ניהול אינקלוסיבי: כך תובילו את הארגון בעידן של שינויים

איה לחמי, מנכ"לית "AL Consultants", חברת ייעוץ ארגוני גלובלית, מסבירה מדוע אופן הניהול כיום מחייב הטמעת מיומנויות חדשות, שלא נדרשו כלל בעבר

שיר-לי גולן בשיתוף AL CONSULANTS
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניהול אינקלוסיבי: כך תובילו את הארגון בעידן של שינויים. איה לחמי ייעוץ ופיתוח מנהליםצילום: עידן כנפי
שיר-לי גולן בשיתוף AL CONSULANTS
תוכן שיווקי

עם תחילת משבר הקורונה הופתעה ההנהלה בחברת סטארט-אפ מוכרת המונה 500 עובדים לגלות כי התפוקות עולות. התברר כי תחושת החיבור של העובדים לחברה עלתה, שכן העבודה ההיברידית אפשרה להם ליהנות מאיזון בית-עבודה ולחסוך זמן יקר בפקקים בדרך למקום העבודה. לאחרונה האופוריה התפוגגה והתחלפה בתנועת עזיבה משמעותית.

התפנית המפתיעה, מספרת איה לחמי, מנכ"לית "AL Consultants", חברת ייעוץ ארגוני גלובלית, הביאה את החברה המדוברת לפנות אליה לייעוץ. לחמי: "בירור מעמיק העלה שהמנהלים שם חסרים את הכלים לעבוד עם העובדים שלהם בימים שבהם הם עובדים מהבית. הבנו שאין שגרות ניהול קבועות, אין יעדי תפוקה ברורים ואין מערכות תומכות לעבודה מרחוק. החברה הזאת אינה היחידה שנקלעה למשבר כזה. עולם העבודה השתנה".

"מגפת הקורונה האיצה תהליכים והובילה אותנו למציאות חדשה, שבה עולם העבודה הוא מבוזר, דינמי, תחרותי ומבוסס טאלנטים", אומרת לחמי. "עובדים הם כמו יהלומים – משאב יקר ערך שצריך ללטש. בעידן הנוכחי אי אפשר עוד להתייחס לעובדים במושגים כמו 'כוח עבודה' – עובדים הם הון, ההון האנושי. העובדים הם המשאב הגדול והחשוב ביותר שיש לכל ארגון, ומנהל שרוצה להצליח כיום – צריך להפנים את זה ולשאול את עצמו איך הוא מניע אותם לעבוד בחוויה של שביעות רצון, של יצירתיות ורווחה, כך שיבחרו בעבודתם בכל יום מחדש, ייהנו ממנה ויישארו".

אימוץ מודלים עדכניים

"AL Consultants" פועלת זה כעשור ומתמקדת בארבע חטיבות: אסטרטגיה פנים-ארגונית, מנהיגות וניהול, הון אנושי ומחקר ופיתוח. היועצים הארגוניים בחברה מסייעים לארגונים ולחברות להציב יעדים, לאמץ מודלים עדכניים לעבודה, לשפר מיומנויות ניהול ולעבוד נכון במרחב העסקי.

הניהול בעולם החדש, מסבירה לחמי, מחייב הטמעת מיומנויות חדשות, שלא נדרשו כלל בעבר. לחמי: "בעולם העבודה לפני 20 שנה, מנהלים לא נזקקו למיומנויות טכנולוגיות גבוהות, ואילו כיום המיומנויות הללו נדרשות כמעט בכל תפקיד. זו אחת הסיבות לכך שהתחרות על עובדים מיומנים עולה. בנוסף, מגפת הקורונה חיזקה מאוד את מגמת ה—YOLO You only live once — עובדים רוצים לעשות דברים מתוך תשוקה, לחוש שהם מממשים את עצמם, ליהנות מרווחה ומאיזון בית-עבודה, בעיקר לנוכח ההבנה שעבודה במשרה מלאה לא בהכרח תניב להם רווחים כלכליים משמעותיים. היררכיית הסמכות הולכת ומשתטחת, במסגרת מגמות עולמיות שמדגישות שקיפות, דינמיות ושיתוף פעולה; הסמכות הניהולית כבר אינה תוצר של כוח הסמכות, אלא של היכולת לייצר ערך מוסף. עובדים שלא נהנים מהזכות לקבל החלטות עצמאיות – לא יישארו בארגון. המהפכה הטכנולוגית הנגישה ידע והובילה עובדים להבין שאינם חייבים להישאר כל חייהם באותו מקום עבודה, שהם יכולים לעזוב ולמצוא מקום אחר, שייטיב עמם יותר. הקורונה האיצה את התהליכים האלה והנכיחה את היכולת לעבוד עבודה היברידית, מבוזרת, בלי שהדבר פגע כהוא זה בתפוקה. מגמות אלה מחייבות אותנו במיומנויות ניהול אינקלוסיבי, הוליסטי, שמסוגל להכיל שונות, ולא להיבהל, למשל, כשהילד של אחד העובדים צץ מאחוריו במהלך ישיבה בזום, ולא לתהות אם בין מטלה למטלה אותו עובד גם מטגן שניצלים".

