ללכת בעקבותיהם: עידן מנהיגות–הנהלה חדש

ענף הטאלנטים בכל תחום נמצא בפשיטת רגל. המוצא אינו טמון בשכר ובהטבות בלבד, מסבירה ניל"י גולדפיין, מומחית לניהול ומנהיגות בעולם של הפרעה, אלא בהנחות יסוד, אמונות ותפיסות השמות דגש על קשר בלתי אמצעי בין מנהיג לאנשיו

גלית בן חמו בשיתוף קבוצת נירם גיתן NGG
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ללכת בעקבותיהם: עידן מנהיגות-הנהלה חדשצילום: Shutterstock
גלית בן חמו בשיתוף קבוצת נירם גיתן NGG
תוכן שיווקי

הטלטלה העולמית והכאוס שבא בעקבותיה הובילו חברות לזינוק אל תוך סחרחרת של פעולות נמרצות, שמהותן חיפוש אחר טאלנטים. אולם להפתעתן גילו שהמאגר מדולדל, בעוד שהעובדים הקיימים עוזבים או מאותתים שבכוונתם לעזוב. "עולם בהפרעה", כך מגדירה זאת ניל"י גולדפיין, משנה למנכ"ל קבוצת נירם גיתן NGG ומומחית לניהול ומנהיגות בעולם של הפרעה. "אין ודאות, וגם אין יכולת לתכנן. כפועל יוצא מהמשבר אנשים מחשבים מסלול מחדש ומתפטרים בהמוניהם, ובכך יוצרים מציאות חדשה שבה ארגונים גדולים עושים מאמצים מטורפים לשמר ולגייס טאלנטים ומשקיעים במאמץ של מיליוני שקלים. לצד מאמצי הגיוס מתפתח מחדש העיסוק בתרבות הארגונית, על מנת לשמר את הטאלנטים הקיימים ולגרום להם להמליץ על הארגון לחבריהם".

גולדפיין מציעה לחדד את המבט על התחום: "הסקרים חוזרים ומצביעים על כך שאדם אמנם מגיע לעבודה בעקבות שכר, הטבות, יוקרה, עניין או אתגר, אולם הסיבה הרווחת לעזיבתו היא הממונה הישיר. בסופו של דבר על מנהלים להבין שעובד משקיע, מרוצה ומתפתח נמצא בידיים שלהם".

ניל"י גולדפיין מלווה כבר יותר מ־30 שנה מנכ"לים, מנהלים וחברי הנהלה בארץ ובעולם, בתהליכי טרנספורמציה אישיים וארגוניים, תוך שהיא עושה שימוש מושכל בידע מערבי מתקדם שנלמד באוניברסיטאות מובילות, לצד ידע אזוטרי עתיק שעובר בעל פה מזקני ומזקנות השבט של התרבויות העתיקות בעולם.

"It's all about you"

את המסר הזה חוזרת ומחדדת גולדפיין בפני מנהלים ומנהלות בכל דרג בארגונים ובחברות שהיא מלווה, בחיזוק של מודעות עצמית. "למעשה, כל המודלים שנלמדים בבתי הספר למינהל עסקים מאבדים את היתכנותם רגע לאחר שנכתבו, כאשר המנהל עצמו הוא הכלי הטוב ביותר שעומד לרשותו. לכן חשוב שהמנהל יעשה עבודה שיטתית של מודעות עצמית, שיכיר בעוצמותיו ובחולשותיו וידע להקיף את עצמו באנשים הנכונים לו והמשלימים אותו". היא ממליצה לכל אדם באשר הוא, ובכלל זה המנהלים, לעבור תהליך התפתחותי שיתרום להעמקה הנדרשת.

ניל"י גולדפייןצילום: אלה פאוסט

בהתייחס להתנצחויות אגו שולפת גולדפיין ציטוט של בגואן ראג'ניש (אושו): "האגו הוא כלי מצוין, בתנאי שהוא זוכר שהוא משרת ולא אדון", ומוסיפה "לאף אחד אין מונופול על הכוח, החוכמה או הידע. בעולם בהפרעה מתבקש להניח את האגו בצד, להקשיב לדעות מגוונות ללא התייחסות לגיל, למגדר, לתרבות או למעגלי ייחוס וכדומה. שיח קוֹנְפְלִיקְטוּאָלִי בריא נשען על הקשבה אמיתית ועל הערכת השונות, ולתפיסתי מציל מנהלים מעצמם ומהחלטות השגויות". אחד הצעדים הראשונים שהיא מציעה לבצע ביציאה לתהליכי טרנספורמציה נדרשים הוא לִמְנוֹת את מספרם של הגברים, הנשים, המיעוטים, הצעירים והמבוגרים שנמצאים בצוות, ועל הבסיס הזה לבצע אפליה מתקנת. 

ללמוד, למחוק וללמוד מחדש

"המנהלים 'מאוהבים' בידע ובניסיון שלהם, כי הוא הביאם עד הלום", אומרת גולדפיין. "כללי המשחק השתנו, ולכן צריך לפרק את קשרי האהבה הישנים, שבאים לידי ביטוי באמירות כמו 'מניסיוני', ולשחרר טכנולוגיות, רעיונות או מוצרים שאימצנו כחלק מאיתנו. צריך להמשיך ללכת, העולם מבקש עתידנות". כדי להשחיז את הממד הזה היא ממליצה לקרוא ספרי מדע בדיוני, שעשויים לסייע בפתיחות לרעיונות חדשים.

השעות הרבות שמשקיעים מנהלים בעבודתם הן משאב מוערך, אולם לדברי גולדפיין, הנטייה להתפתח ב"קו ישר" יוצרת "בזבוז" מיותר של משאב הזמן. במקום זאת היא מציעה התפתחות בקווים מקבילים וגיוון של נקודות ההשקפה. היא מפנה אל דבריו של הדאלי לאמה, שהמליץ להתמודד עם חוויה מפחידה, או כזו שמעולם לא עשינו קודם לכן בתדירות של פעם בשנה, ומציעה לתגבר את הצעתו בהתמודדות יום־יומית. "פעם ביום לעשות משהו שלא נעים, לא נוח, חדש או מפחיד". לדבריה, העשייה הזו מסייעת לשמור על "ראש פתוח".

"בעידן שבו הכל שקוף, מי שמזייף נתפס. לקוחות, ספקים ועובדים מעריכים הרבה יותר תשובה בסגנון 'לא יודע, אבדוק', מאשר לקבל תשובה של יודעי כל. מנהלים שמזייפים אינם מוערכים, ובעתות משבר הם לא יזכו בנאמנות של הכפופים להם". על אף הקושי לסגל את המיומנות, גולדפיין ממליצה להתאמן באמירת האמת, "לעבוד על 'איך' לומר את האמת בזמן ובצורה הנכונים. "מנהלים הם אשפי המספרים, העובדות והנתונים. אבל העולם כבר לא מסתובב סביב עקרונות אלה בלבד, ולכן יהיה נכון שהם יעשו צעד כדי להתחבר גם לרגשות שלהם. את הזירה של היכולות האנליטיות כובשת בהדרגה הבינה המלאכותית, כשהנחיצות האנושית הולכת ופוחתת. הדגש הוא על פיתוח מיומנויות כוח של חמלה, אמפתיה, ובעיקר ללמוד להפוך למנהל–מנהיג שהכפיפים ירצו ללכת איתו".

עידן של הומניזם נאור

גולדפיין הרחיבה על תפיסתה בכנס HRevolution של "דהמרקר" ו־Align שנערך בתחילת נובמבר, ועסק בסימן שינויים מאקרו–כלכליים והשפעתם על עולמות משאבי אנוש. בהמשך לדבריה של עדי סופר תאני, מנכ"לית פייסבוק ישראל, שתיארה שני סוגי מנהלים - הראשון הם אלה שכשיוצאים מהפגישות איתם מבינים כמה הם גדולים; והשני הם מנהלים שכשיוצאים מהפגישות איתם מרגישים עד כמה אנחנו גדולים - ממליצה גולדפיין להיות הסוג השני.

"בעידן הקיים נדרשים המנהיגים העסקיים להביא איתם לעבודה יכולות של מנהיגות אנושית. לראות את הכפיפים שלהם באמת, להפגין כלפיהם אכפתיות – כלפי הקריירה שלהם וההתפתחות שלהם בעבודה - ומחוצה לה. ואלה יהיו המנהלים שעובדים לא יעזבו, במשברים ולאורך זמן".

בשיתוף קבוצת נירם גיתן NGG

נירם גיתן NGG
למעבר לאתר >>
טלפון: 054-4808703

לפנייה במייל >>