תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

היזהרו ממלכודות: שלושה כללי אצבע שיסייעו לכם לזהות הנפקה

יש הנפקות ראשוניות אשר מצליחות להניב רווחים גבוהים, אך יש גם כאלו שגורמים להפסדים כספיים. הנה שלושה כללי אצבע שיאפשרו לכם לזהות הנפקה מוצלחת מבעוד מועד

אחד מהאתגרים הגדולים העומדים בפני משקיעים הוא לזהות הנפקה מוצלחת- הנפקה אשר מניבה רווח למשקיעים בימי המסחר הראשונים. מצד אחד ישנן לא מעט חברות אשר הצליחו לגרום למשקיעים לחייך לאחר ההנפקה. עם זאת, ישנן גם לא מעט חברות אשר גרמו למשקיעים שהשתתפו בהנפקה הפסדים כספיים משמעותיים. האם ישנן דרכים לזהות איזו הנפקה תהיה מוצלחת ואיזו לא? על השאלה החשובה הזאת הכתבה הבאה מנסה להשיב.

איש עסקים תחת מלכודת
Dreamstime

הנפקה ראשונית לציבור הוא מהלך שבו חברה פרטית הופכת לציבורית זאת באמצעות מכירה של מניות לציבור. בכדי להעריך את סיכויי ההצלחה של ההנפקה נשתמש בשלושה כללי אצבע. עם זאת, משקיע אשר רוצה להצליח נדרש ליותר מכך. הוא חייב להכין שיעורי בית, להפשיל שרוולים ולצלול אל תוך הנתונים הכספיים של החברה. את כל המידע הרלוונטי ניתן למצוא במסמכי ההנפקה הכוללים, בין היתר, את התשקיף אשר מוגש לרשות ני"ע.

  1. להביט קדימה, לא אחורה

בהנפקה ראשונית של מניות הדבר המעניין ביותר הוא העתיד ולא העבר. לכן, חשוב לבחון ולהעריך את צמיחת ההכנסות בעתיד. אמנם, זה לא ממש מדע מדויק ועדיין רב הנסתר על הגלוי. עם זאת, משקיע חייב לשאול את עצמו שתי שאלות בטרם ביצוע ההשקעה.

הראשונה – מהו שיעור הצמיחה המאפיין את הסקטור שבו פועלת החברה? בסקטורים המאופיינים בשיעורי צמיחה גבוהים, כגון מסחר מקוון ואבטחת מידע – סביר יותר שמשקיע ייהנה משיעורי צמיחה גבוהים בהשוואה לסקטורים יציבים כגון רכב או תעופה אשר מאופיינים בשיעורי צמיחה נמוכים לאורך זמן.

איש עסקים מחזיק באיש עסקים שמביט אחורה
Dreamstime

השאלה השנייה – באיזו מידה מצליחה החברה לתרגם את הצמיחה במכירות לרווחים בשורה התחתונה? אחת הדרכים לבדוק זאת היא לבחון איזה חלק מהווה הרווח הנקי מתוך סך המכירות ולראות האם היחס משתפר עם הזמן. ככל שהחברה מצליחה להגדיל את המכירות ולתרגם אותם לרווחים – כך מצבה ישתפר לעומת חברה דומה אשר מצליחה להציג צמיחה זהה במכירות אך לא מצליחה לתרגם אותם לרווח בשורה התחתונה.

  1. לכל דבר יש מחיר

הנפקה ראשונית של מניות עשויה לעיתים להיראות כמו חגיגה אחת גדולה כאשר כל החוגגים מעוניינים להצטרף ובכל מחיר. על המשקיע לזכור כי עליו לבחון את התמחור של כל הנפקה כאילו לא מדובר בהנפקה ראשונית אלא של חברה נסחרת עם היסטוריה ארוכה כחברה ציבורית. לכן- על המשקיע להציב גבול עליון לתמחור- זאת גם אם עתיד החברה עשוי להיראות מבטיח מאוד.

כלל אצבע מכתיב שרצוי להימנע מלשלם מחיר גבוה משלוש פעמים מכירות שנתיות של החברה. לאורך זמן חברות בוגרות נסחרות במכפיל מכירות של 1.5. לכן- משקיע אשר משלם מחיר יותר מכפול על צמיחה עתידית תמורת השקעה בשלב כה מוקדם של החברה כנראה משלם מחיר יקר מדי.

שולחן וסביבו אנשים שמחים ומריעים
Dreamstime

איך מחשבים את זה? פשוט מאוד. בשלב הראשון שולפים את נתון ה- "מכירות" מהתשקיף שמפרסמת החברה לפני ההנפקה, מסמך זה מצוי באתר רשות ני"ע הרלוונטי- אתר המאיה של רשות ניירות הערך בארץ או ה-SEC בארה"ב למשל. נתון "מכירות" (לעיתים מופיע כ-"הכנסה") מופיע בשורה הראשונה של דו"ח רווח והפסד של החברה, שנמצא בתשקיף. בשלב השני, מחשבים את שווי השוק של החברה ע"י הכפלה של מספר המניות המונפקות במחיר למניה. בשלב השלישי, מחלקים את שווי השוק (התוצאה מהשלב השני) במכירות (התוצאה מהשלב הראשון) על מנת למצוא את היחס. אם הוא גבוה משלוש- עדיף לוותר. כנראה שההנפקה יקרה מדי.

  1. לא להישאר לבד

הנפקה ראשונית של מניות מהווה למעשה אקזיט חלקי של המייסדים. אין טעם לפגם בכך שמייסדים מנצלים את ההנפקה על מנת למכור חלק מסוים מאחזקותיהם בחברה. אחרי הכול, הם עמלו קשה במשך שנים על מנת להגיע למעמד זה ואך טבעי שירצו להיפגש עם חלק מהכסף.

סירה טרופה
Dreamstime

עם זאת, למשקיע בהנפקה ראשונית חשוב לוודא שהוא לא נותר לבד על הסירה. אם רוב מכריע של בעלי מניות מהותיים בחברה מוכרים חלק משמעותי מאחזקותיהם במסגרת ההנפקה – המשקיע צריך להבין את הרמז ולא להשתתף. ניתן לברר את הנתון הזה מעיון פשוט בתשקיף אשר במסגרתו המייסדים מחויבים לפרט איזה חלק מאחזקותיהם בחברה בכוונתם למכור. כלל אצבע הוא שכאשר נמכרו למעלה מ-50% מאחזקות המייסדים- מדובר בתמרור אזהרה למשקיעים פוטנציאליים.

משקיע אשר יקפיד ליישם את שלושת כללי המפתח הללו מגדיל את הסבירות לקחת חלק בהנפקה שסיכוייה להצליח גבוהים.

"מאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. מאמר זה אינו מהווה הצעה או המלצה להחזקת, רכישת או מכירת נייר ערך או נכס פיננסי או לביצוע כל עסקה בהם."

 הכותב הוא אנליסט מניות חו"ל במערך הייעוץ בהשקעות בבנק לאומי

לאתר בנק לאומי>>>