תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כשהדם שלנו פועל נגדנו: כל מה שצריך לדעת על קרישיות יתר

אחד המנגנונים החשובים בגוף האדם הוא זה האחראי לקרישת הדם, הוא יכול למנוע דימום למוות ועוזר לפצעים ולחתכים להירפא. אבל לעיתים המנגנון הזה פועל נגדנו כשהוא מייצר קרישי דם באופן ספונטני ללא קשר לטראומה כלשהי, אז נוצרים מצבים של הפלות חוזרות ונשנות, חסימות בוורידים ועורקים המובילות לנפיחות בגפיים ועד להתקפי לב, שבץ מוחי ומוות. מה הם הסימנים לקרישיות יתר בדם, מה הטיפול המתאים והאם אפשר למנוע? כל התשובות לפניכם

נגנון קרישת הדם הוא אחד המנגנונים החשובים ביותר בגוף האדם לשמירה על איזון פנימי במערכות הגוף (Homeostasis) , על תקינות מחזור הדם וגם מונע איבוד דם בשעת פציעה או חבלה. מאחר והמערכת המאזנת הקשורה במנגנון קרישת הדם מושפעת בקלות משינויים, כל חוסר איזון בה יכול להוביל להופעתם של קרישי דם, אותן ניתן לתאר כגושים החוסמים את זרימת הדם.

קרישיות יתר בדם (תרומבופיליה) מתרחשת כשמנגנון הקרישה של הדם נפגע וכתוצאה מכך הדם נוטה להתקרש באופן ספונטני ויתר על המידה או במהירות וקלות רבה מאוד בתגובה לפציעה.

מכשיר מיקרו

כשהדם נקרש נוצרים מעין גושים – קרישי דם (טרומבוזות) – תפקידם לפעול, למשל כאשר כלי הדם בגוף עוברים טראומה כלשהי, כמו חתך חיצוני הגורם לדימום חיצוני או טראומה שגורמת לדימום פנימי. הקרישים הנוצרים פועלים לעצור את הדימום. אולם כשיש חוסר איזון במערכת, קיימת נטייה גבוהה יותר מהרגיל להיווצרות של אותם קרישים ללא קשר לטראומה כלשהי, מה שיוצר סכנת חיים אצל החולה.

מאחר וקרישי דם יוצרים כמו פקקים בזרימת הדם, קיים חשש שאיברים שונים יסבלו מאי אספקת דם, מה שיוביל לפגיעה קשה באיברים ואף קריסה כוללת של איברים נוספים ומוות.

קרישי דם עלולים להיסחף בזרם בעורקים רחבים ולהגיע לאזורים של ורידים בעלי קוטר קטן יותר ואז להיתקע וליצור חסימה מסכנת חיים. קריש דם שנוצר בכלי דם באחת מהרגליים, למשל, עלול להיסחף ולהוביל לחסימה של כלי דם בלב, מה שיוביל  להתקף לב, יכול להיווצר מצב של קריש דם שיגרום לשבץ מוחי ויש שעלולים לגרום לנמקים באיברים שונים. כך גם כלולים להיווצר נזקים בכבד, כליות, מערכת העיכול וכל איבר שתלוי באספקת דם תקינה.

"אנחנו יודעים שקרישיות יתר יכולה להיות מצב תורשתי בו חלבון מסוים הקשור במערכת הקרישה חסר, בגלל מוטציה או פעילות ירודה של חלבונים מסוימים, וכל אלה מובילים לקרישיות", מסביר ד"ר יורם נוימן, לשעבר מנהל המכון להמטו-אונקולוגיה ילדים בתל השומר, וכיום רופא בכיר הפועל גם במסגרת קרן מחקרים בביה"ח.

יכולים להיות גם מצבים נרכשים, בלי קשר לקרישיות יתר גנטית, כשהגוף מייצר, מסיבה כלשהי, נוגדנים כנגד מערכת הקרישה. כמו כן, ישנם מצבים שיכולים לגרום לעלייה בקרישיות יתר בדם.

הנסיבות העיקריות בהן עלולים להיווצר קרישיות יתר בדם הן:

חוסר תזוזה– כשאדם יושב במשך שעות ארוכות בטיסות טרנסאטלנטיות למשל, או שוכב במשך ימים בעקבות פציעה קשה או ניתוח או מחלה ממושכת עולה באופן משמעותי הסיכון להיווצרות קרישי דם, בהשוואה לאדם שנמצא בתזוזה בשגרת יומו.

