רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם הזינוק בריבית הליבור הוא צלצול של פעמוני אזהרה או סערה בכוס תה?

מאז חודש יוני זינקה ריבית הליבור מ-0.6% ל-0.84%. על פניו ניתן לחשוב שמדובר באיתות של חוסר אמון במערכת הבנקאית כפי שהיה במשבר הסאב-פריים. בפועל יש סיבה אחרת. הנה כל הפרטים

מטבע ושטר בריטים
Dreamstime

ריבית הליבור היא אחד הפרמטרים המשמעותיים ביותר בתמחור של נכסים והלוואות. בחודשים האחרונים עלתה ריבית הליבור לתקופה של שלושה חודשים בצורה דרמטית. האם מדובר בצלצול של פעמוני אזהרה שמשבר עולמי עומד להתפתח או שאולי מדובר בסערה בכוס תה? על שאלה זו סקירה זו מנסה לתת מענה.

למי שלא מכיר מעט רקע קצר. בכל יום עסקים בנקים בבריטניה קובעים את שיעור הריבית שבה הם מוכנים להלוות כספים בינם לבין עצמם לתקופות שונות זוהי ריבית הליבור. המונח ליבור מייצג את ראשי התיבות London Inter Bank Offered Rate ויש לו משקל רב. בעבר התגלו שורה של שערוריות ומהלכים לא תקינים בתהליך קביעת הריבית אך היום הוא שקוף ואמין.

מאז חודש יוני עלתה ריבית הליבור הנקבעת לתקופה של שלושה חודשים בצורה דרמטית בכ-24 נקודות בסיס מרמה של 0.6% לרמה של 0.84%. על פניו ניתן לחשוב כי מדובר בחוסר אמון במערכת הבנקאית שבה הבנקים מתקשים לסמוך אחד על השני כפי שהיה במשבר של 2008. עם זאת, כנראה שזה לא המקרה ומדובר ברפורמה רגולטורית חדשה בארה"ב אשר תיכנס לתוקף ב-14 באוקטובר 2016.

בכדי להבין את השפעות הרפורמה צריך להכיר את קרנות ה-Money Market . מדובר בקרנות שהחלו לפעול בשנות ה-70 והן מוגבלות בהשקעה בנכסים לטווחים של עד 13 חודשים. משך החיים הממוצע (מח"מ) של התיק צריך להיות קטן מ-60 ימים. מסיבה זו, הסיכון בקרנות אלו נחשב לנמוך אך הן מספקות תשואה נמוכה בהתאם שהיא גבוהה מעט מאשר הפיקדונות הבנקאיים. קרנות אלו מהוות מקור מימון משמעותי עבור ממשלות, בנקים, חברות ציבוריות ועוד.

מנות, כסף, שוק הון
Dreamstime

קרנות אלו הן פופולריות מאוד בשל העובדה כי הן מאפשרות שימור של ההון, מייצרות פיזור של ההשקעות וכמעט תמיד נסחרו במחיר של 1 דולר למניה וללא תנודתיות. כמו כן, ניתן היה לממש את ההשקעה במלואה בתוך 24 שעות.

משבר הסאב-פריים בארה"ב בשנת 2008 טרף את הקלפים. הרגולטור הבין כי קרנות אלו מהוות סיכון סיסטמי לשווקים כאשר נוצר משבר נזילות. בתרחיש שבו כל המשקיעים פודים את ההשקעה שלהם באופן מיידי הקרנות עלולות למצוקת נזילות ולהידרש לחילוץ מהממשלה.

הרגולטור האמריקאי החליט להילחם במשבר העתידי שיצוץ ולהגדיר תקנות חדשות שייכנסו לתוקף לקרנות Money Market Prime קרנות שיכולות להחזיק לא רק אג"ח ממשלתיות אלא גם ניירות ערך מסחריים של בנקים. התקנות ייכנסו לתוקף ב-14 באוקטובר ויכללו הגברת השקיפות מצד הקרנות אשר יחויבו לפרסם את השווי הנכסי של הקרן לפי שווי הוגן. חובה זו תשנה את שיטת המסחר בקרנות שעד כה היו מתומחרות באופן כמעט קבוע ב-1. המשמעות הינה שבתרחיש של לחץ בשווקים משקיעים יוכלו לממש את השקעתם במחיר נמוך יותר מ-1 וכך מקווה הממשל שלחץ הפדיונות יירד.

בנוסף, הוחלט על יוטל קנס על משיכת כספים. מטרת הקנסות הינה לממן את עלויות מכירת הנכסים הארוכים שהקרן מחזיקה כדי לאפשר את הנזילות המיידית. במקרים קיצוניים בלבד, דירקטוריון הקרן יוחלט להחליט על הקפאת משיכות הכספים מהקרן לתקופה של עשרה ימים.

איש עסקים מקפץ על מניית ענן
Dreamstime

מהן המשמעויות?

בעקבות ההיערכות לתחילת הרפורמה הביקוש לניירות הערך המסחריים שמכרו הבנקים בקלות לקרנות יורד וזה מעלה את ריבית הליבור. למעשה, מחיר הכסף עבור הבנקים מתייקר. מצד שני, צריך לזכור שעלייה זו גם מעלה את האטרקטיביות של ניירות מגובי נכסים אשר צמודים לריבית הליבור כגון הלוואות ללימודים.

להערכתנו, רמת הליבור המוערכת לתקופה של שלושה חודשים צריכה להיות כ-0.9%-1%. לדעתנו, לא מדובר בפעמון אזהרה לשווקים כפי שהיה ב-2008 ושלא מדובר במצוקת נזילות כפי שאולי ניתן לחשוב. 

"מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם."

הכותב הוא סוחר חדר עסקאות מט"ח ונגזרים

לאתר לאומי טרייד>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#