רובע החדשנות של באר שבע: עוגן טכנולוגי לאומי ומרכז ידע בינלאומי

אבטחת סייבר, טכנולוגיות מדבר ובריאות דיגיטלית - התחומים אותם יוביל רובע החדשנות יציבו את העיר על המפה העולמית ויחזקו את מעמדה כמרכז ידע מוביל בחדשנות בינלאומית. "מכאן יבריקו המוחות הקודחים ויצאו הרעיונות, שישנו את המציאות של האנושות ויעצבו את העתיד של העולם כולו", מבטיח ראש העיר רוביק דנילוביץ'

רחל נחמה-עבדי
תוכן מקודם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רובע החדשנות הראשון בישראל מוקם בבאר שבע | הדמיה: HQ אדריכלים, ארז אלה
רחל נחמה-עבדי
תוכן מקודם

חדשנות בעולמנו הדינמי והמשתנה בתכיפות היא ללא ספק שם המשחק. המנוע ליצירת ערך מוסף במתן פתרונות לצרכים קיימים, וגם ובעיקר, לצרכים שיאיצו צמיחה ופיתוח כלכלי. בבאר שבע מקבל המושג חדשנות משנה חשיבות לאחר שהעיר נבחרה ע"י ממשלת ישראל להיות הראשונה בארץ בה יוקם רובע חדשנות. בכך מצטרפת בירת הנגב לרשימה מכובדת של ערים מובילות בעולם היוצרות פריצות דרך בינלאומיות. 

״רובע חדשנות", הוא מודל אורבני המחבר בסמיכות גאוגרפית מוסדות, חברות טכנולוגיות ומיזמי סטארט-אפ, כשהמפגש ביניהם מעורר ויוצר חדשנות מקורית ופורצת דרך. 
המודל מתבסס על זיהוי תחומי הידע והמסחר הייחודיים והתחרותיים שמייצרים שיתופי פעולה ומניעים פיתוח כלכלי וצמיחה, יחד עם פיתוח תשתית ליצירת אקוסיסטם מקומי ותשתית פיזית וקהילתית אשר תעודד שיתופי פעולה נוספים ותניע צמיחה.

מטרת התהליך והתוכנית ברורה וממוקדת: פיתוח סדר יום לחדשנות ולצמיחה מכלילה. יעד מוכוון פעולה המבטא ערך מוסף ייחודי ומגדיר מדוע תהיה באר שבע מוקד לחדשנות, מקום מושך, שואב המעודד צמיחה שכתוצאה מכך מייצר מקומות עבודה וצמיחה כלכלית לתושבי העיר והאזור. 

השקת תוכנית רובע החדשנותצילום: דיאגו מיטלברג

מי שמקדם בשאפתנות סדר יום עירוני, המאופיין ברפורמות ובהשקעות חדשות, הוא ראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', הפועל כל העת במרץ להפיכת העיר לאבן שואבת לייצור צמיחה מבוססת היי-טק וחדשנות. "באר שבע הופכת לעוגן טכנולוגי לאומי ולמרכז ידע בינלאומי", מכריז דנילוביץ'. "ההחלטה על פיתוח רובע חדשנות מחזקת את העיר כמרכז ידע וחדשנות בינלאומי וכמטרופולין של איכות במדינת ישראל. הידע העשיר, הטכנולוגיה פורצת הדרך וההון האנושי האיכותי ביותר בעולם, מתרכזים בנגב. החיבור בין קריית התקשוב, מערך הסייבר הלאומי, פארק ההיי-טק והחברות הטכנולוגיות המובילות בעולם, אוניברסיטת בן גוריון והמרכז הרפואי סורוקה – ברובע אחד ובסמיכות גאוגרפית, ייצר פריצות דרך טכנולוגיות, תגליות מדעיות ותשתית כלכלית עולמית. מכאן יבריקו המוחות הקודחים ויצאו הרעיונות, שישנו את המציאות של האנושות ויעצבו את העתיד של העולם כולו". 

