"בשוק צפוף כמו סייבר אין מקום לטכנולוגיה שאינה פורצת דרך"

הקשר בין Morphisec לבאר שבע החל עם הקמתה והתחזק מאז בכל יום. ברגע שהתיישבו בפארק גב-ים בעיר, הם ידעו שהם שם כדי להישאר. איך משנים את חוקי המשחק של הגנה מפני מתקפות סייבר? ומדוע מאמינים בחברה שההנפקה הבאה תגיע מהדרום? מנכ"ל החברה וסמנכ"ל הכספים שלה מסבירים

נעמה גלבנד
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"עתיד הסייבר נמצא כאן, בבאר שבע" Morphisec צילום: מחלקת שיווק
נעמה גלבנד
תוכן שיווקי

"הסיפור שלנו מתחיל במעבדת הסייבר של אוניברסיטת בן גוריון, בראשות פרופ' יובל אלוביץ ושותפיו מרדכי גורי ודודו מימרן", מספר מנכ"ל ומייסד חברת Morphisec רונן יהושע. "לא היו חסרים מחקרים בתחום הסייבר על (MTD (Moving Target Defense, מה שהיה חסר הוא מי שיהפוך את זה למסחרי".

ההזדמנות הזו הגיעה כאשר קרן JVP, של היזם אראל מרגלית, הממוקמת גם בעיר באר שבע, הובילה תחרות לסטארטפים בתחום הסייבר הראשונה בישראל. פרופ' אלוביץ עם גורי ומימרן הציגו את הרעיון שנועד להתמודד עם התקפות סייבר מתקדמות וזכו במקום הראשון. הזכייה הולידה את הההשקעה הראשונה בסטארט-אפ ע"י JVP, אשר פתחה באותה שנה את השלוחה הדרומית שלה בבאר שבע.

מיכל גלבוע צילום: פרטי

"מה שמצחיק הוא שפתחתי את הדלת של אותו הכנס כדי לראות מה קורה בפנים כשלמעשה הייתי בדרך לפגישה אחרת", נזכר רונן, שבאותו הזמן עוד עבד בקרן הון סיכון מוכרת. "כשיואב צרויה, שותף כללי בקרן JVP הציג בפני את הרעיון שהפך למוצר של Morphisec, ידעתי שזה זה. בהיותי משקיע בקרן הון סיכון סידר הייתי שומע על אלפי רעיונות ורק אחדים היו פורצי דרך מספיק בשביל להצליח. זאת הייתה התחושה. צריך לזכור ששוק הסייבר צפוף מאוד, אם אתה לא בא עם משהו באמת מיוחד צריך להיזהר".

רון ריינפלד צילום: עידו לביא

Morphisec הוקמה לפני כשבע שנים והספיקה לגייס מאז מעל ל-50 מיליון דולר מקרנות מובילות בהן: JVP, Orange Digital Ventyres, Deutche Telekom Capital Partners,  La maison ו–OurCrowd המאמינות במוצר הייחודי והיעיל ש-Morphisec מביאה לשוק, שעל פיתוחו אמון מיכאל גורליק, סמנכ"ל הטכנולוגיות של החברה ונטע שמיידלר, סמנכל״ית מוצר. Morphisec מספקת מערכת אבטחה לנקודות קצה בשיטת המטרות הנעות (MTD) המטעה את התוקפים ומונעת מתקפות אפס ימים, כופר ועוד. הפתרון מספק הגנה מקיפה על תחנות עבודה ותשתיות ענן, אינו מצריך מומחי אבטחה לתפעולו ואין צורך לדאוג לעדכונים שוטפים.

