תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ארצות הברית בדרך להעלאת ריבית האם צריך להכין את תיקי ההשקעות?

נראה שבחודש שחלף מאז בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב, המשקיעים הפנימו כי אנו בדרך למעבר מעולם של ריביות אפסיות ללא אינפלציה, לעולם של ריבית עולה בשילוב רמות אינפלציה גבוהות יותר

אצבעות עולות בכיוון הגרף
Dreamstime

במהלך החודש שחלף מאז בחירתו של דונלד טראמפ לנשיא ארצות הברית, חוו השווקים הפיננסיים בעולם מסחר סוער במהלכו נרשמו ירידות שערים חדות בשוקי החוב, ומנגד, עליות שערים בשוקי המניות. ההכרה כי בחירתו של טראמפ מסמלת את המעבר מעולם של ריביות אפסיות ללא אינפלציה לעולם של ריבית עולה בשילוב רמות אינפלציה גבוהות יותר, הייתה הגורם העיקרי לתנודתיות בשווקים. בהתאם, הציפיות בשווקים מדברות על העלאת ריבית שההסתברות הגלומה שלה היא  למעשה וודאות מוחלטת של 100% להעלאת ריבית בהודעת הפד הקרובה.

מזה כשמונה שנים שהמציאות הפיננסית בעולם הינה מציאות של ריביות אפסיות (ובמקומות מסוימים אף שליליות) והרחבות מוניטאריות נרחבות על ידי בנקים מרכזיים. בשנים אלו, החלטות ההשקעה היו קלות יחסית כאשר עיקר מחירי הנכסים הפיננסיים נדחפו כלפי מעלה תודות לחוסר האלטרנטיבה שיצרה מציאות של ריבית אפסית. בישראל, בלט שוק איגרות החוב הממשלתיות כאשר בשלוש השנים האחרונות מדד האג"ח הכללי ממשלתי בישראל הניב תשואה של קרוב ל-9% ואילו מדדי המניות המובילים בארצות הברית עלו בתקופה זו בכ-25% בממוצע. בחירתו של טראמפ מלמדת כי ייתכן ומציאות זו עומדת בפני שינוי.

בעולם של ריבית עולה, יש בהחלט מקום לבחון את דפוסי ההשקעות. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי תוואי העלאת הריבית צפוי להיות ארוך ואיטי לאור הרצון של בנקים מרכזיים בעולם להימנע ככל האפשר מזעזועים בשווקים הפיננסיים. בישראל, המצב אף מורכב יותר, כאשר על רקע סביבת האינפלציה הנמוכה והשקל החזק, נראה כי בנק ישראל לא צפוי להתחיל את תהליך העלאת הריבית לפני סוף שנת 2017, תחילת שנת 2018 לכל המוקדם.

איך משקיעים כשהריבית עולה?

ובכל זאת, מציאות של ריבית עולה המלווה בעלייה בסביבת האינפלציה (מציאות המתקיימת בדרך כלל בעת עלייה בשיעורי הצמיחה) הינה סביבה רעה מאוד להשקעה בשוק איגרות החוב הממשלתיות, ובעיקר באיגרות חוב בעלות מח"מ בינוני ארוך. במציאות כזו, נוטים שיעורי התשואה לעלות ובתאמה למח"מ נרשמות ירידות שערים בשערי האיגרות. יוצאות מן הכלל הן איגרות החוב צמודות המדד למח"מ קצר המהוות כלי לגיטימי להגנה אינפלציונית.

איגרות חוב קונצרניות, ובעיקר צמודות מדד במח"מ קצר יחסית, עשויות להיות אף הן הגנה טובה. ככלל, איגרות חוב קונצרניות נפגעות פחות במציאות של עלייה בצמיחה על רקע העובדה כי רווחי החברות נוטים לעלות, דבר שלרוב מפחית את פרמיית הסיכון ביחס לאיגרת חוב ממשלתית מקבילה.

גרפים של מניות
Dreamstime

אשר לשוקי המניות, הרי שהם בדרך כלל נהנים בתחילתה של תקופה של ריבית עולה בעת שהאלטרנטיבה הסולידית עדין לא אטרקטיבית דיה. יחד עם זאת, במקרה של עלייה חדה בריביות, ובעיקר כשהתהליך מהיר יחסית, נוטים גם שוקי המניות להיפגע.

חשוב לציין כי הענפים הנהנים מסביבה של ריבית עולה הם הבנקים, חברות הביטוח וחברות מענפים בעלי שיעור מינוף נמוך יחסית (לדוגמה תעשיות ביטחוניות) הנזקקים פחות לאשראי לסוגיו. לעומת זאת, חברות מענפי הנדל"ן, קמעונאות והליסינג למשל, הפועלות, בדרך כלל, בשיעורי מינוף גבוהים יחסית, צפויות להיפגע יותר מסביבה של ריבית עולה בשל העובדה שעלויות התפעול שלהן מתייקרות בצורה משמעותית.

מבחינת השקעה במטבעות, כלל האצבע טען בעבר כי המטבע במדינות המעלות ריבית צפוי להתחזק, אולם בשנים האחרונות היינו עדים למספר דוגמאות בהן ראינו הורדות ריבית ופעולות מוניטאריות מרחיבות שלא מנעו המשך התחזקות של המטבע המקומי. הדוגמה הטובה היא יפן ומהלך התחזקות המטבע המקומי היין - עד זה לא מכבר.

סביבה מאתגרת

כל אלו מביאים למסקנה המתבקשת כי סביבה של ריבית עולה הינה מאתגרת הרבה יותר בכל הקשור להשקעה בשווקים פיננסיים. עם זאת, עדיין ניתן למצוא אפיקי השקעה ראויים הצפויים להניב רווח גם בסביבה של ריבית עולה, וזאת תוך בחינה של האלטרנטיבות וביצוע מחקר סלקטיבי מעמיק.

בטווח הקצר, נראה כי עיקר הסיכון צפוי להיות דווקא בשוק ה"סולידי"  - שוק איגרות החוב שחווה ירידות חדות יחסית בחודש האחרון. שוקי המניות צפויים עדיין ליהנות מרוח גבית בתקופה הקרובה, אולם בראייה ארוכת טווח, אנו מעריכים כי ייתכן ויש לחשוב על הורדת פרופיל הסיכון הממוצע בתיקי ההשקעות.

"מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם."

הכותב הוא מנהל דסק מחקר מאקרו, לאומי שוקי הון

לאתר לאומי טרייד>>>