"להגיע ראשון לעבודה, כדי ליזום, לחשוב מחוץ לקופסה ולקבל החלטות"

מאז היבחרו בשנת 2013 מוביל צביקה גנדלמן, ראש עיריית חדרה הפעיל והדינמי מהפכה אמיתית בעיר עם תקציב מאוזן, מערך חינוכי מהמתקדמים בישראל, שכונות חדשות ופארקים ירוקים. חזונו הגדול הוא הפיכתה של חדרה לעיר מחוז בין מטרופולינית, המספקת איכות חיים גבוהה לתושביה ומהווה מוקד אזורי שוקק חיים

יובל גמליאל
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"חדרה הפכה עם השנים ליעד אטרקטיבי להשקעה ולמגורים". צביקה גנדלמן, ראש עיריית חדרה צילום: דוברות עירית חדרה
יובל גמליאל
תוכן שיווקי

העיר חדרה הפכה בשנים האחרונות שם נרדף לאיכות חיים, סביבה ירוקה, חיי קהילה וחינוך מגוון ומעולה לילדים ולבני הנוער המתגוררים בה. מי שמוביל את המהפכה התדמיתית אותה עוברת חדרה הוא ראש העיר צביקה גנדלמן, היושב על כיסא ראש העירייה מאז שנת 2013. גנדלמן, שזו לו הקדנציה השנייה בתפקיד (זכה לאמון התושבים גם ב-2018 עם 41% ממניין הקולות), הגיע לתפקיד לאחר שירות של למעלה מ-30 שנה בצה"ל (תא"ל במיל') ובתפקידו האחרון שירת כמפקד אוגדת רמת הגולן. בין השנים 2008-2013 עסק גנדלמן בייזום ובניהול מיזמים, בהם מרכז הבילוי סינמה סיטי ראשון לציון בו שימש כמנכ"ל. כמו כן, כיהן בהתנדבות כיו"ר אגודת ידידי בית החולים הפסיכיאטרי "שער מנשה".

גנדלמן ידוע בדוגמה האישית שהוא נותן לעובדי העירייה, שאחת מהן באה לידי ביטוי בכך שהוא עצמו פותח מדי בוקר את דלתות העירייה. "כאיש צבא לשעבר התרגלתי עם השנים לאורח חיים הכולל השכמה מוקדמת וכך יוצא שהראשון שנכנס בדלתות העירייה, ובעצם פותח אותן בשעה 6:30 בבוקר הוא ראש העיר בעצמו", הוא מספר על הנוהל הלא שגרתי. "בכל יום אני מגיע ללשכתי מצד אחר של העיר, כך אני יכול לסקור בעיניים שלי את מצבם של רחובות ושכונות העיר, והיכן שאני רואה ליקויים או מפגעים אני יכול להורות באופן מידי על תיקונם", הוא מספר. "למעשה פתיחת הדלתות הזו מדי בוקר מאפיינת את המודל הניהולי שלי. להגיע ראשון בכל יום לעבודה, ליזום, לחשוב מחוץ לקופסה, להיות בכל מקום שבו יש עניין משברי ולקבל את ההחלטות בשטח לאחר עבודת מטה מסודרת".

עתודות קרקע רבות לפיתוח מגורים, תעשייה ומסחר. העיר חדרה צילום: דוברות עירית חדרה

יעד אטרקטיבי להשקעה ולמגורים 
העובדה שגנדלמן פותח בכל יום את דלתות העירייה ייחודית מאוד, בוודאי נוכח גודלה וחשיבותה האיזורית של העיר חדרה כעיר גדולה הנמצאת בתווך בין שני מטרופולינים גדולים – תל אביב וחיפה. השנה מציינים בעיר 130 שנים לעלייתם לקרקע של אנשי העלייה הראשונה. זה קרה בט"ו בשבט שנת 1891, עת עלו התושבים הראשונים מהערים ריגה, וילנה וקובנה, לקרקע הבוצית ובנו בה את המושבה החדשה. המתיישבים גרו תחילה בחאן, שהיה בשטח היישוב וקיים עד היום בשטח העיר כאתר מורשת היסטורית של ההתיישבות במקום. על אף תנאים ראשוניים קשים של ביצות וקדחת, לצד עויינות מצד ערביי הסביבה, היישוב המשיך לשגשג ולהתפתח וכיום 130 שנים אחרי, מונה אוכלוסיית העיר 105 אלף תושבים ומדורגת בעשירייה הראשונה של ערים בישראל הזוכות להגירה חיובית. 
לא רבים יודעים זאת אך שטחה הגיאוגרפי של העיר הוא רחב ממדים והיא משתרעת על פני 54 אלף דונם, בדומה לשטחה של  העיר תל אביב. על שטחים גיאוגרפיים רבים שטרם נוצלו מקודמות כעת תוכניות בנייה עצומות שצפויות להגדיל ולהכפיל בעתיד את אוכלוסייתה של העיר המתפתחת.

