תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פתרונות חדשניים לטיפול בבעיות כתף

דלקות בגידי הכתף, קרעים והסתיידויות הן רק חלק מבעיות הכתף הנפוצות הגורמות לכאב רב בקרב המטופלים. מומחי עולם הרפואה פיתחו בשנים האחרונות שורה של חידושים מהפכניים ופתרונות מעניינים לטיפול בבעיה

כאבי כתף הינם הסיבה השנייה בשכיחותה, לאחר כאבי גב, לפנייה לטיפול רפואי עקב בעיות אורתופדיות. חשוב להבדיל בין הבעיות השונות הגורמות לתסמינים אלו ולטפל בהן בהתאם. בשנים האחרונות הופיעו חידושים רבים בטיפול בבעיות כתף שחלקם אף מחליפים ניתוחים מורכבים יותר. במאמר זה נסקור חידושים אלה ואת משמעותם.

הכתף האנושית מורכבת ממספר מפרקים שבשילוב תנועות מסונכרן היוצא לפועל על ידי גידים ושרירים, מאפשרים את טווח התנועה הנרחב של הזרוע. כל פגיעה, ולו הקלה ביותר, במרכיבים השונים יכולה לגרום לפגיעה בתבנית התנועה המסונכרנת וכך ליצור דלקות בגידים, קרעים, כאבים, הגבלה בתנועה וכו...  

ברוב המקרים הפגיעה בגידים אינה נגרמת בשל חבלה. חיכוך וצביטה של הגידים והרקמות הרכות בין עצם הזרוע לעצם השכם, כמו גם פגיעה באספקת הדם לגידים, מובילים לדלקות, שינויים ניווניים, קרעים חלקיים ואף לקרעים מלאים בגידי השרוול המסובב, קבוצת הגידים האחראית לאותה תנועה מסונכרנת של עצם הזרוע לעצם השכם.  

אבחנת המחלה נעשית עי ממצאים אופייניים בבדיקה הגופנית שמבצע הרופא. צילום רנטגן, בדיקת אולטרסאונד של הכתף ובדיקת MRI שיכולים להדגים שינויים ניווניים, קרעים בגידים ושינויים גרמיים שיכולים להיות מלווים לפגיעה בגידים.

קרעים בשרוול המסובב

קרעים בשרוול המסובב שכיחים מאוד ושכיחותם עולה עם הגיל. מחקרים מצאו שמעל לגיל 60 יש קרעים מלאים לכ-40% מהאוכלוסייה, כשברוב המקרים המטופלים אינם סובלים מכאב ואינם מודעים לבעיה. הטיפול הראשוני בכאבים ובמגבלת התנועה הנובעים מדלקות, שינויים ניווניים וקרעים לא חבלתיים בגידי הכתף אינו ניתוחי והוא כולל טיפול משככי כאבים וכדורים נוגדי דלקת. זריקת סטרואידים הניתנת לחלל שמעל לגידים יכולה להוריד את הכאב הנובע מהמרכיב הדלקתי אך נמצא שיכולה, בעיקר אם ניתנת מספר פעמים, לפגוע באיכות הגידים ובסחוס התוך מפרקי. אמצעים נוספים שיכולים לעזור הם טיפול פיזיותרפי, טיפול הידרותרפי וטיפולי רפואה משלימה. בחלק גדול מהמקרים טיפולים אלו יביאו לשיפור משמעותי בסימפטומים ונותר רק לעקוב אחרי מצב הגידים ולוודא שהנזק לא מחמיר עם הזמן בצורה משמעותית.

במידה וטיפולים אלו לא צולחים והמטופל ממשיך לסבול מכאבים וממגבלת תנועה המפריעה לתפקודו היומיומי, ישנה אפשרות של טיפול ניתוחי בו מבוצעים כריתה של הרקמה הדלקתית ותיקון של הקרע בגידי השרוול המסובב. טיפול זה מבוצע ברוב המקרים בשיטה ארטרוסקופית אשר בה מוחדרים מצלמה ומכשירים שונים למפרק דרך חתכים זעירים.

