רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לא עוד חתונה מלכותית, משאל העם בבריטניה הוא ללא ספק האירוע המכונן של יבשת אירופה

בעוד כשבוע ב- 23 ביוני אזרחי בריטניה יכריעו האם בריטניה תישאר כחברה באיחוד האירופי או שתתנתק ממנו. הסקרים- לא מספקים תוצאה חד משמעית ולכן כל תוצאה- תהיה דרמה ענקית. הנה מה שצריך לדעת על האירוע הדרמטי ביותר באירופה בשנים האחרונות ה- Brexit

דגל ברטיניה ודגל האיחוד האירופי
Dreamstime

אחד מהאירועים המכוננים של יבשת אירופה בשנים האחרונות צפוי להתרחש בשבוע הבא  ה-Brexit. למי של שלא מכיר, מדובר במשאל עם בבריטניה שיכריע האם המדינה תישאר חברה באיחוד האירופי, או שתתנתק ממנו ותסגור את גבולותיה בפני מהגרים. הסקרים שנערכים בקרב הציבור אינם חד משמעיים ולכן להכרעה שתתקבל השלכות משמעותיות על כלכלת אירופה וייתכן שאף מעבר לכך.

האיחוד האירופאי הוקם בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה, מתוך הערכה כי מדינות שמקיימות ביניהן קשרי מסחר חזקים לא ילחמו ביניהן שוב. בריטניה הצטרפה  לאיחוד רק בשנת 1973, לאחר שצרפת התנגדה לכך עד לשנה זו. בשנת 1975 התקיים משאל העם הראשון בנוגע להצטרפות בריטניה לאיחוד, כשרוב של 67% מבעלי זכות ההצבעה הצביע בעד השארות באיחוד.

מאז הצבעה זו, האיחוד האירופי עבר שינויים נרחבים שהשפיעו על החברות בו ועל הכלכלות שלהן. בעקבות השינויים החל בבריטניה דיון ציבורי בשאלה - האם החברות באיחוד האירופאי עדיין משרתת את האינטרסים של הציבור הבריטי. בתגובה לדיון זה וכחלק מקמפיין הבחירות שלו, הבטיח ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, שבמידה ומפלגתו תזכה בבחירות בשנת 2015 הוא יקיים משאל עם שיבדוק את עמדת בעלי זכות הבחירה לגבי חברותם באיחוד. לאחר בחירתו, הועבר חוק שקבע כי עד שנת 2017 יתקיים משאל עם שיבחן - האם להיפרד מהאיחוד האירופאי או להישאר בו.

טרם ההחלטה על קיום המשאל, קיים קמרון במהלך החודשים ינואר ופברואר משא ומתן קדחתני עם מנהיגי האיחוד במטרה לשנות את חוקי האיחוד עבור בריטניה, ולהתאים אותם למציאות העולמית המשתנה ולדרישות הציבור הבריטי. החוקים העיקריים שהבריטים רואים כבעייתיים הם בעיקר חוקי הגירה ויכולת משילות נמוכה של הממשל הבריטי, שמונעת מהם לנהל את ענייניהם הפנימיים בקלות וביעילות. בסיכום תהליך המשא ומתן הגיע קמרון למספר הישגים בכך ששינה מספר חוקים אירופאים במטרה להתאים אותם לדרישות הציבור הבריטי. 

חתונה מלכותית באנכליה
Dreamstime

בין ההישגים הבולטים של קמרון – ניתן לציין מתן שינוי בגובה ההטבה של קצבאות ילדים למהגרי עבודה והפחתת קצבאות למהגרי עבודה חדשים. ככל הנראה ההישג המשמעותי של קמרון הוא שמירה על הליש"ט כמטבע הבריטי ללא מעבר למטבע האירו. עוד סוכם כי כסף שהבריטים יעבירו לחברות אחרות באיחוד שיקלעו למשבר נזילות – יוחזר לבריטים. עוד סוכם כי הבריטים יוכלו לשמור על יכולתם לחוקק חוקים בנפרד מהאיחוד האירופאי ולבטל חוקים אירופאים בתמיכת רוב של 55% מהממשלות באיחוד. כל ההישגים ייכנסו לתוקפם רק אם יוחלט כי בריטניה נשארת באיחוד האירופאי.

תחזית הסקרים:

למרות ההישגים שהשיג קמרון, הסקרים בבריטניה המתפרסמים על בסיס יומי אינם מספקים תמונה חד משמעית באשר לתוצאות. הציבור הבריטי די מאוזן בין תמיכה והתנגדות לתוכנית.

התומכים בהתנתקות, טוענים כי החברות באיחוד האירופאי מאטה את הכלכלה הבריטית בעקבות רגולציה חונקת וחוקים הפוגעים בעסקים, כמו גם עלויות של מיליארדי ליש"ט המשולמים כהיטלי חברות באיחוד. טיעון משמעותי נוסף שנשמע בקולות התומכים בהתנתקות, הוא חוסר השליטה של בריטניה במדיניות ההגירה לתוכה וכניסה בלתי מבוקרת של מהגרי עבודה שמגדילים את ההיצע של עובדים ומקשים על מקומיים, ילידי בריטניה, להשיג עבודה בארץ מולדתם.

