תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הלייזר החדש

ראיון עם דר ברנרד דהן, מומחה ברפואת חניכיים ומייסד מרפאת מומחים מוריה בחיפה, על החדשנות הרבה שהביאה טכנולוגיית הלייזר ERYAG לניתוחי חניכיים והשתלות, וכיצד הדבר משתלב במודעות ההולכת

בעידן בו המודעות לאיכות החיים רק הולכת ועולה, הדבר משפיע גם על טיפולי השיניים שאנו צריכים לעבור מעת לעת. אנו רוצים לעבור טיפולים קלים יותר, מהירים יותר מבעבר, ולהמשיך ליהנות מאותה התוצאה, כלומר שיניים חזקות ואסתטיות.

המענה שמציעה רפואת השיניים לצורך זה בא לידי ביטוי בדמות טכנולוגיית הלייזר, המשמשת לניתוחי חניכיים והשתלות. מדובר בטכנולוגיה ותיקה יחסית אשר עד לאחרונה עוד התקיימת מחלוקה בקשר למידת היעילות של שיטה זו. דר ברנרד דהן, מומחה ברפואת חניכיים ומייסד מרפאת מומחים מוריה בחיפה, מסביר כי חוסר הקונצנזוס נבע ממספר סיבות: העדר מחקר מדעי מובהק, דבר שהפך את השימוש בלייזר לאמפירי וניסיוני, והחברות היצרניות, אשר כיוונו את השוק, לא תמיד ידעו להכשיר את הרופאים, דבר שהתבטא בדיסאינפורמציה, שימוש לא נכון וגרימת נזקים. בעיקר לא היה, עד כה, מכשיר לייזר אחד הנותן מענה למרבית טיפולי השיניים.

ד"ר ברנרד דהן

בעשור האחרון התרחשו שני שינויים אשר השפיעו על השימוש בלייזר. השינוי הראשון הוא הופעתו של הלייזר מסוג Erbium YAG, הפועל באורך גל 2940 ננו מטר, ומאפשר ספיגה מתונה ומבוקרת במים ובחומר מינראלי בשם הידרוקסיאפאטיט, דבר בעל משמעות בטיפול ברקמות הרכות, כגון חניכיים ורירית, וגם ברקמות הקשות כמו בחומר השן ובעצם הלסת. המשמעות היא שבעזרת סוג זה של לייזר ניתן לבצע מגוון רב של טיפולים אשר יכולים להתבצע במרפאת שיניים. השינוי השני הוא ריבוי המאמרים המדעים המוכיחים את יעילותם של מכשירי הלייזר בתחומים מגוונים ברפואת שיניים.

כל מה שרציתם לדעת על רפואה פרטית >>

מדוע לבחור בכירורגיית הלייזר?

הדמייה מכשיר לייזר

למכשיר הלייזר מספר פעולות חיוניות לעומת מכשירי היד המקובלים. ראשית, הוא מופעל על ידי פליטת אנרגיה, כלומר חום, שמגבירה את טמפרטורת המים שברקמות עד לרתיחה ואידוי הרקמה המאופיינת על ידי מיקרו-פיצוצים. למעשה, זה מתחיל בפעולה טרמית אך נמשך בפעולה מכאנית, בדומה להדף, ובסוף מגיע לפוטו-אקוסטית, אפקט הצונמי.

שנית, כיוון האנרגיה, תדירות היריות, זווית הקרן, מרחק ההפעלה וזמן הירייה מאפשרים מגוון רב של דקויות באקט הטיפולי בהשוואה לכל הטכניקות המכאניות המוכרות. השימוש בלייזר מזכיר פסל המשתמש בפטיש ובחרט ומשנה את העוצמה ותדירות המכה וגם את הזווית ומרחק העבודה. אפשר לומר שעם הלייזר כבר לא חותכים, לא משחיזים, אלא מפסלים.

חשוב לציין כי קיימת אפשרות לעבוד עם הלייזר באנרגיות נמוכות בשכבות או בפגיעה מדויקת יותר וסלקטיבית באנרגיות גבוהות יותר.

כיצד נראה מכשיר הלייזר והשימוש בו?

הדמייה לייזר בשינים

מכשיר הלייזר החדיש דומה למכשיר של רופאי השיניים, כאשר החלק העיקרי והפעיל נמצא במכשיר יד של הרופא. השימוש בו דומה לידית או לטורבינה המוכרת לרופאי השיניים. בזמן השימוש אין ויברציות, אין רעידות, אין קידוח ואין כאבים, מלבד רעש בזמן הפעלת הקרן.

אילו טיפולים ניתן לבצע בעזרת הלייזר?

ברפואת שיניים קונבנציונאלית, מכשיר הלייזר יכול להחליף את המקדח בעת טיפול בעששת, ללא צורך בקידוח ובצורה זעיר פולשני, כלומר עם מעורבות טיפולית מינימלית, דבר משמעותי אצל ילדים ומטופלים עם חרדות. המכשיר משמש גם לטיפולי השורש, בזכות יכולת חיטוי משופרת.

בכירורגיית חניכיים ובעצם הלסת אנו משתמשים כיום בלייזר לחיטוי כיסים דלקתיים על ידי דקונטמינציה, וגם בהשתלות שיניים, עבור השתלות עצם והרמות רצפת הסינוס.

לסת פנימית

שימוש נוסף בלייזר, התופס תאוצה, הוא בטיפול בפרי-אימפלנטיטיס, כלומר בדלקות סביב שתלים. הלייזר מאפשר לטפל בדלקות חניכיים סביב שתלים המזוהמים ולחטא את האזור.

האם קיימות סכנות בשימוש הלייזר?

לא, כי חדירת הקרן של Erbium YAG הינה מתונה, שטחית, מבוקרת ומדויקת יותר, וכך פחות מסוכנת. עם זאת, נדרשת הכשרה מתאימה ומיומנות מסוימת.

פיסול בעץ
fotolia.com

מהם היתרונות הבולטים של מכשיר הלייזר Erbium YAG?

ישנם שני יתרונות עיקריים: יכולת חיטוי משופרת באזורים מזוהמים, והאפשרות לבצע טיפול זעיר-פולשני סלקטיבי יותר, עם טראומה מופחתת, פחות כאבים, שמירה על אספקת הדם, ריפוי מהיר יותר ושמירה על האסתטיקה.

עד כמה השיטה מיושמת בארץ ובעולם?

מכשירי הלייזר הינם כבר חלק בלתי נפרד מציוד מרפאות השיניים בכל העולם, אך המעניין הוא שבארץ, מכשירי הלייזר עדיין לא תפסו מקום מרכזי בחדרי הטיפול.אני משוכנע כי המטופלים הדורשים, יותר ויותר שיפור באיכות החיים, הם אלה שיחייבו, בסופו של דבר, את הרופאים, לעשות את השינוי ולהכניס את הקדמה למרפאותיהם.

לפרטים נוספים אודות רפואת חניכיים >>

כל מה שרציתם לדעת על רפואה פרטית >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#