"להצעיד קדימה את ארגון בוני ירושלים והסביבה למען עתידה של העיר"

תמיכה, סיוע ומעטפת רחבה, בנושאים רבים כמו הקצאת קרקעות, קיצור הליכים, הסדרת חובות, השגת סיוע ממשלתי, הקצאת עובדים ועוד. ארגון בוני ירושלים והסביבה - הבית החם של הקבלנים ואנשי מקצועות הבנייה

דלית מור
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בועז ישראלצילום: ארנון בוסנאי
דלית מור
תוכן שיווקי

בחודש אוקטובר 2019 הגשים בועז ישראל, יו"ר ארגון בוני ירושלים, חלום ישן. אבן הפינה שהונחה ל"בית הקבלן", שנבנה ברחוב קדושי סלוניקי בשכונת ארנונה, יהפוך לבית של קבלני ירושלים. מיזם ראשון ויחיד מסוגו בארץ, המעיד ללא ספק על המשקל הרב שמייחס הארגון לקהילת בוני ירושלים והסביבה, בבית שישמש עבורם כתובת למידע מקצועי, יכלול בית ספר למקצועות הבנייה וגם יעניק לתושבי ירושלים שירותי ייעוץ ומידע. 

"הבית הזה מגלם את אחת ממטרות הארגון שלנו: לפעול להרמת קרנם של מקצועות הבנייה ושל הקבלנים והבונים לענפיהם השונים, תוך דאגה לאינטרסים של חברי הארגון", אומר ישראל. "אנו עושים זאת תוך חתירה לשמירה על רמה מקצועית, עסקית, מוסרית וחברית של כל הקבלנים והבונים ויתר הגופים הפועלים בכל ענפי הבנייה".

ייצוג וליווי הקבלנים
ארגון בוני ירושלים והסביבה הוא ארגון ותיק, שמאז הקמתו בשנת 1930, מייצג את כל קבלני הבניין והתשתיות הפועלים במרחב הכולל חמישה יישובים: ירושלים, מעלה אדומים, ביתר עילית, בית שמש ומודיעין ו-9 רשויות. בועז ישראל, יו"ר הארגון בשש השנים האחרונות, משמש גם כמנכ"ל חברת האחים ישראל, חברה ירושלמית שורשית שהחלה את פעילותה בשנת 1964 בירושלים. האחים ישראל היא אחת מחברות הבנייה הפרטיות הגדולות והמובילות בישראל. היא מתמחה בייזום, תכנון והקמה של מאות פרויקטים מורכבים ומרשימים, בארץ ובעולם, ובהם בנייני מגורים, מבני ציבור, מבני מסחר ותעשייה וכן שכונות שלמות. בין השאר בנתה החברה את "קניון ישראל תלפיות"- הקניון הראשון בעיר. החברה ידועה בסטנדרטים הגבוהים בהם היא עובדת וכן ידועה באיתנותה הפיננסית לאורך השנים, כשבמרוצת השנים בנתה ומסרה למעלה מ-40 אלף דירות. כל אלו הפכו אותה לאחת הגדולות והמובילות בענף הנדל"ן בישראל.  "דודי יהודה ישראל היה יו"ר ארגון הקבלנים בעיר והוא זה שביקש ממני להצטרף כחבר הנהלה בארגון, משם הפכתי ליו"ר הארגון כשאני ממשיך את דרכו", מספר ישראל. 

מה היתרון בלהיות חבר בארגון בוני ירושלים?
"בארגון חברים 350 אנשים מירושלים והסביבה העוסקים במקצועות הבנייה, כשבשנה האחרונה הצטרפו אלינו 90 חברים נוספים. אנחנו מספקים מענה וליווי ומייצגים את הקבלנים החברים בפני מוסדות, ארגונים ממשלתיים ומוסדות מקומיים, ציבורים ופרטיים, בארץ ובחו"ל. עוזרים להם בהחרגות, מסייעים במכרזים, מעניקים עזרה וטיפול מול רשות ההגירה והעובדים הפלסטיניים, מרחיבים ידע לצד הכשרות מקצועיות, שירותי בוררות בנושא תביעות או חילוקי דעות של רוכשי דירות ועוד. יש לנו קשרים ושיתופי פעולה חמים מאוד עם כל ראשי ערים, מהנדסי הערים, מנכ"לי עירייה ונציגות בוועדה המקומית בירושלים".

כיצד השפיעה עליכם הקורונה בשנה האחרונה? 
"הממשלה החריגה את ענף הבנייה כתחום חיוני, לכן הארגון עבד כל התקופה, 24/6, בעזרה לקבלנים. גם מי לא היה חבר בארגון הבין את החשיבות להיות חלק ממנו, כדי לקבל את עזרתנו והצטרף. סיפקנו אישורי עבודה לכל עובדי הענף, כולל ל-67 אלף עובדים פלסטינים שהגיעו מהרשות, כשאפשר לומר שהיה ניצול מקסימלי לכוח עבודה בענף, בעיקר בתקופת הסגרים".

