סנטרל פארק: תפיסת חיים וחוויית מגורים

במרכז באר שבע, סביב פארק ענק ובקרבה למוקדי העניין של העיר, נבנית בימים אלה אחת משכונות המגורים המיוחדות בישראל. לצד איכות חיים מובטחת לדיירים חוויית מגורים קהילתית - כחלק מחזון חדשני המקדם איכות חיים והתחדשות עירונית אנושית

לימור קלר
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
central park 17 | הדמיה: הקוביה
לימור קלר
תוכן שיווקי

דווקא עם פרוץ הקורונה, במרץ 2020, חלה קפיצה משמעותית בביקושים לפרויקט המגורים שמקימות חברות הבנייה אזורים ודמרי בבאר שבע. כמות הדירות שנמכרה במהלך השנה הכפילה את עצמה ביחס לכמות שנמכרה בפרויקט ב-2019. השמועות דיברו לא רק על היותן של הדירות חדשות ומאובזרות, או על מרכזיותו של הפרויקט בעיר הנגב, אלא גם על הקהילה שהחלה להיווצר בבניינים שכבר אוכלסו.

סנטרל פארק, פרויקט יזמי משותף לשתי החברות, שדמרי היא גם הקבלן המבצע שלו, היא שכונה בת 2,300 יחידות דיור שתכיל כעשרת אלפים רוכשי דירות ושוכרים, מקומיים וחדשים, ב-17 מגדלים. היא מתפרסת על 55 דונמים, ובמרכזם פארק גדול. מעבר לשטחים הירוקים הגדולים תכיל השכונה מוסדות חינוך לגילאי גן עד תיכון ובהמשך מרכז מסחרי עם חנויות, בתי קפה ומסעדות.

הפרויקט מרוחק קילומטר וחצי מאוניברסיטת באר שבע, מבית החולים סורוקה וממשרדי הממשלה, ונבנה במקום בו עמד בעבר אצטדיון הכדורגל הישן וסרמיל בשכונת קריית גנים - מעתודות הקרקע האחרונות שניתן לבנות בהן במרחק נגיעה ממרכז העסקים והתרבות של העיר. הנגישות למרכז ולתחבורה הציבורית, אי התלות בכלי רכב ובעומסי התנועה והקרבה למוסדות חשובים מהווים אטרקציה לתושבים מקומיים וחדשים שמעוניינים להיות חלק מהפרויקט, אם ברכישה ואם בהשכרה. 

central park 17 | הדמיה: הקוביה

קצב מכירות גבוה
בבניינים עצמם מוצעות דירות מרווחות בנות 4 חדרים בגודל 108 מ"ר ו-5 חדרים בגודל 130 מ"ר עם מרפסות בשטח 29-14 מ"ר. הן מאובזרות במפרט טכני ברמת יוקרה, כוללות מיזוג מרכזי, ריצוף 80X80, תריסים חשמליים ואסלות תלויות ואפשרות לקבל דירה עם מטבח משודרג הכולל אי. בדומה לפרויקטי יוקרה במרכז הארץ ולמגדלים בשדרות רגר בבאר שבע, לכל בניין בסנטרל פארק לובי מפואר בגובה כפול, חדר כושר מאובזר בציוד מהמתקדמים בישראל ובנוסף, חדר דיירים לקיום חוגים, ימי הולדת והתכנסויות או לתפילה. בניית הפרויקט אמורה להימשך מספר שנים, כשקצב המכירה הגבוה מאפשר קידום של בניינים נוספים במהירות. חלק מהדירות נמכרות עם טווח של כניסה של שנה, ובדירות לדוגמה ניתן להתרשם מפוטנציאל המגורים.

"הפרויקט מושך בעיקר קהל מקומי שרוצה לשדרג את איכות החיים שלו, ובשנתיים האחרונות רואים ביקושים לפרויקט גם מהיישובים הסמוכים לבאר שבע, ביניהם עומר, להבים, להב ואפילו אשקלון ואשדוד", מסביר גיל גורביץ', מנהל השיווק והמכירות של חברת אזורים. "באר שבע היא העיר הגדולה בדרום עם חיבור טוב של כבישים ורכבות לכל האזורים בארץ. מרכזי התעסוקה המשמעותיים שלה, מרכז ההיי-טק והסייבר, משרדי הממשלה של אזור הדרום, בית החולים סורוקה ואוניברסיטת באר שבע, מושכים אליה באופן טבעי אנשים המעוניינים לגור במרכזה או משקיעים הרוכשים דירות חדשות וישנות באזור כדי להשכירן לסטודנטים, לרופאים או לצוותים". 

במרכז לא נותרו שטחים לבנייה וקיים מיעוט של פרויקטים חדשים. הדירות ברובן ישנות משנות ה-50-70 ולא אטרקטיביות, ואין היתכנות לפרויקטים של פינוי-בינוי כפי שקורה במרכז הארץ. "בבניינים הישנים אין מעליות או ממ"ד, שאת חשיבותו ראינו רק לא מזמן במבצע 'שומר החומות'. בית הפך למקום שלא נמצאים בו רק שעתיים ביום, אלא עובדים בו, מבלים עם הילדים ורוצים דירה חדשה ומרווחת עם מרפסת".

