חוזרים לחגוג בירושלים, ובגדול

פסטיבלים, אירועי חוצות, מופעי תרבות, מיצגים בינלאומיים ועוד שפע פעילויות ואירועים מלהיבים. בחברה העירונית אריאל שוקדים בימים אלה על התוכניות שיחזירו לירושלים את חיי התרבות והפנאי ביום שאחרי הקורונה. יש למה לצפות

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארנה ירושלים
ארנה ירושליםצילום: שמואל כהן
אסף לבנון
תוכן שיווקי

מה עושה חברה שכל מהותה הוא ארגון אירועי תרבות בתקופה בה מגפת הקורונה מונעת לחלוטין את קיומם של אלו? אם תשאלו את אנשי "החברה העירונית אריאל", התשובה תהיה תכנון קדימה, ליום שאחרי הווירוס.

החברה כוללת שתי חטיבות: האחת יוזמת, מפיקה ומקיימת אירועים גדולים בירושלים בהתאם למדיניות העירייה, והשנייה - חברה עסקית המנהלת נכסים גדולים בעיר, ביניהם היכל הפיס ארנה, אצטדיון טדי, בריכת הסולטן ומתחם התחנה.

אורי מנחם צילום: יח"צ

לפני כחצי שנה, בעיצומו של משבר הקורונה, נכנס אורי מנחם לתפקידו כמנכ"ל החברה. ללא ספק עיתוי בעייתי למי שאמור לנהל שורה ארוכה של פעילויות המוניות. מנחם בחר לנתב את אנרגיית העשייה והיצירה לעתיד ולהתמקד במימוש החזון של ראש העיר משה ליאון: להפוך את ירושלים לעיר שוחרת ונושמת תרבות, שמזוהה עם עשייה תרבותית עשירה ומגוונת, וממקסמת את הנכסים ההיסטוריים והעכשוויים לטובת כלל אזרחי המדינה ואורחיה.

חיים אלדר צילום: יח"צ

הציפייה לאירועי הקיץ
"את החזון הזה של ראש העיר אנחנו רוצים להביא לידי ביטוי באירועים ובהפקות גדולות ברמה הלאומית והבינלאומית שיתקיימו בירושלים. לצד אתרים היסטוריים מהיפים בעולם יש לנו את הנכסים החדישים והמשוכללים ביותר בישראל להכיל אירועים כאלו", מסביר מנחם. "החזון של החברה העירונית אריאל הוא לנצל בצורה אופטימלית את הנכסים הקיימים ברשותנו ולהביא לידי ביטוי את האפשרויות הרבות הגלומות בפעילות שניתן לקיים בהם. יש לנו מתקנים שיכולים לתת מענה לאירועים מ-1,000 איש ועד יותר מ-30,000. בשנה האחרונה עברנו כמו כל עולם התרבות טלטלה קשה מאוד. כחברה שה-DNA שלה הוא פעילות תרבות ופנאי מצאנו את עצמנו במציאות לא מוכרת. אירועים שאנחנו רגילים לקיים מדי שנה, כפסטיבל חוצות היוצר, פסטיבל האור ופסטיבל הצלילים - לא התקיימו. ניסינו להמציא את עצמנו מחדש והצלחנו לקיים, בשיתוף אגף התרבות בעירייה, אירועי תרבות בכיכר ספרא, הכל בהתאם למגבלות התו הסגול, כמובן. גם בשכונות העיר הצלחנו לקיים פעילויות ע"ג משאיות, אך כל אלו אינם תחליף לדבר העיקרי: יציאה החוצה למרחב הציבורי, קיום אירועים גדולים, החיבור והמגע בין אנשים ויצירת אווירה של שמחה.

"אנחנו בציפייה גבוהה ליום שאחרי הקורונה ומכינים תוכניות להחזרת עולם התרבות לחיים. אנחנו מבטיחים שמיד עם החזרה לשגרה, גם אם היא לא תהיה מלאה, נפיק אירועי תרבות
וספורט ברחבי ירושלים שיחזירו את השפיות והחיוך לתושבים".

התוכניות האלו נשמעות מלהיבות בהחלט. היכל הפיס ארנה יאכלס, מעבר לפעילות הספורט, גם מופעי תרבות רבים. גם בריכת הסולטן תחזור להציע אותם, כשיריד חוצות היוצר מתוכנן להתקיים בה בקיץ הקרוב. כך גם שורת מופעים. פסטיבל האור, האירוע הבינלאומי הגדול המתקיים ברחבי העיר העתיקה מדי שנה מתוכנן ליוני הקרוב, תוך התאמה למצב הבריאותי. הפסטיבל מעניק ממד אמנותי ודרמטי ע"י הארת נכסים ארכיטקטוניים בפסלי אור ומביא אליו את טובי אומני האור מרחבי העולם. גם פסטיבל "צלילים בעיר העתיקה" יחזור ויאפשר לציבור להיחשף למסורות מוזיקליות שונות.

