פארק ההייטק הר החוצבים: נקודת ההזנק להצלחה

מיטב החברות המובילות את תעשיית ההייטק הישראלית, בחרו בפארק ההייטק הר החוצבים כבסיס לפעילותן והפכו אותו לאחד ממרכזי ההיי-טק המובילים בישראל. ניסן ליבליין, מנכ"ל מִנהלת הר החוצבים, מספר על התמיכה והשירותים הניתנים לחברות ועל תוכניות הפיתוח הצפויות להכפיל את שטחו של הפארק

רחל נחמה עבדי
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משרדי מובילאיי בהר החוצבים צילום: ניסן ליבליין
רחל נחמה עבדי
תוכן שיווקי

מיקום אידיאלי, בקרבת עורקי התחבורה הראשיים של מטרופולין ירושלים, פיתוח מואץ ותשתיות מתקדמות הפכו את פארק ההייטק הר חוצבים לאחד ממוקדי תעשיית ההייטק והביוטכנולוגיה הגדולים והמובילים בישראל. נתונים אלה ואחרים, כמו פעילות מִנהלת הר החוצבים, המספקת מכלול שירותים לרווחת החברות הפועלות בפארק, הפכו אותו למרכז מוביל, המושך אליו את החברות הגדולות והמצליחות בשוק הישראלי והבינלאומי, שקבעו בו את משכנן.

"הפלטפורמה התומכת ומכלול השירותים שאנו נותנים לחברות הפארק מאפשרים להן להתרכז בפעילותן העסקית, כשהן יודעות שאנחנו נדאג לנוחיות מקסימלית בסביבת העבודה שלהן", אומר ניסן ליבליין מנהל מנהלת הר החוצבים. 

בינוי ושדרוג חוצות הפארק
בפארק ההייטק הר חוצבים, שהוקם בתחילת שנות ה-70 בצפון ירושלים, פועלות חברות רבות הנחשבות לשחקניות מובילות בתעשיית ההייטק הישראלית ביניהן: אינטל, Mobileye, אורקם, מדטרוניק, אופיר אופטרוניקס סולושנס, מעבדות רפא, Merck, Synamedia ואחרות. בנוסף משמש הפארק בית לחברות הייטק קטנות ובינוניות, לסטארט-אפים ולחברות מתחום הביוטכנולוגיה. כיום מועסקים בתחומי הפארק כ-10,000 עובדים, כשבשנתיים הקרובות צפויים לעבוד בחברות השונות כ-15,000 עובדים.

ניסן ליבליין צילום: רן אילוז

מי שעומד בראש מנהלת הפארק, שהוקמה בשנת 1993 ע"י החברות המרכזיות בפארק והרשות לפיתוח ירושלים, הוא ניסן ליבליין שנכנס לתפקידו בשנת 2003. ליבליין, בעל תואר שני במנהל עסקים באוניברסיטה העברית, מוביל יוזמות פיתוח חדשניות, לצד ניהול שוטף וייצוג חברות הפארק בפני עיריית ירושלים ומשרדי ממשלה. 

אלו נושאים בדיוק נמצאים בתחום אחריות המנהלת? 
"מנהלת הר החוצבים היא גוף ייחודי שאין דוגמתו באזורי תעשייה אחרים. אם במקומות אחרים יש את החברה הכלכלית, או כל גוף מנהל אחר, כאן אנחנו הכתובת לחברות הפארק ואלה שמייצגים אותן בוועדות ובפורומים שונים, כשאנחנו יודעים לקדם פרויקטים כלליים שיתאימו לצרכים השונים של החברות. כדי שחברה תוכל להתמקד בפעילותה  העסקית היא צריכה לדעת שיש מי שפועל למענה וזה תפקידנו". 

פארק ההייטק הר החוצבים משתרע כיום על שטח של 350 אלף מ"ר שטח עיקרי בנוי, כאשר כחלק מהתוכניות להרחבתו הוא צפוי להתרחב ב-50% בתוך שנתיים. 

