רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

טראמפ נכנס לבית הלבן - מה צפוי לכלכלה האמריקאית?

האיש שהבטיח להחזיר את אמריקה לגדולתה פיזר הבטחות בחירות רבות. אילו מהן הוא יקיים ומה תהיה ההשפעה על הכלכלה הגלובלית

הבית הלבן. טראמפ נכנס לבית הלבן – מה צפוי לכלכלה האמריקאית?
Dreamstime

דונלד טראמפ, המועמד השנוי במחלוקת שהצליח להפתיע ולזכות בבחירות בארצות הברית, ייכנס ב-20 בינואר לחדר הסגלגל כנשיא   והעמימות ואי הוודאות ששלטו בשווקים בחודשים האחרונים של 2016, יתחילו, כך מקווים המשקיעים, להתפוגג.

במערכת הבחירות הארוכה והמטלטלת בין טראמפ לבין הילארי קלינטון, המועמדת הדמוקרטית, הספיק טראמפ הרפובליקאי להפריח לאוויר ולמיקרופונים שלל הבטחות שרמזו על הכיוון שאליו ינווט את ארצות הברית, אם ייבחר. ימים ספורים לפני שיתחיל במלאכה זה הזמן להיזכר בכמה מהן, ולתהות אם יפעל כדי להשיג אותן ועד כמה יצליח בכך.

האם טראמפ יחזיר את המשרות שברחו?

טראמפ הבטיח "לעשות את אמריקה גדולה שוב" ולשם כך, אמר, ידאג שהמשרות הרבות שהועברו מארצות הברית למדינות אסיה ולמקומות אחרים, ישובו לידיהם של האמריקאים שייהנו כעת מביטחון תעסוקתי גדול יותר וממשכורות גבוהות יותר. כיום שיעור האבטלה אמנם נמוך במיוחד פחות מ-5% - אך משרות רבות הן "מקג'ובס" משרה פשוטה ביותר בתאגידים גדולים, עם שכר מינימום, ללא קביעות וללא אופק תעסוקתי. טראמפ מתכוון להחזיר לארצות הברית את משרות הייצור הרבות שאבדו לה, שמעמדן ושכרן גבוהים יותר. לשם כך, הבטיח גם כי ישקיע בתשתיות מה שייצור מקומות תעסוקה רבים.

טראמפ הבטיח כי כנשיא, יפעל למען סביבה ידידותית יותר לעסקים
Dreamstime

הנשיא הנבחר גם אמר כי יוריד מיסים למעמד הביניים, בעיקר, כאשר מי שמרוויח עד 25 אלף דולר בשנה לא ישלם מס כלל; אך בצעד בלתי-רפובליקאי בעליל, הוא גם הבטיח כי עשירים כמוהו ישלמו יותר מסים. לדבריו, יש למסות רווחי הון בוול סטריט ולדאוג לכך שמזכירה לא תשלם יותר מסים מאשר הבוס שלה. לא בטוח שזה יצליח לו: הרוב הרפובליקאי בבית הנבחרים, שכבר התרגל לפעול מול הנשיא הדמוקרטי היוצא, ברק אובמה, צפוי להתנגד למיסוי העשירים שהם חבריהם הטובים של רבים מהפוליטיקאים, משתי המפלגות. גם הגדלת ההוצאה הממשלתית לטובת השקעה בתשתיות וייצור משרות חדשות צפויה להיתקל בהתנגדות עזה. 

הרחבה כמותית כפי שהבטיח טראמפ עלולה גם להגביר את קצב האינפלציה  שהייתה מדוכאת בשנים האחרונות. לאור ציפיות המשקיעים לעלייה באינפלציה, התשואות על איגרות חוב ממשלתיות ארוכות טווח של ארצות הברית כבר זינקו ואולם, לא בטוח שעלייה באינפלציה  אכן תתרחש, בוודאי לא בטווח הקצר. זאת, לאור המכשולים שבהם צפויה להיתקל תוכניתו של טראמפ, הן מול הבנק הפדרלי והן מול הסנאט.

אמריקה נגד העולם

במערכת הבחירות התבטא טראמפ לא אחת בגנות הסכמי הסחר של ארצות הברית עם שותפותיה ברחבי העולם. כך למשל, הבטיח כי כבר ביומו הראשון בתפקיד הנשיא, הוא יוציא את ארצות הברית מהסכם הסחר הטרנס-פסיפי (TPP), הסכם עצום בגודלו הצפוי להקיף 12 מדינות השוכנות לחופי האוקיינוס השקט. עוד הבטיח כי יפתח מחדש הסכמים קיימים, במטרה לשפר את התנאים שלהם זוכה ארצות הברית.

דונלד טראמפ. האם יחזיר את המשרות שברחו?
Dreamstime

ואולם, סביר להניח כי ברגע האמת, השינויים בהסכמים יהיו דרמטיים פחות ממה שאפשר היה להבין מהצהרות הבחירות של טראמפ; וכי מעמדה הדומיננטי בסחר העולמי של ארצות הברית יישאר איתן גם תחת הנהגתו.

ידידותי לעסקים?

איש העסקים טראמפ, המציג את עצמו כמי שעשה מיליארדים בכוח שכלו וחוכמתו, הבטיח כי כנשיא, יפעל למען סביבה ידידותית יותר לעסקים עם צמצום ברגולציה והורדת מיסים לחברות, משיעור של 39% לכ-15% בלבד לכל העסקים מחנויות משפחתיות ועד לתאגידי ענק. בנוסף, לאחר שמונה שנים תחת נשיא ששם דגש על התחממות האקלים והגביל את צעדיהן של חברות הנחשבות מזהמות, כניסתו לבית הלבן של טראמפ, המכחיש מכל וכל את ההתחממות הגלובלית, היא בבחינת משב רוח מרענן גם במפרשי התאגידים המזהמים.

בשורה התחתונה

בינתיים, ארצות הברית נהנית בשנה האחרונה מסימני צמיחה מעודדים, כמו המשך שיפור בשוק התעסוקה, כאשר הדו"ח האחרון מצביע כי המשק האמריקאי מתקרב למצב של תעסוקה מלאה, והודעה של נגידת הפדרל ריזרב, ג'נט ילן, כי ב-2017 תחל הריבית לעלות בנוסף לגירעון תקציבי של 3.1%.

השנה החדשה נפתחה ברוח אופטימית, ועוד טרם לכן, לאחר שמערכת הבחירות בארצות הברית הסתיימה, שוק המניות האמריקאי פתח בעלייה  למרות התחזיות השחורות. הסיבה לכך פשוטה: השווקים אוהבים ודאות, ושונאים עמימות. מהרגע שהנשיא נבחר, ולאחר שהתרגלנו לרעיון של הברקזיט נפתחה הדרך ליציבות ואף לעליות.

אשר להצהרות של טראמפ, הבטחות לחוד, מציאות לחוד. רק ימים יגידו מה טראמפ יצליח לממש, ומה יישאר בגדר (עוד) הבטחת בחירות.

"מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם."

הכותב הוא אנליסט אנרגיה בחדר עסקאות ני"ע זרים, לאומי שוקי הון

לאתר לאומי טרייד>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#