דנילוביץ' אף מוסיף ומציין כי "התחומים שיוביל הרובע יציבו את העיר על המפה העולמית ויחברו בין התושבים (שכונות ג', ד' ורמות) והמוסדות הציבוריים: אוניברסיטה והמרכז הרפואי סורוקה, המרכז היזמי-טכנולוגי-פארק ההיי-טק וקריית התקשוב של צה"ל. אין אף עיר אחרת בעולם, שברדיוס כל כך קטן ומצומצם מרוכזת בו עוצמה אדירה של ידע, טכנולוגיה והון אנושי". יצויין כי העיר באר שבע נבחרה כאחת מערי ההיי-טק העתידיות המבטיחות בעולם ע"י מחקר של בית הספר הבינלאומי לעסקים של אוניברסיטת ברנדייס בארה"ב וחברת היעוץ T3.

אבן שואבת לייצור צמיחה מבוססת היי-טק וחדשנות | צילום: עיריית באר שבע

מומחיות במחקר וחדשנות
רובע החדשנות של באר שבע משתרע על פני שטח של 2,620 דונם ומתבסס על אוניברסיטת בן גוריון בנגב (אב"ג), המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ופארק ההיי-טק גב-ים, שבו פועלות חברות, חממות, חברות סטארט-אפ ומאיצים. קריית התקשוב הדיגיטלית של צה"ל תהיה העוגן הגדול הבא של הרובע ותכלול כ-5,000 חיילים ואנשי קבע בעלי הכשרה מיוחדת בהנדסת מחשבים וסייבר. בנוסף כולל הרובע גם חלקים מהשכונות הוותיקות ג' ו-ד' בהן ריכוז גבוה של סטודנטים, והוא נהנה מנגישות גבוהה מעצם תחנת רכבת ישראל הממוקמת במרכז הרובע.

בניית התוכנית לרובע החדשנות החלה בחודש פברואר 2019 ביוזמת המועצה הלאומית לכלכלה במשרד רה"מ ומשרד הבינוי והשיכון, בתמיכת רמ"י ומשרד הפנים ובסיוע שני המומחים לרובעי חדשנות בעולם, ג'ולי ווגנר וברוס כץ ממכון ברוקינגס בוושינגטון, הממשיכים ללוות את התוכנית. כאמור, הרובע יתמחה בשלושה תחומי מחקר וחדשנות ולכל אחד מהם מתוכננים מגוון מיזמים ופעולות שיועצמו על ידי טכנולוגיות מידע/נתונים מתקדמות, בינה מלאכותית ורובוטיקה. 

כך לדוגמה בתחום טכנולוגיות מדבר מתוכננת הקמת מרכז בינלאומי לשינויי אקלים שימנף את ההתגייסות הבינלאומית לנושא מיתון והסתגלות לשינויי האקלים בארץ ובעולם ויעסוק בנושאי בריאות, מים, התייעלות במשאבים, ביטחון מזון וחקר המדבר. בנוסף, שותפי הרובע נמצאים במגעים להקמת שלוחה של מעבדת MIT Media Lab בתחום העירוניות המדברית לפיתוח וייצוא הידע. תחום הבריאות הדיגיטלית יקבל ביטוי במספר פעולות שיינקטו: הספרייה הרפואית במרכז הרפואי סורוקה תהפוך ל-HUB חדשנות ובריאות דיגיטלית ומוקד משיכה לפעילות יזמית בתחום, יוקם "נגב ביו-בנק" לקידום רפואה מותאמת אישית וחממת הסייבר תורחב לתחומי הבריאות הדיגיטלית. גם התוכניות בתחום הסייבר פורצות דרך וכוללות בין השאר הקמת מרכז security operation center הנותן מענה לתקיפות סייבר של תשתיות לאומיות, ביסוס קהילת הסייבר המקומית באמצעות אירועים, אירוח כנסים בינלאומיים ועוד. 
בכל שלושת תחומי ההתמחות עולה היתרון המשמעותי של הקרבה הפיזית כמחולל חדשנות. מסיבה זו התוכנית שמה לה למטרה לייצר רובע עירוני ועסקי שוקק באמצעים שונים כמו שדרוג שדרות בן גוריון, כעמוד השדרה של הרובע, ביצוע שינויים פיזיים במרחב, שיגבירו את היכולת לנוע ברגל ובאופניים בתוך הרובע, והשקעה ביצירת שטחים ציבוריים איכותיים וחדשניים. 