רונן יהושע צילום: עידו לביא

חלוציות כמאפיין בעשייה
"התחלנו בבאר שבע כחלק מחממת הסייבר של JVP, אחרי שנה וחצי היינו צריכים להחליט אם להישאר או לעבור למרכז", משתף רונן יהושע ומסביר מה היו השיקולים בהחלטתם להישאר בדרום. "קודם כל רצינו לוודא שיש לנו כוח אדם איכותי ואפשרויות לגדול כאן, קיבלנו לכך חיזוקים מהגרעין של DELL, מהאוניברסיטה שהביאה לכאן אנשים מוכשרים בלי סוף, המאמץ של גב-ים, אבל הדבר המרכזי ששכנע אותנו להתפתח בדרום הוא ההכרה בבאר שבע כמרכז הסייבר הלאומי של ישראל, וזה מתבטא בשטח.

בנוסף, העובדה שהחברה הייתה ממוקמת במתחם החדשנות של קרן JVP בבאר שבע לצד חברות רב לאומיות כמו DELL, וחוקרים מובילים מאוניברסיטת בן גוריון, יצרה מגנט עבור עשרות משלחות של לקוחות פוטנציאלים מידי שנה, מדובר בחלום של כל חברת סטארט-אפ צעירה". סמנכ"ל הכספים רון ריינפלד מוסיף "הבנייה של מרכז התקשוב הצבאי סמוך למתחם תרמה רבות להסתכלות שלנו קדימה – בעוד זמן קצר יהיו מולנו בכל זמן נתון 6,000 חיילים וחיילות שעוסקים במקצועות הכי מבוקשים בשוק. יש גם הרבה עבודה מצד העירייה והגופים הפועלים בעיר שהפכו אותה לאטרקטיבית עבורנו כחברה ועבור העובדים כבית".

משרדי Morphisec בבאר שבע צילום: סרגי קוסיאגין

יהושע נמשך למשימות חלוציות, הוא היה חבר בחבר המנהלים של מספר חברות והשקיע במספר רעיונות שצלחו. בכניסה למשרד של Morphisec תלויה תמונתו של ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, עומד על הראש. "לבנות בבאר שבע חברה מצליחה זו ציונות מודרנית לכל דבר בעיני, אבל לא הייתי עושה את זה אם לא הייתה גם היתכנות עסקית", אומר רונן.
"ברגע שההחלטה להישאר התקבלה השורשים החלו להעמיק", אומר ריינפלד, "אנחנו מלווים חברות צעירות בעיר, מעורבים באקו-סיסטם המיוחד שנוצר בנגב ודואגים שספקים העובדים אתנו יגיעו לבאר שבע, חשוב לנו שיראו כמה השקעה יש כאן".

ריינפלד מוסיף כי בחברה מועסקים כבר למעלה ממאה עובדים וקצב הצמיחה המואץ מחייב אותם בגיוס עשרות נוספים. "אני מאמין כי למרות המחסור באנשי סייבר בכל הארץ, עתיד הסייבר נמצא כאן בבאר שבע, לצד האוניברסיטה וקריית התקשוב, המהווים האב מעולה לצמיחת הטאלנטים שהשוק מחפש", הוא מדגיש.

שנת הקורונה הביאה את החברה לממש את עיקרון הגמישות עם מתן מענה מהיר לצרכים המשתנים הן של הארגון כולו, הן של הצוותים והן של כל אחד מהעובדים – באופן אישי.
 לדברי סמנכ"לית משאבי אנוש מיכל גלבוע "נכון להיום, אנו עובדים במודל היברידי גמיש שלוקח בחשבון את העובדה שכיום מועסקים בחברה למעלה מ-100 עובדים, מתוכם הצטרפו כ–40 עובדים ל–Morphisec מתחילת 2021, חלקם בארצות הברית ובהודו, חלקם מכל רחבי הארץ והרוב מאזור באר שבע והדרום". "יש העדפה לאנשים מהדרום, זה חלק מההצלחה שלנו ושל המקום", אומר רונן.

Morphisec Console Walkthrough - Advanced Security Made Easyקרדיט: Morphisec Inc.