"חדרה הפכה עם השנים ליעד אטרקטיבי להשקעה ולמגורים", מציין גנדלמן בגאווה. "העיר ממוקמת בצומת דרכים ראשיות במרכז הארץ והיא בעלת נגישות אופטימאלית. יש בה תחנת רכבת מרכזית, הנגישה מכביש 6 (חוצה ישראל), משאבים לאומיים כגון כביש 2 וכביש 4 וכן מסילת רכבת מזרחית עתידית שתחצה את העיר. כמו כן מרוכזים בעיר משרדי ממשלה אזוריים, בית חולים גדול ע"ש 'הלל יפה', מרכזי מסחר ותעשייה. יותר ממחצית שטחה של חדרה הם שטחים ירוקים, שמורות טבע, גן לאומי ורצועת חוף מרהיבה באורך 7 ק"מ. לעיר עתודות קרקע רבות לפיתוח מגורים, תעשייה, תעסוקה ומסחר. בחדרה מתקיים אפוא שילוב אופטימלי של חינוך איכותי, חיי קהילה, מרחבים ירוקים, רצועת חוף מרהיבה, נגישות לערי המטרופולין ומחירי דיור אטרקטיביים. שילוב זה מהווה את הקטליזטור עבור זוגות ומשפחות צעירות מכל הארץ שבוחרים להתגורר בעיר".

דואגים גם לכושר הגופני ולבריאות התושבים, פעילות ספינינג בטיילת החוף |צילום: דוברות עירית חדרה

קצב ההגירה החיובית לעיר דורש כמובן גידול במספר יחידות הדיור בהתאם, ובעיר מקודמות כעת תוכניות מגורים עצומות ממדים. הבולטת והידועה שבהם היא תוכנית "רובע הים" בה מתוכננת הקמת 10 אלף יחידות דיור חדשות שעתידות להתווסף לעיר, כך שהעיר חדרה עתידה לקבל אליה עוד כ-35,000 תושבים חדשים. 

אורות רביןצילום: דוברות עירית חדרה

כמו כן, תזכה העיר לטיילת חוף חדשה, פארק אזורי הפרוס על פני 600 דונם, וכן כ-1,500 חדרי מלון חדשים. במזרח העיר מקודמת תוכנית לא פחות משמעותית – שכונת הפארק. התוכנית, שאושרה להפקדה בינואר 2020, תכלול למעלה מ-4,000 יחידות דיור חדשות ואגם מלאכותי במרכז השכונה כאשר המתחם המרכזי בשכונה יכלול גם מערך של מבני חינוך, מבני ציבור ומסחר המפוזרים לאורך הפארק המרכזי, תוך גישה ישירה לתלמידים ממוסדות אלו אל אזורי הספורט והפיתוח המתוכננים בפארק. 

"לעיר חדרה יש פוטנציאל צמיחה בלתי רגיל והוא מביא אותנו להבנה שאנו צריכים לתכנן את העיר קדימה כעיר מחוז בין מטרופולינית שתהווה אבן שואבת ליישובי הסביבה", מציין גנדלמן, "כבר כיום אנו נותנים שירותים לרדיוס של 280 אלף תושבים, כולל תושבים מהעיר חריש, ועם גידולה העתידי של העיר המספרים האלו רק ילכו ויאמירו".
תקציב מאוזן וחינוך מכיל
בכדי לזכות באמון הממשלה והמשקיעים גם יחד הייתה צריכה העירייה להוכיח כי היא בעלת יציבות כספית, ואכן מאז נכנס גנדלמן לתפקידו הוא שם בראש מעייניו את נושא האיזון התקציבי של קופת העירייה. "ירשתי עירייה שסבלה מגירעונות תקציביים והצלחתי בעמל רב, ולעיתים תוך כדי החלטות לא פופוליסיטיות, להביא לאיזון פיננסי של העיר מזה 7 שנים רצופות. האיזון התקציבי מעניק תחושה של יציבות לתושבים ובמקביל מושך אלינו משקיעים ואף גורם לאמון רב יותר בנו מצד משרדי הממשלה".
העיר חדרה מתפרסמת בשנים האחרונות כעיר בעלת מערך חינוכי מגוון ומתקדם, מה היו הפעולות שלכם בתחום? 
"לא רבים יודעים אבל חדרה היא בירת החינוך הדמוקרטי. בעיר הוקם בית הספר הדמוקרטי הראשון בישראל והיום פועל בעיר בית ספר דמוקרטי נוסף, שניהם מאוד מצליחים ובולטים ברמה הארצית והעולמית. דוגמאות נוספות הן בית ספר מונטסורי שנפתח השנה, ובית ספר משחק, בו הלימודים מועברים באמצעות משחק. כמו כן פועל בעיר בית ספר מכיל אליו יצטרפו בקרוב גם גנים מכילים".
מה הכוונה בבית ספר מכיל?
"מדובר בעצם על מסגרות חינוכיות רגילות שמשלבות ילדים עם צרכים מיוחדים,  לצד ילדים ללא צרכים מיוחדים. בית הספר הזה פועל אצלנו כבר 3 שנים ובהצלחה רבה, והוא המבוקש ביותר כיום בחדרה מבחינת רישום. החוויה החינוכית שמתרחשת שם עושה טוב לכולם, שכן הצוות עסוק בלגלות את הייחודיות שטמונה בכל ילד. מגוון בתי הספר שלנו מביא לעיר אוכלוסיות חזקות שמבקשות אפשרויות חינוך מעולות לילדיהם".

ריבוי משפחות צעירות עם ילדים מוביל להתפתחות חיי קהילה. מה יש לעיר להציע בנושא? 
"העיר מציעה לתושבים חיי קהילה עשירים ופארקים שמהווים פנינות חן של ממש. על אלו ניתן למנות את פארק נחל חדרה, הממוקם בצפון רצועת החוף ובשפך נחל חדרה. הפארק, מהיפים מסוגו בארץ, כולל מדשאות, מבועי מים ייחודיים, שטחי קמפינג, מתחמי דיג, מסלולי טיול ועוד. בסמוך לפארק שופצה ושוקמה חוות חפציבה ההיסטורית המשתרעת על מאות דונמים ומהווה מוקד משיכה נוסף. כמו כן פתחנו בשנת 2017 את ה'אקו פארק' שהוא פארק אקולוגי ייחודי המשתרע על שטח של כ-72 דונמים של אגם מלאכותי, שני מתחמי משחקים, לילדים בוגרים ופעוטות, מתקני משחקים מיוחדים המיועדים לילדים עם צרכים מיוחדים, מתקני כושר ועוד".

מה חדש בתחום הספורט בחדרה?
"בשנים האחרונות עלינו על מפת הספורט הארצי עם קבוצת כדורגל שמשחקת בליגת העל וכמובן הספורטאים בני העיר שייצגו את ישראל באולימפיאדה: הג'ודואים ברוך שמאילוב וטוהר בוטבול, וכן השייטת הצעירה שי קקון, הזוכים לליווי צמוד של עיריית חדרה. אנו צופים להם גדולות והם מהווים דוגמה אישית לחתירה לניצחון ושאיפה למצוינות עבור בני הנוער האיכותיים של העיר".

היעד: רווחה ואיכות חיים 
בעיר פועלת כידוע תחנת הכח "אורות רבין" של חברת החשמל ועל כן כאשר גנדלמן מדבר על מיתוגה של העיר גם כעיר ירוקה הוא מזדרז להסביר את עצמו. "חדרה כעיר האנרגיה הוא נושא שיכול להיות רגיש ועדין, בטח עבור אלו שטוענים כי אנו חיים בצל תחנת 'אורות רבין' המזהמת.

"הדברים כמובן ברורים לי אבל החלטנו לקחת דווקא את נקודת התורפה הזו ולהפוך אותה לנקודת החוזקה של העיר, במיוחד נוכח העובדה שהעיר ניחנה בסביבה ירוקה וסביבה ימית צמודה. החלטנו לקחת את זה כמנוף לחיים ירוקים וזה בא לידי ביטוי בהקמת מבני ציבור מאופסי אנרגיה כגון גני ילדים והיכל משפט, ובנוסף העירייה פועלת להתייעלות אנרגטית בכל מבני הציבור, התקנת פאנלים סולאריים, הקמת בית ספר ללימודי מקצועות החשמל בתוך תחנת אורות רבין, החלפת כל התאורה בעיר לתאורה חסכונית ועוד. כפועל יוצא לפעולות שלנו התקבלנו לפני כארבע שנים כחברים של כבוד בפורום ערי האנרגיה של האיחוד האירופי". 

לבסוף, מהו חזונך לעתיד העיר?
"חזוני עבור העיר מגולם בתוכנית האסטרטגית 'חדרה 2050', והוא לקדם את חדרה ולמצב אותה כעיר מחוז בין מטרופולינית, המספקת איכות חיים גבוהה לתושביה ומהווה מוקד אזורי שוקק חיים. התוכנית לשנת 2050, שנערכת בימים אלה בהתאם לדיוקנה של חדרה, תכלול את כל תחומי הפעילות והחיים בעיר, ותגובש בשיתוף כל אגפי העירייה מתוך ראייה כוללת ותפישה רב תחומית של מגוון תחומי העשייה העירונית, החזון העירוני, המטרות והיעדים העתידיים לעיר. אין ספק שהתוכנית מתכתבת עם השאיפה המתמדת שלנו לשיפור עקבי ברווחתם ובאיכות חייהם של תושבי העיר בהווה ובעתיד".