אגנוסטיקה - הדמייה

מחלות שונות- למשל פוליצטמיה הבאה לידי ביטוי בייצור יתר של כדוריות דם אדומות, מה שגורם לדם להיות צמיגי יותר ולהתקרש מהר ויותר. מחלות ממאירות, מחלות אוטואימוניות ומחלת דלקתיות כרוניות, הפרעה כלייתית הנקראת תסמונת נפרוטית ועוד. חלקן עלולות להוביל להאטה בזרימת הדם וכתוצאה מכך להעלות את הסיכון לקרישיות יתר של הדם.

עישון.

נטילה של גלולות למניעת היריון.

השמנת יתר.

גיל מבוגר.

מוטציות גנטיות שונות שפוגעות במנגנון הקרישה התקין.

היריון – במהלך ההיריון קיים סיכון מוגבר לעלייה ברמת הקרישיות של הדם. ישנן נשים בעלות בעיה מולדת בקרישיות או חוסר בחלבון במערכת הקרישה שאינן מודעת לכך משום שהבעיה לא באה לידי ביטוי. בתוספת נטילת גלולות למניעת היריון או היריון,  הצירוף של כל הגורמים יכול לגרום להופעת קרישי דם מסכנים.

הפלות חוזרות בתחילת ההיריון, רעלת היריון, פיגור בצמיחה של העובר כתוצאה מסתימות בכלי הדם ולידות מוקדמות הם מסימני קרישיות  יתר בדם.

חוסר בגורמים במערכת הקרישה שמאזנים את הקרישיות, מסביר ד"ר נוימן, היא תופעה שמוצאים ב 10-15 אחוזים מתוך האוכלוסייה, כך שאין מדובר במשהו נדיר ולכן חשוב להיבדק.

יחד עם זאת, קיימת שכיחות גבוהה יותר של המחלה אצל נשים בשל השילוב של גלולות למניעת היריון, היריון וגם משום שנשים מייצרות יותר נוגדנים כנגד מרכיב במערכת הקרישה -  תופעה שנקראת תסמונת אנטי-פוספוליפידית הגורמת לקרישיות  יתר.

כיצד מזהים קרישיות יתר?

על מנת לזהות מקרה של קרישיות יתר בדם, יש לבחון מספר דברים: היסטוריה אישית הכוללת עישון, עלייה במשקל, אורח חיים, פעילות ספורטיבית וכדומה; היסטוריה רפואית, לרבות מעקב אחר מחלות שונות למיניהן, אירועים הקשורים בסתימת עורקים בגילאים צעירים, הפלות חוזרות, נפיחות של הגפה התחתונה, סימנים לטרומבוזיס ורידית עמוקה וכדומה; והיסטוריה משפחתית שנועדה לבדוק האם קיימת מחלה גנטית או מולדת שעלולה לגרום לקרישיות יתר בדם.

לרוב הצורך בזיהוי מתרחש לאחר הופעת אירוע חריג דוגמת מספר הפלות או נפיחות בגפה תחתונה וכדומה. במקרים כאלו, על הרופא המטפל להפנות לבדיקה שבודקת את חלבוני מערכת הקרישה ולוודא שאין חוסר או נוגדנים שמגבירים את התופעות שגורמות לקרישיות יתר.

ישנן מספר בדיקות שמטרתן לבדוק את הזמן שלוקח לדם ליצור קריש דם בתנאים מסוימים, את השפעת תרופות נוגדות קרישה על המטופל, את משך זמן יצור הקריש ואת רמת הקרישה בפלזמה.

בין הבדיקות קיימות – בדיקת PT שבודקת כמה זמן לוקח לדם לייצר קריש דם, PTT הבודקת היבטים שונים בתהליך הקרישה, פיברינוגן המעריכה פקטור קרישה בפלזמה ובדיקת-INR שבודקת את השפעת יעילות תרופות נוגדות על המטופל   ומסייעת בהתאמת המינון למטופל. 

בדיקת INR – בשמה המלא International normalizedratio – היא מדד בינלאומי מוסכם המודד, בין היתר, האם קיימות הפרעות בקרישת הדם, ומטרתה בדיקת יעילותן של תרופות נוגדות קרישה אצל המטופל והיא אף מסייעת בהתאמת המינונים למטופל.

כיום, ניתן לבצע את הבדיקה הזו בבית, למטופלים הנוטלים קומדין – אחת התרופות הוותיקות בשוק הפועלת לדילול הדם, ומניעת יצירת קרישי דם נוספים אשר עלולים להצר או לחסום את כלי הדם.

הבדיקה נעשית בעזרת מכשיר ה-microINR, מד קרישה שמתפקד כמערכת ניטור ביתית הנותנת תוצאה מדויקת מטיפת דם קטנה מהאצבע.

