תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

נתוני הצמיחה החיוביים של 2016, מספקים נקודת מבט אופטימית לשנה הנוכחית

על פי האומדן הראשון של התוצר ברביע הרביעי של שנת 2016, הצמיחה במחצית השנייה של שנת 2016 הואצה לרמה של 5%, עלייה בקצב הצמיחה לעומת המחצית הראשונה אז הסתכמה הצמיחה ב-3.8%

על פי האומדן הראשון של התוצר ברביע הרביעי של שנת 2016, הצמיחה במחצית השנייה של שנת 2016 הואצה לרמה של
© Tijanap | Dreamstime.com - Blue Business Graph Showing Growth Photo

נתוני הצמיחה שפורסמו על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ביום חמישי (16.2) מראים כי הצמיחה במשק הישראלי עלתה מדרגה במחצית השנייה של שנת 2016. מדובר בקצב צמיחה כמותו לא נראה במשק הישראלי מאז שנת 2013.

על פי האומדן הראשון של התוצר ברביע הרביעי של שנת 2016, הצמיחה במחצית השנייה של שנת 2016 הואצה לרמה של 5%, עלייה בקצב הצמיחה לעומת המחצית הראשונה של השנה בה הסתכמה הצמיחה ב- 3.8%. הצמיחה בכל שנת 2016 הסתכמה בכ-4%.

ברביע הרביעי של שנת 2016 צמח התוצר ב- 6.2%. התוצר העסקי רשם עלייה של 5.9% במהלך המחצית השנייה של שנת 2016. חשוב לציין כי מדובר בקריאה הראשונה לנתוני התוצר ברביע הרביעי העשויה להשתנות מהותית בגלל תוספת של נתונים בהמשך.

כלי רכב
© Ricul | Dreamstime.com - Used Cars For Sale Photo

ממה זה נובע?

הצמיחה במחצית השנייה של השנה מונעת מצמיחה בכל תתי הסעיפים: הצריכה הפרטית בעיקר של רכישת כלי רכב מסיבות חולפות של עיתוי צעדי מיסוי; השקעות בנכסים קבועים הן בבנייה למגורים (על רקע העלייה בהתחלות הבנייה) ובענפי המשק; ייצוא השירותים הנמשך; ולקראת סוף שנת 2016 ובתחילת השנה הנוכחית ישנה התאוששות בסעיף ייצוא הסחורות, שרשם ירידה במהלך השנתיים האחרונות.

בשלושת החודשים האחרונים (נובמבר 2016 ינואר 2017), ניכרת עלייה בפעילות יצוא הסחורות הישראלי בהשוואה לחודשים שקדמו. כך, בתקופה זו עמד היקף היצוא החודשי הממוצע על כ-3.9 מיליארד דולר, שהוא גבוה בכ-6.5% בהשוואה לממוצע בעשרת החודשים הראשונים של 2016 (3.66 מיליארד דולר). דהיינו, נתונים אלה מלמדים על שיפור בערך הדולרי של יצוא הסחורות הישראלי בעת האחרונה, אם כי, לא מדובר בשינוי כמותי (נפח היצוא).

תחילת שנה אופטימית

בשלושת החודשים האחרונים, ניכרת עלייה בפעילות יצוא הסחורות הישראלי בהשוואה
© Andreykuzmin | Dreamstime.com - Export Or Import Shipping Car

העלייה ביצוא בחודש ינואר השנה חלה על רקע עליות בהיקפי היצוא בחלק מהענפים העיקריים, ובראשם, רכיבים אלקטרוניים, בו נרשמה עלייה חדה של כ-22.8%. נתון זה היה במגמת ירידה במרבית שנת 2016 על רקע פרויקט שדרוג המפעל של אינטל בקריית גת שגרם לירידה זמנית בפעילות. בנוסף, נרשמה עליה ביצוא כימיקלים (עלייה של כ-17%) ותרופות (עלייה של כ-14.6%). מנגד, ביצוא של מוצרי מתכת חלה ירידה של כ-7.8%.

סעיף יצוא הסחורות מושפע בעיקר מפעילות שלוש החברות הגדולות: אינטל טבע וכי"ל, ואלו ישפיעו על סך כל הייצוא התעשייתי בשנת 2017. לכך כמובן יש לשלב גורמים נוספים, כמו מגמות בכלכלה העולמית בדגש על שותפות הסחר העיקריות של המשק והתפתחויות עתידיות בשער החליפין של השקל מול המטבעות המובילים (דולר, אירו וליש"ט). נציין כי מאז ראשית השנה, השקל ממשיך להתחזק מול מטבעות אלו וצפוי להמשיך ולהכביד על היצואניות הגדולות. במבט קדימה, איננו צופים צמיחה ביצוא התעשייתי בשנת 2017, אך תחום יצוא השירותים צפוי להמשיך ולהתרחב בקצב מהיר יחסית.

נתוני הצמיחה החיוביים בכל הקשור לצמיחת התוצר העסקי באים גם לידי ביטוי בהמשך מגמת השיפור בפעילות ענפי המסחר והתעשייה במהלך חודש ינואר השנה וזאת על פי סקר מגמות בעסקים שמפרסמת הלמ"ס. לעומת החודש הקודם. התפתחות זו, מלמדת על המשך ההתרחבות בפעילות הסקטור העסקי גם בתחילת 2017. במרבית הענפים, על פי הסקר, הציפיות הן להמשך התרחבות בפעילות, למעט אולי בענף המלונאות.

משמעות

פרסום נתוני הצמיחה ביום חמישי האיצו את מגמת ההתחזקות של השקל הן מול הדולר והן מול סל המטבעות. המצב הנוכחי של צמיחה מהירה יחסית בשילוב סביבת אינפלציה נמוכה, תאפשר לבנק ישראל להמשיך ולשמור על הריבית ברמת השפל עוד תקופה. גם מבחינה פיסקלית מדובר בחדשות טובות כיוון והעלייה בצמיחה תשמר את המגמה של עליית הכנסות המדינה ממיסים וכך תאפשר לממשלה לשמור על רמת גרעון נמוכה יחסית תוך צרכי גיוס כאלו שלא צפויים להכביד על שוק האג"ח הממשלתי המקומי.

בסך הכול, מדובר בחדשות טובות מאוד למשקיעים בשוק המניות ובשוקי האג"ח. מדובר בחדשות פחות טובות  ליצואנים ולבנק ישראל במאמציו למנוע התחזקות נוספת של השקל.

הכותב הוא מנהל דסק מחקר מאקרו, לאומי שוקי הון

לאתר לאומי טרייד>>>