תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

השימוש ברובוטים בניתוחים מורכבים משפר את רמות הדיוק והבטיחות

על החידושים בתחום הכירורגיה הרובוטית, בראיון עם ד"ר דוד קקיאשווילי מנהל תחום כירורגיה רובוטית בבית החולים רמב"ם בחיפה ומנתח בכיר בהרצליה מדיקל סנטר

התפתחות הטכנולוגיות הרפואיות בשנים האחרונות מספקת לרפואה מכשור המבוסס על מערכות רובוטיות אשר מסייעות למנתחים לשפר את רמות הדיוק, תוך הפחתה בשיעור הסיבוכים, בהשוואה לניתוחים כירורגיים בשיטות המסורתיות.

מערכות רובוטיות נמצאות בשימוש במגוון ניתוחים: בתחום האורולוגיה - ניתוחים כדוגמת הסרת בלוטת הערמונית (פרוסטטה) כאשר מתגלה גידול סרטני, ניתוחים להסרת גידולי שלפוחית השתן והכליות, ובנוסף, ניתוחים גניקולוגיים כגון כריתת רחם ושחלות וחיזוק רצפת האגן, ניתוחים להסרת גידולים במערכת העיכול, גידולי כבד, ניתוחים נוירוכירורגיים, ניתוחי לב ועוד.

ד"ר דוד קקיאשווילי

מה הם החידושים בתחום הרובוטיקה לניתוחים כירורגיים?

"אחת ממערכות הרובוטיקה החדשניות ביותר שעומדת לרשות הרופאים הכירורגים, היא מערכת da Vinci. הדור הראשון של מערכת 'דה וינצ'י' פותח כבר לפני קרוב לעשרים שנה ומאז נעשו שיפורים רבים במערכת והשימוש בה נפוץ מאד במרכזים הרפואיים המתקדמים ברחבי העולם ובישראל", אומר ד"ר דוד קקיאשווילי, מומחה באורולוגיה ואורו-אונקולוגיה, מנהל תחום כירורגיה רובוטית, מנהל השירות לאורו-אונקולוגיה וסגן מנהל מחלקת אורולוגיה במרכז הרפואי רמב"ם בחיפה וכן מנתח בכיר בהרצליה מדיקל סנטר. נציין כי ד"ר קקיאשווילי היה בין הראשונים שהחלו לנתח בארץ באמצעות השימוש במערכת הרובוטית 'דה וינצ'י, לאחר שעבר התמחות והכשרה של ארבע שנים במרכזים רפואיים בארה"ב ובקנדה בתחומי הרפואה הרובוטית וניתוחים אורו-אונקולוגיים.

לדברי ד"ר קקיאשווילי: "הדור המתקדם של מערכת 'רובוט דה וינצ'י' משוכלל לאין ערוך: המערכת קטנה יותר, מאפשרת לבצע את כל מהלך הניתוח מבלי צורך למקם בכל פעם את הרובוט בזווית חדשה ויתרון משמעותי נוסף הוא התמונה הברורה שהיא מספקת. מערכת 'דה וינצ'י' כוללת מצלמה המספקת תמונה תלת-ממדית בהגדלה פי 12 ובאיכות HD , גודל התמונה והחדות מאפשרים למנתח לראות את כל סביבת הניתוח בהגדלה ובאיכות משמעותית. כך ניתן להימנע מכל פגיעה בלתי נחוצה ברקמות, בכלי דם ובעצבים. כתוצאה מכך נמנעים סיבוכים ותהליך ההחלמה קצר".

כל מה שרציתם לדעת על רפואה פרטית >>

"הדרך בה מבוצע ההליך הניתוחי, ללא שימוש בסכין כירורגית, תורמת, גם היא, להפחתה בסיכון לדימומים או לפגיעה עצבית, לדוגמא - במקרים של ניתוח להסרת בלוטת הערמונית בעקבות גידול סרטני, מערכת דה וינצ'י מאפשרות להפחית סיכון לפגיעה בעצבוב האחראי על השליטה במתן שתן ועל התפקוד המיני. חשוב לציין כי גם אצל הכירורג המיומן ביותר יכול להיות רעד ביד והמערכת הרובוטית מנטרלת את הסטייה של הרעד ובכך מספקת דיוק ובטיחות מרביים למטופל".

ד"ר קקיאשווילי מסביר כי "לשימוש במערכת הרובוטית ישנו יתרון משמעותי בניתוחים להסרת גידולים סרטניים. הטכנולוגיות החדשות שנוספו ל'רובוט דה וינצ'י' מסייעות לזהות בדיוק רב יותר את גבולות הגידול ולהותיר שוליים נקיים, יתרון זה חשוב במיוחד בניתוחים אונקולוגיים להסרת גידולים פנימיים שלא קל לזהותם במצלמה רגילה, לדוגמא - סוגים מסוימים של גידולים בכליות, מאחר ואנו מצליחים להסיר את הגידול מבלי להותיר שוליים בהם נותרו תאים סרטניים, הסיכון לחזרת הגידול יורד באופן משמעותי, ובנוסף, הדיוק בהסרת הגידול מפחית סיכון לפגיעה מיותרת ברקמות בריאות מסביב לגידול. מבחינת המטופל זו בשורה של ממש, האפשרות לעבור ניתוח להסרת גידול סרטני ללא החשש להישארות של תאים סרטניים או פגיעה ברקמות סמוכות".

מה הם היתרונות עבור המנותח?

"מערכות רובוטיות מדויקות המשולבות בטכנולוגיות ניתוחיות זעיר-פולשניות, מאפשרות לבצע גם ניתוחים מורכבים דרך 4-5 פתחים זעירים בלבד וללא פתיחת בטן, ובכך להפחית סיכונים הקשורים בזיהומים. גם ההחלמה מהניתוח קלה יותר, כמעט ללא צורך בנטילת משככי כאבים. המנותח משתחרר אל ביתו בתוך 24-48 שעות וחוזר מהר מאד לשגרה, כך שניתוחים בטכנולוגיות המתקדמות מפחיתים אבדן ימי עבודה וחוסכים בעלויות אשפוז. בפן האסתטי, אנחנו מצמצמים  למינימום את גודל הצלקת הניתוחית", מסביר ד"ר קקיאשווילי. "למערכות הרובוטיות תרומה אדירה להעלאת רמות הבטיחות והדיוק של הניתוחים, יחד עם זאת לא כל רופא כירורג יכול לבצע ניתוחים באמצעות מערכת רובוטית, ללא הכשרה מקיפה. אני צופה כי בשנים הקרובות השימוש במערכות רובוטיות בכל סוגי הניתוחים, ילך ויגדל ובדרך זו נוכל לספק למטופלים רפואה מיטבית, בטוחה יותר ובמינימום הפרעה לחיי השגרה", מסכם ד"ר קקיאשווילי.

כל מה שרציתם לדעת על רפואה פרטית >>

כתבות שאולי פיספסתם

*#