יתרונותיו של מכשיר ה-microINR הם ביכולת לבצע ניטור ביתי אישי, אין צורך לצאת מהבית במיוחד או לשנות את סדר היום שלכם בכדי להגיע למעבדה או לרופא ולבצע בדיקה, הליך שמקל מאוד, בעיקר כשמדובר באנשים המרותקים לביתם מסיבות שונות.

כמו כן, אין צורך בדם מהווריד – יתרון עצום לסובלים מבעיית ורידים, אך לא רק עבורם, מאחר ולעיתים מדובר בהליך לא נעים - עם microINR כל מה שצריך זו טיפת דם מהאצבע.

היכולת לבצע את הבדיקה בצורה אישית מאפשרת להמשיך בשגרת החיים, בין אם אתם אנשים עובדים ובין אם יצאתם לטיול בחיק הטבע או בחו"ל - אתם יכולים להיות בטוחים שתוכלו לבצע הבדיקה בכל מקום ולהיות "עם אצבע על הדופק" בכל מה שקשור בבריאותכם.

ד"ר נוימן מוסיף כי במקרים רבים מתבצעת בדיקות לאבחון קרישיות יתר בדם אצל בנות צעירות המתחילות בנטילת גלולות למניעת היריון, בעיקר מתוך דאגה של ההורים בשל היכרות עם המחלה, עם ההיסטוריה המשפחתית והרצון לוודא שאין בעיה רפואית כלשהי. אם אכן קיימת קרישיות יתר, כל מקרה הוא לגופו, יש שיקבלו גלולות מיוחדות ויש שיתבקשו להשתמש באמצעי מניעה אחרים.

הטיפול בקרישיות יתר בדם

הטיפול בקרישי דם מתבצע בהתאם למצבו של החולה, הטיפול הוא ברובו מניעתי וכולל שימוש בתרופות נוגדות קרישה, המוכרות כמדללי דם. כמובן שיש לקחת בחשבון את הגורם הראשי לבעיה – האם מדובר בקרישיות יתר מולדת או שמא נגרמה ממחלה כלשהי וכמובן מול המדדים השונים והתרופות האחרות, אם נלקחות.

אם קיים קריש בדם, במקרים הקלים ממיסים אותו באמצעות תרופות, אך במקרים בהם הקריש גורם לחסימה שמפסיקה את אספקת הדם לאיברים שונים, יהיה צורך בניתוח, לרבות ניתוח מעקפים במקרים בהם קריש דם יוצר חסימה באחד מהעורקים הכליליים, אלו הם העורקים המספקים דם ללב.

במקרים של היריון עם קרישיות יתר בדם, על מנת שלא לסכן את האם והעובר ולמנוע דימום יתר בזמן הלידה, מסביר ד"ר נוימן, ניתנים נוגדי הקרישה בצורת זריקה שהשפעתה היא קצרה, כך, למשל, אם מתוכנן ניתוח קיסרי, האישה תפסיק את הטיפול 24 שעות לפני הניתוח על מנת למנוע דימומים. הטיפול עצמו יימשך בהתאם למצב – כנ"ל בלידה רגילה.

אגב, קיימת המלצה של משרד הבריאות לכל אישה בתקופת הפוריות ליטול חומצה פולית מדי יום עד לשלושה חודשים לאחר הכניסה להיריון – חומצה פולית, יחד עם ויטמינים ממשפחת ויטמין D, יכולים לסייע בהפחתת הסיכון לקרישיות יתר בדם בזמן ההיריון.

אורח חיים בריא כפעולה מניעתית

ככל שהגיל שלנו מבוגר יותר הנטייה לקרישיות יתר גדלה, בין היתר משום שעם השנים נוצרות בגוף מחלות שונות המשפיעות על אופן קרישת הדם, כמו גם התרופות שאנחנו נוטלים. לעיתים יש אנשים שאינם מודעים לכך שהם סובלים מסתימת עורקים בשל כולסטרול גבוה ומחלה תורשתית שלא ידעו על קיומה – והם מגיעים למצב של קרישיות יתר בדם.

אורח חיים בריא, מעקב רפואי קבוע אחר מחלות שונות, בדיקות קבועות, הימנעות מהשמנת יתר, פעילות גופנית ואכילה נכונה – כל אלו יכולים לסייע במניעה ולאפשר לנו לחיות חיים בריאים יותר.

למידע נוסף ותאום פגישת הדגמה למד הקרישה: 04-6175390

לאתר החברה לחצו כאן >>

חזרה לערוץ >>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#