מגה אירועים והמכביה
"סופר צ'כי אמר פעם: 'התרבות היא זיכרונה של אומה, מצפונה המשותף, ההמשכיות ההיסטורית והצורה שבה היא חושבת וחיה''', מצטט חיים אלדר, סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי בחברה העירונית אריאל. "ראש העיר משה ליאון רואה גם הוא את הדברים בצורה דומה, ומעוניין לנתב אירועים והפקות גדולות ברמה הלאומית והבינלאומית לירושלים". אלדר מספר שבימים אלו מבצעת החברה העירונית אריאל התאמות לסוגים שונים של אירועים בנכסיה ברחבי העיר. "כל אזור קריית הספורט יעבור מתיחת פנים. הרכבת הקלה אמורה לעבור לידו בעתיד ועל כן אנחנו מצפים שתושבי העיר יראו באזור מתחם פנאי זמין ונגיש ששמחים להגיע אליו לפעילויות ולאירועים שונים. אם היכל הפיס ארנה הוא היום רק מרכז ספורט - אחרי מתיחת הפנים הוא יכלול גם שדרת חנויות, מסעדות ואולם אירועים, וכל נושא המסחר בו יקבל דחיפה גדולה.

"ישנם מתחמים באזור קריית הספורט שאנו מקדמים בהם תוכניות פיתוח על מנת ליצוק בהם תכנים חדשים", מוסיף מנחם. "חצר המשק של הארנה, למשל, הפכה בקיץ לפארק מים, והתקיימו בה מסיבות לסטודנטים. מתחמים פנימיים בארנה שיכולים לשמש כחדרי אירוח, חדרי הרצאות ואירועים קטנים, אירועים קולינריים ואירועי בריאות וספורט לאוכלוסיות ייעודיות, אולם אירועים גדול בקומה השלישית שצופה על אזור דרום מערב העיר, וקומפלקס ענק שנמצא בקומת המרתף, מהווים פוטנציאל גדול להפיכת קריית הספורט לאזור עשיר במתחמי פנאי, תרבות ובילוי לכל המשפחה".

אילו אתגרים תעמיד הקורונה כשניתן יהיה להתחיל לפתוח?
"אנחנו מבינים שתהיה תקופת ביניים שבה לא תתאפשר פעילות מלאה. כולם מדברים על הדרכון למתחסנים, שיאפשר כניסה מבוקרת לאירועים והגבלת אירועים לאוכלוסיות מסוימות ולכמויות מסוימות. גם אם נצטרך לקיים אירועים בתכולה נמוכה יותר - נקיים אותם, כי הציבור צמא לצאת כבר החוצה ולהשתתף באירועים כאלו. כמובן שגם האמנים עצמם להוטים לחזור לעבוד. אז אפשר לחיות עם העובדה שאמן שרגיל להופיע מול 7,000 אנשים יחזור בשלב הראשון להופיע רק מול 3,000. ראש העיר, בהחלט מצפה ודורש מגורמי התרבות בעיר שלא לאבד רגע, ומיד כשניתן יהיה לקיים פעילות במתכונת כלשהיא נחזור לקיים אותה וזה מה שיקרה ככל הנראה. יתקיימו שורה של מופעי במה, אירועים במרחב הציבורי אירועי קולינריה, אירועי אווירה, ואירועים ופעילות בכל מתחמי הבילוי והפנאי ברחבי העיר. אנחנו גם מתכננים אירועים למגזרים השונים בעיר, כולל המגזר הערבי.".

אלדר: "אתגר נוסף הוא לתת במה גם לאמנים בסדר גודל יותר צנוע. מקומות גדולים כמו הארנה ובריכת הסולטן מכתיבים עבודה עם אמני A-List המביאים קהל רב, אבל אנחנו רוצים לשלב גם אמנים עם פחות קהל, כאלו שמאוד נפגעו מהקורונה".

מה לגבי המכביה?
מנחם: "היא הייתה אמורה להתקיים השנה ונדחתה ליולי 2022. חלק גדול מאוד מפעילות המכביה יתקיים בירושלים ועל תשתית המכביה נביא גם שורה של מופעים בינלאומיים. המכביה היא מגה אירוע המביא עמו אספקטים רבים שיש לטפל בהם. מגיעים אליה למעלה מ-10,000 ספורטאים מכל העולם, כשחלק גדול מהם ילונו בירושלים.
"אנחנו מבטיחים לתושבי ירושלים לא מעט פעילויות ביום שאחרי הקורונה", מסכם אלדר. "אנחנו קוראים להם: כשיינתן האות צאו, תבלו ותיהנו. אנחנו נדאג שיהיה לכם איפה".

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן