"אנחנו רוצים לייצר לבעלי עסקים בירושלים אזור הצלחה"

במסגרת ההיערכות ליום שאחרי הקורונה, ובמטרה לתת מענה מקיף למציאות החדשה אליה נקלעו בעלי העסקים, נקטה עיריית ירושלים בסדרת פעולות ייחודיות. בין אלה ניתן למצוא הטבות ופטורים מתשלומי אגרות, הקמת קניון וירטואלי, הדרכות מקצועיות ואפילו אירועי תרבות לקידום ולעידוד המסחר. רני רוזנהיים, ראש מינהל חדשנות בעירייה, מספר על ההתמודדות עם האתגרים החדשים והובלת העסקים המקומיים לשגשוג ולצמיחה

רחל נחמה-עסדי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חשיבה מחוץ לקופסה: מיזם עיר המדרחובים צילום: דור פזואלו
רחל נחמה-עסדי
תוכן שיווקי

מי שמבקש למצוא את המיוחד והמאפיין במדיניות עיריית ירושלים בכל הקשור לטיפול בעסקים המקומיים, יגלה זאת כבר בשם האגף האחראי על כך - האגף לקידום עסקים. הצהרת כוונות שמזקקת בתמצית את מדיניות ראש העיר משה ליאון והעירייה בכל הקשור לסיוע לעסקים המקומיים, שמירה על חוסנם והתמריצים להצלחה שהם מקבלים. 

"הנחת העבודה שלנו מבוססת על הרעיון שתפקידנו הוא לא רק לטפל במטלות המסורתיות של מי שממונים על העסקים בעיר, אלא, ובפירוש, להעניק להם פלטפורמה תומכת", אומר רני רוזנהיים, ראש מינהל חדשנות בעיריית ירושלים האחראי בין היתר על האגף לקידום עסקים. "מהסיבה הזו, ושלא כמו ברשויות אחרות בארץ, אנחנו מבינים שתפקיד העירייה אינו מסתכם רק במתן רישוי לעסקים אלא גם בעזרה לקידומם בתחום המרחב של העיר ירושלים. ובעניין זה אנו רואים את תפקידינו בתמיכה ובעזרה, לא רק לעסקים טעוני רישוי, אלא גם לכאלה שהם עסקים לכל דבר ואינם טעוני רישוי, כמו אותו אדריכל שעובד בביתו, או פרילנסר שעוסק בייעוץ או עיצוב".

רני רוזנהייםצילום: ראובן קפוצ'ינסקי

כל הכלים להצלחה 
כמו תחומים רבים אחרים, חייב משבר הקורונה גם את עיריית ירושלים לחשוב מחוץ לקופסה בכל הנוגע לקידום העסקים בעיר. סדרת פעולות לטובת העסקים, שהיו על סדר היום טרם המשבר וחלקן אף יצאו לפועל, הואצו מתוך מטרה לתת מענה מיידי לצרכי המציאות החדשה ובעיקר כדי לסייע לבעלי העסקים לצלוח את התקופה המאתגרת. "עוד לפני הקורונה קידמנו מספר תהליכים, והיום, בגלל הקורונה או בזכותה, אנחנו בעצם מעצימים את התהליכים האלה", מבהיר רוזנהיים. 

מופעי תרבות במרחב הפתוח לעידוד העסקיםצילום: דור פזואלו

באלו פעולות נקטתם באופן מיידי? 
"כמובן שבהתחלה נקטנו במספר צעדים בתחום הפעילות המסורתי שלנו - נתנו פטור מלא מאגרה לבעל עסק שביקש להוציא החוצה שולחנות וכיסאות, הפטור היה ב-2020, וממשיך גם ב-2021. בנוסף, העירייה הייתה הראשונה ובין הבודדות בארץ, שנתנה פטור מאגרה על שלט ראשון בעסק. גם הפטור הזה, שהתחיל בקורונה, ממשיך ואינו מותנה בדבר. 
"בשלב השני, ולאחר שהסגר הראשון הסתיים והבנו את מצוקת בעלי העסקים, השקענו סכומי כסף נכבדים בסגירת רחובות ובהפיכתם למדרחובים. כדי להעניק ביטחון לאנשים ולמשוך אותם לצאת אפשרנו בחודשי הקיץ לבעלי עסקים להוציא החוצה שולחנות וכיסאות, זאת לצד אירועי תרבות שהעירייה יזמה שהתקיימו במרחב הצמוד לעסקים. במקביל, היה ברור לנו שבעלי עסקים צריכים להתאים את עצמם לעולם הווירטואלי, וגם כאן פעלנו במהירות בהקמת קניון וירטואלי. במקביל סייענו בחינם לעשרות בעלי עסקים להקים חנויות און ליין".
פעולה נוספת, חשובה לא פחות, התמקדה בזיהוי ובאפיון הצרכים השונים של בעלי עסקים. "קיימנו שיח עם בעלי עסקים בתחומים שונים ומאזורים שונים בעיר כדי להבין לעומק מה דרוש להם, ומתוך ראיית המכלול בנינו תוכנית שתסייע להם לקדם את העסק", מסביר רוזנהיים. 