איה לחמי, מנכ"לית AL CONSULANTSצילום: רוני קאופמן

המודל הייחודי שפותח בחטיבת המחקר והפיתוח בחברה מתייחס כאמור לניהול אינקלוסיבי, הכולל שש מיומנויות הנדרשות מכל מנהלת ומנהל: יצירת מרחב פעולה עצמאי לעובדים, שיתוף פעולה במקום סמכותנות, ויתור על קונספט המנהל היודע-כל ושקיפות, גמישות ומהירות תגובה, יזמות ותגמול עובדים גם על כישלונות כדי שימשיכו לתת ביטוי ליצירתיות, לתעוזה, לאינטליגנציה הרגשית וליכולת האמפתית שלהם.

"כדי שמנהלים יסגלו את המיומנויות האלה, על הארגונים והחברות להשקיע בזה, לאפשר למנהלים מרחב להתבוננות על הניהול שלהם, אי של למידה", אומרת לחמי. "אנחנו מאמינים שלמידה משמעותית כזאת יכולה להתבצע בשילוב שני צירים – ציר הידע וציר תהליכי. הקניית הידע באשר למה שמצופה ממנהל, מה הוא רואה, אילו דברים נעלמים מעיניו ולמה, מהן המוטיבציות של עובדים בימינו ומה פשר השיבוש. הלמידה אינה פעולה של 'זבנג וגמרנו', המנהלים צריכים לעבור שינוי תפיסתי, ולנוע מהתנגדות ואולי מטראומות שחוו בעצמם כעובדים לאימוץ פרקטי של המיומנויות האלה, הנשען כאמור על תפיסות חדשות".

פיתוח מנהלים מותאם

קורסי הכשרת המנהלים המוצעים ב"AL Consultants" כוללים שישה מפגשים של שלוש שעות כל אחד. במהלכם לומדים את השפה הארגונית, מאתגרים את המנהלים בנוגע לכישורים שירצו לאמץ ודנים איתם במקרי בוחן של ממש. המפגשים מתקיימים בשלושה מעגלים – מעגל ה"אני", שבבסיסו האמונה שמנהל יוכל לרכוש מיומנות חדשה רק אם יעבור תהליך אישי ויחוש כיצד היא תורמת לו ברמה האישית; מעגל העובדים – הכולל התנסות של המנהל בעבודה בכלים החדשים מול עובדיו; מעגל הארגון – המאפשר את הטמעת הכלים החדשים במרחב הארגוני.

"המפגשים בקורסים הללו מבוססים על התנסות, כדי שהלמידה תהיה עמוקה והידע ייטמע. לעתים אנחנו בונים איתם מקרי בוחן, ולעתים הם מציפים אתגרים מחיי היומיום בארגון, ואנחנו עובדים עליהם יחד. זו למידה תהליכית, חווייתית, שמעשירה את ארגז הכלים הניהוליים של המשתתפים כך שיוכלו להשתמש בכלים הללו מיד בסיום הקורס. זה הרבה יותר מהעשרה – זו ממש הכשרה לעידן החדש, המשובש, שבו אנו חיים. חשוב לזכור כי חוקי המשחק החדשים בזירה הארגונית מחייבים את המנהלים לאמץ מיומנויות עדכניות במהירות כדי להוביל את הארגון בהצלחה ליעדיו. אנחנו שמחים ללוות עשרות חברות וארגונים ולסייע להם בבחירת הליך פיתוח מנהלים מותאם ואפקטיבי", מסכמת לחמי.

בשיתוף AL CONSULANTS

איה לחמי- AL CONSULANTS
טלפון: 072-2405043
למעבר לאתר >>

למעבר לעמוד הלינקדאין >>
למעבר לעמוד הפייסבוק >>
למעבר לקורס פיתוח מנהלים >>