"מוסדות החינוך בבאר שבע מזמנים מרחבי למידה מעודדי סקרנות ויצירתיות"

תוכניות לימוד ייחודיות ומודלים חינוכיים חדשניים מובילים את העשייה החינוכית בעיר, המעניקה חשיבות שווה להישגים לימודיים לצד חינוך לערכים. כך דואגת מערכת החינוך לכלל תלמידיה באופן שוויוני, מממשת את כישוריהם ואת הפוטנציאל הטמון בהם ומגשימה את חלומותיהם

לימור קלר
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חנוכת גן מדע קידס בבאר שבע במעמד ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ' ושר החינוך לשעבר וראש הממשלה המכהן נפתלי בנט צילום: דיאגו מיטלברג
לימור קלר
תוכן מקודם

בשנים האחרונות נבנו והוכשרו בבאר שבע מאות מבנים לגני ילדים ובתי ספר, הורחבו וחודשו מוסדות חינוך קיימים וגובשו מודלים חינוכיים חדשניים, הנלמדים ומיושמים בכל העיר בהיבט הלימודי והערכי. החידוש והשדרוג התרחשו בשכונות ותיקות וחדשות, ברמת תכנון ועיצוב גבוהה ובאבזור מתקדם, והתכנון לווה בחשיבה פדגוגית המותאמת לעידן החדש ובחשיבה אסטרטגית המותאמת לעיר כדי לשמור על האיזון ועל ערך השוויון שמוביל את הראיה התכנונית הרחבה לצד ערכים נוספים.

"מוסדות החינוך בבאר שבע פועלים בגישת החקר ומזמנים מרחבי למידה מעודדי סקרנות ויצירתיות, הטמעה של תוכניות חדשניות ומגוונות, טיפוח מצוינות, עידוד התלמידים למיצוי אישי וכן שיתופי פעולה, תוך מתן דגש על פיתוח אישי, ערכי וקהילתי, ומעל הכול - מתן הזדמנות שווה לכל תלמיד לממש את יכולתו", אומרת ראשת מנהל החינוך בעיריית באר שבע, זהבה הראל. 

מסע משותף של ניצולי שואה ובני נוער אל עבר הזיכרונות צילום: באדיבות נעמי גרשקוביץ

הצטיינות ערכית, חברתית ולימודית
ברוח זו צמחו מגמת הרפואה בתיכון מקיף ג', כיתת מס"ע המשלבת מדעים וערכים בתיכון טוביהו, שילוב מסלול דמוקרטי בגנים במוסד החינוכי אמירים בשכונה ד', בי"ס לחינוך אנתרופוסופי ומסלול מונטוסורי בגנים ובבי"ס נטעים בשכונה ג', וכן ארבעה בתי ספר יסודיים שפועלים ברוח חברתית בשיתוף תנועת "דרור ישראל". כול התוכניות על אזוריות ופורצות דרך. "אני מאמינה שמערכת החינוך בעיר נועדה לכלל תלמידיה באופן שוויוני ומטרתה לממש את כישוריהם ואת הפוטנציאל הטמון בהם ולהגשים את חלומותיהם. תפקידנו להכין דור של בוגרים ערכיים, משמעותיים ואיכותיים לחברה", היא מדגישה. תפיסה זו של מצוינות על כל רבדיה מאפשרת לזהות את הניצוץ הייחודי לתלמידים מהגיל הרך ולפתח אותו, ומי שמרגיש שמימש את עצמו, הוא תלמיד מסופק, מאושר ופנוי ללמידה על כל היבטיה.

לימודי רפואה במסגרת כיתת רימוןצילום: באדיבות מקיף ג'

ואכן, באר שבע מציגה את נתוני הזכאות לבגרות ב-2019, שעברו לראשונה בהיסטוריה של העיר את רף 79 אחוז הזכאים. מדובר בשיעור זכאות של 79.2%, כולל החינוך המיוחד, וכ-84% ללא החינוך המיוחד. לא מדובר על עליה חד פעמית אלא על מגמה יציבה ומובהקת בעיר. עלייה של 25 אחוזים בעשור האחרון. היא גם מתגאה באחוז הנשירה מהנמוכים בישראל, שעומד על 0.4 אחוזים, בעלייה בשיעור הזכאות לבגרות 5 י"ח מתמטיקה מ-5.4 אחוזים בתשע"ב ל-15.8 בתשע"ט, בעלייה בשיעור הזכאות ל-5 יח"ל בגרות באנגלית ובמקצועות המדעים ובעשרה בתי ספר יסודיים שדורגו על ידי משרד החינוך כבתי ספר מצטיינים בהישגיהם הערכיים, החברתיים והלימודיים בשנה החולפת, גם בזכות אחוזי ההתנדבות והעשייה החברתיים הגבוהים שלהם. 

