עורכי דין לייפוי כוח מתמשך בדרום: להבטיח שליטה בעתיד

האם ביום שבו לא תהיו כשירים לקבל החלטות, יהיה מי שידאג לכם בכל תחומי החיים? עורכי דין לייפוי כוח מתמשך בדרום מסבירים כיצד ניתן לערוך מעין "צוואה לחיים"

דניאל דותן
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יד של אישה מבוגרת עוטפת יד של אישה צעירה
עורכי דין לייפוי כוח מתמשך בדרום: לדאוג ליום שבו לא תוכלו לקבל החלטותצילום: shutterstock
דניאל דותן
תוכן שיווקי

רבים סבורים כי ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך החשוב לא פחות מצוואה. מדובר במסמך משפטי שמבטיח כי בשעה שאדם לא יהיה כשיר לקבל החלטות הנוגעות להמשך חייו והטיפול בו, בן משפחה או כל אדם קרוב שייבחר, יפעל בשמו וידאג לצרכיו בכל תחומי החיים.

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מבקשים להבטיח את עתידם ולמנות בשלב מוקדם ככל שניתן את מיופה הכוח שידאג לצרכיהם, למקרה שלא יהיו מסוגלים לקבל החלטות על חייהם בעצמם.

ואולם, על מנת לערוך ייפוי כוח שיעמוד במבחן המשפטי, למקרה של התנגדויות שיופעלו על מיופה הכוח, יש להיעזר באנשי מקצוע – עורכי דין המכירים את הנושא לעומקו, יודעים לתת את כל המידע ולערוך מסמך משפטי שמבטיח שלא יהיו "הפתעות".

עו"ד איתמר ארנסט:"תחום רגיש המצריך הובלה נכונה"

משרד הבוטיק עו"ד איתמר ארנסט מספק שירות משפטי בתחום דיני המשפחה, הסכמי ממון, צוואות וירושות וייפוי כוח מתמשך, ובכך מסייע ללקוחות בתקופות הרגישות והמורכבות בחייהם. המשרד נוסד בירושלים לפני יותר מ-40 שנה, על ידי עו"ד דוד ארנסט ז"ל. היום עומד בראש המשרד עו"ד איתמר ארנסט, בעל ניסיון משפטי מקצועי של יותר מעשור בתחום דיני משפחה על כל רבדיו.

במשרד רותמים את הידע והניסיון המשפטי הנצבר למתן פתרונות מותאמים אישית לכל לקוח ובכל תיק בתחום ובעיקר בעריכת צוואות וייפוי כוח מתמשך.

עו"ד ארנסט מספר כי במרץ 2016, חוקקה הכנסת תיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות בשם "ייפוי כוח מתמשך", המאפשר לכל אדם כשיר מעל גיל 18 למנות מיופי כוח מטעמו שיטפלו בענייניו האישיים, הרכושיים, הבריאותיים והכלכליים, אם בעתיד לא יהיה כשיר לטפל בכך בעצמו.

"זו זכות שאדם יכול לשמור על כבודו עד סוף חייו ולקבוע מראש מי יטפל בו וכיצד". עו"ד איתמר ארנסטצילום: ציפי ביבי

"התיקון לחוק בוצע כחלופה למינוי אפוטרופוס מטעם בית המשפט", אומר עו"ד איתמר ארנסט, "הוא מאפשר לאדם לקבוע ולשלוט בעתידו בכך שהוא ממנה בעצמו ומראש את אלו שיטפלו בענייניו בהמשך כשהוא לא יוכל לעשות זאת".

מדוע חשוב לך לעסוק בתחום ייפוי כוח מתמשך?

"עיסוק בתחום הצוואות והירושות קרוב מאוד לליבי. הדינמיקה הזו של עריכת צוואה היא עניין רגיש מאוד המצריך הובלה נכונה באופן המקצועי והאמפתי ביותר. ייפוי כוח מתמשך הוא המשך טבעי לכל מי שחושב ומתכנן קדימה באופן אחראי ומכין את עצמו לעתיד, בין אם זה עבורו ובין אם זה עבור בני משפחתו".

עו"ד ארנסט מוסיף כי ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי חשוב מאוד, מעין צוואה לחיים. "מדובר בהוראות שתקפות לאדם שנמצא בחיים אך אינו מסוגל לקבל החלטות", הוא מסביר, "לצערנו, ישנם מקרים רבים כאלו הנמשכים לאורך תקופה ארוכה. ייפוי הכוח המתמשך נכנס לתוקף רק כאשר הממנה הופך לבלתי כשיר מבחינה משפטית. רק אז יש ליישם את ההנחיות במסמך העוסקות בכל תחום בחייו של אדם".

מה, למשל, ניתן להגדיר בהנחיות האלה?

"ההנחיות מתייחסות לתחומים הרכושיים, האישיים והרפואיים ולכן יש להעמיק בהם היטב ולרדת לפרטים ככל שניתן. לדוגמה, אם זה ברמה הרכושית, אפשר להגדיר מאלו נכסים ומקורות לממן את המשך החיים והטיפולים של מייפה הכוח ולקבוע מי האדם שהוא סומך עליו ביותר שישמש כמיופה הכוח שלו. אפשר גם יותר מאדם אחד ואפשר לחלק את הסמכויות השונות בין מיופי הכוח. ברמה האישית, הממנה יכול להגדיר מראש היכן הוא ירצה להמשיך לחיות בעת שלא יהיה כשיר – בין אם זה בביתו, בבית אבות, במוסד סיעודי עם טיפול צמוד ועוד. ברמה הרפואית הוא יכול להגדיר איזה סוג טיפול הוא ירצה לקבל, ממה להימנע ואפילו אילו רופאים הוא ירצה שיטפלו בו.

"כמי שעורך ייפוי כוח מתמשך אני רואה את זה כזכות שאדם יכול לשמור על כבודו עד סוף חייו ולקבוע מראש מי יטפל בו וכיצד, אם הוא יגיע למצב שלא יהיה כשיר עוד".

"הוראות שתקפות לאדם שנמצא בחיים אך אינו מסוגל לקבל החלטות". עו"ד איתמר ארנסטצילום: ציפי ביבי

כיצד נעשה תהליך עריכת ייפוי הכוח המתמשך?

"תחילה אני נפגש עם הממנה ומסביר לו לעומק את כל המשמעות של העניין והחשיבות שלו, ואז יורדים בהדרגה לכל הרזולוציות השונות, החל מקביעת מיופי כוח ועד לניסוח כל ההנחיות. כשאני מול הלקוח, אני יורד לפרטי פרטים כדי לקבל תמונה מלאה על כל הדברים שחשובים לממנה להכניס למסמך ייפוי הכוח המתמשך.

"כעו"ד מנוסה בתחום אני יכול גם להמליץ במידה שהלקוח מעוניין על מיופי כוח שיהיו נכונים יותר עבורו וכאלו שפחות – בשל עבר כלכלי בעייתי לדוגמה, מרחק גאוגרפי ואפילו ניגוד אינטרסים. כמו כן, אני מפרט ללקוח את כל ההגבלות החוקיות וכן את ההנחיות שהוא יכול להוסיף, גם כאלו שהוא לא חשב עליהם וחשוב להתייחס אליהם".

מהם היתרונות שאתה מספק ללקוחותיך בביצוע ייפוי כוח מתמשך?

"ערכתי עשרות רבות של ייפוי כוח מתמשכים למגוון רחב של אנשים בעברית ובאנגלית. לקוחותיי הרבים מעידים כי כשערכו אצלי את ייפוי הכוח הם הבינו בדיוק על מה הם חתמו בכל שלב. אם עלו סוגיות לא פתורות חזרנו אליהן ופתרנו אותן, כך שדבר לא יישאר באוויר. אני רותם את הכשרתי כמגשר לתהליך בפתרון דילמות וסוגיות רגישות, כך שבסוגיות בהן ישנה התלבטות אני לא משאיר את זה פתוח, ובמהלך התהליך אנחנו מנטרלים את כל המוקשים מראש ומוודאים שהכל ייעשה על פי רצונו ובקשותיו. הכל כמובן במקצועיות רבה והמון סבלנות ורגישות".

משרד עו"ד איתמר ארנסט
כתובת: מרכז שפירא
טלפון: 052-6070779
למעבר לאתר>>>
למעבר לפייסבוק>>>