"מה שמניע אותי לכול אורך הדרך זה להילחם ביוקר המחייה"

מהחנות הקטנה בשוק מחנה יהודה ועד להפיכתו לאחד מאנשי העסקים המובילים בישראל, נשאר רמי לוי נאמן לדרכו: להיטיב עם הלקוחות ולייצר למענם תחרות שמעודדת הורדת מחירים. בראיון מיוחד הוא מספר איך תרגם את החזון האישי להצלחה וכיצד משתלבת השקפת עולם חברתית עם הצלחה כלכלית

דלית מור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי לויצילום: יובל כהן אהרונוב
דלית מור
תוכן שיווקי

בכניסה לבניין המשרדים המרשים של רמי לוי מתנוסס בגדול הפסוק "אם אשכח ירושלים, תשכח ימיני". למרות שבמהלך השנים הפך לוי לאחד מאנשי העסקים המובילים בארץ, הוא דואג להזכיר לעצמו מידי יום את תחילת דרכו ואת אהבתו הגדולה לעיר בה נולד וגדל. תזכורת נוספת לדרך שעבר היא מודעה מעיתון "כל העיר", התלויה על הקיר במשרדו. המודעה, בת יותר מארבעה עשורים, היא של "מקור הזול" החנות הראשונה שפתח לוי ברחוב השקמה 5 בשוק מחנה יהודה. "אסור לי לשכוח מאיפה הגעתי", הוא אומר ומספר שפעם בשבוע הוא עדיין נוהג לפקוד את השוק הירושלמי. 

מאותה חנות קטנה עם עובד אחד בלבד, הפך לוי לאיש עסקים מצליח, בעל השליטה ברשת המרכולים "רמי לוי שיווק השקמה", ברשת הסלולרית "רמי לוי תקשורת", ברשתות "קופיקס" ו"גוד פארם" ולאחרונה גם בחברת ישראייר. 

ממחנה יהודה לחנות הראשונה
לוי, דור שלישי בירושלים מצד אביו, סבו היה ממייסדי שכונת נחלת ציון, גדל בשכונת הכורדים בעיר. אמו, יפה, ילידת עיראק, הייתה עקרת בית שגידלה את ששת ילדי המשפחה. כשהיה בן 9 מכר אבטיחים וסברסים ובגיל 14 החל לעבוד בתפעול מריצות בעיר העתיקה עבור עיריית ירושלים. "תמיד הייתי חרוץ ועבדתי מהבוקר ועד הערב, עד היום אני עובד שעות רבות וכך גם חינכתי ילדיי, להיות אנשי עבודה", הוא מספר. "כך גם אשתי עדינה, שמלווה אותי לאורך כל הדרך המשמשת כגזברית הקבוצה".

את החנות הראשונה שלך פתחת בעקבות אירוע שאמך חוותה.
"ברחוב השקמה היה סיטונאי מזון גדול, שעבד עם בתי מלון ומוסדות. כשאמי ביקשה לקנות ממנו במחיר סיטונאי, הוא סירב בטענה שאינו מוכר ליחידים. האירוע הזה נתן לי את הדחיפה הראשונה וגרם לי להבין את הצורך לספק לצרכן מוצרים במחירים סיטונאים. רכשתי מאותו סיטונאי סחורה במחירים סיטונאים ובחנות שפתחתי מולו מכרתי באותו מחיר את המוצרים לאנשים לבודדים, ללא רווח. הביקוש הלך וגדל, וכבר ב-6 בבוקר, לקוחות המתינו מחוץ לחנות. השמועה על המחירים האטרקטיביים התפשטה והתחלתי למכור גם לבסטות בשוק ולמסעדות שנפתחו באותם הימים, כמו השעון, הצריף ומסעדות סיניות. בעלי המסעדות נהנו מזה שהייתי תמיד זמין עבורם, גם בשעות מאוחרות כשכל החנויות כבר היו סגורות. את החנות הגדולה הראשונה שלי, באזור התעשייה בתלפיות, פתחתי כשהבנתי שהקונים שהגיעו למרכזי הקניות באוטובוסים מגיעים עכשיו ברכבים פרטיים ומחפשים בעיקר נוחות וחנייה גדולה. גם בחנות הזו המשכתי באותה מגמה, עם מחירים זולים מכל חנות אחרת, אבל הפעם עם מגוון רחב מאוד של מוצרים. עבדתי כל כך קשה לקראת הפתיחה, שביום הפתיחה הרגשתי מאוד לא טוב ושקלתי לא להגיע, אבל כשהגעתי נדהמתי לראות את המקום הומה אדם".

