לישון על זה: הפתרונות לנחירות ולדום נשימה בשינה

נחירות הן מטרד שלכאורה סובלים ממנו בני הזוג של האדם הנוחר, אולם בפועל הן יכולות להיות ביטוי של דום נשימה חסימתי

דניאל דותן | תוכן מקודם בחסות פרופ' יצחק ברוורמן
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל דותן | תוכן מקודם בחסות פרופ' יצחק ברוורמן
תוכן מקודם

עד כמה אתם ישנים טוב בלילה?! אנשים שסובלים מדום נשימה בשינה נוחרים בחוזקה, אינם ישנים טוב, וחשים במצוקת העייפות לאורך כל היום. לשינה יש חשיבות רבה בהתנהלות היומית שלנו והיא זו שמשפיעה על כל מערכות הגוף, מצב הרוח ועל היכולת שלנו לתפקד. עם זאת, סקרים מראים כי כ-50% אחוזים מהאנשים אינם ישנים טוב בלילה, מרביתם סובלים מבעיות שינה ורבים מהם נוחרים.

פרופ' משנה יצחק ברוורמן, מנהל היחידה לאף אוזן גרון וכירורגיה של ראש צוואר במרכז הרפואי הלל יפה, אומר:  "בדרך כלל דום נשימה בשינה מתבטא בסימנים של הפרעה נשימתית חסימתית לילית, תלונות על נחירה מאוד חזקה שמפריעה לשינה ועייפות כרונית במהלך היום עקב שינה לא רציפה בלילה."

מי בדרך כלל סובל מבעיות שינה ומי נמצא בקבוצת סיכון?

"דום נשימה חסימתי בשינה  שכיח יותר בקרב גברים מעל גיל 40 ובעיקר אצל גברים בעשור רביעי עד  השביעי לחייהם. אולם, בעיה זו יכולה לאפיין גם אנשים צעירים, גברים ונשים כאחד בגילאים מוקדמים יותר הסובלים מעודף משקל וכן אנשים רזים, על רקע  של מבנה אנטומי."

מהם הסימנים לדום נשימה חסימתי בשינה?

"למעשה, לכל נחירה בעוצמה גבוהה, יש פוטנציאל להפוך להיות בעיה חמורה יותר והיא מסמנת את קצה הקרחון לחסימה נשימתית בשינה. טווח הבעיה הוא מדום נשימה חסימתי קל ועד לדום נשימה קשה. בדרך כלל, כשמטופל מגיע לבדיקה בעקבות תלונות של בן/בת הזוג שלו, יש דיווח על נחירות חזקות מאוד. בהמשך הנבדק נשאל האם הוא חש עייפות במהלך היום והאם נרדם במצבים סטטיים.  את בן/בת הזוג  אשאל האם הוא עוצר את הנשימה לעתים מתוך שינה."

מה הקשר בין נחירות ודום הנשימה?

"נחירות יכולות להיות סימפטום של דום נשימה חסימתי המלווה בשינה לא יעילה וירידה ברמות רויון החמצן בדם, שמלבד ירידה באיכות השינה, יכולות לגרום לתחלואה מסוגים שונים כמו מחלות לב ולחץ דם גבוה."

כיצד מתבצע אבחון לנחירות ולדום נשימה?

"על מנת לקבוע אם קיים דום נשימה בשינה המטופל עובר בדיקה במעבדת שינה, שם מבצעים ניטור של כל מערכות הגוף כדי לאבחן את התופעה ולהבין מהי חומרת דום הנשימה בשינה. כיום יש אפשרות למעבדת שינה ביתית מתוחכמת, המאפשרת לקבל את רוב הנתונים על מצב השינה ממכשיר קטן ונוח לתפעול המחובר לנבדק בלילה.

לאחר אבחון הדום נשימה במעבדת השינה, צריך לאבחן את מקום ואופי החסימה בדום הנשימה על ידי  בדיקת (DISE (Drug Induced Sleep Endoscopy. בפעולה זו המבוצעת בהרדמה היוצרת ומשרה שינה, מוחדר אנדוסקופ גמיש דרך אחד הנחיריים לאף ובאמצעותו רואים את דרכי האוויר והמומחה מזהה את מיקום החסימה וצורתה."

כך נראים דרכי הנשימה בתמט בזמן שינה אצל אדם עם דום נשימה חסימתי בשינה || דרכי הנשימה בזמן שינה אצל אדם בריא

מהם הטיפולים הנפוצים לבעיית דום נשימה חסימתי בשינה?

" הטיפול בדום נשימה חסימתי כולל טיפול שמרני או טיפול כירורגי. הטיפול השמרני העיקרי המומלץ לבעיה הוא מסיכת (CPAP (Continuous Positive Air Pressure, שהיא טיפול קבוע למטופל. המסכה מזרימה לחץ חיובי של אוויר דרך צינור אל מסיכה המולבשת על האף של המטופל שפותח את החסימה הנשימתית במשך כל שעות השינה. לצד המסכה קיים גם טיפול עם התקן דנטלי אשר מותאם ע"י רופא פה ולסת. במידה ולמטופל יש עודף משקל,  הפחתה במשקל יכולה לשפר את המצב.

קיים גם טיפול הקרוי  Positional therapy שפועל לשנות את תנוחת המטופל במיטה בזמן שינה, במידה ועיקר הבעיה היא שהוא ישן על הגב ונחסם. התקן זה הוא בפיתוח ואינו קיים עדין בארץ."

מה עושים כאשר הטיפולים השמרניים לא מסייעים לבעיה?

"ישנם פתרונות כירורגיים מתקדמים שמתבצעים לאחר אנדוסקופיה בשינה - Drug Induced Sleep Endoscopy . בזמן שהמטופל במצב שמדמה שינה טבעית, מבצעים אנדוסקופיה של כלל המעברים החסומים באזור הגרון מהאף עד אזור מיתרי הקול ובודקים את מקום החסימה וכן את צורת החסימה - וכך מתאימים את הטיפול המתאים ביותר לבעיה הספציפית של אותו המטופל, כולל טיפולים כירורגיים בטכנולוגית COBLATION או בשיטות אחרות.

הניתוחים כיום מכונים ניתוחים של מספר שלבים (Multi level surgery) וכוללים טיפול ברמות השונות של החסימה לפי הממצאים אצל כל נבדק, ביניהם: ניתוחי אף ליישור מחיצה וכריתת קונכיות או ניתוחי אף וסינוסים אנדוסקופיים במידה וישנם פוליפים או תחלואה אחרת באף הגורמת לחסימה אפית. ניתוחים לשיפור מצב החך הרך והענבל, ניתוחי שקדים, ניתוחים אנדוסקופיים או רובוטיים בבסיס הלשון, ניתוחים למכסה הגרון-(האפיגלוטיס) ולעיתים ניתוחי פה ולסת לקידום הלסתות".

לפרטים נוספים >>>

חזרה לערוץ >>>