אימון נכון ליצירת איזון ניהולי

ארבעה בסיסי מנהיגות, שמונה מרחבי מנהיגות, איזון מול חוסר איזון ו"תכונות צל" יוצרים מודל חדש שבוחן את הפרופיל הניהולי שלכם בעולם החדש הכאוטי והמשתנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמנון כץ ומיכל ישראלי בכנס AQDAR בדובאי

חברת הייעוץ הארגוני Leaders lead יצרה שפה שמדברת על בסיסי מנהיגות, מרחבי מנהיגות, איזון לעומת חוסר איזון ותכונות צל, המאפשרים התמודדות עם סגנונות שונים של ניהול במציאות המורכבת, הכוללת תהליכים דינמיים וחוסר ודאות. מנכ"ל החברה, דני נוימן, מסביר כיצד המודל הגנרי שפיתחו, המבוסס על אלגוריתם של שאלון ניהולי ולא אישיותי, מאפשר תהליכי אימון מדויקים ונכונים שחיוניים לכל מנהל ולכל ארגון. החברה פועלת בארץ ובעולם ומטמיעה את התפיסה המנהיגותית מול חברות ישראליות ובינלאומיות כמו: צים, החברה הישראלית למשקאות, סופר פארם, הראל, צוות 3, גופים ביטחוניים ועוד.

את החברה מובילים שלושה שותפים: דני נוימן - המנכ"ל, בעל ותק של 30 שנה בניהול מסגרות שונות, בין השאר ניהל בית ספר למנהיגות במשרד ממשלתי; אמנון כץ - מייסד ובעלים של חברת הייעוץ הבינלאומית והארצית "גאיה", פסיכולוג בהכשרתו; ומיכל ישראלי – פסיכולוגית ויועצת ארגונית בכירה עם ניסיון עשיר בפיתוח המודל המנהיגותי. המודל המנהיגותי L.E.A.D שפיתחו השלושה ביחד עם יועצים נוספים מחברת גאיה מותאם לכלל הארגונים ומיועד לפיתוח וצמיחה של מנהלים. לאחרונה הציגו מיכל ישראלי ואמנון כץ את המודל בכנס AQDAR בדובאי, בו קיבלו המשתתפים, מנהלים ומנהיגים אמרתיים, את פרופיל ה-LEAD שלהם אונליין, ולדברי נוימן החוויה זכתה למשובים מצוינים.

השיטה מבוססת על שאלון הכולל 48 שאלות, כאשר הדגש הוא על שאלות הלקוחות ממצבים בעולם הניהול. מהתשובות נגזר הפרופיל המנהיגותי, שמורכב מארבעה בסיסי מנהיגות: Listening - יכולת ההקשבה; Executing - יכולת הביצוע; Analyzing – יכולת החשיבה הניהולית; ו-Dreaming - יכולת היצירתיות. נוימן מסביר שהארבעה יוצרים מתחים כתוצאה מההתנגשות ביניהם: "העמדה שלנו היא שאפשר גם וגם, וניתן לשפר את חוסר האיזון הקיים לעתים בין בסיסי מנהיגות אלו". מתוך ארבעת דפוסי המנהיגות הללו נגזרו גם שמונה מרחבי מנהיגות, הנעים לדבריו של נוימן על ציר ניהולי משותף, וכוללים את רוב הסיטואציות הניהוליות. "היחס בין התכונות מאפשר למנהל טווח פעולה רחב ומגוון ובסיס איתן להתמודדות עם אתגרים ניהוליים. בצורה כזו נוצר מודל מתודי שמנגיש למנהל את העוגנים, מצבי חוסר האיזון, אזורים ניהוליים מהם הוא נמנע ועוד. כל אלו מהווים בסיס לעבודה המשותפת שלנו אתו".