כיצד אתה רואה את ההתפתחות העסקית בירושלים? 
"יש פער בין ירושלים לתל אביב. ירושלים בעיניי יותר יציבה ואוטנטית, אבל פחות ממונפת. הירושלמים הם אנשים של אנשים. לדעתי יש השפעה מעצם העובדה שהירושלמים חיים וגדלים זה לצד זה: ערבים, יהודים, נוצרים, חילונים וחרדים. בשנים האחרונות מתחולל מהפך בירושלים עם הבנייה לגובה, הרחוב הראשי שהפך למדרחוב, המסעדות הרבות שנפתחו בעיר והשוק שעבר מהפך מדהים והיום הוא בין היפים בעולם. כשהייתי חבר מועצת העיר בהתנדבות במשך שלוש קדנציות, בסיעתו של ניר ברקת, לקחתי על עצמי כפרויקט את שוק מחנה יהודה, ואני גאה שהייתי שותף לשינויים שחלו בו". 

כיצד עברתם את שנת הקורונה, שהיתה גם עבורך כאיש עסקים מאתגרת?
"הרשת שלנו מוגדרת כמל"ח - משק לשעת חירום ובמלחמה כמו במלחמה, אנחנו משרתים את הצרכנים. כשפרץ משבר הקורונה, זיהיתי לאיזה כיוון זה הולך וללא ספק התחושה של כולם היתה שאנחנו נכנסים לתקופת מלחמה. למעשה הסגר והתפשטות הקורונה בארץ, הכניסו את כולנו לפאניקה, בעיקר בגלל שדבר לא היה ברור. הבהלה מצילומי הגופות ברחובות סין והתחזית לעשרת אלפים מתים אצלנו, גרמה לאזרחים להצטייד כמו במלחמה. מסיבה זו כינסתי את ההנהלה והסברתי שעלינו להתארגן למצב חירום, להגיע לעבודה ולהמשיך לשרת את הצרכנים, לדאוג שהעובדים והקונים יגיעו מוגנים ושתמיד יהיה מלאי סחורה. לי היה חשוב, וגם דאגתי לכך, שהספקים לא ינצלו הזדמנות ויעלו מחירים. אנשים ערכו קניות בהיסטריה שלא היתה כדוגמתה, ואני מוריד את הכובע בפני העובדים שלי שהיו בחזית, לכולם מגיע צל"ש. מעבר לשיווק השקמה רכשתי את רשתות קופיקס וגוד פארם ואת חברת התעופה ישראייר, וגם שם אדאג למחירים שווים לכל כיס". 

"להטיב עם הלקוח" 
באופן מפתיע אוחז בידו לוי טלפון נייד, נוקיה קלאפה, דגם שבני הדור הצעיר כלל אינם מכירים. כשאני מרימה גבה בפליאה, הוא מחייך ומסביר: "זה המכשיר שמשרת אותי, כשכולם מתעסקים באינטרנט, וואטסאפ, מיילים ואינסטגרם בנייד ונשאבים לעולמות האלה, אני עסוק בלעבוד. יש לי שיחות והודעות בלבד ואני גם נוהג ללכת ללא שעון". 
בעסקים, בניגוד לחיים, אתה רץ עם הקידמה.

"נכון. הקמנו מחסן רובוטי ראשון מסוגו, שנועד להחליף את הליקוט אנושי. במקום שאיסוף כל סל במחסן יימשך 20 דקות, עברנו לליקוט סל מזון בדקה אחת בלבד. יש גם קופות ללא קופאיות, ויש ארנק דיגיטלי המתקדם ביותר, דרכו ניתן להזמין, לשלם ולקבל את המבצעים וההטבות של מועדון הלקוחות. המחשבה שלי היא על הדור הצעיר שרוצה כאן ועכשיו, בדיוק כמו בימים שפתחתי את החנות בתלפיות, הבנתי שהדור הצעיר מעדיף חנייה שבשוק קשה למצוא. כמו שגוגל או ווייז שידרגו את עצמם עם השנים ובנו תוכנית עסקית בראייה עתידית, גם לנו חשוב להתקדם".

