ללכת בעקבות הפולים- האם זה זמן טוב לקנות (חוזים על) קפה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כוסות קפה
צילום: Dreamsime
מורן מייק בכר
תוכן שיווקי
מורן מייק בכר
תוכן שיווקי

אני אוהבת לשתות קפה. בשנים האחרונות לא שמתי לב לשינוי במחיר ששילמתי עבור כוס קפה. לכן, כאשר בדקתי את מחיר החוזה על פולי הקפה, מאוד הופתעתי לגלות כי מתחילת שנת 2011 ועד היום, ירד מחיר החוזה בכ-45%. פולי הקפה אינם הסחורה היחידה שמחירה ירד. בחמש השנים האחרונות ישנה מגמה שלילית בסקטור הסחורות ובמיוחד בסקטור הסחורות החקלאיות. מדד הסחורות הכללי CRB רשם ירידה של כ-23% ומדד הסחורות החקלאיות ירד בכ- 45%.

צילום: Dreamstime

רקע

הקפה נצרך באתיופיה כבר במאה ה-15 והגיע לאירופה דרך וונציה, לה היו קשרי מסחר עם צפון אפריקה. הקפה הגיע לאמריקה רק במאה ה-18, אז הוברחו פולי קפה מגינאה הצרפתית לברזיל. השימוש בעבדים הביא להגדלת תפוקת הקפה העולמית והקפה הפך ממשקה של אצולה למשקה עממי. לאורך השנים, ברזיל הפכה למפיקת הקפה ויצואנית הקפה הגדולה ביותר בעולם (כשליש מתפוקת הקפה העולמית).

היום, צמח הקפה גדל בלמעלה מ-70 מדינות ובעיקר באמריקה הלטינית, דרום מזרח אסיה ואפריקה. ישנם כ-50 זנים של קפה, אך רוב התוצרת המסחרית מופקת משני זנים עיקריים - ערביקה (זן יקר ואיכותי) ורובוסטה (זול יותר ומכיל פחות קפאין). קפה ערביקה הינו המקור לכ-70% מהקפה הנצרך בעולם והרובוסטה לכ-25% נוספים.

על פי אומדנים, בכל יום שותים בעולם 2.25 מיליארד כוסות קפה. על פי נתוני ארגון הקפה העולמי, בחמש השנים הבאות צפויה הצריכה לצמוח בכ-25%. זאת בשל מגמת ה"התקרבות לתרבות המערבית" והגידול בצריכת הקפה בסין, הודו ואמריקה הלטינית. דוגמא לכך היא רשת סטארבקס אשר כיום בבעלותה כ-2000 סניפים ברחבי סין. הרשת פרסמה כי במהלך 2016 היא מתכוונת לפתוח 500 סניפים נוספים בסין ועד 2019, להגדיל את כמות הסניפים ל-3,400.

צילום: Dreamstime

מה משפיע על מחיר הקפה?

מחירי הקפה תנודתיים בצורה קיצונית. מדובר בנתון מפתיע מעט בהתחשב בכך שבטווח הקצר הביקוש לקפה יחסית קשיח ולא מושפע מההכנסה הפנויה של הצרכנים. אם כן, התנודות הקיצוניות במחיר הקפה נובעות בעיקר משינויים בצד ההיצע:

1. תנאי מזג האוויר – בראש ובראשונה, מחיר הקפה מושפע משינויים בלתי צפויים או קיצוניים במזג האוויר שעלולים לגרום לשיבושים באספקה. כך לדוגמא, בשנת 2014 עלה מחיר פולי קפה מסוג ערביקה בכ-50% בעקבות בצורת בברזיל – יצרנית הקפה הגדולה בעולם.

2. עלויות שינוע – בשל העובדה שקיים מרחק ניכר בין המדינות היצרניות והמדינות הצרכניות, מחירי הקפה מושפעים גם מעלויות השינוע בין המדינות. כלל אצבע הוא שכאשר מחיר הנפט יורד, גם עלות השינוע יורדת וגוררת מטה את מחיר הקפה – ולהפך.  

3. מתחים גיאופוליטיים – מכיוון שיצרניות הקפה הגדולות הן מדינות מתפתחות, עשויים להיווצר שיבושים באספקת הקפה על רקע מתחים פוליטיים שמאפיינים מדינות אלו. יתר על כן, לקשרי המסחר בין המדינות  יש השפעה גדולה על המחיר של פולי הקפה.

4. השקעות ספקולטיביות – פולי הקפה הינם סחורה מבוקשת הן בשווקים מפותחים והן בשווקים מתפתחים. הצריכה המאסיבית של סחורה זו הובילה ליצירת שוק חוזים עתידיים של קפה. שוק הקפה הינו השני בגודלו בשוק הסחורות העולמי (במונחים כספיים) ובעל חשיבות גדולה לכלכלה העולמית. בין הגורמים המשפיעים ביותר על התנהלות המסחר בשוק הקפה ניתן למצוא מנהלי קרנות השקעות וקרנות גידור.

