מתכוננים ליום שאחרי הקורונה: חיזוק תיירות פנים והשקעה רחבה באטרקציות

בירושלים, מהערים המתוירות בעולם, יודעים איך לצאת ממשברים. כך גם בתחום התיירות בימי הקורונה, בהם מפעילה העירייה מספר יוזמות לתיירות פנים, בהתאם להנחיות משרד הבריאות, כשבמקביל היא נערכת במלוא המרץ לחזרה לשגרה. אייל חיימובסקי, מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים, מציג את התוכניות שיחזירו את עסקי התיירות לשגרה וההיערכות לקליטת התיירים שיגיעו לעיר

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תאורת ארץ האגדות בגן הבוטניצילום: תום עמית
אסף לבנון
תוכן שיווקי

ערב הקורונה הגיעה ירושלים לשיא במספר התיירים המבקרים בה לשנה: כארבעה מיליון איש. כעיר הנהנית מיתרונות נדירים ברמה עולמית, בזכות אתרים היסטוריים שהם ערש הדתות המונותאיסטיות ומקום קדוש ליהודים, לנוצרים ולמוסלמים - אך הגיוני שהעיר תמשוך המוני מבקרים. 

הצמיחה של התרבות והקולינריה בעיר הוסיפו קורטוב של אטרקטיביות לתבשיל התיירותי והפכו את ירושלים למקום אליו תיירים לא מגיעים רק במטרה לתור את העיר העתיקה, אלא גם כדי לאכול במסעדות שף בעלות שם עולמי. חמישים מוזיאונים שונים הפרוסים בעיר ו"אקווריום ישראל", שנחנך ב-2017 ומתהדר בתואר האקווריום הגדול ביותר במזרח התיכון, הם הקצפת שעל העוגה. כל אלו יחד ואטרקציות רבות נוספות מספקים חוויה תיירותית שיכולה לספק לכל מי שיגיע לירושלים כמה וכמה ימים של הנאה - שגם אחריהם יישאר לו לא מעט לראות.

אייל חיימובסקי צילום: יח"צ

השקעה בתיירות פנים
ואז הגיעה המגפה, שעצרה את התנופה התיירותית הגדולה הזאת והציבה את העירייה על פרשת דרכים. מה לעשות עד יעבור זעם? 
ירושלים, בהתאם למסורת שלה, וביוזמת ראש העיר משה ליאון, בחרה להמשיך לבנות ולהיבנות. בתקופות נטולות סגר, במהלך חודשי הקיץ של 2020, יושמה תוכנית תיירות עדכנית לימי קורונה, עם דגשים שונים, כזו המתמקדת בתיירות פנים ומבליטה את הקולינריה המקומית והמסעדות הירושלמיות, את אתרי הטבע העירוניים ויעדים תיירותיים רבים נוספים, הפועלים בהתאם להנחיות התו הסגול ומאפשרים ביקור.

עיר דוד המקראית צילום: אליהו ינאי

"אנחנו בירושלים למודי ניסיון בהתמודדות עם משברים, לרוב ביטחוניים", אומר אייל חיימובסקי, מנכ"ל הרשות לפיתוח ירושלים. "עם השנים למדנו להיערך ליציאה ממצבי משבר ולבצע תוכנית רלוונטית ככל שניתן. במהלך הקיץ האחרון הסטנו את כל המשאבים לטובת תיירות הפנים וביחד עם התאחדות בתי המלון בירושלים, העירייה ומשרד ירושלים בנינו חבילות אטרקטיביות. הסטנו את התקציבים לטובת סבסוד סיורים מודרכים ברחבי העיר, וכך גם סיפקנו תוכן תיירותי, מותאם להנחיות משרד הבריאות, וגם עבודה למאות מדריכי תיירים.
"בנוסף, הפקנו וואוצ'רים מסובסדים והשארנו מוסדות תרבות בעיר פתוחים במידת האפשר, תוך הקפדה על כל צעדי הזהירות המתבקשים. יצרנו מקומות בילוי תחת כיפת השמיים, דוגמת אמפי גן הפעמון ששימש להופעות ויצרנו מרקם חיים חדש בפארקים העירוניים, בשילוב בתי העסק בעיר. כך הצלחנו לייצר אווירת בילוי גם לצד הקורונה".

מגדל דודצילום: ריקי נחמן

ומה אתם מתכננים ליום שאחרי הקורונה?
"אנחנו מבצעים את כל הפעולות הדרושות להכין את העיר ליום הזה, מבחינת פיתוח תשתיות ומבחינת היכולת לקלוט תיירים. ההשקעה בתשתיות פיזיות מגיעה לעשרות מיליוני שקלים. החלוקה האופיינית לתיירות בירושלים היא למעלה מ-80% תיירות חוץ ושאר ה-20% תיירות פנים, ואנחנו צופים שעם סיום תקופת הקורונה או החזרה לשגרה לצדה - עליית קצב התיירות תהיה הדרגתית. 

חצר היישוב הישן צילום: הדר מזרחי

"את התקופה הנוכחית אנחנו מנצלים להשקעה בתשתיות שונות, דוגמת הסדרת שבילי אופניים, הנגשת העיר העתיקה למוגבלי תנועה, השקעה בפארקים ושדרוג חוויות תיירותיות במוסדות השונים. אנו מבצעים סיורים ברחבי העיר לסגל שעובד במלונות ובמוסדות התרבות על מנת שביום שאחרי הקורונה הם יוכלו לשמש כשגרירים של האטרקציות השונות בירושלים. 

