תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המפה הגנטית של הסרטן והתאמת טיפולים אישיים

מחלת הסרטן היא מחלה הנגרמת משגשוג לא מבוקר של תאים הגורם ליצירת גידולים; השגשוג נגרם בין היתר בגלל מוטציות גנטיות שונות, הגורמות לכך שהתא ימשיך להתחלק באופן בלתי נשלט; כבר כיום ישנם טיפולים תרופתיים המטפלים במוטציות הגנטיות הנמצאות ברקמת הגידול, בדרך לריפוי המחלה

"הבנת המנגנונים הגנטיים של מחלות ממאירות מסייעת מאוד בהתאמת טיפולים אישיים לחולים, כך אומר דר עבד אגבאריה, מומחה באונקולוגיה מבית החולים בני ציון בחיפה.

לדבריו, בכל תא בגוף האדם יש גנים האחראים על חלוקתו התקינה של התא. יש גורמים שמסייעים בחלוקה התקנית הזו ויש כאלה המונעים אותה. האיזון הזה הוא מאוד קריטי בהתפתחות המנגנון הסרטני. מוטציה (תקלה) בגן היא שינוי בתפקוד התקין של הגן האחראי לחלוקת התא התקינה שמביא בסופו של דבר לתהליך סרטני.

ד”ר עבד אגבאריה

אנו מכירים שני סוגים של מוטציות כאלה בהתפתחות התהליך הסרטני. רוב המוטציות הן נרכשות, כלומר מוטציות שלא נמצאות בזמן לידה אלא מתפתחות עם הגיל כתוצאה מחשיפה לכל מיני שינויים בסביבה (עישון, מזון, קרינה, זיהום וכו), ומוטציות מולדות. אנחנו יודעים היום שאנשים בעלי תסמונות גנטיות יכולים להוריש את הגנים הפגומים לילדיהם וכך להעביר את הנטייה למחלה בצורה גנטית. אנחנו יכולים לזהות היום מוקדם את האפשרות של חולים שהם נשאים של גנים מסוימים ולעקוב אחריהם ולראות מה הסיכוי שלהם לפתח את המחלה.

מחלת הסרטן היא מחלה הנגרמת משגשוג לא מבוקר של תאים הגורם ליצירת גידולים. השגשוג הזה נגרם בין היתר בגלל מוטציות גנטיות שונות, הגורמות לכך שהתא ימשיך להתחלק באופן בלתי ניתן לעצירה. שגשוג לא מבוקר זה מוביל בסופו של דבר ליצירת גידול שעלול לשלוח גרורות. מוטציה כזו נקראת אונקוגן – גן הגורם לגידול סרטני והיא הבסיס הגנטי לסרטן.

הטיפול המותאם גנטית במחלה הוא עי תרופות ממוקדות בדרך כלל ביולוגיות הספציפיות נגד המוטציות שאנו מוצאים ברקמת הגידול. עי עיכוב וחסימת השפעת המוטציות האילו אנו יכולים להפסיק את שגשוג הגידול מסביר דר אגבאריה.

כל מה שרציתם לדעת על רפואה פרטית >>

מהן הגישות העיקריות לגבי הטיפול במוטציה הגנטית בגידול?

ברגע שמזהים את המוטציה הספיציפית ברקמת הגידול, ניתן להתאים לה טיפול ממוקד ספיציפי שמנטרל אותה. דוגמא לכך הוא הטיפול בתרופות מקבוצת מעכבי קינזה  שנקשרות לקולטן של המוטציה של הגן הפגום- לדוגמא הגן EGFR וגורמים לעיכוב של המוטציה.

איך נעשית הבדיקה לקיום המוטציה הגנטית?

