להפוך את המשבר להזדמנות

עיריית ירושלים, בהובלת ראש העיר החליטה להפוך את שנת הקורונה לשנה של פיתוח תשתיות מואץ באמצעות חברת "מוריה" - צוות תוכנית אב לתחבורה בתפריט: עבודות מואצות לפיתוח ולקידום קווי הרכבת הקלה, פרויקט הכפלת כביש המנהרות והקמת נתיבי תחבורה ציבורית

יובל בן משה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
1-הקו הכחול, הדמיה
1-הקו הכחול, הדמיהצילום: באדיבות צוות תוכנית אב לתחבורה
יובל בן משה
תוכן שיווקי

1 הרכבת הקלה: הארכת הקו האדום והרכבת קווים ירוק וכחול
במהלך 2021 צפויות להסתיים עבודות התשתית (אינפרא 1) של הארכת הקו האדום (הקו הקיים) עם השלמתם של שני המקטעים האחרונים: בחלק הדרומי עד למגדל האשפוז בבית החולים הדסה עין-כרם, ובחלק הצפוני עד לשכונת נווה יעקב. אורכו הסופי של הקו האדום הינו כ-22 ק"מ. מרבית המקטעים של הקו הירוק נמצאים בשלבי ביצוע וחלקם אף הסתיימו.
אורכו של הקו הירוק יהיה כ-19 ק"מ והוא יתחיל בקמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים ויסתיים בשכונת גילה. בנוסף, הקו יכלול שלוחות לשכונת גבעת שאול ולשכונת מלחה. במהלך השנה הנוכחית יחלו עבודות הביצוע (אינפרא 1) של הקו הכחול. הוא יחבר בין שכונת רמות שבצפון ירושלים דרך הר החוצבים, מרכז העיר ושכונת תלפיות לבין שכונת גילה שבדרומה. אורכו של הקו השלישי בעיר הוא כ-31 ק"מ. שלוחה נוספת של הקו תצא משכונת מלחה דרך קריית הספורט של ירושלים.

2 הכפלת כביש המנהרות (60)
פרויקט שנועד לשפר את דרכי הכניסה והיציאה מהעיר, וכולל כרייה והקמת שתי מנהרות חדשות לצד המנהרות הקיימות, הקמת גשר וכן הוספת שני נתיבי תנועה לכל כיוון ונתיב תחבורה ציבורית מתחלף.

2-הדמיה גשר כביש 60צילום: חברת מוריה

3 הקמת נתיבי תחבורה ציבוריים
הקמת נתיבי תחבורה ציבורית ומסלולי תחבורה ציבורית בצירי תנועה ראשיים בעיר. בין הפרויקטים המרכזיים: נת"צ שדרות בגין (דרום) ונת"צ מהכניסה לעיר דרך רחוב ירמיהו ושמגר-שפע חיים ועד להר חוצבים.

3-נת"צ בגין, הדמיהצילום: חברת מוריה

4 צומת הגבעה הצרפתית: פרויקט ההפרדה המפלסית
פרוייקט גדול, שנועד לשפר את דרכי הכניסה והיציאה מהעיר. הפרויקט כולל ביצוע עבודות הכרייה של 4 מנהרות באורך כולל של 4.5 ק"מ מתחת לשלושה צמתים ראשיים: צומת הגבעה הצרפתית, צומת הקברים וצומת קוקה קולה.

4-הפרדה מפלסית בגבעה הצרפתית, הדמיהצילום: חברת מוריה

5 הכניסה לעיר - שדרות שז"ר
(חניון ופורטלים)
במהלך השנה צפויות להסתיים בשדרות שז"ר עבודות השלד של ל-5 קומות החניון התת-קרקעי המכיל כ-1,300 מקומות חנייה. בנוסף, במסגרת הפרויקט מבוצעת הפרדה מפלסית לתחבורה ציבורית ולכלי רכב פרטיים ומעבר תת-קרקעי להולכי רגל.

