תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דוקטור, תעשה לי ילד

אלפי זוגות כבר זכו להגשים את חלום ההורות באמצעות יחידות ההפריה החוץ גופית של אסותא מרכזים רפואיים, הפועלות בשיתוף פעולה עם בנק הזרע אסותא סופרם ועם היחידות המבצעות אבחון וייעוץ גנטי לפני ההיריון או לפני החזרת העוברים לרחם

Fotolia_99784343_Subscription_Monthly_XXL

כ- 15 אחוזים מכלל הזוגות המנסים להרות נתקלים בקשיים בשל בעיות שונות, ופונים בשלב כלשהו לטיפולי פוריות. "מדובר בתחום שההתמודדות בו ממושכת ועל כן מדד הסבלנות בו חשוב מאוד", אומר ד"ר שי אליצור, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית באסותא רמת החייל. "ממוצע הטיפולים עד לקבלת ההיריון המיוחל, עומד על ארבעה. כשמגיעים אלינו זוגות במטרה להתחיל טיפולי פוריות, אני מסביר להם שהתהליך שהם יעברו דומה יותר לריצת מרתון מאשר לריצת מאה מטר. צריך לקחת נשימה עמוקה ולהבין שמדובר בתהליך, ושאנחנו באסותא עושים כל שביכולתנו על מנת להקל על אותם זוגות ולסייע להם להגיע לתוצאה המיוחלת - לידה של תינוק בריא".

באסותא פועלות שתי יחידות הפריה חוץ גופית: אחת ברמת החייל, והשנייה בראשון לציון, בניהולו של ד"ר אריק כהנא. שתי היחידות של אסותא הן בין הראשונות בארץ אשר הגיעו לתוצאות מספריות מרשימות של הריונות ולידות כתוצאה מהקפאת ביציות בשיטת ה'ויטריפיקציה' - הקפאה מהירה תוך 12 דקות במקום תוך שעה, המאפשרת אחוזי הישרדות גבוהים יותר לביציות.

ד"ר אליצור מסביר כי "היחידה היא הגדולה ביותר בארץ ובין היחידות הגדולות ביותר בעולם, והיא מספקת את כל מגוון טיפולי הפוריות שקיימים היום: טיפולי הפריה חוץ גופית עקב בעיות פוריות של האישה או של הגבר, הקפאת ביציות, הקפאה של עוברים, ביצוע טיפולים עם תרומת זרע לנשים יחידניות ואבחון גנטי בעוברים לפני השרשה לרחם. למעשה, אין טיפול פוריות שקיים בעולם שלא מתאפשר ביחידה שלנו."

ד"ר שי אליצור

כל מה שרציתם לדעת על רפואה פרטית >>

איך אתה מסביר את ההצלחה של יחידות ה-IVF באסותא ואת העובדה שכל כך הרבה נשים בוחרות לעבור את הטיפולים אצלכם?

"כשאישה מגיעה אלינו ליחידה, היא יודעת שהיא מקבלת ליווי אישי וצמוד על ידי הרופאים הבכירים ביותר בתחום הפוריות, שיעשו הכל על מנת שהתהליך יצליח. אין דבר מספק יותר מלפגוש אישה או זוג שמגיעים אלינו ליחידה כשהם חובקים תינוק חייכן שהייתה לנו הזכות להיות מעורבים בתהליך יצירתו. גם מאחורי הקלעים פועלים צוותים מנוסים, שיחד עם הטכנולוגיות המתקדמות העומדות לרשותנו בבית החולים, מצליחים לבחור את העוברים בעלי סיכויי ההישרדות הגבוהים ביותר. כך למשל, אינקובטור חדשני בשם "אמבריוסקופ" מאפשר תיעוד דיגיטלי רציף של העוברים המתפתחים, מעבדת ה-PGD מאפשרת לנו להחזיר לרחם רק עוברים שלא נושאים מחלות גנטיות ומכשור מתקדם מסייע למצוא זרע איכותי גם אצל גברים עם איכות זרע נמוכה. אין ספק שהשילוב המנצח בין הצוות המיומן, לבין הטכנולוגיות המתקדמות, הוא שילוב מנצח. יעידו על כך אלפי ילדים שזכינו להיות שותפים לתהליך יצירתם".

ד"ר ברוך פלדמן

היחידה להפריה חוץ גופית באסותא עובדת בצמוד ובשיתוף פעולה מלא עם המרכז לאבחון גנטי טרום השרשה (PGD ו-PGS). במעבדה נבחן המטען הגנטי של העוברים, לאחר שהם נוצרים בתהליך של הפריה חוץ גופית ולפני שהם מוחזרים לרחם. שירות זה מתאים לזוגות שהם נשאים של מחלות גנטיות, ואבחון העוברים לפני החזרתם מאפשר להם להחזיר רק את העוברים הבריאים. אבחון המטען הגנטי של העוברים מאפשר גם לזוגות שלא מצליחים להרות באמצעות טיפולי פוריות או לזוגות שחווים הפלות חוזרות.

לדבריו של ד"ר ברוך פלדמן, מנהל השירות לאבחון גנטי טרום השרשה, "לאחר שהעוברים נוצרים בתהליך הפריה חוץ גופית 'רגיל', לוקחים מכל עובר תא בודד שעובר אלינו לאבחון במעבדה, בה אנחנו בודקים את המטען הגנטי של כל עובר שנוצר. אם אנחנו רואים שקיימת בעיה כרומוזומלית אנחנו מעדכנים את בני הזוג ולא מחזירים את העוברים האלה לרחם. עבור בני זוג ששניהם נשאים של מחלה גנטית קשה, כמו טייזקס למשל, מדובר בשירות שהוא קריטי ומאפשר להם להביא לעולם ילד בריא".

"בעבר, זוגות שהם נשאים של מחלה גנטית נאלצו להמתין עד לביצוע בדיקת מי שפיר או סיסי שליה, ואז לקבל את ההחלטה הקשה האם להפיל את העובר במקרה והוא התגלה כחולה. האבחון הגנטי טרום השרשה מקל עליהם ומאפשר להם להרות מלכתחילה רק עם העוברים הבריאים. חשוב להוסיף שמדובר בפרוצדורה רפואית שמאושרת על ידי ההלכה היהודית ולכן מהווה פתרון חשוב לזוגות דתיים שהם נשאים של מחלות גנטיות אך מתנגדים להפלות".

אילו אפשרויות נוספות מספקת טכנולוגיית ה-PGD?

"כיוון שניתן לראות את כל המטען הגנטי של העובר, עקרונית ניתן לראות גם את יתר התכונות כמו מין, צבע עיניים וכיוב', אולם החוק אינו מאפשר לבחור את העובר על פי מיון תכונותיו, ובחירת מין העובר מתאפשרת רק במקרים בהם לבני הזוג 4 ילדים מאותו המין והם קיבלו אישור לכך מועדה מיוחדת". תהליך ה-PGD נכלל בסל הבריאות בישראל, ולכן במקרים רבים בני זוג יכולים להסתייע בשירותים המתקדמים של אסותא ללא עלות.

המרכז לגנטיקה מהווה תחנה חשובה לזוגות המתכננים הריון ולנשים בהריון, כאשר אחד מבני הזוג הוא נשא גנטי, חולה במחלה גנטית או נמצא בקבוצת סיכון ללקות במחלה גנטית, במקרים בהם יש היסטוריה משפחתית. המרכז מציע יעוץ, מעקב וניהול של המטופלים תחת קורת גג אחת, בזמינות תורים גבוהה ובליווי אישי.

ד"ר אייל ריינשטיין, מנהל המרכז לגנטיקה באסותא ומנהל המכון לגנטיקה רפואית במרכז הרפואי מאיר כ"ס, מספר על תהליך הייעוץ: "הייעוץ כולל הערכה על ידי צוות מקצועי הכולל יועצת גנטית ורופא מומחה בגנטיקה רפואית, המלצה לגבי הבדיקות האבחנתיות שיש לבצע, התאמת תכנית טיפול ומעקב לטווח ארוך, ייעוץ לגבי סיכויי הישנות וכן אבחון טרום הריוני וטרום לידתי. מגיעים אלינו למרכז זוגות שמתכננים הריון או נשים שכבר נמצאות בהריון, במטרה להעריך את הסיכון של העובר לחלות במחלה גנטית ואנו פועלים בשתי צורות: בדיקות טרום הריון באמצעות בדיקת היסטוריה משפחתית ובדיקות סקר גנטי מורחב בהן בודקים האם בני הזוג נשאים של מחלה גנטית שיכולה לעבור לעובר".

מה קורה במידה והם נשאים?

"אם שני בני הזוג נשאים ניתן לעשות שני דברים: אבחון טרום השרשה ברחם (PGD) במהלך הפריית מבחנה, כאשר בודקים אילו מהעוברים נשאים ומחזירים רק עוברים בריאים. אפשרות שניה היא להיכנס להריון ואז לעשות בדיקת סיסי שלייה או בדיקת מי שפיר ולגלות האם העובר נושא את המחלה ואם מתברר שהעובר חולה, במקרים רבים בני הזוג מקבלים החלטה להפסיק את ההיריון. כמובן שעדיף לבצע בדיקות טרום השרשה, אך ישנם מקרים בהם האישה מגיעה כשהיא כבר בהריון ואז פונים לאפשרות השנייה.

Fotolia_93005074_Subscription_Monthly_XXL

מגיעות אלינו גם נשים שכבר נמצאות בשיאו של ההיריון, כאשר באחת הבדיקות התגלה ממצא לא תקין כמו קצב גדילה, מבנה גפיים, מוח או כל מום אחר. מטרתו של תהליך הייעוץ היא לאבחן מהי הבעיה ממנה סובל העובר".

על אילו בדיקות אתם ממליצים במקרים של ממצאים לא תקינים בעובר?

"קיים טווח גדול של בדיקות מתקדמות מאוד המסייעות לנו להגיע לאבחנה מדויקת של הבעיה, ביניהן בדיקה חדשנית שנקראת NIPT – בדיקה לאבחון מומים בעובר באמצעות לקיחת דם מהאם. למעשה, מצליחים לבודד מבדיקת הדם של האם את ה-DNA של העובר מבלי לעשות בדיקת מי שפיר. ישנן בדיקות נוספות שמצריכות דגימה יותר משמעותית: בדיקת מי שפיר, סיסי שלייה או צ'יפ גנטי.ליווי בני הזוג מתבצע לאורך כל התהליך", מסכם ד"ר ריינשטיין, "החל מהייעוץ הראשוני וההפניה לבדיקות ועד להסברת תוצאות הבדיקות וההחלטה על המשך הדרך".

עד כה התייחסנו לתהליכים בהם היה מעורב המטען הגנטי של שני בני הזוג, אבל מה קורה במקרים בהם אישה מקבלת החלטה להביא ילד לעולם ללא בן זוג, או במקרים בהם לגבר ספירת זרע נמוכה? בנק הזרע אסותא סופרם מציע לנשים ולבני זוג את המבחר הגדול והאיכותי ביותר של תורמי זרע, ביניהם סטודנטים לרפואה, למשפטים, להנדסה, יוצאי יחידות קרביות ועוד, כאשר כל תורמי הזרע עברו הליך סינון קפדני כשבסופו רק 15% מהמועמדים התקבלו לבנק. כל תורמי הזרע נבחרים בקפידה ועוברים בדיקות גנטיות מקיפות, ולנשים ניתנת גם אפשרות לבחור תורם מחו"ל.

ד"ר יגאל מדג'ר

מי הן הנשים שמגיעות לתרומת זרע?

ד"ר יגאל מדג'ר, מנהל בנק הזרע אסותא סופרם מסביר כי "85% מהן הן יחידניות. בין אם הטרוסקסואליות או לסביות, ואחוז קטן ביותר הם זוגות נשואים שאפסו הסיכויים שלהם להשיג הריון ביחד. היחידניות כיום הן קבוצה הטרוגנית שמורכבת מנשים שלא מצאו בן זוג ובשלב מסוים מחליטות להביא ילד בכוחות עצמן, ומנשים שמעוניינות להקים תא משפחתי עם בת זוגן. קבוצה שלישית היא של נשים שאיבדו את יכולת הפריון העצמית שלהן בשל בלות או רזרבה שחלתית ירודה והן זקוקות לתרומת ביצית וכן לתרומת זרע, כאשר הן משמשות פונדקאיות לעובר בעצמן".

מהם היתרונות בבנק זרע פרטי?

"המבחר של התורמים גדול מאוד, לכולם זרע איכותי מאוד והמידע שקיים לגבי כל תורם הוא נרחב. כל אלו הם קריטריונים שחשובים מאוד לרוב הנשים כשהן ניגשות לבחור את מי שיקבע מחצית מהמטען הגנטי של הילד שלהן. בנוסף, בנקי זרע ציבוריים לא מתחייבים לשמור לאישה מנות זרע מאותו התורם, אם תרצה בהמשך להביא לעולם ילד נוסף ואצלנו זה מתאפשר. רכישת זרע מתורם מחו"ל היא גם אחת מהאפשרויות המוצעות לנשים המגיעות לבנק ואנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם בנקים בארה"ב, בדנמרק ועוד, בהסכמים בלעדיים".

לפרטים נוספים לחצו כאן >>

כל מה שרציתם לדעת על רפואה פרטית >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#