ונציה של האלוהים

ירושלים העתיקה וחומותיה, אתר מורשת עולמי של אונסק"ו והמקום המתוייר ביותר בישראל עם כעשרה מיליון מבקרים מידי שנה, עוברת בשנים האחרונות תנופת פיתוח ושדרוג חסרת תקדים. בני סאסי, מנכ"ל החברה לפיתוח מזרח ירושלים: "אנו רואים חשיבות עצומה בפיתוח תשתיות תיירותיות, טכנולוגיות, פיזיות וכלכליות בירושלים העתיקה ומקווים שכל התושבים והמבקרים בעיר יהפכו לשגריריה"

ענת יפה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תושבות מזרח ירושלים מבקרות בתערוכה בבית פיילי
תושבות מזרח ירושלים מבקרות בתערוכה בבית פיילי צילום: פמ"י
ענת יפה
תוכן שיווקי

פמ"י – החברה לפיתוח מזרח ירושלים - הנמצאת בבעלות המשרד לירושלים ומורשת ועיריית ירושלים, עוסקת בפיתוח פרויקטים תיירותיים ותומכי תיירות בירושלים מאז 1966, במטרה לחשוף את עברה המפואר של העיר, לדאוג לרווחת תושביה בהווה ולחזק את מעמדה כמוקד עלייה לרגל מכל העולם. משנת 1967 משמשת החברה כזרוע הביצועית של ממשלת ישראל, משרד ירושלים ומורשת ועיריית ירושלים בפיתוח ובטיפוח העיר העתיקה וסביבותיה.

בני סאסי, מנכ"ל פמ"י: "לפמ"י שיתופי פעולה אסטרטגיים ופרקטיים עם גופים ממשלתיים, עירוניים ופרטיים. אנו רואים חשיבות עצומה בפיתוח תשתיות תיירותיות, טכנולוגיות, פיזיות וכלכליות בירושלים העתיקה ומקווים כי כל התושבים והמבקרים בעיר יהפכו לשגריריה".
לצד פמ"י פועלת היחידה לשיתוף ציבור העוסקת ביישום האסטרטגיה של התוכנית הממשלתית (3970) בעבודה יומיומית בכל מזרח ירושלים ובתוך כך בעיר העתיקה ובמע"ר (מרכז עסקים ראשי) מזרח, המשרת בעיקר את תושבי מזרח העיר בתחומי מסחר ושירותים עסקיים ומהווה גם מוקד תיירותי חשוב ובו מלונות, ממצאים ארכיאולוגים ואתרי תיירות. מע"ר מזרח הוא השטח המוקף מדרום בחומת העיר העתיקה, ממערב בכביש 1, ממזרח בואדי ג'וז ומצפון בנחל הקדרון.

סיור מונגש בעיר העתיקהצילום: פמ"י

לפני הכל: ניקיון
ניקיון העיר העתיקה נעשה במשאבים משותפים של משרד ירושלים ומורשת ועיריית ירושלים מתוך החשיבות הרבה המיוחסת לנושא. לאחרונה הוסיפה העירייה משאבים רבים לניקיון כל שכונות מזרח ירושלים והדבר ניכר מאוד ברמת הניקיון של השכונות ובתחושת התושבים.
הפעילות כוללת גם מבצעי ניקיון מיוחדים והסדרת תשתיות פיזיות ותיירותיות, בנייה וצביעת חדרי אשפה, הוספת כלי אצירה רבים במרחב, פינוי גרוטאות, גזם ועוד. הפעילות מתקיימת בשיח משותף עם התושבים ובעלי העסקים במטרה לשפר באופן משמעותי את איכות החיים באזור, וכוללת מערך הסברה בתחום הקיימות והסביבה, פעילויות ניקיון וגינון משותפות, הכשרת שגרירים וחיזוק הקהילה תחת הכותרת: "השכונה שלי חשובה לי".
אריק ברבינג, מנהל היחידה לשיתוף הציבור: "אנו רואים חשיבות רבה בניקיון המרחב הציבורי ופועלים באינטנסיביות ביחד עם העירייה. נושא הניקיון זוכה להצלחה בזכות הירתמות הציבור לעשייה משותפת למען סביבתו. אוכלוסייה חזקה היא זו שבוחרת לטפח את עצמה ולדאוג לחיים טובים יותר".

תאורת טיילת החומות על רקע העיר צילום: דודי בר סלע, ירושלים מחוץ לקופסה

פיתוח פיזי וטיפוח המרחב הציבורי
משרד ירושלים ומורשת ועיריית ירושלים באמצעות פמ"י מטפחים באופן שוטף את נראות המרחב הציבורי בעיר העתיקה וסביבותיה, כחלק מפרוייקט מסלולים תיירותיים המתבסס על "שפת רחוב". אמנות הרחוב מתבצעת בשיתוף פעולה בין אמנים מכל רחבי העיר. בבית פיילי - המרכז לאמנות ניתן להתרשם (ולהתפעל) מאמנות סביבתית, תערוכות וסדנאות שונות, וכשיתאפשר, גם מפעילויות באודיטוריום החדש והיחידי במזרח העיר.

