"חממה בעלת פוטנציאל עסקי המשלבת בין ציר קהילתי-שכונתי, ציר תרבותי ופיתוח עסקי"

קרקע פורייה ליזמים ולבעלי עסקים להגשים את חלומותיהם ולהוביל לפתרונות המחר. החזון העירוני הזה, אותו מובילה עיריית באר שבע באמצעות חברת 'יעדים', מתורגם ביוזמות ובמיזמים שתכליתם פיתוח מואץ, ייעול הליכים וליווי צמוד לעידוד המסחר והתעסוקה בעיר

אסף לבנון
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כסאות ושולחנות במוקדי הבילוי במסגרת מיזם "בילוי בטוח" צילום: דיאגו מיטלברג
אסף לבנון
תוכן מקודם

החברה העירונית לפיתוח עסקי בבאר שבע, 'יעדים' אמונה על התחומים העסקיים ברשות המקומית. בראייה המתכללת את כל אגפי העירייה העוסקים בתחום, עושה החברה את כל הניתן כדי לעודד תהליכי פיתוח עסקי בעיר ולהוביל פרויקטים משמעותיים שישנו את פניה לטובה.

 הגישה החדשנית אותה מובילה 'יעדים' מגיעה מתפיסה הגורסת שסיוע למגזר העסקי מאפשר פיתוח מהיר ומואץ, מייעל הליכים רגולטוריים, פותח חסמים ומספק ליווי צמוד ופרטני לעוסקים במלאכה, תוך סיוע בכל סוגיה בה הם נתקלים. הכל כדי להפוך את המרחב המטרופוליני, לו הפכה באר שבע, לכזה המספק קרקע פורייה ליזמים מכל התחומים. 
בשיחה עם מנכ"ל 'יעדים' ליאור דיעי, הוא מספר מהם הכלים בהם משתמשת החברה כדי לסייע לעסקים בבאר שבע ככל הניתן.

משקיעים באזורי תעשייה ותיקים: פיתוח ושדרוג מתחם הרחובות פנחס החוצב ויוסף הבורסקאי צילום: עיריית באר שבע

מיזמים ויוזמות לעידוד העסקים
"במשך שנים רבות לקח על עצמו המגזר הציבורי את הובלת המהלכים העסקיים, התרבותיים והכלכליים בעיר. בחלק מהמקרים אכן ראוי שכך יהיה, אבל עיריית באר שבע, באמצעות 'יעדים', גיבשה תפיסה שונה, לפיה דווקא על המגזר העסקי להוביל את המיזמים - כאשר הוא מקבל את מלוא הכלים והסיוע מאיתנו", אומר דיעי. "פעילותנו כיום מתרכזת באינטגרציה של האגפים השונים ברשות המקומית סביב נושאים עסקיים ותוך רתימת שותפים לצרכים של בעלי העסקים במרכזים וברחובות המסחריים. אופן פעילות זה בא לידי ביטוי בייעול הליכים ברמה ההנדסית, ברמת רישוי העסקים וברמת הפיקוח, הסביבה והאחזקה. כל זאת כדי להקל על בעל העסק בהתנהלותו מול הרשות המקומית ולבנות אמון אצלו. 'יעדים' רואה בבעלי העסקים שותפים בהליכי קבלת החלטות ונציגיה חברים מן המניין בפורומים הנוגעים לחשיבה ולתכנון. אנו שואפים ללמידה קולגיאלית ולחשיבה משותפת על רעיונות חדשים בנוגע להתמודדות עם אתגרי ההווה ועם אלו הצפויים בעתיד".

אילו חידושים הביאה יעדים לתחום העסקי בבאר שבע?
"אפשר לתת כדוגמה את מאגר המידע העירוני החדש, המציג את כלל המידע הקיים באגפי הרשות השונים אודות עסקים, מרכזים ורחובות מסחריים. זאת כדי לאפשר למקבלי ההחלטות ולקובעי המדיניות לבצע את עבודתם על סמך נתונים עדכניים ומידע מאומת. תיעוד ושימור הידע אף יאפשר לבאים אחרינו להתבסס על ידע קודם. בנוסף, ניתן לציין את מערכת 'שער לעסקים' - מערכת ראשונה מסוגה שתציע ייעוץ ראשוני ליזמים בכל הקשור לפתיחת עסק חדש. בשלב הראשון המערכת תתקשר עם היזם באמצעות צ'אט בוט ותיתן מענה לשאלות הבסיסיות המעסיקות אותו בשלבים הראשונים של פתיחת עסק".