יש היום אפשרות לעשות מיפוי גנומי מקיף למחלות סרטניות שונות. אנחנו לוקחים את רקמת הגידול של החולה, נניח סרטן ריאה, ועושים בדיקה מקיפה בעזרת טכנולוגיות מאד מתקדמות של אבחון מולקולרי. הבדיקה,
לדוגמא Foundation One, מכסה את מגוון הגנים היכולים לגרום לתהליך הסרטני בריאה. כתוצאה מכך אנחנו יכולים לשים את האצבע על גן ספציפי הגורם למחלה ואז לטפל בו ישירות. נכון להיום אנחנו מכירים בוודאות לפחות  10 גנים פגומים שיש לנו טיפולים ספציפיים נקודתיים המותאמים אליהם וגם אפשרות ללמוד על תהליכים נוספים שארעו בגידול שיהפכו אותו לרגיש יותר לאימונותרפיה בעזרת מדד עומס המוטציות.

דר אגבאריה מוסיף כי לא תמיד יש לנו מספיק חומר מהגידול עצמו בשביל לשלוח למעבדה ולכן היום התפתחו שיטות שבאמצעותן אנחנו יכולים לבדוק את הפרופיל הגנומי של החולה על ידי בדיקת דם פשוטה כדוגמת FoundationACT הדבר נובע מההנחה שדנא מתאי הסרטן הגיע למחזור הדם וכך ניתן יהיה לבודד אותו ולזהות את השינויים הגנטיים שבהם.

אם כך קיימות היום 2 גישות לטיפול ממוקד לאור קיום בדיקה גנומית מקיפה ובהתאם לתוצאותיה, הראשונה לטפל באופן ממוקד בתאים שמבטאים את המוטציה ומתחלקים ללא
הפסקה, עי תרופה ביולוגית, והשנייה, שפעול מערכת החיסון כנגד התאים הסרטניים

מה הן השיטות המפותחות כיום העשויות בעתיד להשתלב בטיפול בסרטן?

קיימות שתי גישות עיקריות לגבי הטיפול בתקלה התורשתית בתא. גישה אחת גורסת שיש לטפל דווקא בתאים הבריאים, ולשפר את יכולתם להילחם בתאים הסרטניים.

גישה שניה טוענת שיש לטפל בתאי הגידול הסרטניים ולנסות להוביל להפסקת החלוקה שלהם. לדוגמה, ניתן להזריק חומר גנטי שיחליף גנים חסרים ובכך יעזור לבקרה על מחזור התא, או להכניס לתאים גנים שיובילו למוות של התא. למשל, טיפול הפוגע ב-DNA בתאי סרטן פגומים. אפשרות נוספת היא החדרת גנים הגורמים לתאי הסרטן להיות רגישים יותר לכימותרפיה או הקרנות.

איך מחדירים את הגנים לתאים?

כדי להעביר גנים לתאי הגוף, יש להשתמש בנשא  – וירוסים הנושאים את הגנים החדשים ומאפשרים את הכנסת הגנים אל תאי הגוף. הוירוסים מעובדים בצורה מתוחכמת מאוד כך שידעו לזהות את התאים הרלוונטיים ולהחדיר להם את החומר התורשתי. בשיטה הנקראת in vivo מחדירים את הווקטורים ישירות לתוך הגוף במטרה שיתרבו בו ויובילו להחדרת החומר התורשתי אל התאים.

שיטה נוספת נקראת ex vivo, ובה מגדלים תאים עם החומר התורשתי החדש מחוץ לגוף. בשיטה זו, ראשית מוציאים תאים מהחולה – ממוח העצם או מהדם. לאחר מכן מזריקים אותם אל החולה וכך מעבירים מידע תורשתי חדש אל גוף המטופל. צריך לזכור ששיטות אלה של הנדסה גנטית קיימות כיום בשלבי מחקר קליני ואינן נמצאות במסגרת טיפול שגרתי בחולים.

בשיתוף חברות רוש, נציגת פאונדיישן מדיסין בישראל

למידע נוסף אודות ד"ר אגבאריה עבד >>

כל מה שרציתם לדעת על רפואה פרטית >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#