תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חברות ישראליות רבות רכבו על גל ההנפקות של חודש ספטמבר, אולם האם חודש כזה עוד יחזור השנה?

היקף הגיוסים בתשעת החודשים הראשונים של השנה: כ- 55 מיליארד שקלים

איור אנשי עסקים
Dreamstime

רגע אחרי החופש הגדול ושנייה לפני שהחגים מתחילים, ניצלו כ-30 חברות ישראליות את חלון ההנפקות שהביא איתו חודש ספמטבר. למעשה, אנו קרובים לסיומם של תשעת החודשים הראשונים של השנה, ונראה שאפשר כבר כעת לסכם שהיקף הגיוסים בבורסה הישראלית יעמוד על כ-55 מיליארד שקלים, מתוכם כ-14 מיליארד שקלים יגויסו בחודש ספטמבר בלבד. לשם השוואה, הסכום שגייסו החברות הישראליות בשנת 2015 כולה עמד על כ-60 מיליארד שקלים. 

לפני שנסקור את הסיבות שהובילו לגל ההנפקות, חשוב לציין שחודש ספטמבר היה חריג, בין היתר, בגלל שלוש הנפקות גדולות במיוחד: חברת חשמל (גיוס של 3.3 מיליארד שקלים), בי קומיוניקיישן (גיוס של 1.9 מיליארד שקלים) ובנק מזרחי (צפוי להשלים גיוס של כשלושה מיליארד שקלים). למעשה, אם נסכם את שלוש ההנפקות הללו, נראה כי אלו גייסו יחדיו סכום מצרפי של יותר משמונה מיליארד שקלים, המהווים חלק עיקרי מהיקף הגיוסים של החודש הנוכחי.

מה עומד מאחורי גל ההנפקות?

באופן כללי, ניתן לומר כי ההנפקות הן מן היקב ומן הגורן, והגיוסים רוחביים לכל השוק, בדגש על ענפי הבנקים והנדל"ן, כאשר כל חברה מגייסת בהתאם ליכולות שלה. בין החברות ניתן למצוא חברות גדולות מאוד, בהן חברות נדל"ן כמו איירפורט סיטי או כלכלית ירושלים. לאלו מצטרפות גם חברות קטנות המדורגות נמוך או לא מדורגות כלל, שמצליחות לגייס כמה עשרות מיליוני שקלים בהנפקה.

לחיצת ידיים עסקית
Dreamstime

כמעט 90% מהגיוסים הן של חברות שמדורגות בקבוצת A ומעלה. האיגרות חוב מתחלקות כמעט שווה בשווה  בין איגרות חוב צמודות מדד לאיגרות חוב לא צמודות, ומבחינת טווח הגיוסים אנו רואים ממוצע מח"מ של חמש שנים. חשוב לציין שישנה יציבות ברמות המרווחים של הריביות ביחס לאיגרות חוב ממשלתיות. כלומר, אם היינו מצפים לעליה בריביות בגלל המסה האדירה של ההנפקות, אין לכך זכר בינתיים, והריביות יציבות ללא עליה משמעותית בעלות הגיוס. בראייה היסטורית, מדובר ברמות ריבית נמוכות הנובעות מכך שהבנצ'מרק הממשלתי נמצא סביב רמות השפל.

נראה שההצלחה הגדולה של החודש נובעת בעיקר מהנזילות הגבוהה שיש בשוק. יש לא מעט כסף שמחכה להזדמנויות השקעה, בין היתר בגלל רמת התשואות הנמוכה באפיק הממשלתי ובחלקים מהשוק הקונצרני, בעיקר זה המדורג גבוה. משקיעים מחפשים השקעות עם רמות תשואה יותר גבוהות, כשלנגד עיניהם עומדת מטרה אחת: להשביח את התשואות של התיקים בעידן בו קשה למצוא אפיקי השקעה זולים.

נציין כי גם העובדה שהממשלה גייסה השנה סכומים צנועים הביאה לכך שהאפיק הקונצרני נכנס לסוג של וואקום, כאשר מצד אחד יש הרבה כסף נזיל, אבל מהצד השני, אין איפה להשקיע אותו. בנוסף, הגופים המוסדיים בארץ הדירו את רגליהם משוקי המניות בחו"ל, ולמרות גיוסים לאיגרות חוב קונצרניות וממשלתיות בחו"ל, בחודשים ינואר עד יולי 2016 נרשמה בסך הכול יציאה של 100 מיליון דולרים מהשקעות בחו"ל, כך שלא רק שכסף לא יצא לבורסות העולם, הוא אפילו חזר, וזאת ביחס לממוצע השקעות שנתי של כמעט 10 מיליארד דולרים בשנים 2013 עד 2015.

גרף מניות עולה
Dreamstime

איך זה משפיע על השוק הקונצרני?

גל ההנפקות של ספטמבר הכביד על השוק הקונצרני המשני. רוב הקניות של המשקיעים מתבצעות דרך ההנפקות אשר מקנות להם דיסקאונט על מחירי השוק, ולכן משקיעים רבים, בעיקר אלו המוסדיים, מוכרים בשוק ההון איגרות חוב קונצרניות (ואגב גם ממשלתיות) וקונים בהנפקות במחירים עדיפים.

יחד עם זאת, אם ננסה לסכם את החודש שחלף, נראה שניתן להעריך שפעילי השוק לא יזכו לחודש חריג כזה בשלושת החודשים שנותרו עד סוף השנה, ויצטרכו להסתפק בהיקפי הגיוסים הממוצעים של ארבעה עד שישה מיליארד שקלים בחודש.

"מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם."

הכותב הוא מנהל דסק מחקר מאקרו, לאומי שוקי הון

לאתר לאומי טרייד>>>