דלתות סגורות, זום פתוח: מוזיאון המדע מסתגל לקורונה

איך שומרים על חוויית ההתנסות ועל הרעיון "לחשוב עם הידיים", כשמפגשי המדע עוברים לזום? אתגרים רבים זימנה שנת הקורונה למוזיאון המדע בירושלים, שהצליח להמציא את עצמו מחדש ולהמשיך בעשייה ענפה ובשיתופי פעולה בינלאומיים

רחל נחמה-עבדי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תערוכת השאלות של לאונרדו
תערוכת השאלות של לאונרדו צילום: יעל אילן
רחל נחמה-עבדי
תוכן שיווקי

אם אתם ספורטאים בנשמה, או רק ספורטאים מהכורסה, בקיץ הקרוב תתכוננו לזוז. את ההזדמנות הזו יספק לכולנו מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים, שיציג בחודשי הקיץ את התערוכה "זמן לזוז", ובה מוצגים שיגיעו במיוחד ממוזיאון המדע Technorama בשוויץ.

"התערוכה הזו שתוכננה לקיץ שעבר באווירת אולימפיאדת טוקיו, לא התקיימה כמובן אבל הגענו למסקנה שהשנה היא הרבה יותר חשובה אחרי תקופה ארוכה של הקורונה שבה כולנו ישבנו בבית ולא עשינו כל פעילות גופנית", אומרת מיה הלוי מנכ"לית מוזיאון המדע. "באמצעות התערוכה אנחנו מבקשים לבחון את היכולות והכישורים של ספורטאים שמאפשרים להם להגיע להישגים, ולהבין את הקשר בין הבריאות לכושר וליכולות שלנו". התערוכה והפעילויות סביבה הן ההזדמנות לפגוש את תפיסת העולם של המוזיאון כמקום ללימוד ולחוויה סביב מדע.

מיה הלוי צילום: עידן ועקנין

הלוי: "אנחנו תופשים את עצמנו למעשה כ-Hub - מקום מפגש לקהל מכל המגזרים והגילים ו- Lab כי המוזיאון הוא גם מעבדת פיתוח. אנחנו מאמינים שהמדע יכול להיות מהנה ומעניין וחשוב לכולם, במיוחד כיום כשאנחנו מבינים עד כמה העולם זקוק לידע מדעי ולפתרונות טכנולוגיים.יחד עם זה המוזיאון הוא גם מעבדה בה אנחנו עוסקים בפיתוח מוצגים, אביזרים וגישות למידה, ולכן אנחנו בעצם חיים בין עולמות התרבות לבין החינוך למדע ולטכנולוגיה. חשוב לנו להיות בית חוויתי והתנסותי לכל מי שחפץ ללמוד איך ללמוד מדע".

שיעור מקוון במוזיאון המדעצילום: נעמה כהן

חוצה מגזרים ותרבויות
מוזיאון המדע נפתח בשנת 1992 לאחר "שנולד" במעבדה של פרופ' פיטר הילמן במכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית, וכהמשך לפעילות שהחלה בשנות ה-80 בקמפוס ושנועדה להעמיק את ההבנה בעולם הטבע והטכנולוגיה לקהל רחב. הלוי, שהיתה בצוות ההקמה של המוזיאון, הפועל בחסות האוניברסיטה העברית והקרן לירושלים, מונתה לתפקיד המנכ"לית בשנת 1995 ומובילה את המוזיאון כמקום שמאפשר התנסות עם מדע וטכנולוגיה כחוויה חברתית.

תערוכת קאפצ'ה צילום: איתמר גינזבורג

מה יוצר את חוויית הביקור במוזיאון?
"כמו כל מוזיאון התשתית המרכזית שלנו היא התערוכות, ובמקרה של מוזיאון מדע - תערוכות שאנחנו אוצרים שמבוססות על מוצגים אינטראקטיביים שאנחנו מפתחים ובונים. אנשים לא מגיעים למוזיאונים לבד, בוודאי שלא למוזיאוני מדע, אלא עם חברים, בני משפחה, כיתות תלמידים ועוד ולכן מבחינתנו ביקור במוזיאון הוא חוויה חברתית, כשהמוצגים הם לא רק אינטראקטיביים הם גם מזמנים פעילות משותפת, ובעיקר מעוררים שיח. אנחנו בוחנים מוצג טוב בכמה מדדים: האם הוא מושך אנשים לבוא להתנסות בו, האם הוא מחזיק את המבקר להיות באינטראקציה איתו במשך זמן מסוים, והאם הוא מעורר שיח בין המבקרים".

