תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

טיפול פסיכיאטרי למבוגרים בהתאמה אישית

הפסיכיאטרית דר סבטלנה גרישין, מסבירה על החשיבות של הטיפול הפסיכיאטרי הכולל, בהתייחסות למצבו הרפואי, המנטלי והרגשי של המטופל וכן למרכיבים בסביבתו

עולם הרפואה המתקדם עושה בשנים האחרונות צעדים משמעותיים לכיוון רפואה מותאמת אישית, כשהקונספט הוא טיפול בחולה עצמו, על כל היבטיו ומרכיביו, ולא רק במחלה ממנה הוא סובל.

את אותה התפישה המתקדמת, מיישמת הפסיכיאטרית למבוגרים ד"ר סבטלנה גרישין, בעלת ניסיון של 20 שנה בתחום.

ד"ר סבטלנה גרישין

"עוד בטרם נעשה האבחון הפסיכיאטרי, מומלץ לעבור על כל מצבו הגופני והנפשי על המטופל, מחלות הרקע הנלוות באם ישנן, המתחים מהם הוא סובל, וכן הסתכלות על הסביבה בה הוא מתנהל – חי ועובד. לכל דבר חיצוני ופנימי יש השפעה על המצב הרגשי של האדם". אומרת ד"ר גרישין.

הגישה ההוליסטית המותאמת אישית והאינטגרטיבית, היא שיטה מתקדמת וחדשנית, אותה מיישמת ד"ר גרישין בטיפול, בשתי הקליניקות שלה בתל אביב ובחיפה.

מה ההבדל בין פסיכיאטר לפסיכולוג?

פסיכיאטר הוא רופא לכל דבר, שסיים בית ספר לרפואה, סטאז והתמחות של חמש  שנים בפסיכיאטריה כולל עבודה, לימודים, מבחנים, ועבודות מחקר. פסיכולוג לעומת זאת אינו רופא, הוא לומד פסיכולוגיה לתואר ראשון או/ו שני ומטפל שלא באמצעות תרופות. ישנם גם פסיכותרפיסטים שלרוב הם עובדים סוציאליים קליניים שמבצעים טיפולי פסיכותרפיה.

באילו מקרים מומלץ לפנות לפסיכיאטר?

מומלץ לפנות לפסיכיאטר בכל מקרה של מצוקה נפשית. על אף הסטיגמה, הטיפול אינו ייעודי לחולים נפשיים בלבד וכיום כל אדם שני פונה לטיפול או התייעצות עם פסיכיאטר בשלב כלשהו בחייו. הלחצים שאנו עומדים בהם כיום מבחינה מקצועית, תחרותית, משפחתית, כלכלית, וכד, מצריכים פעמים רבות ייעוץ וטיפול פסיכיאטרי, ולו רק לתקופה מסוימת, כדי להתגבר על הקושי.

גם אצל אדם נורמטיבי לחלוטין, שינוי בתפקוד או בהרגשה שאין לה בסיס גופני או בעיה נפשית שידועה ומוכרת, מצריך פניה לפסיכיאטר. מרבית המטופלים שלי הם אנשים בריאים שנתקלים במשבר כלשהו בחיים וזקוקים לסיוע.

כל מה שרציתם לדעת על רפואה פרטית >>

מדוע אנשים בריאים מתקשים לפנות לפסיכיאטר?

הם בדרך כלל חוששים מהסטיגמה, מקטלוג ותיוג, ומהשלכות במקום העבודה. ובמגזרים שונים כגון: דתיים, חרדים, דרוזים וכו, זה נחשב ללקות. אם עובדים במקום עבודה ממשלתי, החשש  אף גדול יותר.

הטיפולים הפסיכיאטריים שנכנסו לקופת החולים כחלק משירותי הרפואה שעברה רפורמה, יכולים להיחשף באמצעות בדיקות סיווג בטחוני במקומות עבודה ממשלתיים, אך טיפולים פסיכיאטריים פרטיים הינם חסויים לחלוטין.

מדוע חשוב שהם כן יפנו ויטופלו?

חשוב מאוד שיטופלו כיוון שלמרות שהרבה פעמים אנשים מנסים להדחיק את הקושי ואת הבעיה, לברוח לעיסוקים ולהתנהגויות מסוימות כדי להתמודד יותר בקלות, הבעיה לא נעלמת אם לא מטפלים בה. אנשים בורחים לפעמים לסמים ולאלכוהול או לעיסוק אובססיבי בדברים כגון התמכרויות לשופינג, אוכל, לסקס וכן הלאה, אך זה לא פותר להם את הביעה רק מחריף אותה, כאשר היא אינה מטופלת. גם אם הבעיה מודחקת לתקופה, היא תצא החוצה ברגע של משבר ואז היא תתעצם אף יותר. המטרה שלנו היא לטפל בבעיה מיד כאשר היא מתרחשת ולא לדחות, כך שלא יהיה קיבוע או כרוניזציה וכדי למזער נזקים.

חשוב להבין כי הבעיה הרגשית משפיעה על כל תחום בחיינו, על התחושות הסובייקטיביות שלנו, על האינטראקציה הבין אישית, התפקוד החברתי, התפקוד בעבודה, ולפעמים אנשים מקבלים החלטות מוטעות כשהם במצב רגשי לא מאוזן, לכן חשוב לפנות לעזרה מיטבית.

מהי שיטת הטיפול הייחודית שלך?

"הסוד של הטיפול הנכון בפסיכיאטריה, לא שונה מרפואה כללית – אבחנה נכונה ומדויקת,  אם כי  מקובל לחשוב שפסיכיאטריה היא מדע לא מדויק. "ראשית, לא תמיד פונים  מיד לתרופות, ונעשית  הערכה של המטופל הן מבחינה רגשית והן מבחינה רפואית וסביבתית. נבדקות מחלות רקע, קשיים רגשיים ואחרים , לדוגמה הפרעת קשב וריכוז שלא מנוהלת נכון, יכולה להוביל לתחושה של תסכול,  לחוסר מנוחה ואי-שקט. לאחר  הערכה ואבחון, נבנית תכנית טיפולית מותאמת אישית למטופל הספציפי.

לפי הגישה ההוליסטית, האינדיבידואלית והאינטגרטיבית  – מטפלים לא במחלה, אלא באדם. לכל אחד יש את הגנטיקה שלו, את חילוף החומרים משלו, התזונה משלו, אורח החיים והעולם הרגשי שלו. אם קיים חשד לקיום הפרעת קשב וריכוז –  פעמים רבות המשך תהליך האבחון והטיפול מתבצע דרך מרכז "עידן הקשב"  בחיפה שנוסד על ידי, ומרכז מקביל בתל אביב "אופק מדיקל".

כמובן שבמקרים בהם יש צורך בתרופות נוגדות דיכאון וחרדה, תרופות להפרעת קשב וריכוז, ועוד, הן נרשמות ללא שום היסוס וספק, כנ"ל לגבי הדמיה ובדיקות מעבדה שונות, כך שהגישה היא בהחלט אינטגרטיבית ומשלבת הסתכלות מנקודת מבט של גישה "מערבית" ו"מזרחית". חשוב לציין, שהטיפול בתרופות משתלב יחד עם דברים נוספים. התרופות משפרות את האיזון הכימי, אבל גם טיפולים ושינויים סביבתיים משנים את הכימיה במוח לאורך זמן. חשוב  לראות את המרכיבים הגופניים, הנפשיים והרוחניים של האדם בטרם מחליטים  על סוג הטיפול".

לפרטים נוספים לחצו כאן >>

כל מה שרציתם לדעת על רפואה פרטית >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#