מתחמי ישיבה עירוניים במרחב הפתוח ופטור מאגרת שולחנות וכיסאות לבעלי העסקים צילום: וברות עיריית ירושלים

לחבר את התרבות לעסקים
כלומר תקופת הקורונה האיצה את יישום הנחת העבודה שלכם לקידום עסקים. 
"משבר הקורונה עזר לנו למקד את המענה שחשוב לנו לתת לבעלי עסקים גם בשגרה. כולנו מקווים שבחודשים הקרובים האתגר הבריאותי יפסיק להטריד אותנו, אבל אנחנו מבינים שהמשבר העסקי ילווה אותנו עוד שנים קדימה. עסקים רבים נסגרו, רבים אחרים סובלים מבעיות נזילות ובעיות רבות אחרות, ולכן ברור שדרושה כאן תוכנית רב ממדית ארוכת טווח. לכן, מעבר לשיח עם בעלי העסקים, ניסינו להגדיר מהו הערך המוסף שלנו כרשות מקומית, ואיזה כלים בעצם יש לנו, לא רק כדי להתנהל ברישוי - אלא בכל הקשור לקידום ולטיפוח עסקים. מעבר לאנשי רישוי כמו בוחנים, תברואנים, פקחים וכו' הבנו שעלינו לייצר סט אחר של כלים ונותני שירות וקלטנו בעלי תפקידים חדשים מומחים בקידום עסקים".

מה כוללת ההיערכות הזו?  
"כדי שתהיה לנו פריסה רחבה יותר, הקמנו תשתית ארגונית - מנהלות עסקים בשכונות בראשם עומדים אנשים שתפקידם לדבר עם בעלי עסקים ולעזור להם במספר כלים. הראשון, בתחום המקצועי עם הכשרות והעסקת יועצים שיכולים לסייע בשיווק, בהתייעלות כספית ועוד. הפלטפורמה הזו מתאפשרת בזכות גיוס אנשי מקצוע מטעם העירייה או עמותות שמסייעות בכך. 

"הכלי השני מחבר את תחום התרבות לעסקים, במטרה להגדיל את החשיפה לעסקים. תוכנית האירועים השנתית, שמוביל אגף התרבות העירוני, ומותנית כמובן בפתיחת המשק ובהנחיות משרד הבריאות, תעודד תנועת לקוחות לבתי עסק בכל אזורי העיר, שימשכו קהל לפי תחומי עניין. הכלי השלישי הוא קידום תוכניות שיפוץ נרחבות, בהיקף של למעלה מ-20 מיליון שקלים, במרכזים המסחריים בשכונות. בקרוב נצא לדרך עם שיפוץ שלושה מרכזים, כשאנחנו מקווים בשנתיים הקרובות להשלים שיפוץ בשבעה מרכזים בסך הכל. 

"הכלי הרביעי הוא הזירה העסקית – פלטפורמה דיגיטלית, שפיתחנו בשיתוף ישראל דיגיטלית ומשרד הכלכלה. הפרויקט הזה נועד לעודד את הפעילות העסקית של עסקים קטנים ובינוניים הפועלים בירושלים, ע"י יצירת חיבורים ושיתופי פעולה עם מוסדות עוגן ועם עסקים אחרים. המטרה היא שכל עסק מקומי יוכל לקבל נגישות מלאה למידע על הזדמנויות ממשיות, כמו מכרזים פומביים ובקשות להצעות מחיר, וכך להגדיל את כמות ומגוון הלקוחות ואת הפדיון העסקי".

