חלק מהאקו-סיסטם הירושלמי ומובילה עולמית בחדשנות טכנולוגית

אופיר אופטרוניקס סולושנס (Ophir Optronics Solutions), החברה הירושלמית הוותיקה, המפתחת, מייצרת ומשווקת מוצרים למערכות אלקטרו-אופטיות, מוכרת בעולם במוצרים מתקדמים המבוססים על חדשנות טכנולוגית. ד"ר קובי לסרי, מנכ"ל משותף בחברה, מספר על הצורך בחיזוק תעשיית ייצור חכמה בישראל ועל חזון החברה כמובילה טכנולוגית בפתרונות האופטיים המורכבים בעולם

אסף לבנון
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חדשנות טכנולוגית המשתלבת בייצור אופטי מתקדם צילום: אופיר אופטרוניקס סולושנס
אסף לבנון
תוכן שיווקי

חברת אופיר אופטרוניקס סולושנס היא חברה ירושלמית אמיתית. כבר למעלה מארבעים שנה שהיא יושבת בבירה ואפילו שמה המקורי - אופיר - הוא למעשה שילוב של המילים אופטיקה וירושלים. החברה נוסדה ע"י פרופ' יעקב זרם (יקיר ירושלים לשנת תש"פ), ד"ר אפרים גרינפילד וד"ר אפרים סקמסקי, והייתה מהראשונות שהתמקמו בהר חוצבים עוד לפני שהפך לסיליקון ואלי הירושלמי. שם תקעה יתד והפכה לאחת מחלוצות מהפכת הייצור המתקדם בתחום האופטיקה המדויקת ליישומים ביטחוניים ומסחריים. 

במטה החברה בירושלים מועסקים כ-450 עובדים, אליהם מצטרפים כמאתיים עובדים במפעלי החברה בארה"ב וברומניה, ובמרכזי שירות ומכירות ביפן ובגרמניה. כיום היא שייכת ל-MKS Instruments Inc., חברה ציבורית אמריקאית (נאסד"ק: MKSI) העוסקת במתן פתרונות טכנולוגים חדשניים לשוק המוליכים למחצה ולמגוון שווקים נוספים. 
החברה מחולקת לשתי חטיבות עסקיות: חטיבת הפוטוניקה מפתחת ומייצרת ציוד למדידה ואפיון של לייזרים ומקורות אור מסוגים שונים, המנוהלת ע"י ראובן סילברמן. חטיבת האופטיקה מפתחת ומייצרת רכיבים ומכלולים אופטיים מדויקים באינפרה-אדום המיועדים להדמיה תרמית ויישומי ראיית לילה מתקדמים, והיא מנוהלת ע"י ד"ר קובי לסרי. סילברמן ולסרי אף מכהנים כמנכ"לים משותפים של החברה.

ד"ר קובי לסרי צילום: יורם רשף

בחזית  הטכנולוגיה העולמית 
"מוצרי החברה חיוניים למגוון תעשיות מתקדמות שהפכו חלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו: טלפונים חכמים, כלי רכב חכמים, מערכות אבטחה, מערכות צבאיות, מכשור רפואי ועוד", אומר ד"ר לסרי. "בעולם שבו התעשיות הדינמיות האלו מציגות שיפורים טכנולוגיים מהותיים מדי שנה - יצרני המערכות האלקטרו-אופטיות עומדים בפני אתגרים גוברים של דיוק, רזולוציה ואמינות. שם נכנסת אופיר כמובילת שוק עם פתרונות בחזית הטכנולוגיה העולמית, הן לשווקים הביטחוניים והן למסחריים. כחלק מהחזון לשנים הבאות - אני רואה חיזוק והעצמה של תעשיית ייצור חכמה בישראל, ואותנו כמובילים טכנולוגיים בתחום הפתרונות האופטיים המורכבים ביותר. 

Ophir® MWIR Long Range Lens for Low SWaP and Small Gimbals Thermal Imaging Applicationsקרדיט: Ophir Optics an MKS Brand

בעולם דינמי עם התפתחויות טכנולוגיות שמשנות את חיינו ללא היכר, תעשיית ייצור המתבססת על חדשנות טכנולוגית יוצרת יתרון המבוסס על ערך ולא על עלויות כוח אדם. זה מאפשר לנו להתחרות בסביבה גלובלית בהצלחה עם צמיחה מרשימה של עשרות אחוזים בשנים האחרונות".