עם הפנים לקהילה
כחלק מראייה חברתית ומתוך תפיסת עולם של ערבות הדדית מוביל בועז ישראל בארגון גם פעילויות למען הקהילה. כחלק מכך תורם הארגון מידי שנה אלפי שקלים עבור קרן סיוע לקהילה, כשהשנה לדוגמה הועברו לטובת המטרה 60 אלף. הארגון מפריש ארבעה אחוזים מכלל דמי חבר וגם תורם את חלקו כשהכסף נתרם לנצרכים בקהילה. זאת בנוסף להענקת 10 מלגות מידי שנה לטובת סטודנטים ירושלמים, או כאלה הלומדים בעיר את מקצועות הבנייה. את המועמדים בוחנת ועדה ברשות השופט בדימוס קמא, המתכנסת אחת לשנה.
תנופת הבנייה המאפיינת את ירושלים בשנים האחרונות מתקבלת כמובן בברכה ע"י ישראל, שיחד עם זאת סבור שיש עוד מקום לשפר את הליכי הרישוי בעיר. 

היכן אתם נתקלים בקשיים בנושא הבנייה בירושלים?
"מהרגע שמשה ליאון נבחר לראשות העיר אנחנו רואים את השינוי החיובי במגמת הבנייה בעיר.  ראש העיר, מהנדס העירייה, מנכ"ל העיר ויו"ר הוועדה מנסים לקדם את הבנייה בעיר באופן משמעותי, אבל לצערי הרב אנחנו היום במקום הרביעי בכל הקשור לזמן הוצאת רישיונות. רק החודש התפרסם בגלובס שיש בירושלים עלייה של תשעה אחוזים במחירי הדירות, כשאחת מהסיבות לכך היא מחסור בדירות - היצע נמוך לעומת ביקוש. אנחנו עושים הכול כדי להוריד מחירים ואין לנו שום אינטרס שהמחירים יעלו". 

מה קורה בעיר בכל הקשור להתחדשות עירונית? 
"תמ"א 38 היא תוכנית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה, שמטרתה לעודד חיזוקם של בניינים קיימים באמצעות תוספות בנייה, תוך התניית התוספת בחיזוק המבנה כולו. ירושלים בנויה באופן כזה שאם התוכנית לא תיושם לא תהיה התחדשות בעיר, מדובר בבתים ישנים שחובה לבצע בהם חיזוקים, מעבר לזה שהתמ"א משפרת את המראה העיר. בגלל החשיבות שיש לנושא הקמתי את חברת "יתד התחדשות עירונית" – חברה הפועלת בתחום פרויקטים של התחדשות עירונית ופינוי בינוי. אנחנו פועלים מתוך תחושת שליחות לפתח אזורים נרחבים בעיר ולשדרג בהם את המבנים, התשתיות ואיכות החיים, ובהחלט רואים את השינוי המדהים בבניין שעבר שדרוג לעומת בניינים אחרים בני עשרות שנים. בפרויקטים של פינוי בינוי יש לצערי בעיה. השנה אושרו רק  72 יחידות דיור לטובת המטרה, זה נושא שיש לתת לו עדיפות ולשנות את כל ההליכים הבירוקרטיים והוצאת היתרים לדוגמה".

היכן אתה רואה את השינוי לטובה?
"יש שיפור מדהים בכל נושא התשתיות בעיר. ניתן לראות זאת בפרויקטים שונים עליהם עובדים בימים אלה במרץ רב, כולל בימי הסגרים בקורונה. 70 אחוז מהעבודות האלה מתבצעות ע"י קבלנים החברים בארגון. בעניין הזה אני מחזק את חברת מוריה, הזרוע הביצועית של העירייה, שגם בשנת הקורונה וגם השנה צפויה להשקיע מיליארדי שקלים בפרויקטים ברחבי העיר".

מה התוכניות שלך לעתיד? 
"כמנכ"ל האחים ישראל, אנחנו ממשיכים לבנות במלוא המרץ אלפי יחידות דיור בירושלים ובמקומות נוספים בארץ. חשוב לי להמשיך לשמור על אופי החברה כחברה משפחתית וצנועה. כרגע אנו נמצאים בעיצומו של שיווק פרויקט 'נווה המוזיאון' למרגלות מוזיאון ישראל. אני מכשיר את הדור השלישי במשפחה, את ילדיי וחתני להמשיך בדרך המובילה אותנו. בדיוק כפי שאני מוביל את ארגון בוני ירושלים אותו חשוב לי להצעיד קדימה למען הבנייה ועתיד ירושלים".