רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

סחורה מתוקה: לבן, ממכר, היצרנית העיקרית ברזיל- סוכר!

מאז 2011 צנח מחיר הסוכר ב-60% אך בחודשים האחרונים הוא מצליח להתאושש מעט. מה אנחנו יודעים על הסחורה המתוקה? האם מדובר בהזדמנות קנייה? כתבה ראשונה בסדרה

מתחילת שנת 2011 צנח מחיר הסוכר ב-60% לרמה של כ-14.6 סנט כיום. אמנם, מחיר הסוכר עלה בחצי השנה האחרונה מרמות של 11 סנט עד לרמה הנוכחית, אך סביבת המחירים הנוכחית של הסוכר עדיין נמוכה בעשרות אחוזים מאשר בשנים 2011-2012. בסקירה זו נפרט את הגורמים שהשפיעו לשלילה על מחיר הסוכר ואת ההתפתחויות שהובילו לעלייה בחודשים האחרונים. בכתבה השנייה בסדרה- נסביר מדוע לדעתנו עליית המחירים תימשך וכיצד ניתן לסחור בסוכר, במיוחד למשקיעים חובבי סיכון.

ממתקי גומי
Dreamstime

רקע
חומר הגלם של הסוכר נפוץ מאוד בטבע. מרבית הסוכר העולמי מופק מקנה סוכר (כ-70%) ומסלק סוכר (כ-30%). קנה הסוכר צומח באקלים טרופי חם ולח כמו ברזיל, הודו, תאילנד, אוסטרליה, ודרום ארה"ב. כ-80% מגידולי קנה הסוכר משמשים לייצור סוכר והיתר משמשים בעיקר לייצור אתנול. לעומתו, סלק הסוכר אינו זקוק לאקלים חם. על כן ניתן לגדל אותו בארצות קרות יותר כמו למשל באירופה וצפון אמריקה. עם זאת, עלות הפקת הסוכר מסלק יקרה יותר.

על פי משרד החקלאות האמריקאי (USDA) כ-160 טונות של סוכר מיוצרים מידי שנה. חמשת מפיקות הסוכר הגדולות ביותר הן: ברזיל (21%), הודו (16%), האיחוד האירופי (9%), סין (8%) ותאילנד (6%). ארה"ב היא מפיקת הסוכר השישית בגודלה (4%). ברזיל היא לא רק היצרנית הגדולה של הסוכר אלא גם היצואנית הגדולה ועל פי הערכות אחראית לכ-45% מהסחר העולמי. כשני שליש מהסוכר המיוצר בברזיל מופנה לייצוא ליותר מ-100 מדינות ברחבי העולם.

קנה סוכר
Dreamstime

מרבית הסוכר המופק בעולם נצרך במדינות המפיקות (בחלקן תחת פיקוח מחיר ממשלתי) או מיוצא בכפוף לחוזים ארוכי טווח. על כן, שוק הסוכר החופשי מהווה רק כ-50% מהייצור העולמי ומושפע מאוד מהתנודות בביקוש וההיצע.

מה משפיע על מחיר הסוכר?

תפוקה- ע"פ פרסומי משרד החקלאות האמריקאי (USDA) בחמשת השנים האחרונות היו עודפי סוכר בעולם. תפוקת הסוכר שעמדה בשנים 2009 ו-2010 על כ-153 מיליון טון בשנה עלתה ל-171 מיליון טון השנה. העלייה נבעה מגידול בייצור הסוכר במדינות כמו הודו, תאילנד וסין. הממשלות העניקו סובסידיות שעזרו לשמור על השוק הגלובלי לא מאוזן. לעומתן, בברזיל ירד ייצור הסוכר בכ-600 אלף טון על רקע תנאי מזג אוויר גרועים, בעיקר בשתי העונות האחרונות, ומחסור בהשקעות בתחום על רקע המחירים הנמוכים של הסוכר והאתנול.