ליאור דיעי צילום: דיאגו מיטלברג

בבאר שבע קיימים מספר אזורי תעסוקה מרכזיים. מה הם המהלכים הבולטים ש'יעדים' מובילה וכיצד פועלת החברה אל מול בעלי העסקים באזורים אלו?
"כעיר מטרופולינית, הפכה באר שבע בעשור האחרון למוקד תעסוקתי מרחבי. רבים מהעיר ומחוצה לה מגיעים לאזורי התעסוקה השוכנים בפאתי העיר, דוגמת עמק שרה, מתחם עתירות ידע, מכתשים צפון, פנחס החוצב ויוסף הבורסקאי ורחוב הנגרים - דרך חברון. הגישה אותה מובילה 'יעדים' בעשור הזה ועוד לפני כן השתכללה לכדי מכניזם יוצא דופן והביאה לכך שהקמת מפעל, מיזם או כל סוג של יוזמה באזורי התעסוקה - מקבלים ליווי צמוד בהליך העסקי. בין אם מדובר בהקצאת קרקע או בסיוע אל מול גורמים ממשלתיים דוגמת משרד הכלכלה, רמ"י ועוד - אנחנו שם לסייע. הליווי אותו מקבל היזם הוא דיפרנציאלי במהותו ומותאם אישית, במטרה להבטיח פיתוח מואץ, חיסכון בעלויות והליך יעיל יותר. באמצעות 'יעדים' מתכננת עיריית באר שבע להקים תשתית לשני אזורי תעסוקה חדשים באזור עמק שרה. בנוסף היא פועלת להקמת פארק מרכזים לוגיסטיים חדש, בשיתוף המועצה האזורית בני שמעון. בשיתוף גורמים כמשרדי ממשלה, רשויות מקומיות ויזמים פועלת כיום 'יעדים' כדי לפתח את אזורי התעסוקה ולשדרג בהם את התשתיות. פרויקט שדרוג 'פנחס החוצב ויוסף הבורסקאי', לדוגמה, מגיע לסיומו בימים אלו, לאחר ששונו פני הרחוב, הוסדרו דרכי הגישה אליו ותשתיות החשמל, הטלפון, הביוב, המים והניקוז הוחלפו בתשתיות חדישות בסטנדרט גבוה".

בעלי עסקים שהשתתפו במיזם "מומחי זהב", לחיזוק עסקים קטנים ובינונייםצילום: חברת יעדים

משבר הקורונה וההגבלות הממשלתיות היוו אתגר עצום עבור בעלי העסקים. כיצד פעלה יעדים בשנתיים האחרונות לסייע להם לצלוח את המשבר?
"האגף לפיתוח עסקי ב'יעדים' הוביל במהלך משבר הקורונה שלל תוכניות ומיזמים. הקמנו, למשל, את מיזם 'בילוי בטוח', המאפשר קיום מסחר בשצ"פ והצבת שולחנות וכיסאות, שרבים מהם חולקו בחינם על ידינו למסעדות ולמוקדי בילוי נוספים בעיר. כך מעודדים בילוי באופן בטוח, השומר על הנחיות משרד הבריאות. הצענו מנטורינג אישי ומקצועי הניתן על ידי מומחים בתחומי הפרסום, הפיתוח העסקי, והמיסוי. כך יכול בעל עסק להתייעץ עם מקצוען בתחומו ולקבל רעיונות לפתרונות מיידיים לאתגרי השעה. הנגשנו תוכניות סיוע ומענקים לבעלי עסקים. הקפדנו לתת להם מענה מהיר, אישי וממוקד, תוך יצירת פתרונות יצירתיים לבעיותיהם השונות, מנושאי הנדסה ועד רמת השירותים העירוניים, כגון שילוט, ארנונה ופיצויים והטבות הניתנים מטעם המדינה. זו רק טעימה, היו עוד עשרות תוכניות ושיתופי פעולה לקידום העסקים בתקופה המאתגרת שעברנו".

כסאות ושולחנות שחולקו למוקדי בילוי ומסעדות בבאר שבע במסגרת מיזם "בילוי בטוח"צילום: באדיבות פסטה בסטה באר שבע

עם מבט לעתיד, מהן התוכניות הגדולות הבאות של 'יעדים' בהיבט העסקי?
"פיתוחם וחיזוקם של מתחמי העסקים המרכזיים בעיר: המרכז האזרחי – לב העיר, העיר העתיקה ורובע החדשנות. הבאת מפעלי עוגן משמעותיים שיתכתבו עם מרכזי הפיתוח בעיר בכלל וברובע החדשנות בפרט ויהוו עוגן תעסוקתי לבעלי שכר גבוה. מיצוב העיר באר שבע כחממה בעלת פוטנציאל עסקי, המשלבת בין ציר קהילתי-שכונתי, ציר תרבותי המעודד יצירה מקומית וציר פיתוח עסקי הנותן מענה פרטני ומקצועי לשלל האתגרים מולם ניצבים עסקים ביומיום. הרצון הוא לממש את הפוטנציאל העירוני האדיר, בין היתר באמצעות יצירת חיי רחוב, לצד קידום ופיתוח מגוון שירותים עירוניים וחיזוק הקשר בין הרשות המקומית לבעלי העסקים".