איזה מענה אתם נותנים לעסקים ביתיים קטנים? 
"אנחנו בעיריית ירושלים מבינים שהעסקים הביתיים הקטנים יכולים להוות את מנוע הצמיחה העתידי של העיר, ולכן חשוב לנו לעודד את אותו בעל עסק שאין באפשרותו לשכור חנות או סטודיו. גם כאן התחלנו, בשלב הראשון, לקיים שיחות עם אותם בעלי עסקים כדי ללמוד על הצרכים שלהם וכיצד אנחנו יכולים לסייע. במקביל החלטנו לפתוח האבים שכונתיים – חללי עבודה משותפים העומדים בחינם לרשות בעלי העסקים ומאפשרים להם ליצור אינטראקציה וחיבור מפרה עם בעלי עסקים אחרים. 

"בנוסף החליטה העירייה להקצות שדרת חנויות ברחוב אגריפס שישמשו בעלי עסקים קטנים מבלי להשקיע בשכירות. הם בעצם יוכלו לקבל חנות לחצי שנה או שנה ולקבל גם ליווי מקצועי. המטרה היא ש-80% מהמשתתפים בתוכנית יוכלו בהמשך לצמוח ולשכור חנויות באופן עצמאי. בכך אנחנו בעצם מייצרים איזו דינמיקה הפוכה – פותחים חנויות במקום חנויות רבות שנסגרו, ועוד ייסגרו, בגלל הקורונה. 

מענה נוסף לבעלי העסקים הביתיים מגיע מכיוון הקבוצות בפייסבוק או בוואטסאפ. קבוצות שכונתיות, או לפי תחומי עיסוק, שאנחנו מציעים להן את עזרתנו בקידום מקצועי בהתאם לצרכים ממוקדים שמעלים חברים באותן קבוצות. אני חושב שהסיוע, התמיכה והליווי שלנו לעסקים קטנים וביתיים הוא בהחלט תחום שלא נגעו בו במקומות אחרים ואנחנו כבר שם - מבינים את האתגר ובאים עם הכלים הנכונים, כשהכי חשוב כמובן לייצר שיח". 

מה החזון שלך לעתיד העסקים בעיר? 
"שגשוג וצמיחה עסקית הם בעיניי תנאי לאיכות חיים, וכדי שבירושלים תהיה איכות חיים גבוהה - העיר צריכה להיות חזקה גם בעסקים, הגדולים והקטנים, שפועלים בתחומה. חשוב לי שנהיה עבורם כתובת ומענה לכל צורך. אני רוצה להביא כדוגמה דווקא את מערכת החינוך. אם תפקיד המערכת הוא לספק לתלמיד את התנאים הבסיסיים ולצפות שתלמיד יצליח ושמלוא הפוטנציאל שלו יבוא לידי ביטוי, כך גם עם בעלי העסקים - הם הילדים שלנו במובן הזה, ותפקידנו לעזור להם לצמוח, לתת להם כלים להצלחה ולייצר עבורם את הזירה שפותחת בפניהם דלתות. אנחנו רוצים לייצר לבעלי עסקים אזור הצלחה, זוהי בעיניי האחריות שלנו כרשות מקומית". 

זירת העסקים של ירושלים 
בעיריית ירושלים מאמינים שלעסק טוב דרושה תנופה כדי להתפתח, להגדיל את מאגר הלקוחות ולמצוא הזדמנויות עסקיות חדשות. ברוח זו יצא לאחרונה לדרך מיזם הזירה העסקית - יוזמה משותפת של עיריית ירושלים, הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה ומטה ישראל דיגיטלית במשרד לשוויון חברתי, שמאוחדים ברצון להפוך את ירושלים לעיר אטרקטיבית לעסקים ולהזניק אותם קדימה.
הפרויקט מעמיד לרשות בעלי העסקים בעיר כלים יעילים ומציע הכשרות רלוונטיות, שיחברו עסקים קטנים ובינוניים להזדמנויות גדולות. פורטל הזירה העסקית מציע אינדקס עסקים ירושלמיים, מכרזים מכל הארץ, בקשות להצעת מחיר וקורסים וסדנאות מקצועיות.