ללא סטרואידים וללא משתלים

בשנים האחרונות פותחו מספר אמצעים חדשים לטיפול בדלקות וקרעים בגידי השרוול המסובב:

 נסיוב עשיר בטסיות (PRP)- בשיטה זו מנסים להשתמש ביכולות הריפוי של הגוף במקום בתרופות. בעזרת שימוש בצנטריפוגה ומכשור ייחודי, מופרד מדמו של המטופל נוזל המכיל נסיוב עשיר בטסיות (Platelet rich plasma). נוזל זה עשיר בגורמי גדילה המסיעים לריפוי דלקת ורקמות פגועות. טיפול זה משמש כיום לטיפול בדלקות בכתף (כתחליף לטיפול בסטרואידים), קרעים חלקיים בשרוול המסובב ובקרעים מלאים במטופלים שאינם מעוניינים בניתוח. הטיפול משמש להורדת הכאב הנובע מהמרכיב הדלקתי ומומלץ לבצעו בהנחיית מכשיר אולטרסאונד בכדי להחדיר את החומר במדויק באזור הפגוע. ניתן לשלב טיפול זה עם חסימה מונחית אולטרסאונד של העצב האחראי לתחושת הכאב בכתף שיכולה להביא להקלה שתאפשר הפעלה של הזרוע וטיפול פיזיותרפי לשיקום תבניות התנועה הפגועות.

 תיקון קרעים בשרוול המסובב ללא משתלים - במשך עשרות שנים בוצעו תיקונים של קרעים בשרוול המסובב בניתוח פתוח ובשימוש במחט המוחדרת לעצם לשם קיבוע הגידים למקומם. המעבר לניתוחים זעיר פולשניים חייב שינוי של שיטה זו והוחל בשימוש במשתלים המוחדרים לעצם אליהם מחוברים חוטים המשמשים לקיבוע הגידים. בשנים האחרונות פותחו בישראל מכשירים המאפשרים קיבוע של הגידים לעצם ללא שימוש במשתלים בשיטה זעיר פולשנית ע״י העברת החוטים דרך העצם. פיתוחים מקומיים אלו משווקים כיום בעולם כולו.

הדמייה ניתוח כתף

טיפול בקרעים שאינם ניתנים לתיקון

דחיית הטיפול בקרעים בשרוול המסובב יכולים לגרום למצב בו הקרע בגידים כבר אינו ניתן לתיקון בשל גודל הקרע או ניוון שומני בשרירים המחוברים לגידים בשל העובדה שאינם מופעלים במשך תקופה ארוכה. בשלב הראשון מומלץ גם במקרים אלו לנסות טיפול שאינו ניתוחי ובעיקר טיפול פיזיותרפי המתמקד בחיזוק חלקו הקדמי של שריר הכותפת (דלתויד). פרוטוקול טיפולי מיוחד שפותח לחיזוק שריר זה הביא במקרים רבים לשיפור בטווחי התנועה ובכאב גם ללא צורך בניתוח.

 השתלת בלון נספג - פיתוח ישראלי נוסף שמשווק כיום בעולם כולו הוא בלון העשוי מחומר נספג ומושתל בניתוח זעיר פולשני לחלל מעל לעצם הזרוע. מטרת הבלון היא לאפשר הפעלה של הזרוע גם ללא הגידים הפגועים בצורה בלתי הפיכה. לאחר ההשתלה יש צורך בטיפול פיזיותרפי אינטנסיבי וחינוך מחדש של השרירים הקיימים כך שלאחר שהבלון ייספג ישמר השיפור בטווחי התנועה גם בלעדיו.