גורם נוסף אשר מציינים התומכים בהתנתקות הוא אירועים ביטחוניים. לאחר הפיגועים בצרפת ובבריסל עלתה משמעותית התמיכה בהתנתקות מגוש האירו. משאל העם מתקיים בסמיכות גבוהה לאליפות אירופה בכדורגל. על פי סוכנויות הביון, ארגוני טרור ינסו לבצע פיגוע משמעותי בתקופת המשחקים. במידה ויהיה ניסיון פיגוע כושל, או חלילה, הצלחה בפיגוע ראווה כזה - הדבר עשוי להטות את הכף לטובת התנתקות מהאיחוד וסגירת גבולות הממלכה הבריטית בפני מהגרים בכלל.

אישה משלשלת מעטפה לקלפי
Dreamstime

מצד שני, התומכים בהישארות, טוענים כי הסכמי הסחר הנוחים עם מדינות האיחוד תומכים ביצוא הבריטי וכי זרם מהגרי העבודה שמאופיין בפרופיל צעיר, שאפתן וחרוץ, תומך בייצור ובצמיחה. עוד נטען כי הכלכלה הבריטית תיפגע כתוצאה מהניתוק כיוון שהיא תידרש להתחיל לייצר הסכמי סחר דו צדדים עם מדינות אחרות בגוש, שידרשו מהם לעמוד בקריטריונים של מדינות אלו. 

כתוצאה מהתייקרות העלויות לסחר בין בריטניה למדינות אחרות, גופים גדולים יעזבו אותה לטובת מדינות אירופאיות אחרות. נראה כי התומכים בהישארות חוששים מהלא נודע, ובתקופה שברירית שעוברת על כלכלת העולם - הם מעדיפים לשמור על רשת הביטחון שמספקת להם הסולידריות מחברות באיחוד, ולא לטלטל את הסירה. חשש נוסף הוא שמהלך ההתנתקות של בריטניה מגוש האירו, עלול להצית גל של משאלי עם בחברות נוספות באיחוד, שיכול להביא לפירוקו של האיחוד.

השפעות על שוק המטבע:

הפאונד הבריטי נסחר בתנודתיות רבה ומושפע מסקרים שמנסים לחזות את תוצאות המשאל. חלק מהבנקים הפסיקו לצטט אופציות הפוקעות סביב מועד פרסום התוצאות. כמו כן, סטיות התקן לתקופת פרסום התוצאות מרקיעות שחקים לרמות שהיו לאחרונה רק בעיצומו של משבר הסאב פריים בשלהי 2008. המשמעות הינה שהסוחרים מצפים לתנודתיות רבה במטבע הבריטי לאחר פרסום התוצאות.

מלכת אנגליה צעירה עם אוזיה ורמקול של טלפנית
Dreamstime

במפתיע או שלא במפתיע, דיוויד קמרון שהציע את משאל העם במקור, תומך בהישארות הבריטים באיחוד כמו רוב מנהיגי העולם כולל נשיא ארה"ב והממשל בצרפת ובגרמניה. נראה כי החשש הוא מתוצאות הרסניות שיהיו ליציאת הבריטים מהאיחוד עבור כלכלת בריטניה כמו גם כלכלת אירופה. בנקודת הזמן הנוכחית בה כלכלת העולם שברירית, הצמיחה אפסית, והסיכונים הדיפלציונים גבוהים, מקבלי ההחלטות חוששים מנקיטת צעדים שהשפעתם על הכלכלה העולמית אינם ברורים, ועלולים לפגוע בשיעור הצמיחה של אירופה ושל העולם. שמירה על הסטאטוס קוו נוח לכולם ולכן נראה כי הישארותה של בריטניה באיחוד היא התרחיש המועדף לכל הצופים מהצד.

לסיכום:

נראה כי בתאריך ה-23 ביוני צפוי לבריטים לילה ארוך. אי הוודאות הרבה, עקב תוצאות מאוזנות של הסקרים מטלטלת את  מטבע הפאונד. ההערכה היא שתוצאות האמת יפורסמו רק בשעות הבוקר של ה-24 ביוני. ניתן לשער שככל שיעבור הזמן מרגע פתיחת הקלפיות ועד למועד פרסום תוצאות האמת יפורסמו יותר ויותר סקרים שיעידו על הלך רוח המצביעים, ויגררו תנודות חדות בשוק המטבע הבריטי, בעיקר מול האירו.

הישארותה של בריטניה באיחוד תתמוך בפאונד הבריטי, וסביר להניח כי שער החליפין שלו מול הדולר יחזור לעלות לכיוון רמות של 1.5 דולר לליש"ט ובטווח הארוך אף ל 1.6 דולר לליש"ט. עם זאת להתנתקות מגוש האירו צפויות השלכות הרסניות על המטבע הבריטי וסביר שהפאונד ייחלש משמעותית מול הדולר ובצורה חדה מאד. להערכתנו הליש"ט יכול אף להגיע לרמות של 1.30-1.35 דולר לליש"ט בזמן קצר מאד.

"מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם."

הכותב הוא אנליסט, חדר עסקות מט"ח ונגזרים בנק לאומי

לאתר לאומי טרייד>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#