מה כוללת תוכנית הבינוי החדשה בפארק? 
"יש כמה פרויקטים שכבר נמצאים בשלבי בנייה מואצים. אחד מהם הוא הקמת מרכז הפיתוח העולמי של מוביליי, בשטח 128,000 מ"ר, מעל ומתחת פני הקרקע. המרכז יכלול חדרי ישיבות, מעבדות פיתוח, אודיטוריום, חדר כושר, ספא ושטחים ירוקים. פרויקט אחר הוא של חברת רפאל מערכות לחימה העומדת לקראת סיום עבודות חפירה להקמת הבניין הראשון מתוך שניים שייבנו בפארק. חברת רד בינת נכסים מצידה סיימה עתה הקמת פרויקט בהיקף של 52 אלף מ"ר שמתפרשים על 25 קומות, 16 מעל הקרקע ו-9 תת קרקעיות, כאשר 14 אלף מ"ר מתוכן ישמשו כחוות שרתים מאובטחת הגדולה מסוגה במזרח התיכון, בה יאוחסן בין השאר מידע רגיש. מבנה נוסף שנמצא בתהליכי בנייה שייך לגנים טכנולוגיים ירושלים (גט"י) שבונה בפארק מגדל נוסף, חדיש ומתקדם, המציג תפיסה חדשה בתכנון בנייני Brush Tower - עסקים והיי טק, המשלבת בנייה מתקדמת ופונקציונלית, עם נגישות גבוהה והתאמה לצרכים האישיים וחברתיים של העובדים בו".

במקביל להגדלת שטחי החברות עוברים בימים אלה חוצות הפארק תנופת פיתוח, שדרוג והנגשה. לטובת הפרויקט גייסו עיריית ירושלים והרשות לפיתוח ירושלים 35 מיליון שקלים שיושקעו בפיתוח מרחבי פנאי לרווחת העובדים, עבודות גינון, שדרוג מדרכות, עמודי תאורה, מערכת שילוט, ריבוד כבישים ועוד. שלב א' של הפרויקט עומד לקראת סיום, ושלב ב' צפוי להסתיים בשנה הקרובה.

רווחת העובד וטובת הפארק 
יוזמה נוספת לרווחת העובדים ולמען איכות הסביבה היא מערך שאטלים, שהמנהלת מפעילה בשיתוף עם  המשרד להגנת הסביבה, עיריית ירושלים והרל"י, המאפשר לעובדים להגיע באמצעותם לפארק ממספר נקודות ברחבי ירושלים. מטרת הפרויקט היא להנגיש את הפארק ולהפחית את עומס התחבורה של כלי רכב פרטיים. 
עוד בנושא דרכי הגישה לפארק היא התוכנית לסלילת כביש 22 שתאפשר דרך גישה נוספת לפארק. על פי התוכנית שאושרה ע"י הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, ועברה לשלב תכנון מפורט לקראת תחילת ביצוע, יחבר הכביש בין מחלף רמת שלמה בכביש יגאל ידין לבין מעגל תנועה בתחילת רחוב הרטום ויקנה לפארק כניסה נוספת מכיוון צפון. 
"במקרה זה פעלנו בוועדה המחוזית לעריכת שינויים בתוכנית שישרתו טוב יותר את הפארק", מסביר ליבליין. "כשבין השאר דאגנו לצמצום רעידות במהלך ביצוע העבודות ומזעור ההפרעות לחברות הר חוצבים, להקמת חיץ של צמחייה בין הכביש לבניינים בהר-חוצבים והבטחת גישה להולכי רגל - בקשות שאושרו לשמחתנו ע"י הוועדה. גם בעניין הקו הכחול של הרכבת הקלה המתוכננת הצגנו את צורכי הפארק וסוכם שבתוואי הנושק לפארק יהיו שתי תחנות, שגם הן יוסיפו ויתרמו לשיפור דרכי הגישה. 

"במִנהלת עמלים כל הזמן על שיפור מעטפת השירותים והמרחב הציבורי בפארק ליצירת סביבת עבודה אופטימלית עבור חברות הפארק ועובדיהן",  אומר ליבליין. 
מה בנוסף לכל הדברים שהוזכרו יכול לגרום לבעל חברה לעבור לפארק בהר החוצבים? 
"לעבור לפארק ההיי טק של ירושלים זה אומר ראשית כל קרבה למוסדות אקדמיה מובילים בארץ, אשר מייצרים מדי שנה אלפי בוגרים עם הכשרה ברמה הגבוהה ביותר. כמו כן קירבה לעתודות כוח אדם איכותיות, שהמדינה מעודדת את העסקתם באמצעות מענקים ייחודיים, וכמובן גם הטבות מס משמעותיות מאוד. כל זה בליווי ובתמיכת מִנהלת הר חוצבים אשר מעבר לעשייה השוטפת פועלת להניע פרויקטים רבים לתועלת חברות הפארק ועובדיהן. אנחנו במִנהלת לא עובדים מול החברות אלא לצדן ולמען הצלחתן".