צילום: Dreamstime

בשנת 2015, ירד מחיר הקפה בכ-24%. ה"אשם" העיקרי לכך היה מזג אוויר אופטימאלי לגידול צמח הקפה, אשר הגביר את תפוקת הקפה בברזיל. בנוסף, מטבעות יצואניות פולי הקפה כמו למשל ברזיל ואינדונזיה, רשמו פיחות של 33% ו-10% בהתאמה מול הדולר. הפיחות במטבע המקומי מעודד את החקלאים המקומיים לייצא גם במחירים נמוכים יותר, כיוון שהקפה נסחר במטבע הדולר האמריקאי.  

מתחילת השנה הנוכחית, נסחר החוזה על פולי קפה מסוג ערביקה בתנודתיות גבוהה ועד כה עלה בכ-6%. זאת על רקע זינוק של 19% במחיר החוזה מתחילת מרץ. בשנה הקרובה, צפויה תפוקת הקפה לרדת במספר מדינות, בשל תופעת מזג אוויר ייחודית המתרחשת אחת למספר שנים ונקראת "אל-ניניו". בתופעת טבע זו, ישנו מזג אוויר קיצוני בשילוב עם עלייה בטמפרטורת הים בדרום מזרח אסיה. כתוצאה מכך נגרמים בצורות ושיטפונות בחלקים שונים של העולם בהיקף גבוה בהשוואה לשנה רגילה. השנה, תופעת טבע זו כבר אובחנה, והיא צפויה להיות קיצונית יחסית. תנאי יובש באינדונזיה, מקסיקו, קולומביה ווייטנאם, אמורים לפגוע ביבול העולמי בטווח הקצר. ייצור הקפה באינדונזיה, יצרנית הקפה השלישית בגודלה, עתיד לרדת מ-700 אלף טון ל-560 אלף טון בשנה הנוכחית. עם זאת, הייצור הגבוה בברזיל ובמרכז אמריקה צפוי לקזז חלק מההשפעה של הירידה בתפוקה במדינות אלו.

איך להשקיע בקפה?

ישנן שתי דרכים מרכזיות באמצעותן ניתן להשקיע ישירות בקפה:

חוזים עתידיים - על קפה מסוג ערביקה נסחרים חוזים בבורסת הסחורות ICE בלונדון ובבורסת NYMEX בניו יורק. כל חוזה מייצג החזקה בפולי קפה במשקל של 37,500 פאונד (כ-17,010 ק"ג). סליקת החוזה היא פיזית ולכן בכדי להימנע מקבלת הסחורה עצמה, על המשקיע לגלגל את החוזה לפני הפקיעה. נציין כי השקעה בחוזים הינה ספקולטיבית וברמת סיכון גבוהה מאוד.

רכישת ETF או ETN – העוקבים אחר מחיר הקפה. מדובר באלטרנטיבה ידידותית יותר למשקיע ביחס להשקעה בחוזים עתידיים. ETN היא תעודת התחייבות המונפקת ע"י גוף פיננסי. המנפיק מתחייב לעקוב אחר מחיר הסחורה והמשקיע חשוף לסיכון המנפיק. כמו כן, ובשונה מ-ETF, ל-ETN יש תאריך פקיעה. ה-ETN הגדולים בעולם עוקבים אחר מחיר הקפה באמצעות השקעה בחוזים העתידיים. לפיכך, בעת רכישת ה- ETN יש לשים לב באיזה סוג של חוזים עתידיים מדובר. ככל שההשקעה נעשית באמצעות חוזים לטווח קצר, עלות גלגול החוזים גדלה ונוגסת בתשואה הכוללת של המשקיע. השקעה מסוג זה מתאימה למשקיעים המעריכים כי בטווח הקצר תיתכן תנודה משמעותית במחיר החוזים ומתאימה פחות למשקיעים לטווח הבינוני והארוך.

רכישת ETC - ניתן לעקוב אחר מחיר הקפה באמצעות השקעה ב- Exchange Traded Commodity. ה-ETC הינה קרן נאמנות פתוחה, המזכירה את תעודות הסל בארץ, אך אינה מחויבת לעקוב בצורה מלאה אחר נכס הייחוס.

צילום: Dreamstime

לסיכום

מחיר הקפה מסוג ערביקה ירד מתחילת 2011 בכ-45%. אנו מעריכים כי מחיר הקפה צפוי להיסחר בתנודתיות רבה, אך במגמת עלייה בטווח הקצר / בינוני. זאת על רקע הצפי לצמיחה בביקוש לקפה (בעיקר בסין) ותופעות אל ניניו, שעלולות לפגוע בהיצע. ההשקעה בסחורות בכלל ובקפה בפרט הינה תנודתית, ספקולטיבית וטומנת בחובה סיכון רב. לכן מתאימה אך ורק למשקיעים ספקולטיביים.

"מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם."

הכותבת היא מורן מייק בכר, אנליסטית סחורות ומטבעות בענף המחקר, במערך הייעוץ בהשקעות, בנק לאומי.

לאתר לאומי טרייד>>>