הדמייה כתף

 החלפת כתף הפוכה - במקרים שבהם בנוסף לנזק הגידי מתווספת גם בעיה גרמית הטיפול הניתוחי המומלץ הוא החלפת כתף. בשל העובדה שהגידים שמפעילים את הזרוע פגועים, החלפת כתף המחקה את מבנה העצמות התקין לא תעזור. בכדי להתגבר על בעיה זו פותחה החלפת כתף הפוכה בה את ראש עצם הזרוע הקמור מחליף משתל קעור ואת החלק המפרקי של עצם הזרוע השטוח מחליף מרכיב קעור. שינוי זה מאפשר לשרירים שנשארו בכתף להפעיל את הזרוע למרות הנזק לגידי השרוול המסובב.

מכשיר רפואי

שאיבת הסתיידויות ללא ניתוח

הסתיידויות בגידי הכתף הינן מקור שכיח לכאבים. הכאבים יכולים להימשך שנים רבות ולפגוע בתפקוד היומיומי. ההסתיידויות מופיעות בכ-20% מהאוכלוסייה, כאשר המחלה שכיחה בעשור השלישי עד חמישי לחיים עם שכיחות גבוהה יותר בנשים. הגורם להצטברות משקעי הסידן בגידים אינו ידוע והוא אינו קשור לממצאים דומים בגידים אחרים בגוף, שימוש בתוספי סידן ובריחת סידן מהעצמות.

שלב יצירת המשקעים מתאפיין בכאב עמום לכל אורך שעות היממה המוחמר בתנועות סיבוביות ובתנועות מעל גובה השכם, כאב זה נמשך גם בשלב השני של המחלה, שלב ה״מנוחה״ שבו אין יצירה או ספיגה של הסתיידויות, אך יכולה להופיע הגבלה בתנועה ושימוש לא נכון בשרירי הכתף בזמן הפעלתה. שלב ספיגת ההסתיידויות מתאפיין בהחמרה בכאבים ומלווה בהתפרצויות של כאבים קשים. ההסתיידויות נספגות ברוב המקרים מאליהן אך תהליך הספיגה יכול לארוך שנים.

אבחנת המחלה נעשית בבדיקה גופנית על ידי רופא, צילום רנטגן ואולטרסאונד של הכתף, המדגימים את ההסתיידויות האופייניות בגידי הכתף.

הטיפול בכאבים הנובעים מהסתיידויות בגידי הכתף כולל משככי כאבים, כדורים נוגדי דלקת וזריקת סטרואידים בנוסף לטיפול פיזיותרפי, טיפול הידרותרפי, טיפולי רפואה משלימה וטיפול בגלי הלם. אם הכאבים, ובמיוחד התפרצויות של כאב לילי עז, נמשכים - יש לשקול טיפול ניתוחי שבו מוצאים משקעי הסידן מהגיד. החיסרון של הטיפול הניתוחי, מעבר לצורך בהרדמה כללית, הוא השיקום הארוך שנמשך מספר חודשים. אחד מהפתרונות המהפכניים לכל נושא ההסתיידויות הוא שאיבת הסתיידויות וניקורן תחת השגחת אולטרסאונדהליך רפואי שאינו ניתוחי ולכן יש לאחרונה עלייה גדולה בעולם בשימוש בוההליך מבוצע בהרדמה מקומית ובו מבצע הרופא בדיקת אולטרסאונד של הכתף, ומזהה את המיקום המדויק של משקעי הסידן בגידי הכתף. לאחר זיהוי ההסתיידויות מחדיר הרופא מחט אל תוך ההסתיידות, מזריק מים פיזיולוגיים אל תוך המשקע ושואב אותם חזרה יחד עם המשקע הסידני. במקרים שבהם ההסתיידות קשיחה ולא נוזלית מוצאים שרוולים של משקעי הסידן דרך המחט. פעולה זו חוזרת על עצמה תחת השגחת אולטרסאונד. המטופל משוחרר לביתו כשעה לאחר סיום ההליך ורשאי לחזור לפעילות מלאה ביום שלאחר ההליך.

