מנהלים נכון את המשבר וחושבים על היום שאחרי

תקציב עיריית ירושלים לשנת 2020, שעמד על כ-11.2 מיליארד שקלים, היה הגבוה ביותר בשנים האחרונות, ונתן מענה רחב וכולל לצרכים החדשים שעלו בעקבות משבר הקורונה, תוך ראייה רחבה של הצרכים בכל תחומי החיים "התקציב מביא לידי ביטוי את מדיניות ראש העיר והעירייה שבמרכזה איכות החיים של התושבים", אומר מנכ"ל העירייה איציק לארי

מיכל אסף
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
shutterstock
צילום: shutterstock
מיכל אסף
תוכן שיווקי

חמישה מיליארד שקלים. זוהי מסגרת התקציב הבלתי רגיל (תקב"ר) לשנת 2021 שאישרה עיריית ירושלים בסוף חודש דצמבר האחרון. תקציב שישמש את העירייה לביצוע ולקידום מיזמים שונים, שלא במסגרת התקציב הרגיל, תוך מימון מאגרות והיטלים שונים, קווי אשראי וכן מהשתתפות משרדי הממשלה. תקציב זה מציג גידול מתקציב השנה שעברה שעמד על 4.4 מיליארד שקלים.

בין ניהול התקציב העירוני למטרותיו המסורתיות התמודדה השנה העירייה באתגר הקורונה שחייב אותה לשנות סדרי העדיפויות, וכפועל יוצא מכך גם להפנות משאבים למימון פעולות בלתי מתוכננות.

תכנון תקציב העיריהצילום: סטודיו הארץ

"תקציב עיריית ירושלים לשנת 2020 עמד על כ-11.2 מיליארד שקלים והתחלק לתקציב השוטף ולתקציב התקב"ר", מסביר מנכ"ל העירייה איציק לארי. "הקורונה מצד אחד פגעה באופן טבעי בהכנסות, כמו מחנייה ומארנונה, וגרמה להוצאות רבות בלתי מתוכננות, אבל מצד שני, בכל הקשור לעבודות לשיפור פני העיר, אנחנו בהחלט הפכנו את המשבר הזה להזדמנות. האצנו עבודות פיתוח וירושלים בהחלט עוברת מהפך בתחום זה, עד כדי כך שאפילו הקדמנו פרויקטים שתוכננו להתפרש על פני מספר שנים. האתגר כאן היה להפנות לטובת המטרה תקציבי פיתוח ובהחלט עמדנו בזה עם גידול משמעותי של כ-60% בין התקב"ר לשנת 2020 לתקב"ר לשנת 2021 בכל הנוגע לשיפור פני העיר".
הצורך לתת מענה מקומי, מהיר ויעיל למציאות החדשה שיצרה הקורונה חייב את העירייה להקצות משאבים לטיפול בנושאים שונים הקשורים לקהילה. בין אלה, הקמת מערך ייחודי שהופעל ב-25 שכונות העיר והעניק ליווי וסיוע לאלפי משפחות חולים, ובכך קטע את שרשרת ההדבקה, הפעלת מיזמים למען האזרחים הוותיקים, חלוקת אלפי מנות מזון לאוכלוסיות שנקלעו למשבר עקב הקורונה ועוד פעולות שחייבו, כאמור, הקצאת משאבים תקציביים.

חיזוק וסגירת פערים
אחד התחומים שהשיפור המשמעותי בתקב"ר צפוי לחולל בו מהפכה אמיתית הוא תחבורה ופיתוח התשתיות, שבו הוגדל השנה התקב"ר ב-17% והוא יעמוד על סך כ-3.5 מיליארד שקלים. "התקציב הזה מגלם את התנופה שעוברת העיר בתשתית התחבורה", מסביר המנכ"ל לארי. "בין אם מדובר ברשת רכבת קלה ובהארכת הקו הקיים והמשך עבודה מואצת על שני קווים נוספים, הכפלת המנהרות בכביש 60 - בפרויקט ראשון מסוגו במדינה בו נתיבי התחבורה מתחלפים על פי ניתוח תנועת כלי הרכב ושעות השיא, והכשרת ארבע מנהרות תחת מחלף הגבעה הצרפתית. העירייה גם מקדמת ומעודדת הפעלת אוטובוסים חשמליים לירושלים, פרויקט השכרת אופניים חשמליים במרכז העיר ובאזורים התיירותיים וסלילת שבילי אופניים ברחבי העיר".

לאלו תחומים נוספים מביא איתו התקציב שאושר בשורה?
"תחום החינוך לדוגמה. תקציב החינוך העירוני גדל מ-2.5 מיליארד בשנת 2019 ל-2.6 מיליארד ב-2020, והוא הופנה בין השאר לסגירת פערים אדירים במחסור באלפי כיתות. בנינו כ-300 כיתות לימוד חדשות ו-700 מוסדות חינוך שופצו, בתקציב של כ-670 מיליון שקלים. זאת מעבר לגנים וכיתות שנבנו במזרח העיר, מלגות בסכום של 13 מיליון שקל שחולקו לסטודנטים ואלפי מחשבים ניידים וטאבלטים שחילקנו ללמידה מרחוק. גם תחום הרווחה והקהילה קיבל חיזוק משמעותי, כשתקציב מינהל קהילה גדל מ-1.04 מיליארד בשנת 2019 ל-1.1 מיליארד ב-2020".

תקציב העירייה לשנת 2020 היה הגבוה ביותר בשנים האחרונות ומשקף את מדיניות ראש העיר, משה ליאון, לקדם את העיר בכל התחומים ולהעניק לתושבים את מיטב השירות. מבחינת המנכ"ל לארי, החיבור בין כל סעיפי התקציב מסתכם באיכות חיים. "כשבוחנים את התקציב, מבינים שעיריית ירושלים, לצד צמצום פערים מהעבר, שמה לנגד עיניה את איכות החיים של התושבים בכל התחומים", הוא אומר. "מדובר בהקצאת תקציבים ראויים לכל אחד מהתחומים שבאחריות העירייה. אם זה בהובלת נושא התחבורה הירוקה, עם רשת רכבת קלה ונגישות בעיר, אם זה בנושאי החינוך והקהילה וכמובן בשדרוג ושיפור בלתי פוסקים של פני העיר. ירושלים היום היא העיר האיכותית ביותר למגורים בכל הארץ, וזו לא רק סיסמת בחירות. חד משמעית הכל כאן נעשה, ואת זה רואים כמובן בתקציב העירוני, שמוקצה למען ולרווחת התושב".

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן