תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ועידת אופ"ק: ניסיון העבר מלמד שניגודי האינטרסים של המדינות עלולים להיות חזקים מההבנות שהושגו

חברות הנפט האמריקאיות המתינו להתאוששות כדי להתחיל ולחזור לשוק, ואלו מסמנות תקרה למחיר הנפט אשר עומדת להערכתנו בטווח של 55 עד 60 דולרים

מפת ארצות הברית ונפט
Dreamstime

פגישת אופ"ק שהתקיימה בסוף נובמבר, אמנם לוותה בשמועות ודעות מנוגדות ואף הסתיימה בהודעה חשובה במיוחד, אבל בשביל להבין את הסיפור האמיתי של מחירי האנרגיה, חשוב לצלול להיסטוריה של הוועדה, אשר חברותיה מתקשות לבסס מערכת יחסי אמון לאורך השנים בעקבות ניגודי אינטרסים קשים בכל הקשור לחיתוך/הקפאה בתפוקת הנפט.

רגע לפני, נתחיל בשורה התחתונה שיצאה מהוועידה: חברי אופ"ק מאוחדים בדעתם על הצורך במחירי אנרגיה גבוהים, הגיעו להבנות על חיתוך התפוקה ומחיר הנפט זינק ל- 52 דולר.  

יחד עם זאת, ערב הסעודית הצהירה בעבר, כי היא אינה מוכנה לשאת בנטל לבדה, ובמידה והארגון מעוניין בהקפאה/חיתוך בתפוקה, כל המדינות צריכות להשתתף. האיראנים שהגיעו לרמות הפקה של טרום הסנקציות, מיתנו לאחרונה את דעתם ולקראת השיחות החלו לגלות גמישות בהצהרות לתקשורת. המפתח העיקרי לשיחות היה ונשאר שיתוף הפעולה בין ערב הסעודית, איראן ורוסיה.

האופטימיות של המשקיעים בנפט חזרה מרגע שהאיראנים ציינו כי הם מוכנים לדבר על הקפאה/חיתוך בתפוקה וכי גם רוסיה מוכנה לשקול זאת, במידה ואופ"ק יגיעו להסכמות. האווירה החיובית בישיבה, בהובלת האיראנים, שלחה את הברנט לעלייה יומית של יותר מ-9%- הגבוהה ביותר מאז חודש פברואר.

המפתח: ערב הסעודית

ועכשיו להיסטוריה. הסיטואציה הנוכחית מזכירה את פגישת אופ"ק בדצמבר 2001. גם אז חברות אופ"ק המתינו לחיתוך בתפוקה מהמדינות שאינן חברות בארגון. חברי אופ"ק התכנסו כאשר המפיקות העצמאיות התחייבו לקצץ בתפוקה בחצי מיליון חביות נפט ביום, ואילו רוסיה, מקסיקו, ונורבגיה הסכימו לקצץ  ביחד כחצי מיליון חביות נפט ביום.

המיתון הכלכלי בארצות הברית עם פיצוץ בועת ההייטק הוביל להתמתנות בביקושים לנפט, והמחירים נחתכו בשליש, מה שהוביל לתיאום נרחב בהפקת הנפט.

המצב היום דומה, אך ישנם מספר הבדלים. המשבר הכלכלי ב-2001  פגע אמנם בביקושים לנפט, אולם הנס הכלכלי בסין תמך במחירי הנפט בשנים שלאחר מכן.

לעומת זאת, המשבר הנוכחי הוא משבר בתעשייה עצמה שעברה שינוי משמעותי עם כניסתן של שחקניות פצלי השמן האמריקאיות אשר ניצלו את המשבר במחירי האנרגיה להתייעלות והכנסת שיפורים טכנולוגיים שהובילו לירידה משמעותית בתשומות ההפקה. ההחלטה הנוכחית של אופ"ק היא על רקע השינוי בכללי המשחק.

המוני חביות נפט צבעוניות מצילום על
Dreamstime

חשוב לציין כי שוק האנרגיה העולמי מאופיין בעודף היצע המוערך בכ-2 מיליון חביות נפט ביום, ורמות ההפקה העולמית, וזו של אופ"ק בפרט, נמצאות בשיא. רמת ההפקה המוצהרת של אופ"ק עומדת על 30 מיליון חביות נפט ביום, ההפקה בפועל מוערכת בכ-34 מיליון נפט חביות. למעשה, מאז יוני 2014, תפוקת הנפט של אופ"ק רק עלתה.

המפתח בהפקת הנפט של אופ"ק הייתה ונותרה ערב הסעודית המפיקה נפט ברמות שיא היסטוריות. לכן, השאלה הגדולה היא האם ערב הסעודית אכן תחתוך בהפקת הנפט כחצי מליון חביות נפט ביום, ל-10 מיליון חביות נפט ביום. איראן ממשיכה ברמות ההפקה הנוכחיות שלה.

חובת ההוכחה

לכן, אף שפגישת אופ"ק הנוכחית הייתה אחת הדרמטיות שהתקיימו ובאה לידי ביטוי בגידול בנפח המסחר היומי בחוזים על הנפט כאשר חברי הוועדה עשו את הבלתי סביר והצליחו להגיע להסכמות על חיתוך תפוקה של 1.2 מיליון חביות נפט ביום, חובת ההוכחה ליישום בפועל של ההסכם נותרה על אופ"ק. בהקשר לכך, נציין כי ב-9 בדצמבר צפויה להתקיים פגישה עם המדינות מחוץ לארגון כדי לקבוע על גובה חיתוך התפוקה הנפט, כשהערכות הן כי רוסיה תחתוך 300 אלף חביות נפט ביום.

המדינות החברות באופ"ק כבר הראו חוסר יכולת ליישם באופן מלא את החלטותיהן בחיתוך תפוקה. אם נוסיף על כך את תפוקת הנפט הצפויה להגיע מארצות הברית ואת השאלה האם מדינות מחוץ לאופ"ק יצטרפו למאמץ, נגיע למסקנה שפוטנציאל העליות במחיר הנפט הוא מוגבל.

בשורה התחתונה, העליות האחרונות במחיר הנפט אינן צפויות להערכתנו להחזיק לאורך זמן, שכן פוטנציאל הגידול בהיצע הנפט גדל ככל שמחיר הנפט עולה ומתבסס ברמות הנוכחיות לאורך זמן. אנו מעריכים שחברות הנפט האמריקאיות המתינו להתאוששות האחרונה כדי להתחיל ולחזור לשוק, ואלו מסמנות תקרה למחיר הנפט אשר עומדת להערכתנו בטווח מחירים של 55 עד 60 דולרים.

"מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם."

הכותב הוא אנליסט אנרגיה בחדר עסקאות ני"ע זרים, לאומי שוקי הון

לאתר לאומי טרייד>>>