העיר באר שבע הייתה הראשונה שהעניקה לבוגריה תעודת בגרות חברתית, שמכאן הפכה למודל מחייב ארצי. בשנת תש"פ 85% מבוגרי המערכת קיבלו תעודת בגרות חברתית בהצטיינות וגם נתון זה מעיד על עלייה מתמדת משנה לשנה. "זוהי מערכת איכותית שתמשיך לפעול במקצועיות ובאהבה עם עקרונות שהיו וימשיכו להוות נר לעשייתנו החינוכית", מדגישה הראל.

חולמים להיות רופאיםצילום: באדיבות מקיף ג'

מסלול אישי למצוינות
"באר שבע מגדירה מחדש את המרחב העירוני כמרחב חינוכי המספק 'רשת של הזדמנויות למידה' במהלך הלימודים ואחריהם, תוך איגום כלל המשאבים העירוניים הפועלים בעיר - בתחומי התרבות, החינוך, החינוך הבלתי פורמלי, המדעים וכל תחום דעת ויצירה נוסף", מציינת מ"מ וסגנית ראש העיר, מחזיקת תיק החינוך בעיריית באר שבע, ד"ר חפצי זוהר. כשהיא רואה לנגד עיניה את החזון העירוני שיוצר שפה עירונית משותפת ומכאן גם תרבות של מצוינות, היא פועלת לכך שמחנכים ותלמידים ירכשו תכנים, כלים ומתודולוגיות שיאפשרו להם להיות לומדים יעילים ועצמאים, לקחת אותם למחוזות ידע חדשים ולהתפתח כל אחד במסלול אישי למצוינות. "הזדמנויות למידה במגוון תחומי הדעת והיצירה מאפשרות לכל אחד לגלות את המקום הנכון לו ויוצרות אדוות של הצלחה ומסוגלות", היא אומרת. "מעגלים אלו מסייעים בפיתוחו של אקלים למידה, שממנו יתפתחו תחומי עניין אישיים וכיווני למידה חדשים ומאתגרים – מה שיוביל לצמיחה של פורצי הדרך לעתיד לבוא בעולם משתנה ובלתי צפוי".

תוכניות לימוד ייחודיות 
בבית ספר תיכון מקיף ג' החליטו לקחת את החינוך צעד אחד קדימה ויזמו את תוכנית הלימודים "רימון", החל מכיתה ז' לתלמידי באר שבע והסביבה. התוכנית הייחודית שיצאה לדרך לפני כ-5 שנים משלבת לימודי רפואה עם מדעי הרוח והאדם. מטרת התוכנית, הנלמדת בביה"ס בכיתה על אזורית ומהווה בסיס רחב למגמת הרפואה בחט"ע לקראת בגרות איכותית, היא לעורר אצל הדור הצעיר את יצר הסקרנות, לגלות עולמות חדשים ומרתקים, להכשיר לומדים חושבים, סקרנים, תאבי דעת, רחבי אופקים, בעלי מצפן פנימי איתן, שיהיו חלק מהמנהיגות של החברה הישראלית. 

במסגרת התוכנית התלמידים לומדים תכנים מעולם הרפואה, כמו מערכות הגוף השונות, מערך הדם, הלב והנשימה, קורס עזרה ראשונה, היכרות עם מגון מצבים רפואיים כמו שבץ, טביעה, התחשמלות ועוד ועוסקים בסוגיות שונות מתחום מדעי הרוח, בסוגיות העוסקות בזהות אישית וקבוצתית, אחריות וערכים כמו ענווה, יושרה, צדק חברתי ועשייה מכוונת קהילה. התלמידים לומדים פעם בשבוע בבית הספר לרפואה באוניברסיטת בן גוריון, והשיעורים מועברים על ידי סטודנטים לרפואה.