השפה הניהולית שיצרו השלושה כוללת גם התייחסות ל"תכונת הצל" - אותה תכונה מיטיבה שהיא חרב פיפיות ובסיטואציות מסוימת עלולה להפוך להתנהגות שאינה אפקטיבית, ואף כזו שפוגעת בניהול. "תכונה מיטיבה יכולה להפוך לפחות אפקטיבית במצבי לחץ. לדוגמה, מנהל שרוצה ליצור אמפתיה וקירבה, כדי שהאווירה תהיה טובה ופרודוקטיבית. במצבי לחץ הוא עלול לוותר לעצמו ולאחרים ולבטל את עצמו, העיקר להיות מרצה ושתחושת הקירבה לא תיפגע. לכל מנהל יש תכונות צל שיכולות לפגוע בסגנון ובאופי הניהול שלו".

ניהול בתנאי חוסר ודאות

נוימן מסביר שבניגוד לניהול הלינארי שהיה מקובל לפני כמה עשורים, לא ניתן לדבר היום על ניהול בלי לקחת בחשבון את ה"רעש" (החיצוני והפנימי) שהוא מרכיב מרכזי במודל. המציאות בעידן הנוכחי כוללת תזזיתיות והתנהלות בתנאי חוסר ודאות. מציאות זו מתוארת על ידי המונח VUCA, ראשי תיבות של המילים: Volatility – תנודתיות, Uncertainty - אי ודאות, Complexity – מורכבות, Ambiguity – עמימות. מטרת המונח היא לתאר עולם כאוטי, עמום ולא צפוי, שבתוכו מתקשים מנהיגים לאסוף נתונים, לנתח ולתכנן, מה שמקשה על יכולת הניהול. "המציאות הזו מחייבת את הארגונים להציע למנהלים דרכים להתפתח על בסיס מיומנויות שיספקו להם כלים תפיסתיים ומנהיגותיים, כמו גם שלבים התפתחותיים שונים", הוא מסביר ומציין דרך נוספת שמסייעת להתמודד עם רעשי הרקע: "יש רעש בעולם החיצוני עליו אי אפשר לשלוט. לעומת זאת, על המציאות הפנימית אנחנו כן יכולים להשפיע, וכאן נכנס הביטוי 'Mastering Yourself' שמגיע מתחום המיינדפולנס ומגדיר את היכולת של כל מנהל להיות נוכח כאן ועכשיו, מתוך מודעות והתבוננות שאינה שיפוטית. היכולת של מנהל ללמוד את עצמו, להתפתח ולהשתנות יושבת בליבת המודל והיא מחזקת את החוסן האישי והניהולי הנדרשים כל כך במציאות כה מורכבת של משבר מתמשך. "אני מודע לכך שמנהלים ותיקים הינם סקפטיים, אבל בשטח אנחנו פוגשים אותם והם פתוחים לרעיון ומגיבים בהתלהבות. במיוחד שדרת הניהול הצעירה, שמחפשת עומק ומושפעת גם מהרשתות החברתיות, תחום שלא היה בעבר".

ואז באה הקורונה

נוימן מתייחס גם לשנתיים האחרונות, שהושפעו על ידי נגיף הקורונה, והוכיחו לדבריו שהמנהלים חייבים להיות בעלי חוסן ניהולי ויכולת להתמודד עם קונפליקטים, להיות קשובים, להציב יעדים ולסגל תרבות ארגונית שתהיה טובה מספיק ותאפשר ניהול גם בסיטואציות משתנות. "המודל שפיתחנו מאוד אופטימי ומתייחס להתנהגויות של מנהלים ולא לאישיותם - אותה הרבה יותר קשה לשנות. בסופו של דבר כל ארגון מסתכל על שורת רווח והפסד, ושדרת הניהול היא חלק בלתי נפרד מהמשאבים של הארגון בה שווה להשקיע כדי להשיג יעדים, להניע עובדים לפעולה, למנוע עזיבה של טאלנטים ולשמור על חוד החנית של החברה לאורך זמן. אני מזמין בעלי חברות, יועצים ארגוניים ואנשי HR שרוצים לתת משמעות לתחום העיסוק להכיר את המודל ובנוסף לקבל הסמכה כדי להעביר את זה הלאה. בשורה התחתונה, כל מנהל צריך להיות גם בן אדם שמביא את יכולותיו באופן אופטימלי, תורם לארגון ומתכתב עם מטרותיו".

בשיתוף Leaders Lead

לפנייה במייל >>