טיפול בכתף קפואה ללא ניתוח

כתף קפואה היא מחלה הגורמת לכאב ולהגבלה המחמירה באופן הדרגתי בהנעה האקטיבית והפאסיבית של הכתף. ההגבלה בתנועה יכולה להימשך שנים רבות ולפגוע בתפקוד היומיומי בשל הכאבים וחוסר היכולת לבצע תנועות סיבוביות ומעל לגובה השכם

 כתף קפואה מופיעה בכ-3% מהאוכלוסייה הכללית ועד בכ-20% מחולי הסוכרת. המחלה שכיחה בעשור השלישי עד חמישי לחיים עם שכיחות גבוהה יותר בנשים, במטופלים עם בעיות בתפקוד בלוטת התריס, בעיות לבביות ובכאלו הנמנעים מהפעלת הכתף עקב ניתוח, שבר או פציעה אחרת. הגורם למחלה אינו ידוע והיא מתאפיינת בעיבוי והתכווצות הקופסית העוטפת את מפרק הכתף, בעיקר בחלקה הקדמי.

השלב הראשון של המחלה מתאפיין בכאב. בשלב השני, שלב הקפיאה, חלה הגבלה הדרגתית בטווחי התנועה האקטיביים והפאסיביים ובשלב השלישי, שהוא הארוך ביותר, ישנו קיפאון המתבטא בהגבלה ניכרת וקבועה בטווחי התנועה. השלב הרביעי, שלב ההפשרה, מתאפיין בשיפור הדרגתי בטווחי התנועה. ההפשרה מתרחשת לרוב תוך כשנתיים מתחילת הכאב אך באחוז ניכר מהמקרים נמצאו כאב ומגבלה גם לאחר 7 שנים.

אבחנת המחלה נעשית עי ממצאים אופייניים בבדיקה הגופנית שמבצע הרופא. צילום רנטגן ואולטרסאונד של הכתף מבוצעים לשלילת גורמים אחרים להגבלת התנועה. בנוסף, ניתן לבצע בדיקת MRI שיכולה להדגים את הקופסית המעובה ואת נפחה המופחת האופייניים למחלה.

הטיפול בכאבים הנובעים מכתף קפואה כולל משככי כאבים, כדורים נוגדי דלקת וזריקת סטרואידים הניתנת לתוך מפרק הכתף בשלבים הראשונים של המחלה. אמצעים נוספים שיכולים לעזור בהתמודדות עם הכאב הם טיפול פיזיותרפי, טיפול הידרותרפי וטיפולי רפואה משלימה.

במידה וטיפולים אלו לא צולחים והמטופל ממשיך לסבול מכאבים וממגבלת תנועה המפריעה לתפקודו היומיומי, ישנה אפשרות של טיפול ניתוחי שבו מבוצע שחרור של הרקמה המעובה. החיסרון של הטיפול הניתוחי הוא השיקום הארוך שנמשך מספר חודשים.

אולם כחלק מהפתרונות החדשניים לטיפול בבעיות כתף, ישנם הליכים רפואיים נוספים שאינם דורשים ניתוח לשחרור ההידבקויות ונמצאו כמקצרים את מהלך המחלה ומביאים לשיפור מהיר בסימפטומים. בראשון, מבוצעת מניפולציה של הכתף בהרדמה כללית או אזורית, בה הרופא מניע את הזרוע ע״פ סדר תנועות קבוע בשיטה ייעודית המביאה לשחרור וקרעים ברצועות המעובות, תוך שמירה על שלמות העצמות והגידים. הליך נוסף המבוצע בהרדמה מקומית כרוך בהזרקת נוזל בלחץ למפרק הכתף, תחת פיקוח אולטרסאונד. הליך זה מבוצע בהרדמה מקומית ונועד להרחבת הקופסית המעובה ויצירת קרע בה.

לאחר טיפולים אלו יש צורך בהפעלה מיידית של הכתף בתרגול עצמי ותחת הדרכת פיזיותרפיסט. המטופל משוחרר לביתו כשעתיים לאחר סיום ההליך ורשאי לחזור לפעילות מלאה ביום שלאחר ההליך.

לפרטים נוספים >>>

חזרה לערוץ >>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#