אתה מבצע?

"מגוון של ניתוחים לא שגרתיים כגון: ניתוחי כריתת צלע אצל חולים שיש להם לחץ של צלע על העורק או על הוריד, ניתוחים של חסימת עורקים בידיים – תחום שכמעט אין בו מנתחים בארץ, ניתוחי ורידים ודליות. ניתוחי צנתור, ניתוח צווארי בקרוטיד בעורקי בצוואר, ניתוחי אאורטה גם באמצעות לפרוסקופ בחתכים קטנים, וכל סוגי המעקפים בעורקי הידיים והרגליים.

אילו ניתוחים מתקדמים ישנם כיום לטיפול במחלות האאורטה הבטנית?

"מדובר בביצוע ניתוחים בכלי דם הנעשים בשיטה של "פתיחת בטן" – זאת בשתי דרכים:

1. ביצוע של חתך גדול מאוד בבטן (עד כ- 25 -30 ס"מ) על מנת שהכירורג יוכל לאתר את המפרצת ולתקנה.

האשפוז בניתוח זה הוא ממושך (בין עשרה ימים לשבועיים) וגם תהליך ההחלמה והשיקום ממושכים. כמו כן בצורת ניתוח זו כ-30% מכלל המטופלים יסבלו מסיבוכים מקומיים וכלליים. אחוז התמותה מניתוח זה עומד על
כ- 3%.

2. ביצוע של חתך בטני ברוחב כף יד (8 -12 ס"מ). זוהי שיטת ביניים. יתרונה הוא כמובן בגודל החתך שמאפשר תהליך החלמה מהיר יותר (בין 4 ל- 5 ימים) וכן ישנה ירידה בסיכוי לסיבוכים.

בשנים האחרונות התפתחה שיטה נוספת – טיפול אנדו-וסקולרי. מדובר בטיפול שבו מתבצעת הכנסת תומכנים (סטנטים) לפתיחת חסימות והיצרויות של כלי הדם הבטניים בצנתור דרך חתכים קטנים במפשעות. עם זאת, לאורך זמן התוצאות של הטיפול בניתוח "פתוח" נחשבות לטובות יותר ומצריכות פחות התערבויות חוזרות.

שיטה ניתוחית שלישית שאני מבצע בתחום היא שיטה לפרוסקופית (זעיר פולשנית).

זוהי שיטה הנמצאת בשימוש רחב בתחום הכירורגיה הכללית וכירורגית כלי הדם בניתוחים כגון כריתת כיס מרה, כריתת טחול ועוד. הניתוח הלפרוסקופי מתבצע דרך מספר פתחים של סנטימטרים בודדים הנעשים בדופן הבטן ותוך הכוונה של תמונה המופיעה על מסך טלוויזיה ומשודרת באמצעות מצלמה זעירה על כלי המנתח, מה שמחייב מיומנות מאוד גבוהה.

היתרון המרכזי של ניתוחים זעירים באאורטה הוא שבעצם יש בו את כל התוצאות הטובות שמאפשר ניתוח פתוח, אך ללא התחלואה וההחלמה הממושכת שמצטרפים לניתוח פתוח."

כתובת: רחוב הברזל 15, קומה 3, רמת חייל , תל אביב

לפרטים נוספים >>>

חזרה לערוץ >>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#