חנוכת התחנה המרכזית החדשה במע"ר מזרח צילום: פמ"י

פלייס מייקינג כבר משנה את המרחב הציבורי ומבליט את יופיים של הרחובות. בדרך שכם, רח' הגיא, רח' הנוצרים, ראס אל עמוד, סילוואן ועיסאוויה הוצבו מתקני הצללה וגינון ומיצגים אמנותיים, נוקו ושופצו גדרות, מדרכות וחזיתות, הותקנה תאורה ופותחו פינות נוי ובוסתנים המשמשים כמקום מפגש לתושבים ולתיירים. "פריצת הדרך בפעילויות שלנו היא התיאום המלא עם התושבים וראשי הציבור המשתתפים בפעילויות", אומר אריק ברבינג.

חוצות היוצר צילום: משה בסון

פיתוח עסקי במזרח ירושלים
היחידה, במימון משרד ירושלים ומורשת ובאמצעות מעו"ף (הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים של משרד הכלכלה והתעשייה) ומט"י (המרכז לטיפוח יזמות), מקדמת עסקים מקומיים ומעודדת יזמים ויזמיות בקורסים ובהכשרות מקצועיות, מענקים והלוואות, ליווי עסקי, ניהול פיננסי ודיגיטלי. מול משרד התקשורת מקודם שדרוג תשתיות אינטרנט בפס רחב בשכונות מזרח העיר לצמצום פערים טכנולוגיים וחינוכיים. במרחב מתוכננים שלושה אזורי תעסוקה, מסחר ומלאכה לאוכלוסיה המקומית שיחזקו פעילות עסקית, כלכלית ותיירותית.

הדמיית מתחם תעסוקה, מסחר ותעשייה בעיסאוויה. אדריכלים: יערה רוזנר מנור ואיסלאם דעיסצילום: הדמיה

"הראייה האסטרטגית הרחבה של שיתוף ציבור מתכללת תשתיות, כלכלה, שירותים והשכלה, ומרכזת סביב מטרות מוגדרות משרדי ממשלה, ארגוני שטח, יזמים ותושבים", אומר אריק ברבינג.

תיירות: כל האטרקציות
פמ"י מנהלת ומתפעלת אתרי תיירות מובילים ביניהם טיילת החומות, מערת צדקיהו, הכיכר הרומית בשער שכם, גן העופל ומדרגות חולדה, מושבת האמנים בחוצות היוצר, שכונת ימין משה ומוזיאון הרכבל. מערת צדקיהו הקסומה, המסתתרת מתחת לבתי העיר העתיקה, פרצה לתודעת הקהל הרחב בשנים האחרונות בזכות שיתוף פעולה בין הרל״י לפמ״י לקיום מופעי מוסיקה עכשווית. המערה נסגרה עם תחילת מגפת הקורונה ונכנסה לראשונה מאז שנות ה-70 לשיפוץ כללי. התוצאות ייחשפו לקהל בעוד כשנה, אז יש למה לחכות.
טיילת החומות, היא אתר מורשת עולמי של אונסק"ו, הטרק ההיסטורי שבראש החומות המקיפות את העיר העתיקה.

סיור על החומות מעניק מבט אווירי, נדיר, ייחודי ומרגש אל נופיה של העיר העתיקה והחדשה - היכרות מזווית חדשה עם החיים בתוך החומות ומחוצה להן.
למרגלות שער יפו מפעילה פמ"י את מושבת האמנים בחוצות היוצר, הפעילה במהלך כל השנה, ובה גלריות המתמחות ביודאיקה ומסעדת שף הצופה אל חומות העיר.
בין מלון הר ציון להר ציון עצמו, מפעילה פמ"י שני אתרים בנתיב המורשת הישראלית: מוזיאון הרכבל, הסגור כעת לשיפוצים, ותעלת הקשר ההיסטורית למובלעת הישראלית על הר ציון בין 1948-1967. התעלה, שהייתה מפגע סביבתי במשך שנים ארוכות, עוברת כעת מתיחת פנים, וצפויה להיפתח לקהל בחודשים הקרובים.

תאורת חומות ומונומנטים
ביוזמת ובמימון הרל"י (הרשות לפיתוח ירושלים) מבצעת פמ"י תאורה דקורטיבית של חומות העיר העתיקה ואתרים נבחרים בעיר, המדגישה את הערכים הארכיטקטוניים של המבנים ההיסטוריים ומעצימה את חווית הטיול הלילי בירושלים.

העיר העתיקה גם על גלגלים!
בעשור האחרון, הנגישה פמ"י את העיר העתיקה לאנשים עם מוגבלויות תנועה ועגלות בעלות של כ-20 מיליון שקלים, במימון משרד ירושלים ומורשת והרל"י, בשיתוף משרד התיירות, רשות העתיקות, עיריית ירושלים והביטוח הלאומי ובליווי יועצי נגישות.
כ-5 ק"מ של הסמטאות העתיקות כבר הונגשו בפרויקט חדשני ופורץ דרך, המאפשר לאוכלוסייה עם מוגבלויות ליהנות מהעושר ההיסטורי והתרבותי של העיר ולתכנן את דרכם המונגשת באפליקציה ייעודית וחינמית: נגישות ירושלים-העיר העתיקה | Accessible JLM-Old City (הפועלת ב-9 שפות). בקרוב מתחילה פמ"י גם בפיילוט להנגשת המרחב התיירותי לבעלי מוגבלויות ראייה.

כחלק מפיתוח התשתיות מונגשות, במימון מלא של עיריית ירושלים, שלושת התחנות המרכזיות במזרח העיר. השיפוץ כולל גם מתיחות פנים כלליות למבנים ולמרחב. תחנה ראשונה כבר נחנכה ע"י ראש העיר ונפתחה לציבור.

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן