רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לקראת ההכרעה בארצות הברית: איזה מועמד עדיף לתעשיית הנפט?

המצע הרפובליקני נחשב לידידותי לעסקים ולתעשיית הנפט, בעוד שהדמוקרטי הרבה יותר ירוק ומהווה איום על החברות בתחום

מתקן זיקוק נפט
Dreamstime

בחודש האחרון, המירוץ לנשיאות בארצות הברית צובר תאוצה לקראת ההכרעה בשמונה בנובמבר. ההבדלים בין המועמדים דונלד טראמפ הרפובליקני והילארי קלינטון הדמוקרטית בולטים במיוחד, לא רק בדרך אותה הם מנהלים את הקמפיין ובדעותיהם השונות כל כך, אלא גם בגישתם בכל הקשור לתחום האנרגיה.

באופן היסטורי הרפובליקנים נחשבים לידידותיים לעסקים ולתעשיית הנפט בפרט. טראמפ לא שונה כמובן, ובמצע הרפובליקני אין הפתעות, עם הקלות וגישה ידידותית לתעשייה האמריקאית.

המצע של טראמפ כולל דה-רגולציה המבטיחה שלא תהיה פעולה משמעותית בתחום שינוי האקלים, ולמעשה לשיטתו של טראמפ, מפלגתו אינה מחויבת להסכם פאריז, ואף מתכננת דחיית תוכניות בתחום האנרגיה המתחדשת.

המצע הרפובליקני אינו מתייחס לשינוי האקלים כאיום על הביטחון הלאומי. דה פאקטו הרפובליקנים בעד תמיכה בתעשיית האנרגיה, כמו גם בפיתוח והפקה מואצת של דלקים פוסיליים, מתוך מטרה למנוע את אסדרת תעשיית הפצלים (לטענתם, התעשייה עובדת מצוין ללא התערבות ממשלתית) ולהגיע ללגליזציה מלאה של התעשייה.

דונאלד טראמפ
Dreamstime

 זו גם הסיבה שחברות הנפט והגז יחיו בשלום עם בחירתו של טראמפ, כאשר הסביבה הרגולטורית והעסקית בה הן פועלות צפויה להשתפר.

עם קלינטון יהיה מסובך יותר

בבחינה של המצע הדמוקרטי, אשר נחשב ירוק יותר, נראה שעתידן העסקי של חברות הנפט צפוי להיות מעט מסובך.

הילארי קלינטון
Dreamstime

המצע כולל יעד הפחתת גזי חממה ב-80% עד 2,050, יחד עם הפסקת הסובסידיות וההקלות במס לדלקים פוסילים, כמו גם עידוד שימוש בתחבורה ירוקה, בין היתר באמצעות הסעת המונים. בייצור חשמל, קבעו הדמוקרטים בהנהגתה של קלינטון, יעד ביניים של 50% ייצור חשמל מאנרגיות ירוקות.

חשוב לציין גם כי הדמוקרטים מתנגדים לקידוחים בים האקרטי ובאוקיינוס האטלנטי, אך מה שצריך להדאיג את התעשייה יותר מכל הוא הדובדבן שבקצפת שכלול בתוך המצע ואומר כי "אמריקה חייבת לפעול אך ורק על אנרגיה נקייה עד אמצע המאה...". באנגלית זה כמובן נשמע יותר טוב -

"We believe America must be running entirely on clean energy by mid-century"

 למעשה, המצע הדמוקרטי הוא הסיוט הירוק עבור תעשיית הנפט והגז האמריקאית, ואחת הסיבות לשבירה שמאלה של הדמוקרטים היא ההתמודדות של הסנטור ברני סנדרס. בסופו של דבר, הילארי קלינטון תמכה בעבר בקידוחים בים הארקטי ורק לאחרונה שינתה את עמדתה. אותו הדבר נכון גם לגבי צינור הנפט שלKeystone XL. אשר לתעשיית פצלי השמן (הנחשבת למזהמת)  הרי שזו נהנית ממעמד מיוחד, שם הרגולציה יחסית רכה, ואפילו סנדרס לא הצליח להשפיע על מהות הדיון.

לקחים מממשל אובמה

אם נבחן את שמונה השנים בהן הנשיא היוצא ברק אובמה היה בשלטון, הרי שתעשיית פצלי השמן בארצות הברית פרחה, וזאת אף שדעותיו הדמוקרטיות תומכות באנרגיה ירוקה. גם קלינטון בשנים אלו לא נלחמה נגד התעשייה, אלא להיפך. כמזכירת המדינה, קלינטון אף עזרה בהפצת השיטה בעיקר למזרח אירופה וסין.

השאלה עד כמה ממשל אובמה היה ירוק תישאר פתוחה, ואולי בעתיד נקבל תשובה חד משמעית בנושא. אומנם תעשיית פצלי השמן צמחה בתקופתו, אולם חשוב לזכור שנעשו צעדים משמעותיים בהפקת החשמל, עם כניסת אנרגיות מתחדשות על חשבון הפחם ואנרגיה גרעינית. יחד עם זאת, אין ספק כי בתחום התחבורה יש עוד המון מה לעשות.

מכאן אנו מגיעים למסקנה כי אף שלחברות הנפט עדיף לקבל את טראמפ כנשיא, נראה שהן תוכלנה לחיות גם תחת קלינטון שבינתיים מובילה את המירוץ ומסתמנת כמי שצפויה לנצח בחודש הבא ולהיבחר לנשיאה הראשונה של ארצות הברית.

"מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם."

לאתר לאומי טרייד>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#