גם אסטרטגיית ניהול הרובע תוביל להצלחה ארוכת טווח ולהבטחת הצמיחה. כך, ומתוך הלמידה מרובעי חדשנות ותיקים בעולם, עלה באופן משמעותי הצורך לגבש מנגנון ניהול חדש שיתמוך בהתארגנות להצלחה. במקומות רבים בעולם מוקמת מנהלת ייעודית לטובת ניהול שוטף של רובעי החדשנות בכל הקשור לנושאי מימון, פיתוח עסקי, פיזי וחברתי. בימים אלה ממש מוקמת מנהלת ייעודית לרובע שתפעל ותקיים קשרים עם רשויות ממשלתיות (מנהל התכנון, רמ"י ומשרדים ממשלתיים) ותפעל בהתאם למדיניות ועדת ההיגוי של השותפים המייסדים. 

שותפים לדרך חדשנית 
כחלק מהחזון ליצור קהילת חדשנות דינמית ומכלילה נרקם בהובלת עיריית באר שבע, כבר בשלבי הכנת התוכנית, שיתוף פעולה פורה עם גופים נוספים הפועלים בעיר כמו אוניברסיטת בן גוריון, המרכז הרפואי סורוקה וכן מנהלת מעבר צה"ל דרומה, מערך הסייבר הלאומי, המשרד להגנ"ס ופארק ההי-טק גב-ים נגב. 

ד"ר שלומי קודש, מנהל סורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי מקבוצת כללית, מברך על שיתופי הפעולה ומסביר את חשיבותם: "חדשנות היא ערך אסטרטגי עבור המרכז הרפואי סורוקה, שנמצא בקדמת החדשנות ומוביל תהליכי חדשנות ומחקר מהמתקדמים בישראל. אנו רואים חשיבות רבה בשילוב אקדמיה ותעשייה בעשיה הקלינית והמחקרית שלנו, שילוב זה הוא מודל מושלם לפיתוח מהיר ומשמעותי בעולם הרפואה. כך לדוגמה, מכון המחקר לבריאות וסביבה בנגב (NEHRI), שהקמנו בשיתוף עמיתינו באקדמיה, מאפשר חקר השפעות שינוי האקלים על בריאות האדם. בנוסף, הטכנולוגיה, המדע, מסדי הנתונים האדירים, המחקר הרב-תחומי הפעיל בסורוקה יחד עם שיתופי פעולה ועם מערכות וחברות אזרחיות - כמו שיתוף הפעולה הנוכחי ברובע החדשנות – כל אלה מהווים את פלטפורמת הקפיצה של כולנו לעתיד בריא יותר".

בהקמת רובע החדשנות רואה נשיא אוניברסיטת בן גוריון, פרופ' דניאל חיימוביץ, חזון שמתגשם. "רובע החדשנות הוא לא עוד פרויקט, אלא נקודת ציון משמעותית בהיסטוריה המתהווה של מדינת ישראל בכלל ושל הנגב בפרט", אומר פרופ' חיימוביץ. "בשנות ה-50 אמר דוד בן-גוריון שבדמיונו יקום במדבר מעיין 'אוקספורד' של הנגב. מי האמין לו שזה אפשרי? אבל החלום הזה התגשם. בשנת 2001, ראש העיר דאז, יעקב טרנר ונשיא האוניברסיטה בזמנו, פרופ' אבישי ברוורמן, חזו הקמת מרכז היי-טק בבאר שבע, וגם אז היו שחשבו שזה בלתי אפשרי, אבל לקח יותר מעשור עד שחלומם התגשם.

"כעת יש חלום של שלושה אנשים: ד"ר שלומי קודש, רוביק דנילוביץ' ואנוכי, שיחד החלטנו להקים כאן את רובע החדשנות. בעיני רוחי אני מסוגל לראות כיצד זה ייראה: כל האזור שוקק פעילות יזמית, סטארט-אפים, טכנולוגיה, מדע, מחקר, מיזמים ושיתופי פעולה שנרקמים ומתגבשים. במרכז הרובע האוניברסיטה, לצידה המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ופארק ההיי-טק, עם המעטפת של באר שבע. יקום כאן משהו גדול ומיוחד שיהווה המשך ישיר להתגשמות החלומות הקודמים".