בעיר הוקם גם גן הילדים "מדע-קידס", הראשון מסוגו בישראל, המשלב מאות שעות לימודי מדעים בשנה ומופעל על ידי צוות גננות שעבר הכשרות מדעיות מיוחדות. הגן החדיש נועד לעודד בקרב הילדים עניין ותשוקה למקצועות ה-STEM (מדעים, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה) כבר בגיל הרך, לבסס בהמשך את הידע הראשוני של הילדים בתחומי המדע בבתי ספר יסודיים ולשמש דוגמה לחינוך טכנולוגי בגיל צעיר. הילדים מקבלים כלים לפיתוח מחשבה מדעית מתקדמת בתחומי האסטרונומיה, פיזיקה, כימיה ורובוטיקה וגן הילדים מצויד בערכות לגו לתכנון ובנייה, בניסויי רובוטיקה ובפינות בעלות תוכן בנושא החלל. הבשורות הטובות הן שהרצף החינוכי שמתחיל בגן, נמשך עד המסלול האקדמי בתחומי המדעים והטכנולוגיה, וכך מכשירים למעשה את דור העתיד של אנשי ההייטק בעיר. 

יצוין שבאר שבע נבחרה להיות עיר חלוצה ראשונה במדינה לנושא ה-STEM ECOSYSTEM והנה חברה ברשת בינלאומית ועולמית של אקוסיסטמים. "האקוסיסטם לקידום מצוינות מדעית טכנולוגית בבאר שבע שם לו למטרה לקדם את תחום ה-STEM לאורך כל הרצף מהגיל הרך ועד לעולם התעסוקה", מסבירה ד"ר חפצי זוהר. "זאת ע"י מהלך משותף, רב מגזרי, שאנו מובילים.  בבסיס המהלך עומדת התפיסה שלימודי STEM והמיומנויות הנדרשות בתחומים אלו הינן המפתח להצלחה במאה ה-21 ולמיצוי פוטנציאל ההון האנושי בבאר שבע והאזור. תהליך עיצוב האקוסיסטם מלווה מקצועית ע"י ארגון TIES ומתבצע בשותפות מספר קרנות פילנתרופיות". 

במסגרת פרויקט ייחודי נוסף יצרה קבוצה של תלמידי תיכון מבאר שבע יחד עם שורדי שואה, מחזה דוקומנטרי משותף שהועלה על במת תיאטרון באר שבע. המחזה חובק את סיפורם של הדור הראשון, השני ובני הנוער ומביא תיעוד אנושי של זיכרון והיסטוריית העם היהודי. מדובר במיזם "מספרים ביחד", תוכנית חינוכית בין דורית, במסגרתה נפגשים התלמידים עם הניצולים לאורך מספר חודשים ולומדים על ההיסטוריה של העם היהודי ממקור ראשון. כך נוצר מסמך דוקומנטרי-תיאטרלי בדרך אמנותית, המוסרת עדות בשרשרת הדורות. "גם בצל מגפת הקורונה התלמידים היו בקשר עם הניצולים באמצעות הטלפון או שיחות וידאו מספר פעמים בשבוע, מקשיבים, קשובים לצרכיהם ומחבקים אותם מרחוק", מציינת הראל בגאווה.  

מוסדות החינוך החדשים שנבנים מבטאים חדשנות חינוכית המתבטאת בין היתר בעיצוב ותכנון מרחבי למידה, המעניקים לכל תלמיד עולם רחב של הזדמנויות ללמידה חווייתית ועוצמתית. "אנחנו פועלים כל העת למען למידה המזמנת גירויים, התנסויות מאתגרות ורכישת מיומנויות להכשרת התלמידים, הצלחתם, העצמתם והתאמתם למציאות המשתנה במאה ה-21", מסכמת הראל. "העירייה משקיעה ותמשיך להשקיע כל העת במטרה לקדם ולהיטיב את סביבת הלימודים של ילדי העיר וצוותי החינוך ולהעניק להם חינוך איכותי בסביבה מיטבית".