אברהם הוסטל צילום: אדיבות אברהם הוסטל

"אנחנו גם נערכים לסייע לבתי המלון בגיוס עובדים מיד עם סיום המשבר. אבל עוד לפני סיום הקורונה - נערכנו גם לסיום הסגר האחרון ויצרנו מספר חלופות אטרקטיביות עבור תיירי פנים שיבואו לבקר בירושלים, תוך שמירה והקפדה על תנאי התו הסגול. למשל, אנו מזהים פארקים כמקום בטוח שהציבור רוצה לבוא אליו. לכן יצרנו פסטיבל שקדיות ברחבי ירושלים ובפארקים שבה, תוך שילוב של העסקים הירושלמים, מדריכי הטיולים ומדריכי הספורט השונים שיציעו אטרקציות כרכיבת אופניים וריצה בשטחים פתוחים אל מול הנופים המופלאים של העיר. זו יכולה להיות חוויה אמיתית לחובבי ספורט וטבע שתביא אותם לעלות לעיר. יהיה גם פסטיבל 'אוטו-אור' בו נשתמש באלמנטים של תאורה כדי להאיר מבנים ברחבי העיר ואייקונים שונים בה. אנשים יוכלו לנסוע ברכבם, לעבור מאתר לאתר וליהנות מיופייה של העיר ומהאפקט של התאורה מבלי לצאת מהרכב. הם גם יוכלו להזמין שליחות של אוכל ממסעדות העיר, שתגיע ישר לרכב".

פורסם שהעיר מתכננת להכפיל את מספר חדרי המלון בה. יהיה לזה ביקוש?
"ישראל בכלל וירושלים בפרט נמצאות בחסר של יחידות אכסון לתיירות. בירושלים יש כ-16,000 חדרי איכסון, וזה כולל מלונות, אכסניות וסוגי לינה נוספים, כמו airbnb. עוד לפני הקורונה היינו ערים למחסור והתחלנו להיערך. כיום, עיריית ירושלים מאפשרת למלונות קיימים להתרחב ולהכפיל את שטחם ובנוסף אישרה תוכניות לבניית מלונות חדשים. בשנה הקרובה נראה עוד מאות חדרים מצטרפים לעיר. המלונות בירושלים נערכים לפתיחה מודולרית בשלבים, שיתאימו לקצב הגעת המבקרים. בסופו של יום, גם אם המשבר יימשך עוד חודשים - הליך בניית חדרי המלון הוא תהליך לא קצר. כך שהציפייה היא שבסופו של יום, תוך זמן לא רב, נחזור לרמת הביקושים שהייתה טרום הקורונה ואף יותר ממנה - כך שהדרישה בוא תבוא. 

"בשנה האחרונה נחתם הסכם אברהם המצמצם את שעות הטיסה ממדינות כהודו ותאילנד, שאמנם ידועות כיעדים פופולאריים בקרב הישראלים, אך יכולות באותה מידה להיות אבן שואבת לתיירות אל תוך ישראל. כך גם מדינות המפרץ, שיכולות לבשר על גל תיירות מוסלמית, שעד היום לא הייתה חלק מהמשחק. בחודשים האחרונים אנחנו זוכים ללא מעט התעניינות של משקיעים ממדינות המפרץ. הם מעוניינים להרחיב את האחזקה שלהם במלונאות הבינלאומית גם לירושלים ולכן מחפשים הזדמנויות השקעה מתאימות בעיר. זו הוכחה לכך שקיימת ציפייה שאחרי הקורונה עסקי התיירות יחזרו למסלולם, אולי במתכונת קצת שונה - אבל עדיין יהיה צורך בחדרי מלון. 

"ואם הזכרתי משקיעים: בשנים האחרונות ירושלים מהווה מקור להגעת תיירים גם מסיבות כלכליות. התפתחותן של חברות טכנולוגיה בעיר, דוגמת 'מובילאיי' וקרנות הון סיכון, מביאה אנשי עסקים המעוניינים לקחת חלק ולהיות שותפים עסקיים במיזמים כאלו ואחרים. גם התיירות העסקית היא חלק מעתודת התיירות של העיר".

אתה מאמין שמבצע החיסונים יעודד את התיירות?
"העובדה שישראל היא המתחסנת המהירה ביותר בעולם עומדת לזכותה ותסייע לה מאוד ביום שאחרי הקורונה, גם בכל הקשור לביקוש תיירותי. בזכות החיסונים מדינת ישראל תאפשר פתיחה מחודשת של תנועת תיירות החוץ בצורה מהירה יותר ממדינות אחרות בעולם. אני בטוח שיציאת ישראל מהמשבר כמדינה מחוסנת, בטוחה ומסודרת יותר תשרה הרבה מאוד ביטחון על התיירים הפוטנציאליים, ותמריץ אותם לבוא דווקא לכאן. אין לי ספק שאם נדע כמדינה לנצל את היתרון הזה ולעשות את השיווק הנכון והתמרוץ הדרוש לתעשייה (מלונות, מסעדות, תרבות) בצורה מהירה ויעילה - נזניק את המשק בחזרה למקום בו השארנו אותו, ממש לפני שנה ואפילו נגיע לשיאים חדשים".