תפוקת הסוכר העולמית מושפעת ממספר גורמים עיקריים: במספר מדינות קיים פיקוח ממשלתי וסובסידיות שהביאו לגידול בייצור. בשנת 2014 הכריזה ממשלת הודו על תוכנית שבה יינתנו תמריצים ליצואני סוכר. מטרת התכנית הייתה לעזור למפעלי ייצור הסוכר להפחית מלאים ולשלם את חובותיהם לאיכרים. במסגרת התכנית העלתה ממשלת הודו את מחיר הסוכר מ-53 דולר לטון בשנה שעברה ל-64 דולר לטון בשנה הנוכחית. כתוצאה מהתמריצים, צפוי ייצוא הסוכר מהודו לעלות מרמה של 1.2 מיליון טון בשנת 2012/2013 לרמה של 2.1 מיליון טון בשנה הנוכחי. נציין גם כי ממשלת הודו שולטת גם במחיר קנה הסוכר ובדרך זו סייעה לשמור על רמות ייצור גבוהות של הסוכר בשלוש השנים האחרונות.

כפית סוכר
Dreamstime

דוגמא נוספת היא תאילנד- הממשלה במדינה שולטת באספקת הסוכר המקומית וברמת המחירים. הדבר מתבצע באמצעות קביעת מכסות ייצור, מחירים גבוהים וקביעה כיצד יחולקו ההכנסות בין החקלאים ומפעלי ייצור הסוכר. בנוסף, מגדלי קנה הסוכר נהנים מהלוואות בתנאים מועדפים ומוטל גם מס על יבוא. הממשלה אישרה תכנית להפחתת שטחי זריעה של אורז והגדלת שטחי זריעה של קני הסוכר. כתוצאה מכך, בחמש השנים האחרונות, הפקת הסוכר בתאילנד צמחה ב-8% לשנה בממוצע – הרבה מעל הצמיחה הגלובלית שעומדת על 2.4% בממוצע בשנה.

שער החליפין- כאמור, ברזיל הינה יצואנית הסוכר הגדולה בעולם. מחיר הסוכר הושפע גם מפיחות של כ-54% בריאל הברזילאי מול הדולר. מכיוון שהחוזה של הסוכר נקובע בדולר האמריקאי, הפיחות בריאל מקזז באופן מהותי את השפעת ירידת מחירי הסוכר על היצע הסוכר, כיוון שהוא מחליש את הירידה בהכנסות היצרנים (במטבע מקומי). על כן, סיכון המטבע, הינו אחד החששות העיקריים בהשקעה בסוכר. מתחילת השנה חל תיסוף בריאל של כ-10% ובמקביל עלה מחיר הסוכר בכ-7%.

שערות סבא- ממתק המופק כולו מסוכר
Dreamstime

תנאי מזג האוויר- מחיר הסוכר מושפע משינויים בלתי צפויים או קיצוניים במזג האוויר שעלולים לגרום לשיבושים באספקה. קנה הסוכר דורש אקלים טרופי חם ולח ועל כן כאשר יש בצורת או קור קיצוני תיתכן עליה במחיר הסוכר.

מלאי הסוכר הגלובאלי- עודף היצע בשוק הסוכר גרם לעליה במלאים. העלייה במלאים נמדדת ביחס הנקרא Stock to Use  - כלומר המלאי הכולל מחולק בצריכה הכוללת של הסחורה. ככל שיחס גבוה יותר- הדבר יוצר לחץ על הסחורה כלפי מטה. יחס המלאי לשימוש הגלובאלי עמד בשנה הקודמת (2014/15) על 41.8%, לעומת 34.5% בשנת 2009/10. בשנה הנוכחית צפוי יחס המלאי לעמוד על כ-35%.

"מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם."

הכותבת היא מורן מייק בכר, אנליסטית סחורות ומטבעות בענף המחקר, במערך הייעוץ בהשקעות, בנק לאומי.

לאתר לאומי טרייד>>>

כתבות שאולי פיספסתם

*#