בשנים האחרונות החלו לקום שכונות מגורים בטבעת החיצונית של העיר, מספר גורביץ', ורובן מיועדות לזוגות צעירים במסגרת תוכניות "מחיר למשתכן". מדובר אומנם בדירות חדשות הנותנות פתרון של ממ"ד ומרפסת, אבל חסרונן הוא ברמת המפרט. "מאחר שאלה דירות שנבנות לפי מכרז ממשלתי, שבו הלקוחות זוכים בהטבה כספית, אין לרוב אתגרים שיווקיים וכפועל יוצא המפרט בדרך כלל נחות, עם השקעה נמוכה בלובי ובפסיליטיז", הוא אומר. 

יצירה של קהילה
באין מענה אטרקטיבי במרכז ובמעטפת שלו, הפך הפרויקט של אזורים ודמרי למגנט החדש. "מדובר בפרויקט גדול מאוד שבנייתו תימשך בשנים הקרובות, וכחלק מההשקעה שלנו בדיירים, ביקשנו להפוך את הדיירים שלנו לקהילה ייחודית ומאוחדת, מקום שאנשים רוצים להשתייך אליו", מגלה גורביץ', "אפשר לומר שזהו ניסוי ייחודי שטרם קרה בישראל". אזורים ודמרי פנו לארגון "ארץעיר", הפועל לקידום קהילות עירוניות ברחבי הארץ לצורך ביסוס ערים חזקות, קהילתיות וחדשניות, הציגו את סנטרל פארק וביקשו להתחיל לעבוד כדי לממש חזון של קהילה ורטיקלית בפרויקט המגדלים הנרקם.

"רצינו לעשות זאת ללא הציניות של יזם שמטרתו למכור דירות בלבד, אלא כחוויה אמיתית ואורגנית. 'ארץעיר' נענו בחיוב, ומעבר להשקעה במיזם ביקשו מאיתנו להיות משקיפים מבחוץ כדי לאפשר לתהליך להתרחש מאליו ללא התערבותנו", הוא מסביר. תחילת הניסוי הייתה בזמן הקורונה, כש"ארץעיר" מינו רכזת קהילה מטעמם וזו עברה בין כל הדיירים וזיהתה את הצרכים: לזוג מבוגר היה חשוב להכיר אנשים בגילם, משפחה ביקשה פעילויות כדי לנתק את הילדים מהמסכים, ואחרת ראתה חשיבות בקיום שיעורי עזר באנגלית. כך זוהו נקודות העניין המשותפות לדיירים שלא מכירים זה את זה והחלו שני מהלכים: היכרות יזומה במפגשים שנערכו בחגי תשרי ופעילות אורגנית מתוך קבוצת ההנהגה שנבחרה מקרב הדיירים, כשרכזת הקהילה מכוונת ותומכת תקציבית.

"יזמנו היכרות בחנוכה, וכעבור זמן הדיירים ביקשו לקיים מימונה וכל אחד הביא אוכל משלו כדי להכיר גם את המסורת. משם זה נמשך לשלושה מתנדבים שלימדו אנגלית, ל'חג השכנים' בחודש מאי, מעין טרנד חדש בבניינים, ועוד", ממשיך גורביץ'. "הבניינים הפכו למוקד עם באז משמעותי לקהילה, ואנחנו כצופים מהצד התחלנו לקבל פניות מאנשים שמתעניינים בדירות בזכות הפעילות הזו ומשום שגם הם רצו להיות חלק מהקהילה הזאת". 

בניגוד לפרויקטים אחרים, שבהם הדיירים נפגשים רק במעלית, נדים בראשם לשלום ולא באמת מכירים זה את זה, בסנטרל פארק חיפשו אנשים את החיבור והשתוקקו אליו. הם עצמם הגדירו את חוויית המגורים כחיובית יותר וישנה היכרות אמיתית ביניהם. "'ארץעיר' חיברה בין הדיירים, הם מרגישים יותר נוח, נעזרים זה בזה ולא מרגישים מנותקים ממקום המגורים שלהם. בהרבה בניינים היזם מארגן אירוע בחג, הדיירים נפגשים בחלק המשותף ואחרי שעתיים הכול נשכח. כאן, כיזמים, נרתמנו לטובת הפרויקט, כדי שלאנשים יהיה טוב וכדי שימליצו עלינו ויביאו את החברים שלהם. נכון שיש לנו מטרה כספית, אבל הבנו שאם נצליח לייצר קהילה שידברו עליה בחוץ, אנשים ירצו להצטרף אליה, אם בקנייה ואם בהשכרה.
"בנייה לגובה היא תולדה של היצע קרקע מאוד מוגבל, וזהו תהליך שרואים לא רק בגוש דן אלא במרכזי ערים בכלל", מסכם גורביץ'. "אנשים מעוניינים לגור במרכז, ולנצל את משאבי הקרקע האחרונים. בניגוד לבניין נמוך, בבניין גבוה אפשר לייצר שטחים משותפים, חניות תת קרקעיות, דירות עם נוף מרשים ושכונת מגורים במגדל שצמוד לו כל מה שהמשפחה צריכה, בין אם בתוכו ובין אם מחוצה לו בפארק, במערכת חינוך, במתנ"ס ובשטחים מסחריים. העירייה החלה בהקמת תשתית הכבישים בשכונה, ואנחנו דואגים שכל ילד יוכל להגיע לבית הספר ולפארק ללא חציית כביש. מיקומה במרכז העיר והתכנון הנכון שלה מייתרים את התלות ברכב ומאפשרים התניידות ברגל או באופניים בגלל הקרבה הפיזית".