ההגנה הכי טובה היא ההתקפה
כשתוקפים מתכננים מתקפת סייבר היא כוללת למידה של המטרה בדגש חולשות במערכות ההפעלה והאפליקציות הרצות בה, בהנחה שהן יהיו זהות, סטטיות וצפויות מראש. "טכנולוגיות רבות להתמודדות עם מתקפות סייבר לומדות מהתקפות קודמות ומנסות 'לחזות' את המתקפה הבאה. יש שתי בעיות בשיטה הזו. הראשונה, כשהמערכת תזהה מתקפה זה יהיה בדיעבד, לאחר שהנזק כבר נעשה, שנית הפתרון מתבסס על ידע עבר, כלומר בהכרח יש שיטות חדשות שהתוקף יכול לפתח והמערכת לא תזהה", רונן מסביר ומפרט על הייחודיות של Morphisec.

"אנחנו משנים לגמרי את המשוואה לפיה המותקף רודף אחר דפוסי פעילות של תוקפים, המוצר שלנו הופך את המטרה ללא צפויה". מדובר ברעיון חדשני בתחום העסקי שמאחוריו עומדת ארכיטקטורת פיתוח סבוכה. "אנחנו מייקרים לתוקפים את מהלך ההתקפה באופן כל כך משמעותי, כך שלא משתלם להם לעשות זאת עוד פשוט כי הם לא יצליחו להתכונן לשינויים שאנחנו עושים במטרות".

רון ריינפלד, מוסיף כי "אנחנו מאפשרים ללקוחות שלנו ליהנות מ-TCO- (Total Cost of Ownership) נמוך במיוחד, הודות לכך שהמערכת שלנו ממנפת יכולות קיימות במערכות הפעלה ומתנהלת בצורה יעילה ומקלה על חיי הארגון".

הגנה 360 מעלות 
המחשב הנייד או הנייח של העובדים בחברה הוא הדלת דרכה התוקפים יכולים להיכנס לארגון ולהגיע עד לשרתים המחזיקים במידע הרגיש ביותר. ריינפלד אומר כי "התקופה האחרונה בה עובדים הלכו הביתה עם המחשב הנייד המחישה לארגונים עד כמה גדול הנזק שמתקפות סייבר עלולות לגרום להם". הטכנולוגיה של Morphisec  מגנה היום על למעלה משמונה מיליון מחשבים של לקוחות ברחבי העולם, בין הלקוחות ניתן למצוא את מוטורולה מוביליטי, אימפרבה, בנק לאומי ועוד. רון משתף כי "לקוח מעניין הוא חברת MAERSK שנפגעה לפני כמה שנים בהיקף של 400 מיליון דולר ממתקפת סייבר, אז פנתה אלינו כדי להשיב את תחושת הביטחון". 

בשנת 2018 זכתה Morphisec בקול קורא של המחלקה לביטחון לאומי של ממשלת ארצות הברית, שביקש מחברות להשקיע בטכנולוגיות מבוססות MTD שתגן על מוסדות פיננסיים. סוגים נוספים של לקוחות יהיו בנקים, חברות ייצור, מרכזי בריאות, ייצור תרופות, בתי חולים, שירותים שונים וחברות הייטק.

ההתבגרות של ה"סטרטאפ ניישן"
"אנחנו לא חמישה חבר'ה במחסן שרוצים למכור רעיון", ריינפלד מבקש להבהיר. "אנחנו יודעים ומאמינים שבישראל יש מקום גם לחברות אמיתיות וגדולות, במיוחד בדרום". רונן מבקש לחזק אותו ואומר כי "רואים איך החברות בישראל התבגרו ועוברות שלב. אם לפני 10-15 שנים חברות היו נמכרות מהר, היום יש תשתית של מימון וניהול המאפשרת הקמת חברות משמעותיות. זו גם השאיפה שלנו".

לאתר Morphisec

"אנחנו יודעים ומאמינים שבישראל יש מקום גם לחברות אמיתיות וגודלות, במיוחד בדרום" צילום: סרגיי קוסיאגין