רשת שבילי אופניים עירונית
בקרוב ייהנו תושבי ירושלים והמבקרים בה מרשת שבילי אופניים באורך כולל של כ-200 ק"מ, הכוללת שביל טבעתי סובב ירושלים, חיבורים בין השכונות ושבילים פנים שכונתיים, נתיבים להולכי רגל ופיתוח סביבתי מתקדם. עיריית ירושלים, הרשות לפיתוח ירושלים וצוות תוכנית אב לתחבורה השלימו את תכנונה של רשת שבילי אופניים, כמו גם את תכנונו של שביל אופניים טבעתי ע"ש מילטון גוטסמן באורך של 20 ק"מ.

הכביש האמריקאי
פרויקט התשתיות הגדול ביותר המבוצע במזרח ירושלים מאז איחוד העיר, הכולל הקמת כביש אורכי מרכזי המחבר בין השכונות במזרח העיר מצפון לדרום ומדרום לצפון. הפרויקט הינו באורך של כ-10 ק"מ.

מזרח העיר
תוכנית החומש של עיריית ירושלים, צוות תוכנית אב לתחבורה וחברת מוריה כוללת 43 פרויקטים שמטרתם לשפר באופן ניכר את המצב התחבורתי במזרח העיר, לרבות שיפור בגודשי התנועה, שיפור הבטיחות לנוסעים ולהולכי הרגל, ושיפור בתדירות ואיכות התחבורה הציבורית.

עד כה הושלמו 28 פרויקטים במסגרת תוכנית החומש, שבעה מהם בביצוע ושלושה נוספים בתכנון. במסגרת תוכנית החומש מתוכננות עבודות לסלילת כבישים חדשים, בהם רחוב אל עסמאי – שועפאט, כביש המחבר בין שדרות משה דיין וכביש 60, באורך של כ-400 מטרים, רחוב אל סלאחין –ראס אל עמוד, שם מתוכננת השלמת קטע נוסף, באורך של כ-1.3 ק"מ, כחלק מכביש הטבעת הצפוני – 15 ב' בשכונת ראס אל עמוד, כביש הטבעת הצפוני – עיסאוויה, שם מתוכננת השלמת כביש הטבעת הצפוני, באורך של כ-1.3 ק"מ, כביש 17 – צור באהר, שם מתוכננת סלילת כביש חדש המחבר בין שני החלקים של שכונת צור באהר, באורך של כ-700 מטרים, ואל תון – אל מחאג'ר – אום טובא, שם מתוכננת סלילת כביש חדש, המחבר בין אום טובא ובין כביש 398. אורך הכביש כ-830 מטרים.

ממשיכים במלוא המרץ
מנכ"ל חברת מוריה, גלעד בר-אדון: "בעיר ירושלים מושקעים מיליארדי שקלים במגוון רחב של פרויקטים, ואנו נמצאים בתקופת שיא בהיבט זה. אנו מודים לעיריית ירושלים, למשרד התחבורה ולמשרדי ממשלה נוספים על האמון שהם נותנים בחברת מוריה, ועל כך שהם מאפשרים לה להיות גורם משמעותי בבניית ובפיתוח העיר. בעוד שנים לא רבות תושבי ירושלים והמבקרים בה יזכו ליהנות מחוויה תחבורתית מודרנית ומתקדמת יותר, הראויה לעיר הבירה של ישראל".
מנכ"ל צוות תוכנית אב לתחבורה, זוהר זולר: "תנופת בניית התשתיות בירושלים תימשך גם בשנת 2021 ותמשיך את הקו בו נוקט ראש העיר – לפתח ולקדם את תחום התשתיות בירושלים. הפרויקטים הללו ישפרו את הכניסות והיציאות מהעיר, יקדמו את מערך התחבורה הציבורית בה, ובעיקר יהיו לרווחת התושבים והבאים בשערי ירושלים".

5-פרויקט שז"רצילום: חברת מוריה