תערוכת אשליות צילום: יעל אילן

מה קרה במוזיאון מפרוץ משבר הקורונה?
"המוזיאון נסגר מאמצע מרץ ומאז ועד היום היינו פתוחים 30 יום בלבד. הבנו שאנחנו חייבים להתאים את עצמנו למציאות המשתנה והחלטנו ליצור את המוזיאון מחדש במתכונת מקוונת, אבל תוך שמירה על האני מאמין שלנו, שזה 'לחשוב עם הידיים'.
"למדנו לעבוד מהבית, לשנות את כל הגדרות התפקידים ולהיות מאוד 'זמישים', החלטנו שאם השנה בתי ספר לא יכולים להגיע אלינו בגלל הקורונה, אז אנחנו נגיע אליהם. הקמנו במוזיאון שלושה אולפני שידור ואנחנו מעבירים שיעורי מדע מקוונים לתלמידים בכל רחבי הארץ.
התלמידים לא יושבים באופן פסיבי מול הזום אלא מקיימים פעילות סדנאית בבית או בבית ספר, ועובדים עם ערכות התנסות מיוחדות שפיתחנו ואנחנו שולחים אליהם מראש. אלפי תלמידים מכל הארץ כבר השתתפו בשיעורים האלה ואנחנו מקבלים מהמורים פידבקים מדהימים. יצרנו פורמטים חדשים לתוכניות של המוזיאון לדוגמה: תחרות מדענים ומפתחים צעירים בישראל, שאנחנו מקיימים למעלה מ-20 שנה, פותחה בצורה מקוונת. תלמידי י"א-י"ב שעשו פרויקט גמר או עבודת מחקר בתחומי המדעים או הטכנולוגיה, והגיעו לשלב הגמר, מקבלים ליווי של מנחים אישיים ועוברים השתלמות מיוחדת להצגת הפרויקטים בזום, כדי להכין אותם לתהליך השיפוט המקוון. מעבדת המייק החדשה, שהקמנו ממש ערב הקורונה, ייצרה בראשית ימי הקורונה בהתנדבות ציוד מגן לאנשי הרפואה וכעת מתמקדת בהכנת הערכות לתלמידים. אחת ההצלחות הגדולות שלנו השנה היתה הפקה של 12 פודקאסטים לילדים ולהורים סביב מאמרים מדעים שפורסמו בעיתון המדעי המקוון והחינמי לנוער שאנחנו ומוצאים לאור - 'פרונטירז מדע לצעירים'".

מה הם הערכים והכוח המניע את המוזיאון?
"כל שנה בחיי המוזיאון הינה יצירה חדשה וחדשנית, של חקר ופיתוח ועשייה. אנחנו פועלים מתוך אמונה כי מדע הוא שפה משותפת, חוצת מגדר, מגזר, גיל ואמונה. חדשנות ויצירתיות, שבאות לידי ביטוי בכל הפעילויות. דוגמה נפלאה לכך היא הזכייה שלנו השנה במענק של האיחוד האירופי בפרויקט חדש make it open שמטרתו לפתח בישראל וב-8 מדינות נוספות באירופה תשתית בת קיימא בבתי ספר ליצירת שיתופי פעולה עם הקהילה סביב חינוך מדעי טכנולוגי בדרך שמתבססת על הגישה, הפדגוגיה, התכנים, התהליכים והכלים של תנועת המייקרים ושל מדע אזרחי. חשוב לנו להציג את המדע במבט רב תחומי, לחבר בין פיזיקה לספורט, בין בריאות למתמטיקה, בין חקלאות לאמנות ולכלכלה. המוזיאון מציע למעשה הזדמנות ללמידה לאורך החיים, תוך הקפדה על הוגנות והכלה של אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים. אנחנו מבקשים להעניק לכולם 'הון מדעי'; אנחנו מאמינים שהמדע חוצה גבולות, ולכן אנחנו מפתחים שיתופי פעולה רבים בירושלים, בישראל וגם במרחב הבינלאומי. אחד האתגרים שהתמודדנו איתם השנה הוא תערוכה בינלאומית שפיתחנו בנושא אופניים, שבזמן הקורונה נדרשנו להעביר 'מרחוק' ממוזיאון מדע בנאפולי למוזיאון מדע בוורשה. את כל הפעילויות האלה אנחנו עושים תוך שמירה על הסביבה, כשלקחנו על עצמנו לאמץ את 17 היעדים לפיתוח בר קיימא של האו"ם".

ביטוי להערכה הגדולה על פעילות המוזיאון ותרומתו לקהילה הבינלאומית הוא זכייתה השנה של מיה הלוי באות ארגון המוזיאונים של אירופה ECSITE. ללא ספק הישג מרשים, כשבין הנימוקים לזכייה צוינו שיתופי הפעולה המיוחדים שמקיים המוזיאון עם גופים שונים.

מה התוכניות לעתיד המוזיאון?
"מעבר לפעילות שכל הזמן מתחדשת, האתגר הגדול שלנו הוא הקמת מוזיאון הטבע הישראלי לצד המוזיאון שלנו, כחלק מקמפוס משולב. המוזיאון יעסוק בטבע בישראל, בתופעות המיוחדות שלו ובמחקר עליו. אנחנו פועלים כבר למעלה מעשור יחד עם האוניברסיטה העברית, הקרן לירושלים, עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים - יש פרוגרמה מרתקת, יש תכנון אדריכלי, שזכה בתחרות בינלאומית, חסר רק מימון והקורונה מפריעה לנו קצת. אני מקווה שכעת נוכל לחדש את המאמצים המשותפים להשגת המימון ונשלים גם את המוזיאון הזה כחלק החסר בגבעת רם בשדרת המוזיאונים הלאומית המתחדשת".

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"