תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

רגע לפני שקופצים למים: שמונה עצות להשקעה בבורסה

אל תצפו לרווח מהיר בתקופה קצרה, זכרו שהעבר משפיע על העתיד והתרחקו ממינוף יתר

משקיעים בבורסה
Dreamstime

בשנות ה-80 וה-90 רווחו השמועות והסיפורים על בני המזל שהשקיעו במניה הנכונה, בזמן הנכון. אלו, על פי הסיפורים כמובן, הפכו למיליונרים בתקופה קצרה, כשהמניה זינקה במפתיע.

היום כבר ברור לכולם, גם למומחים בתחום, שקשה להמר תמיד על המניה הנכונה. בשוק ההון אין ארוחות חינם ואין מתנות. אם מישהו מציג בפניכם מניה באופן מפתה, ומבטיח שהיא עתידה להניב תשואה גבוהה במיוחד סימן שגם הסיכון שבצידה גבוה, והיא עלולה להתברר בסופו של דבר כהשקעה גרועה במיוחד. מנגד, מניות יציבות ואיתנות - כאלו שלא צפויות לצנוח בחדות ולקחת איתן את ההשקעה לטמיון - מניבות על פי רוב תשואות מתונות.

לכן, ככלל, חשוב לזכור שמניות הן אפיק השקעה מסוכן, במיוחד בטווח הקצר. אפשר להרוויח הרבה בהשקעה במניות, אבל גם להפסיד לא מעט. אחרי שהפנמתם את העובדה הזו, ואתם מוכנים לסכן את כספכם עליכם להגדיר את תיאבון הסיכון הסובייקטיבי שלכם מה גובה ההפסדים שתהיו מוכנים לספוג בכל הקשור לתיק ההשקעות שלכם.

השלב הבא הוא להכיר מספר עקרונות השקעה בסיסיים, שרלוונטיים לרוב המכריע של המניות והמשקיעים, אשר כדאי להתייחס אליהם בעת קבלת החלטות השקעה.

משקיע בבורסה
Dreamstime

התמקדו במחיר המניה

חברה טובה עם ביצועים מעולים עלולה להיות השקעה גרועה, בעוד שחברה מקרטעת הנתונה בקשיים עשויה דווקא להניב תשואה גבוהה. ההבדל טמון במחיר הרכישה של המניה.

נתחו את הסביבה

הקשר בין חברה לסביבתה העסקית משול לקשר בין סירה לנהר שבו היא שטה. כפי שהטובה שבסירות לא תוכל לצלוח נהר יבש, גם החברה האיכותית ביותר לא תוכל לצמוח בשוק מתכווץ ולהפך: כשזרימת הנהר מהירה ועוצמתית, גם דוגית קטנה תאיץ את מהלכיה. לכן, עוד לפני שתבחנו את החברה עצמה לעומק, יש ללמוד את התעשייה שבה היא פועלת, על הסיכונים ופוטנציאל הצמיחה שלה.

דעו שלא כל מה שטוב לצרכן בהכרח טוב לחברה, במיוחד לא תחרות חריפה

חברות מסחריות, מעצם טיבן, אינן אוהבות תחרות פרועה שמביאה לשחיקת מחירים, מורידה את הרווחים ופוגעת בשורה התחתונה. עסקים הפועלים בתעשייה עם חסמי כניסה גבוהים הם על פי רוב מסוכנים פחות ורווחיים יותר מה שהופך אותם לחביבי המשקיעים.

 שימו לב - עתידה של חברה נעוץ בעברה

אחת האקסיומות המוכרות בשוק המניות, היא ששוויה הכלכלי של חברה נגזר מביצועיה בעתיד ולא מעברה. תיאורטית, זה נכון - ברור שמחיר המניה הוא ערכם הנוכחי של רווחיה העתידיים. ואולם, גם הרווחים העתידיים מושפעים מאוד ממה שכבר היה. במילים אחרות, התוצאות בשנים הבאות נשענות במידה רבה על ביצועי החברה בשנים האחרונות. המסקנה יש לקרוא את הדו"חות הכספיים ביסודיות ובקפידה.

שוק ההון
Dreamstime

היזהרו ממינוף יתר 

כאשר השמיים נקיים והשווקים פורחים, חברות ממונפות שנטלו הלוואות רבות - מניבות תשואות נהדרות. אולם חשוב לזכור שמינוף יתר עלול להיות חרב פיפיות. הפיתוי לממן את פעילות החברה באמצעות מימון הוא אדיר, במיוחד בתקופות של ריבית נמוכה; אבל המינוף הגדול הזה אחראי לא פעם לנפילה כואבת של חברות מצוינות. חברה שמחזיקה יתרות מזומנים נכבדות נתפשת לא אחת כלא יעילה וככזו ש"מבזבזת" משאבים, אבל כאשר מגיע יום סגריר, הנזילות היא זו שמצילה עסקים ומאפשרת להם לצלוח משברים.

זכרו שהממד האנושי קובע

יש לנו נטייה טבעית להתמקד בנתונים ומספרים, אבל ניסיון החיים מלמד שפעמים רבות, אנחנו משקיעים באנשים ולא בסטטיסטיקה שמאחוריהם. מנכ"ל מנוסה ומוכשר מוביל להישגים טובים יותר מהממוצע שגם אם אינם מתבטאים כרגע בדו"חות החברה, עשויים להתלבט בביצועים העתידיים שלה.

היו בצד של בעלי השליטה

כדאי לזכור שכמעט תמיד, לבעלי השליטה יש הרבה יותר מידע לגבי מצב החברה מאשר למשקיעים מהשורה. לכן, כאשר בעל שליטה מוכר החזקה, לא פעם זוהי נורת אזהרה; וכאשר הוא קונה, יש בכך רמז להזדמנות השקעה. זו לא מתמטיקה, אלא הגיון פשוט ואינטואיציה בריאה.

התאזרו בסבלנות

אם החלטתם לצאת לדרך ולהשקיע בשוק ההון, חשוב לזכור שמניות, מעצם טבען וטיבן, מתאפיינות בתנודתיות גבוהה - שכן אי הוודאות בשוק גדולה, ולא כל הגורמים למחיר המניה ידועים לנו ברגע נתון. כל זה נכון במיוחד לטווח הקצר. לפיכך, אם אתם מעוניינים ב"סיבוב מהיר", עדיף שתוותרו מראש על ההשקעה. אם החלטתם לקפוץ למים בכל זאת, היו סבלניים - שכן ההשקעה במניות אמנם מניבה תשואה עודפת ברורה, אבל רק לאורך זמן.

"מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם."

הכותב הוא מנהל דסק מחקר מניות. חדרי עסקאות ני"ע ישראלים 

לאתר לאומי טרייד>>>