מהו החזון העסקי שלך? 
"מה שמוביל אותי מגיל 21 כשהתחלתי למכור ברחוב השקמה: להטיב עם הלקוח - למכור הרבה, להרוויח קצת ולאפשר גם לכאלה שאין להם לקנות. אני חושב ששיניתי את התחום המסחרי במדינה והובלתי לדרך חדשה, שמייצרת תחרות והורדת מחירים. מה שמניע אותי לכל אורך הדרך זה להילחם ביוקר המחייה. כשאנשים רוצים לספר שהעסק שלהם זול, לא בכדי הם אומרים 'אני רמי לוי של..', דרך עסקית שעליה אני מרצה באוניברסיטאות. מהסיבה הזו גם הקמתי את חברת התקשורת. יום אחד גיסתי שיתפה אותי שהיא לא גומרת את החודש וביקשה שאעזור לה להכין מאזן הכנסות מול הוצאות. כשעברתי על ההוצאות נחרדתי לגלות שתשלום המנוי על סלולר הוא 1,000 שקלים לחודש. אנשים היום כבר שכחנו שאלו היו הסכומים ששילמנו בעבר על הטלפונים הניידים, בגלל המונופול שהיה לשלוש חברות. לשמחתי היה שיתוף פעולה פורה עם השר משה כחלון ובתמיכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הצלחתי לחולל מהפכה בתחום הסלולר, שגרמה לבסוף לכולם להוריד מחירים".

לתפארת מדינת ישראל 
ציון דרך אישי ומכובד נרשם לזכותו של לוי, שבגלל תפיסתו העסקית – חברתית, פריצת הדרך והשפעתו על הכלכלה בארץ, נבחר להדליק משואה בשנת 2015. במעמד הטקס בהר הרצל נאמר עליו כי "יוזמתו האמיצה של רמי לוי אילצה את רשתות המזון הגדולות בישראל להוזיל מחירים בעקבותיו, ולנהל תחרות המיטיבה עם הלקוחות. הוא הוכיח, כי אפשר לשלב השקפת עולם חברתית עם הצלחה כלכלית, מתוך שאיפה לסייע לציבור הרחב לחסוך בעלויות הצריכה ולתרום לצמצום פערים בחברה". המעמד הזה מצליח גם היום לעורר בלוי התרגשות רבה: "אם לא הייתי נוהג כך, סל המזון בארץ היה יקר ב-30% אחוז יותר".

לסיום, מה סוד ההצלחה שלך ואיזה טיפ משמעותי אתה יכול לתת ליזם בתחילת דרכו? 
"כל מי שרוצה לגדול להצליח, חייב לחשוב לפני הכול על הלקוחות ורק אחר כך על עצמו. מה שצריך להניע אותו זה להטיב עם הלקוח ולייצר ביקוש. משמעות הדבר, להשאיר את האגו בבית כשהוא יוצא לעבודה. יש לי עובדים מדהימים שמלווים אותי הרבה מאוד שנים. אני תמיד אהיה קשוב אליהם ואתנהל מולם בגובה העיניים, וזה המסר שאני מעביר לכל המנהלים בחברה, לשמוע את העובדים, כי יש להם חלק נכבד בהצלחה. אני לא רואה את עצמי כמנהל, לא שומר מרחק ובעיקר ולא שוכח מאיפה הגעתי. טיפ נוסף הוא שאסור לזגזג ולהישאר נאמן וישר לעצמך ולסביבה, אני נשאר ואשאר נאמן לקו שמנחה אותי לאורך הדרך, להטיב עם הלקוחות במחירים זולים ולהקפיד על איכות ושירות. בסופו של דבר, כשאני קם בכל בוקר חשוב לי לומר מודה אני, להניח תפילין, להתפלל תפילת שחרית ולהתחיל את היום, זה מחזק אותי".