רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אחרי זינוק של 40% בחצי שנה: האם מחיר הסוכר ימשיך לטפס?

בשוק הסוכר צפויות בתקופה הקרובה מספר התפתחויות אשר ישפיעו לחיוב על המחיר. מהם הדרכים שבהן ניתן להשקיע בסוכר? כתבה שנייה בסדרה

בכתבה הראשונה סקרנו בפניכם את הגורמים המשפיעים על מחיר הסוכר. מחיר הסחורה המתוקה אמנם ירד ב-60% מאז שנת 2011 אך בחודשים האחרונים רשם התאוששות נאה ממחיר של כ- 10 סנט לפאונד לכ-14.2 סנט לפאונד- עלייה של יותר מ-40%. בכתבה הנוכחית נסביר מדוע לדעתנו מחיר חוזה הסוכר צפוי להמשיך לעלות וכיצד ניתן להשקיע בסוכר.

קנדי לנד
Dreamstime

ישנן מספר התפתחויות בשוק הסוכר אשר להערכתנו עשויות להוביל לעליה במחיר החוזה:

1. תחזיות הביקוש וההיצע- על פי התחזיות המעודכנות של ארגון הסוכר הבינלאומי (ISO), התפוקה העולמית בשנה הנוכחית (2015/2016) צפויה להיות נמוכה מהביקוש בכ-5.02 מיליון טון. האומדן הקודם שפורסם בחודש נובמבר הצביע על תמונה מתונה יותר עודף ביקוש של 3.5 מיליון טון בלבד. השינוי בעודפי הביקוש בא על רקע ירידה בתפוקה בברזיל, הודו, האיחוד האירופי ואוקראינה-  הנובעת מהשפעות תופעת הטבע "אל ניניו".

2. מדיניות- קיים פוטנציאל כי בשנים הקרובות ארגון הסחר העולמי ה-WTO ישכנע את ממשלות הודו ותאילנד לצמצם את הסובסידיות במטרה לאזן את שוק הסוכר. במקביל, ישנן ספקולציות שאוסטרליה, קולומביה וברזיל עשויות להגיש תלונה רשמית לארגון, מכיוון שהסובסידיות יוצרות מצב של חוסר איזון בשוק הגלובאלי הנובעים מעודפי ההיצע.

הרקע להערכות אלו הוא סיום מתן סובסידיות באיחוד האירופי בסוף שנת 2005 אשר הובילו לירידה בייצור הסוכר. ה-WTO  הטמיע רפורמה שכללה צמצום במכסות הייצור, מחיר מינימום, מכסות ייצור המוגדרות כל שנה ומכס על יבוא קני סוכר וסוכר. צעדים אלו הגבילו את הייבוא מהמדינות המתחרות. כתוצאה מכך ייצור הסוכר באירופה ירד מ-21.7 מיליון טון בשנת 2005/6 ל-15.8 מיליון טון בשנת 2007/8.

3. הביקוש לאתנול- מרבית ההערכות מצביעות על עליה בביקוש לאתנול בברזיל (המופק מקנה סוכר) ועל כן, הגדלת שימוש קנה הסוכר לייצור אתנול. בברזיל חלה עליה במחירי הבנזין על רקע פעולות בהן נוקטת הממשלה כלפי תעשיית האתנול, כמו למשל העלאת המס על הדלק שגרמה לעליה בביקוש לאתנול המהווה מוצר תחליפי.

איך להשקיע בסוכר?

ישנן שתי דרכים מרכזיות להשקיע בסוכר: הראשונה דרך חוזים עתידיים. השנייה דרך ETF או ETN אשר עוקבים אחרי מחיר הסוכר.

חוזים עתידיים- הבנצ'מרק העולמי למסחר בסוכר גולמי נקרא חוזה מספר 11. החוזים נסחרים בבורסת הסחורות ICE בלונדון וב-NYMEX  בניו יורק. כל חוזה מייצג משקל של 112,000 פאונד סוכר. סליקת החוזה היא פיזית ולכן, בכדי להימנע מקבלת הסחורה עצמה, על המשקיע לגלגל את החוזה לפני הפקיעה. נציין כי השקעה בחוזים נחשבת לספקולטיבית ומסוכנת מאוד.

איור- של אנשי עסקים אוחזים בקופות חיסכון בצורת חזירונים ורודים ויד משלשלת לתוכן מטבעות זהב
Dreamstime

אלטרנטיבה ידידותית יותר למשקיע היא רכישת ETF או ETN העוקבים אחר מחיר הסוכר. ETN היא תעודת התחייבות המונפקת ע"י בית השקעות או מנהל כספים. המנפיק מתחייב לעקוב אחר מחיר הסחורה והמשקיע חשוף לסיכון המנפיק. כמו כן, בשונה מ-ETF ל-ETN יש תאריך פקיעה.

גם ב- ETN- ים העוקבים אחר מחיר הסוכר- הדבר נעשה באמצעות השקעה בחוזים העתידיים. יש מי שמשקיע בחוזים לטווח קצר העשויים להיות מושפעים מאוד מעלות פעולת גלגול החוזים. לפיכך, השקעה במוצרים אלו פחות מומלצת. לצידם יש ETN-ים המשקיעים בחוזים לטווחים שונים. בדרך זו, מנהל ה-ETN לא צריך לגלגל את כל החוזים כל חודש ועל כן ההשפעה של עלויות הגלגול קטנה יותר. לכן, לדעתנו ETN  זה מתאים למשקיע לטווח הבינוני-ארוך.

לסיכום

בשנים 2011-2015 חלה ירידה חדה במחירי הסוכר בשל עלייה חדה בתפוקת הסוכר בהודו, תאילנד וסין אשר הובילו לעודף היצע ממוצע של 5% בשנה (מאז 2011). ברמות המחירים הנוכחיות חלה להערכתנו ירידה בסיכון בהשקעה בסוכר. מחיר הספוט אשר עומד היום עלכ14-14.5 סנט לפאונד נמוך ממחיר ההפקה של מדינות רבות.

אליסה
Dreamstime

לדעתנו, ישנן מספר התפתחויות אשר ישפיעו לחיוב על מחיר הסוכר בעתיד והן: שינוי במדיניות הסובסידיות אשר תוביל לירידה בייצור, תחזיות כי הביקוש יהיה גבוה מההיצע בשנה הנוכחית וצפי לצמיחה בייצור האתנול אשר תגרום להגדלת השימוש בקנה סוכר לייצור אתנול. על כן, אנו ממליצים למי שמעוניין להיחשף לסקטור הסחורות להשקיע בסוכר.

"מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם."

הכותבת היא מורן מייק בכר, אנליסטית סחורות ומטבעות בענף המחקר, במערך הייעוץ בהשקעות, בנק לאומי.

לאתר לאומי טרייד>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#