כיצד זה בא לידי ביטוי בפועל?
"החברה פועלת באינטגרציה אנכית ומבססת את המערכות שהיא מתכננת על יכולות ייצור ייחודיות. החדשנות הטכנולוגית מספקת לנו את היכולת לתכנן פתרונות המבוססים על ייצור רכיבים אופטיים ברמת דיוק גבוהה ביותר, כולל שימוש באמצעים מתקדמים שחלקם מבוססי לייזר ואוטומציה, ותהליכי ציפוי שכבות דקות בטכנולוגיות מתקדמות וציוד חדשני. זה מאפשר שיפור מהותי באיכות ובתפוקה, והתוצאה היא ביצועים ייחודיים ברמת המערכת של הלקוח בה משולב המוצר שלנו. בתחום הביטחוני, הפתרונות שלנו מיועדים בעיקר להדמיה תרמית ויישומי ראיית לילה, למערכות מעקב ותצפית, בקרת גבולות, משקפות תרמיות, מערכות תעופה מתקדמות וראשי הנחיה לטילים. משרד הביטחון היה אחד הלקוחות הראשונים שלנו כשלמעשה התשתית הטכנולוגית שסיפקנו לו שחררה את התעשייה הביטחונית מתלות בגורמים זרים בתחום האופטיקה ואפשרה את עצמאותה בתחומים כגון מערכות ראיית לילה, טילים ולייזרים. גם כיום אופיר היא ספקית מרכזית של רכיבים אופטיים ועדשות זום לתעשייה הביטחונית בישראל ושותפה בפרויקטים הביטחוניים המובילים. באמצעות התשתית הטכנולוגית שנוצרה בחברה, הרחבנו את פעילותנו גם ליישומים אזרחיים רבים. המוצרים שלנו משמשים למערכות ראיית לילה עבור רכבים חכמים ולמערכות חיתוך וריתוך בלייזרים, למדפסות תלת-  מימד וליישומים רפואיים וקוסמטיים מתקדמים. שוק מסחרי נוסף שמתפתח בעולם בכלל ובישראל בפרט הוא שוק הרחפנים. המוצרים שלנו משולבים ברחפנים לגילוי מקורות אש ולשימושים בחקלאות חכמה. בנוסף, הטכנולוגיה הזאת פופולארית מאוד בעידן הקורונה למדידת חום ללא מגע בשטחים פתוחים כמו שדות תעופה, בתי חולים וקניונים".

כמה השפיעה הקורונה על עבודתכם?
"תחילת ההתמודדות עם הקורונה הביאה לא מעט אתגרים, אבל גם הזדמנויות, בהן החשיבות והצורך בחיזוק תעשיות וטכנולוגיות חדשניות. עובדי החברה עברו לעבוד בקפסולות של שתי משמרות ורוב עובדי הפיתוח והמנהלה עובדים מהבית, זו הפכה להיות השגרה החדשה שלנו. החברה מוגדרת כחיונית למשק ואנחנו מצליחים לייצר ולספק ללקוחות שלנו את כל ההזמנות בזכות מאמץ יוצא דופן ומסירות של כל עובדינו בתנאים לא פשוטים. לאורך כל התקופה אנו מקיימים קשר רציף ומוגבר עם העובדים, הספקים והלקוחות, עברנו לשגרת עבודה באמצעות וידאו ואנחנו מתמודדים בהצלחה עם המשבר".

מה היתרונות במיקום החברה בירושלים?
"טוב להיות חלק מהאקו-סיסטם הירושלמי. אנחנו קרובים לאוניברסיטה העברית, שמאפשרת לנו להביא עובדים עם בסיס מדעי ורקע טכנולוגי, ולבית הספר הגבוה לטכנולוגיה בירושלים (המרכז האקדמי לב) - בו למעשה נוסדה החברה. פרופ' יעקב זרם הקים אותה ב-1976 בקמפוס של מה שנקרא אז 'מכון לב', היא למעשה הייתה החברה הראשונה שהוקמה בבית הספר הגבוה לטכנולוגיה והקשר עם המכון נשמר עד היום. חלק לא מבוטל מאנשי הפיתוח שלנו נמנים עם בוגרי מכון לב. הקשר הזה מאפשר לנו גם לקדם את החינוך הטכנולוגי במגזר החרדי, משימה לאומית חשובה כשלעצמה, וגם ליהנות מכוח אדם איכותי שמגיע עם רקע תעשייתי-טכנולוגי שמתאים לנו. ישנם גם יתרונות כלכליים: הר החוצבים מוגדר כאזור פיתוח א' והמשמעות היא הטבות מס. בעת ההקמה בשנות ה-70 החברה קיבלה הטבות שונות שקיימות גם היום, אבל אנחנו רואים את אלו כיתרונות נוספים ולא כסיבה העיקרית לרצון להיות ממוקמים בירושלים. למרות הצמיחה המהותית והשייכות לחברה ציבורית אמריקאית, אופיר שומרת על הצביון הירושלמי-משפחתי שמזוהה עם החברה מאז הקמתה". 

לא יותר קשה לגייס עובדי טכנולוגיה לעבודה בירושלים?
"כשמדובר בעובדי ייצור, שהם חלק ניכר מכוח האדם שלנו, חשוב למצוא עובדים מאזור ירושלים. יש היום מחסור בכוח אדם טכנולוגי בכל הארץ, ובירושלים קשה במיוחד לגייס מהנדסים. רובם מתגוררים באזור המרכז ומעדיפים לעבוד בו. זה יוצר קושי, אבל אפשר לומר שכיום הר חוצבים עובר מהפכה בעיקר בזכות התשתיות המוקמות בו והאפשרויות התעסוקתיות שהוא מציע. אני מאמין שבזכות השקעות שנעשו בירושלים בתחום החינוך הטכנולוגי, למשל פתיחת מכללת עזריאלי להנדסה איתה אנחנו משתפים פעולה, והמשך הצמיחה של השקעות בחברות הייטק בירושלים - יתאפשר לנו למצוא יותר ויותר עובדים טכנולוגיים. 

"אנחנו צופים המשך צמיחה שמשולבת עם האקו-סיסטם הירושלמי ושמחים לסייע לחינוך תעשייתי-טכנולוגי בבירה. קידום התעשייה המתקדמת לדור הבא של היישומים הביטחוניים והאזרחיים - חיוני לחיזוק התעשייה היצרנית ומעמדנו בשוק הגלובלי".

לאתר אופיר אופטרוניקס לדף פרופילהלינקדאין